Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio BMW M-ASK II - dorobienie wyjść audio OUT

indianka 10 Sie 2017 02:16 1014 0
  • #1 10 Sie 2017 02:16
    indianka
    Poziom 13  

Witam kolegów. Napiszę bo może komuś się przyda. Proszę nie traktować mojego postu jako jako projektu a raczej jako wykonanie praktycznego udogodnienia. Otóż w samochodzie żony - bmw 116i znajduje się stacja OEM - radio BMW M-ASK II firmy Harman-Becker. Jak wiadomo dźwięk tych jednostek "nie powala" a dołączenie wzmacniacza jest możliwe tylko za pomocą Hi-Input. Wiąże się to niestety z dodatkowymi zniekształceniami. W oryginale radio nie posiada wyjść RCA out dlatego postanowiłem je przerobić tak, aby sygnał do wzmacniacza zewnętrznego trafiał nie wzmocniony przez wewnętrzny układ. Po rozebraniu i obejrzeniu radia mask II stwierdziłem, iż w jego wnętrzu jako wzmacniacz mocy audio pracuje układ TDA 7454 - czterokanałowy wzmacniacz 4x25W w obudowie Flexiwatt. Z noty katalogowej wynika, że sygnał do tego układu trafia przez kondensatory 0,22nF na nóżki: 11 i 15 - kanały przedni prawy i lewy oraz 12 i 14 - kanał tylny prawy i lewy. Aby wykonać przeróbkę tego radia OEM należy : zdjąć górną cześć obudowy - jest na zatrzaski. Następnie odpiąć panel przedni, który jest na jednym zatrzasku i czterech zasuwach oraz łączu z taśmą. Po zdjęciu górnej obudowy odkręcamy dwie śruby od góry i dwie śruby - krótsze z frontu aby wyjąć mechanizm CD. Po jego uwolnieniu należy odpiąć zatrzask taśmy przewodzącej i wtedy można go swobodnie wyjąć. Kolejnym krokiem jest zdjęcie zatrzasku utrzymującego układ TDA 7454 na radiatorze, który stanowi wraz z wentylatorem i złączem Fakra tylną część obudowy. Zatrzask układu tda najlepiej podważyć płaskim niedużym śrubokrętem. Następnie odkręcamy dwie śruby, które od góry utrzymują radiator. Kolejnym etapem jest odkręcenie śruby na tylnej ścianie radiatora w okolicy gniazda anteny gps a następnie usunięcie podkładki sprężynującej /zatrzasku wykonanej z cienkiej blachy w kolorze miedzi. Po usunięciu radiatora odwracamy radio "do góry nogami" i odkręcamy pięć śrub mocujących pcb. Zyskujemy w ten sposób prosty dostęp do padów układu tda7454 na płytce drukowanej radia. Do nóżek 11,12,14,15 dolutowujemy kabelki sygnałowe ekranowane. Jako masa posłuży nam nóżka 13 tego układu. Po takiej przeróbce radio jest gotowe do dawania sygnału audio bez wzmocnienia. Aby cała przeróbka odbyła się w sposób bezpieczny dla radia i samochodu w którym je montujemy w dolnej części obudowy - tej z blachy ocynkowanej musimy wywiercić okrągły otwór, przez który wyprowadzimy przewody. Dla pewności miejsce dolutowania przewodów możemy zalać klejem na gorąco lub żywicą aby nie uszkodzić oryginalnego pcb w trakcie wkładania radia do kieszeni samochodu i nie wywołać przypadkowego zwarcia w układzie. Po takim podłączeniu sygnału do wzmacniacza zyskujemy ZNACZĄCĄ poprawę jakości dźwięku. Moją przeróbkę przetestowałem w samochodzie żony ze wzmacniaczem gladen 120.4 dsp i oryginalnymi głośnikami. Różnica w jakości dźwięku wprawiła mnie w osłupienie, moją żonę też, a jest zawsze sceptyczna do moich przeróbek. Pozdrawiam wszystkich.

Radio BMW M-ASK II - dorobienie wyjść audio OUT Radio BMW M-ASK II - dorobienie wyjść audio OUT

PS. Przepraszam za słabą dokumentację fotograficzną. Rozebrałem i złożyłem radio a następnie pomyślałem, że może komuś przyda się opis przeróbki. Dwa pierwsze foto nie są moje i mają tylko charakter poglądowy - BMW montuje w swoich samochodach różne typy jednostek OEM w zależności od wersji wyposażenia dodatkowego. Mam nadzieję, że kogoś zainteresuje moja przeróbka. Jakość zalania termoglutem jest jak widać na fotkach kiepska ale nie miałem pomysłu jak wykonać to lepiej. Nie lubię termogluta ale obawiałem się, że mogą oderwać się piny z płytki pcb stąd pomysł żeby to miejsce zalać. Jeżeli napisałem post w złym dziale proszę moderatora o przeniesienie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME