Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana ogniw we wkrętarce Makita 24V z NiCd na Li-Ion

21 Sie 2017 23:36 2199 3
  • Poziom 6  
    Witam,
    Mam wkrętarkę i wiertarko-wkrętarkę 24 V z NiCd bardzo mało używane w świetnym stanie, ale padły pakiety z ogniwami.
    Mogę kupić zamienniki i dalej mieć NiCd, ale tak się składa że mam 20 ogniw 3,6 V Li-Ion, nieużywanych. Postanowiłem je wykorzystać.

użyję 6 ogniw,

Ale mam problem z ładowaniem. Oryginalna stacja ładująca jest do NiCd więc się nie przyda, znaczy działać będzie ale jak zapomnę wyłączyć wiadomo co się stanie. Zatem opcja numer dwa to zamontowanie modułu ładowania na pakiecie i ładowanie po prostu ładowarką impulsową. I tu jest problem...

Nigdzie nie spotkałem modułów kontroli ładowania Li-Ion 6S, czyli na 6 ogniw.

Są na 1/2/3/4 i tyle.

Czy bez projektowania wytrawiania itd. nie można by użyć takiego modułu:
    https://abc-rc.pl/modul-ladowania-3s-12v

I podpiąć pod 3 ogniwa jeden, pod kolejne trzy drugi , połączyć w szeregu wyjścia aby otrzymać 24 V i to podpiąć już jako zasilanie ?

Jestem laikiem, nie mam magicznej wiedzy i zastanawiam się czy podpięte szeregowo takie dwa pakiety można bezpiecznie używać jako jeden 24 V ?

Czy ładowanie ładowarką impulsową 24 V będzie ok ? Czy większe napięcie wtedy i jakie ?

• Poziom 16  
    A ja w moich elektronarzędziach powymieniałem baterie NI-CD na LI-ION, bo użytkowuję je dosyć rzadko i zawsze jak były potrzebne to baterie były padnięte. Ponieważ baterie były różne do poszczególnych sprzętów od 7,2 do 18[V] zdecydowałem się kupić ładowarkę mikroprocesorową do ładowania wszelkich ogniw. Pełni również funkcje prostownika do ładowania akumulatorów Pb 5[A] - sam rozpoznaje aku 6 czy 12[V] oraz regulowanego zasilacza laboratoryjnego. W bateriach podłączam do poszczególnych ogniw gniazda kontrolerów które wyprowadzam na zewnątrz baterii. Ponieważ ogniwa miałem za darmo z rozebranych baterii od laptopów to sobie skalkulowałem, że jak kupię taką ładowarkę to tak jakbym musiał kupić ogniwa NI-CD do jednego sprzętu a tak to jedną ładowarką ładuję bezpiecznie wszystkie akumulatory. Moją ładowarką można ładować do 6 ogniw Li-Ion. Myślę, że taką opcje można rozważyć.