logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Transformator typ kształtek EI 84 Nawijanie transformatora

Łukasz19981208 11 Lip 2017 23:04 8730 48
Najlepsze odpowiedzi

Jak obliczyć liczbę zwojów uzwojenia pierwotnego dla transformatora EI84 i dlaczego wybija bezpiecznik po podłączeniu do sieci?

Najpierw trzeba liczyć z rzeczywistego przekroju środkowej kolumny rdzenia, a nie z przypadkowo przyjętych wymiarów; dla standardowego EI84 w tabeli podano ok. 5,27 zwoju/V, więc przy 240 V wychodzi około 1200 zwojów pierwotnego, a 427 zwojów jest za mało i rdzeń może się nasycać, co tłumaczy palenie bezpiecznika [#16582856][#16583121][#16584342] Przed próbą zasilania warto włączyć transformator szeregowo z żarówką 40 W/230 V: jeśli żarówka świeci, trzeba dowinąć zwoje, a sam rdzeń trzeba złożyć ciasno i ścisnąć, bo luźne blachy powodują buczenie [#16582778][#16582953] W wątku padł też uproszczony wzór 45/S, z którego dla 23,52 cm² wychodzi ok. 441 zwojów i drut ok. 1,1 mm, ale ta wersja była później kwestionowana jako odnosząca się do innego założenia rdzenia [#16583323][#16583693]
REKLAMA
  • #1 16582195
    Łukasz19981208
    Poziom 6  
    Posty: 155
    Ocena: 33
    Chcę nawinąć transformator jak już napisałem typ kształtek EI 84 karkas zrobiłem sam i jego wymiary to 8.4cm x 2.8cm=23.52cm^2.
    Kiedyś znalazłem taki sposób obliczenia ilości zwojów :
    8.4x2.8=23.52cm^2
    42/23.52=1.78( zwojów na 1 Volt)
    240x1.78=427 (uzwojenie pierwotne)
    Oporność cewki wynosi 27 Ohm
    drut nawojowy jaki zastosowałem 0.4mm
    I pali mi bezpiecznik jak tylko podłączam do sieci.
    Jeśli ktoś wie co to jest za przyczyna.
    Najlepiej żeby ktoś po swojemu obliczył ilość zwojów ile trzeba nawinąć.
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • REKLAMA
  • #2 16582312
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #6 16582730
    Łukasz.K
    Poziom 28  
    Posty: 989
    Pomógł: 84
    Ocena: 152
    Chodzi o wymiary środkowej kolumny rdzenia. Tam raczej nie ma 8.4x2.5 bo rdzeń w przybliżeniu powinien mieć przekrój kwadratowy. Nie wiem co to za wymiary, pewnie zewnętrzne transformatora.

    Dodano po 19 [minuty]:

    Ale do obliczeń czy nomogramów są potrzebne wymiary środkowej kolumny rdzenia i oba powinny być zbliżone, bo rdzenie mają zwykle przekroje kwadratowe lub lekko prostokątne. To co Pan podał to chyba wymiary zewnętrzne transformatora.
    z=230/(wymiar1[w metrach]xwymiar2[w metrach]*4.44*50)
  • #7 16582764
    Łukasz19981208
    Poziom 6  
    Posty: 155
    Ocena: 33
    Kupowałem kształtki na kgilogramy no i sam
    zrobiłem karkas z laminatu o wymiarach
    8.4cm x 2.8cm w kształcie prostokąta właśnie te wymiary to środkowa kolumna rdzenia.
  • Pomocny post
    #8 16582778
    Łukasz.K
    Poziom 28  
    Posty: 989
    Pomógł: 84
    Ocena: 152
    To na moje oko liczba zwojów i przekrój są ok. Tyle że może trochę za mało zwojów bo dochodzi kwestia ściśnięcia blach. Podłączyć szeregowo z transformatorem żarówkę 40W/230V. Jeżeli żarówka nie świeci to transformator jest ok. Wtedy dać bezpiecznik 1A zwłoczny. Jeżeli bezpiecznik spali się przy włączaniu transformatora, dać większy maksymalnie 2A zwłoczny. Jeżeli żarówka świeci, to trzeba dowinąć tyle zwojów żeby nie świeciła. Przypuszczam że będzie to w sumie jakieś 650zwojów.
  • REKLAMA
  • #9 16582780
    Łukasz19981208
    Poziom 6  
    Posty: 155
    Ocena: 33
    Kupowałem kształtki na kgilogramy no i sam
    zrobiłem karkas z laminatu o wymiarach
    8.4cm x 2.8cm w kształcie prostokąta właśnie te wymiary to środkowa kolumna rdzenia.
    Ktoś wie ile powinienem nawinąć drutu nawojowego przy takich wymiarach rdzenia.
    Dodano po 3 [minuty]:
    Dzięki za pomoc dzisiaj dowinę drutu i podłączę żarówkę i dam znać co dalej. Masz ode mnie pomogłeś ☺️
  • #10 16582852
    jaga134
    Poziom 26  
    Posty: 655
    Pomógł: 88
    Ocena: 192
    Mój post dotyczący przekroju i uzwojeń wygląda teraz głupio , ale głowę daję że czytając rano ten post widziałem wymiary rdzenia w mm i dlatego zamieściłem to zdjęcie nomogramu abyś sobie sam obliczył ten transformator. Jeśli masz problem służę pomocą. Aha, taki transformator będzie miał moc powyżej 200 VA , a więc drut na pierwotnym powinien mieć średnicę 1-1,1 mm.
  • #11 16582856
    Carolus_Independent
    Poziom 13  
    Posty: 153
    Pomógł: 10
    Ocena: 12
    Witam,
    Łukasz19981208 napisał:
    Chcę nawinąć transformator jak już napisałem typ kształtek EI 84 karkas zrobiłem sam i jego wymiary to 8.4cm x 2.8cm=23.52cm^2.
    Kiedyś znalazłem taki sposób obliczenia ilości zwojów :
    8.4x2.8=23.52cm^2
    42/23.52=1.78( zwojów na 1 Volt)
    240x1.78=427 (uzwojenie pierwotne)
    Oporność cewki wynosi 27 Ohm
    drut nawojowy jaki zastosowałem 0.4mm
    I pali mi bezpiecznik jak tylko podłączam do sieci.
    Jeśli ktoś wie co to jest za przyczyna.
    Najlepiej żeby ktoś po swojemu obliczył ilość zwojów ile trzeba nawinąć.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    jak rdzeń Twojego magnetowodu jest ze kształtek typu: EI-84 oraz ze standardową zalecaną doń grubością pakietu blach, to przyjąłeś kilkakrotnie za małą wartość ilości zwoi_na_wolt.
    Zobacz poniżej:
    Transformator typ kształtek EI 84 Nawijanie transformatora
    Powyższy skan pochodzi z monografii: Tadeusz Konopiński Ryszard Pac,
    Transformatory i dławiki elektronicznych urządzeń zasilających,
    WN-T, Warszawa 1979
    Transformator typ kształtek EI 84 Nawijanie transformatora

    I to jest, IMHO, główna przyczyna; "palenia bezpiecznika" w obwodzie sieci 230V~/50Hz, a wzięła się ona z poniższego Twego - błędnego - obliczenia:
    Łukasz19981208 napisał:
    8.4x2.8=23.52cm^2


    Pozdrawiam
  • #12 16582882
    Łukasz.K
    Poziom 28  
    Posty: 989
    Pomógł: 84
    Ocena: 152
    Moc będzie miał taką ile miejsca w oknie posiada karkas kolegi ograniczony wymiarami rdzenia. Jeżeli trzeba dać więcej zwojów ze względu na mniej ściśnięte blachy to już nie zostanie miejsca na drut 1mm. Obliczenie jest poprawne, tyle że w cm2 a nie w mm2. Z takim drutem fi=0.4mm transformator będzie miał maksymalnie około 120VA. Kolega jaga134 lekko przesadza 1-1.1mm to na transformator 630VA a nie na 200.
  • REKLAMA
  • #14 16582915
    Łukasz.K
    Poziom 28  
    Posty: 989
    Pomógł: 84
    Ocena: 152
    650 zwojów.
  • #16 16582953
    Łukasz.K
    Poziom 28  
    Posty: 989
    Pomógł: 84
    Ocena: 152
    Dowinąłeś i już włożyłeś rdzeń? Pomiar ma być z włożonym rdzeniem. Ściśnięty ciasno rdzeń o przekroju jak napisałeś, blachy układane na przemian, jedna z jednej strony kolejna z drugiej i tak dalej, później uzupełnione literkami I. Nie sprawdzasz póki nie złożysz całego rdzenia. Rdzeń podczas składania najlepiej ściskać w imadle, później po sprawdzeniu działania transformatora skręcić śrubami. Żarówka 40W co najwyżej może się lekko żarzyć. Jeżeli według powyższych wskazówek tak nie jest to nawiń jeszcze 100zwojów. Jeżeli żarówka 40W/230V się świeci, a rdzeń ma taki przekrój jak napisałeś, to znaczy że za słabo ściśnięte blachy albo nie są to blachy transformatorowe tylko coś innego.
  • #18 16582977
    Łukasz.K
    Poziom 28  
    Posty: 989
    Pomógł: 84
    Ocena: 152
    A myślisz że po co jest ten rdzeń? Bez rdzenia to jest grzałka o rezystancji 31.5ohma a nie transformator o impedancji 5000omów. Istotą działania transformatora jest rdzeń.

    Dodano po 22 [minuty]:

    To jest spowodowane luźno ułożonymi blachami. Trzeba je ścisnąć śrubami, wówczas będzie mniej burczeć.
  • #20 16583033
    WędkarzStoLica
    Poziom 31  
    Posty: 1511
    Pomógł: 146
    Ocena: 300
    Łukasz19981208 napisał:
    pali mi bezpiecznik jak tylko podłączam do sieci.

    Bezpiecznik ilu Amperowy? To nie jest jakiś malutki rdzeń i przy włączaniu/starcie potrafi wywalić zabezpieczenia jak spawarka. Wg. mnie dobrze obliczyłeś ilość zwojów a proponowane 650 + jeszcze 100 jest grubą przesadą.

    Sporo transformatorów nawijałem i zawsze mój wzór się sprawdzał.
    Wróć do 400zwojów i z żarówki zrób soft-start na próbę.
  • #21 16583043
    Łukasz.K
    Poziom 28  
    Posty: 989
    Pomógł: 84
    Ocena: 152
    Tak, że kolega nie złoży rdzenia jak fabryka, więc skoro jemu nie działało 427 to dałem jeszcze trochę żeby działało, a tu okazuje się że kolega sprawdzał bez rdzenia. :cry:. Na to bym nie wpadł, choć sam tak robiłem jak miałem 10 lat. Jak masz 650 to nic nie zmieniaj. Wyszedł Ci po prostu transformator o lepszych parametrach tylko trochę droższy i cięższy. :|
  • #23 16583096
    Łukasz.K
    Poziom 28  
    Posty: 989
    Pomógł: 84
    Ocena: 152
    Wniosek z tego taki że niesłuchanie rad bardziej doświadczonych kolegów powoduje niepotrzebną robociznę oraz pogorszenie parametrów urządzeń :cry:
  • #25 16583121
    Carolus_Independent
    Poziom 13  
    Posty: 153
    Pomógł: 10
    Ocena: 12
    Łukasz19981208 napisał:
    Zeszlem do 427 jest ok dzięki za pomoc
    Jak skończę trafo to wrzucę zdjęcia. Dzięki 😁
    Wcale prawda, tyle powinna być poprawna ilość zwoi uzwojenia pierwotnego, zobacz:
    (240V•5.27zw/V)•0.95=1201.560000...zw.
    W zaokrągleniu 1200zw.

    A dlaczego NIE MOŻESZ zastosować tam prawie trzy razy mniej od tego jak "Bóg przykazał" - popatrz co ja tu policzyłem - to dochodź sobie sam.

    Pozdrawiam

    Dodano po 20 [minuty]:

    Łukasz19981208 napisał:
    Złożyłem rdzeń wszystko ok tylko burczy myślę że jest to spowodowane luźnym nawinięciem uzwojeń. Uzwojenie się nie grzeje
    NIEPRAWDA, "buczy", ponieważ ten magnetowód - przy zasilaniu napięciem 240V~/50Hz - najzwyczajniej nasyca się (poszukaj sobie, co ten terminy znaczy).
    Nie grzeje się uzwojenie, powiadasz?
    A długo to tak zasilałeś to uzwojenie?
    Założę się z Tobą o niejedną gwineę, iż ten Twój 'transformator' (przy rzeczonych tu 650zw. uzwojenia pierwotnego i zasilany z 240V~/50Hz) długo nie pociągnie... :cry:

    Natomiast odnośnie tego, iż podłączyłeś nawiniętą cewkę powietrzną - bez rdzenia/magnetowodu - pod napięcie sieciowe, to nie jesteś w tej materii, ani pierwszy, ani ostatni.
    Pamiętam z mojej długoletniej praktyki, iż podobne zdarzało się również dyplomantom na wyższej uczelni, czyli inżynierom in spe. :idea:

    Dodano po 11 [minuty]:

    Łukasz19981208 napisał:
    To w końcu ile mam tych zwioi nawinąć
    Czytaj TAM i TAM

    I nie zwioi, a zwoi. :idea:
  • #26 16583323
    21paweł21
    Poziom 16  
    Posty: 131
    Pomógł: 14
    Ocena: 37
    Uproszczony wzór na ilość zwoi 45/S gdzie S- przekrój rdzenia w cm2
    45/23,52=1.92zw/1V
    230x1.92=441zw

    moc trafo ok 550W

    co daje prąd w uzwojeniu pierwotnym ok. I= 2,4A
    przyjmując 2.5A/mm2
    średnica drutu d= 0.7 x √I
    d=0,7x √2,4=1,08mm
    najbliższy fi 1,1mm

    dla np 3A/mm2 d=0,66 x √I
    4A/mm2 d=0,56 x √I
    5A/mm2 d=0,51 x √I
    To tak z pamięci...
  • #27 16583372
    Carolus_Independent
    Poziom 13  
    Posty: 153
    Pomógł: 10
    Ocena: 12
    Witam,
    21paweł21 napisał:
    Uproszczony wzór na ilość zwoi 45/S gdzie S- przekrój rdzenia w cm2
    45/23,52=1.92zw/1V
    230x1.92=441zw

    moc trafo ok 550W

    co daje prąd w uzwojeniu pierwotnym ok. I= 2,4A
    przyjmując 2.5A/mm2
    średnica drutu d= 0.6 x √I
    d=0,6x √2,4=0,93mm
    najbliższy fi 0.95 lub 1mm

    To tak z pamięci...
    TOTALNE BZDURY (dla rdzenia o kształtce EI-48, a o jakiej tu autor tego tematu napisał) czytaj to, co jest tu prawdą, a nie 'radozną tfurszością' - błędy zamierzone - również autora tego tematu, a który Ciebie, i Tobie tu podobnych, wprowadził w błąd.

    Pozdrawiam
  • #28 16583639
    21paweł21
    Poziom 16  
    Posty: 131
    Pomógł: 14
    Ocena: 37
    Carolus_Independent
    Co wg Ciebie jest bzdurą? Ogólnie dostępne wzory czy wyliczenia?
    Zacytowałeś mój post (pod postem), którego byłem jeszcze w trakcie edycji/poprawki.

    Carolus_Independent napisał:

    Wcale prawda, tyle powinna być poprawna ilość zwoi uzwojenia pierwotnego, zobacz:
    (240V•5.27zw/V)•0.95=1201.560000...zw.
    W zaokrągleniu 1200zw.


    To co napisałeś tyczy się rdzenia 50W co wynika z podanej tabelki przez Ciebie.
    Jest tam podany przekrój rdzenia 2.8cm x 2,5cm (73 blachy po 0,35mm lub 51 blach po 0,5mm) i podana tam ilość zw/1V tego się tyczy.

    Wyliczenia w moim poście są co do zasady poprawne - brak jedynie 2,5% korekty liczby zwoi

    Jedynym błędem, który będzie dyskwalifikował poskładany rdzeń przy tych wymiarach to brak miejsca w oknie kolumny na uzwojenie odpowiednim drutem.

    Prawdą jest, że te EI84 do takich mocy się nie nadają.

    Pozdrawiam
  • #29 16583693
    Carolus_Independent
    Poziom 13  
    Posty: 153
    Pomógł: 10
    Ocena: 12
    21paweł21 napisał:
    Carolus_Independent
    Co wg Ciebie jest bzdurą? Ogólnie dostępne wzory czy wyliczenia?
    Zacytowałeś mój post (pod postem), którego byłem jeszcze w trakcie edycji/poprawki.
    Tak więc na przyszłość edytuj Twój post i poprawiaj go tyle razy OffLine, aby kiedy go już na forum wyślesz, to byś nie musiał go tam poprawiać.
    Zechciej przyjąć do wiadomości to, iż co już raz poszło do internetu, to już w nim pozostaje... :idea:

    Popatrz porządnie, poczytaj to, co napisał autor tego tematu - BZDURĘ:
    Łukasz19981208 napisał:
    8.4x2.8=23.52cm^2
    oraz to, co napisałem tu tym magnetowodzie ja.
    Skonfrontuj Twoje w tej materii obliczenia z tym - magnetowodem o kształtce EI-84 - a o którym już wszystko jest wiadome od przeszło sześćdziesięciu lat i sam sobie odpowiedz na postawione przeze Ciebie tu pytania.

    21paweł21 napisał:
    Wyliczenia są co do zasady poprawne - brak jedynie 2,5% korekty liczby zwoi
    Ale dla przedmiotowego magnetowodu - o kształtce EI-84 - oraz wartości napięcia zasilania uzwojenia pierwotnego - 240V~/50Hz - to są te Twoje "obliczenia" NIEWARTE przysłowiowego 'funta kłaków'.... :idea:

    21paweł21 napisał:
    Jedynym błędem, który będzie dyskwalifikował poskładany rdzeń przy tych wymiarach to brak miejsca w oknie kolumny na uzwojenie odpowiednim drutem.
    Błędem Twoim, i to nie jedynym, jest/było to, iż bezkrytyczne przyjąłeś to, co autor tego tematu tu napisał:
    Łukasz19981208 napisał:
    8.4x2.8=23.52cm^2
    czyli BZDURĘ oraz nie przeczytanie ze zrozumieniem tego, co ja tu napisałem i to przed Twoim postem - a zakwestionowanym tu przeze mnie.

    21paweł21 napisał:
    Prawdą jest, że te EI84 do takich mocy się nie nadają.
    Chociaż na koniec doznałeś 'olśnienia' ... :D

    Pozdrawiam
  • #30 16583743
    21paweł21
    Poziom 16  
    Posty: 131
    Pomógł: 14
    Ocena: 37
    Zacytuję:

    Carolus_Independent napisał:

    Wcale prawda, tyle powinna być poprawna ilość zwoi uzwojenia pierwotnego, zobacz:
    (240V•5.27zw/V)•0.95=1201.560000...zw.
    W zaokrągleniu 1200zw.

    21paweł21 napisał:

    To co napisałeś tyczy się rdzenia 50W co wynika z podanej tabelki przez Ciebie.
    Jest tam podany przekrój rdzenia 2.8cm x 2,5cm (73 blachy po 0,35mm lub 51 blach po 0,5mm) i podana tam ilość zw/1V tego się tyczy.


    Nie odniosłeś się do tej bzdury.

    Zbyt akademickie podejście do elektrodowiczów niepotrzebnie powoduje zbędne emocje i niezrozumienie po obu stronach monitora.

    Ale podsumowując przyznaję Ci rację, że rdzeń wykonany przez kolegę nie był przemyślany, ale wystarczyło napisać, że EI84 to max do 10cm2.

    Pozdrawiam z wyrazami szacunku.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planował nawinąć transformator typu EI 84, samodzielnie wykonując karkas o wymiarach 8.4 cm x 2.8 cm, co daje pole przekroju 23.52 cm². Początkowo obliczył ilość zwojów na 427, jednak po podłączeniu do sieci spalił bezpiecznik. Uczestnicy dyskusji zasugerowali, że liczba zwojów powinna wynosić około 650, a także zwrócili uwagę na konieczność prawidłowego ściśnięcia rdzenia oraz użycia odpowiedniego drutu nawojowego. Po dostosowaniu liczby zwojów do 650, transformator działał poprawnie, a użytkownik planował używać go do ładowania akumulatorów.
REKLAMA