Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator łazienkowy z opóźnieniem czasowym

paszek2 27 Sie 2017 18:34 1266 22
  • #1 27 Sie 2017 18:34
    paszek2
    Poziom 3  

Witam,
    Mam problem z wentylatorem z opóźnieniem czasowym. Wymieniłem go gdyż stary przestał działać, zapewne silniczek padł. Kupiłem go i podłączyłem zgodnie z instrukcją. Stary podłączony był jedynie z silniczkiem (L i N). Nowy ma już dodatkowo podłączenie kabelka żółtego. Po podpięciu i włączenia zasilania wentylator zaczyna chodzić ale tylko na sekundę a potem się wyłącza mimo że jest napięcie. Co ciekawe jak opóźnienie czasowe dam na max to też się wyłącza, ale trwa to nieco dłużej. Powinien chodzić cały czas a wyłączyć się z zakresu 3-30 min po wyłączeniu. Nie mam pojęcia w czym problem. Jedyna różnica to: stary miał 15 W a nowy 10W. Proszę o pomoc w sprawie

0 22
  • #2 28 Sie 2017 07:04
    krzychupar
    Poziom 39  

A to tajemnicą jest jaki to typ wentylatora?

0
  • #3 28 Sie 2017 18:40
    paszek2
    Poziom 3  

Oczywiście, że to nie tajemnica. Wentylator kupiłem w Leroy Merlin i nazywa się EQUATION. Wiem, że silnik nie jest przyczyną, bo taki sam problem miałem wcześniej (użyłem wówczas starą płytkę sterującą). Jak dla mnie jest to najprawdopodobniej wada tegoż urządzenia.

0
  • #4 28 Sie 2017 20:06
    krzychupar
    Poziom 39  

Czy ten wentylator jest z czujnikiem wilgotności?

0
  • #5 28 Sie 2017 20:13
    jurek54
    Poziom 13  

Kolego, jeżeli to nie problem to pstryknij fotkę tej płytki z podłączeniem. Te wentylatory nie posiadają zacisku PE.

paszek2 napisał:
    Nowy ma już dodatkowo podłączenie kabelka żółtego.
    . Powinno być: L, N i LT (T), gdzie L i N to stałe zasilanie, a LT (T) to zasilanie inicjujące timer. Ten żółty kabelek, to pewnie zasilanie inicjujące z wyłącznika (elektryka biłbym po łapach).

0
  • #6 28 Sie 2017 20:33
    jann111
    Poziom 31  

paszek2 napisał:
    Nie mam pojęcia w czym problem.

Wentylator jak wynika z opisu potrzebuje zasilania 230V na stałe a załączany jest impulsem.
    Potrzebna modyfikacja zasilania.

0
  • #7 28 Sie 2017 20:41
    krzychupar
    Poziom 39  

No właśnie z wyłącznika do wentylatora powinny być pociągnięte trzy przewody. Pierwszy fazowy podłączasz bezpośrednio do zacisku L w wentylatorze następny fazę podłączasz przez przełącznik do zacisku LT i N do N.

0
  • #8 28 Sie 2017 23:30
    paszek2
    Poziom 3  

Wentylator łazienkowy z opóźnieniem czasowym

I tak jak tu podpięte jest:
    L - czeny kabelek,
    N - niebieski kabelek
    T - żólty kabelek
    Napiszcie jak mam to zrobić

0
  • #9 28 Sie 2017 23:42
    mar_uda
    Poziom 19  

Odłącz przewód żółto-zielony a w jego miejsce zrób mostek od L.
    Zwłoki czasowej nie będzie, ale będzie działać tak, jak poprzedni.

3
  • #10 29 Sie 2017 17:33
    paszek2
    Poziom 3  

A da radę zrobić tak aby ten wyłącznik czasowy działał. Może trzeba coś pogrzebać w gniazdu zasilającym. Tam jest gniazdko 2- włącznikowe. Jedno zapala światło o drugie wentylator.

1
  • #12 29 Sie 2017 17:48
    kortyleski
    Poziom 41  

Elektryk mógłby to zrobić zmieniając przeznaczenie przewodu ochronnego i odpowiednio go oznaczajac. Technicznie możliwe jednak ze względów bezpieczeństwa niezalecane.

0
  • #13 29 Sie 2017 18:30
    rtvserwisant
    Poziom 20  

Niemożna zmienić funkcji przewodu ochronnego, ponieważ przepisy mówią jednoznacznie, że przewód ochronny należy doprowadzić do każdego punktu instalacji elektrycznej.
    A w/w wentylator jest punktem instalacji, więc tylko wymiana przewodu.

0
  • #14 29 Sie 2017 21:00
    jurek54
    Poziom 13  

rtvserwisant napisał:
    Niemożna zmienić funkcji przewodu ochronnego, ponieważ przepisy mówią jednoznacznie, że przewód ochronny należy doprowadzić do każdego punktu instalacji elektrycznej.
    A w/w wentylator jest punktem instalacji, więc tylko wymiana przewodu.
    Już sobie wyobrażam, jak kolega kuje płytki w łazience, po to, by poprowadzić nowy przewód do wentylatora, po czym, przewód ochronny PE, podłączy sobie do ..... no gdzie ? Rozumiem, gdyby to było wykonanie nowej instalacji, to i owszem. Jestem elektrykiem, chociaż już na emeryturze, ale nie pozbawiony logiki
    kortyleski napisał:
    Elektryk mógłby to zrobić zmieniając przeznaczenie przewodu ochronnego i odpowiednio go oznaczajac.
    I w tym konkretnym przypadku należy tak zrobić.

0
  • #15 30 Sie 2017 09:33
    mawerix123
    Poziom 36  

kortyleski napisał:
    Elektryk mógłby to zrobić zmieniając przeznaczenie przewodu ochronnego i odpowiednio go oznaczajac.

Poco udzielasz takich szkodliwych rad... udzielasz rady z dopiskiem NIEZALECANA.

jurek54 napisał:
    Już sobie wyobrażam, jak kolega kuje płytki w łazience, po to, by poprowadzić nowy przewód do wentylatora

Nie chce kuć to niech kupi odpowiedni wentylator do tej instalacji lub niech obecny podłączy tak jak napisał mar_uda w poście #9 czyli:

mar_uda napisał:
    Odłącz przewód żółto-zielony a w jego miejsce zrób mostek od L.

To jest prawidłowa odpowiedź w tym wypadku.

jurek54 napisał:
    Rozumiem, gdyby to było wykonanie nowej instalacji, to i owszem.

Skoro to jest zastana instalacja to "wolnoć Tomku w swoim domku" można z nią robić co komu pasuje mimo że w tej chwili i w chwili powstania jest i była zrobiona zgodnie ze sztuką i przepisami.
    Z gniazda 230V gdzie jest przewód 3x2,5 też kolega robi gniazdo 400V do silnika :?: bo przecież silnik będzie działał po zmianie połączeń.

Idąc tym tokiem myślenia to po kilku miesiącach można z instalacją robić co się komu żywnie podoba, przecież stan zastany.

jurek54 napisał:

kortyleski napisał:
    I w tym konkretnym przypadku należy tak zrobić.

To jest szkodliwa porada zgłoszona ale jak widać na forum czasem można naginać przepisy a czasem nie, faza na ż-o z wyłącznika jest BE ale do zasilania wentylatora jest już OK.

1
  • #16 30 Sie 2017 10:42
    kortyleski
    Poziom 41  

mawerix123 napisał:
    Z gniazda 230V gdzie jest przewód 3x2,5 też kolega robi gniazdo 400V do silnika

Silnik trójfazowy zazwyczaj jest urządzeniem wykonanym w pierwszej klasie ochrony. Wentylator łazienkowy w drugiej.

mawerix123 napisał:
    faza na ż-o z wyłącznika jest BE ale do zasilania wentylatora jest już OK.

Nigdzie nie napisałem żeby fazę puszczać żółto zielonym.

0
  • #17 30 Sie 2017 10:59
    mawerix123
    Poziom 36  

kortyleski napisał:
    Nigdzie nie napisałem żeby fazę puszczać żółto zielonym

Więc co miało oznaczać to zdanie poniżej :?:

kortyleski napisał:
    Elektryk mógłby to zrobić zmieniając przeznaczenie przewodu ochronnego

Nie można zmienić przeznaczenia przewodu żółtozielonego/ochronnego.

kortyleski napisał:
    Silnik trójfazowy zazwyczaj jest urządzeniem wykonanym w pierwszej klasie ochrony. Wentylator łazienkowy w drugiej.

Niema to znaczenia do obu musi być doprowadzony przewód ochronny. Tak jak to jest wykonane w zasilaniu u autora tematu.

0
  • #18 30 Sie 2017 14:53
    kortyleski
    Poziom 41  

kortyleski napisał:
    zmieniając przeznaczenie przewodu ochronnego i odpowiednio go oznaczajac.

Nie wyrywaj pojedyńczych słów. Nie znamy wieku i konstrukcji instalacji autora więc dalsze dywagacje nie maja sensu.

0
  • #19 30 Sie 2017 15:08
    mawerix123
    Poziom 36  

kortyleski napisał:
    Nie wyrywaj pojedyńczych słów.

Nie zmienia to sensu Twojego zamysłu podania napięcia na żółtozielony przewód, nie wolno zmienić przeznaczenia przewodu żółtozielonego koniec kropka !!

kortyleski napisał:
    Nie znamy wieku i konstrukcji instalacji autora

A co to ma do rzeczy, są trzy przewody o ustalonych barwach a ich przeznaczenie jest jasno określone, wiek instalacji niema tu żadnego znaczenia. Dotychczas poprzedni wentylator dzaiłał więc musi być L i N a na pozostałym przewodzie nie może być nic innego jak ochrona. Tyle w temacie a rozwiązanie jest podane w poście #9 i #11

0
  • #20 30 Sie 2017 16:35
    krzychupar
    Poziom 39  

Jaka ochrona ?. Wentylator jest w 2 klasie ochronności i żadnej ochrony nie potrzeba. Co podłączysz żółto-zielony do plastiku albo zostawisz go w powietrzu i pewnie byś się zabrał z kucie ścian ?.

0
  • #21 30 Sie 2017 19:24
    paszek2
    Poziom 3  

Koledzy dzięki za wyczerpujące wypowiedzi. Nie spodziewałem się, że aż tak mi pomożecie. Przeczytałem każdą z Waszych sugestii i skorzystałem z postu #9 (mar_uda). Z drugiej strony jak złapie tego "elektryka" co mi to robił, to raczej nie będzie zadowolony ze spotkania. Sam zauważyłem, że xxxxx to wszystko w każdy możliwy sposób. Mimo tego wszystkiego jestem mądrzejszy dzięki Wam i w przyszłości będę się wystrzegał takich pseudo elektryków. Jeszcze raz dzięki

Moderowany przez Łukasz-O:

Proszę nie używać wulgaryzmów.

0
  • #23 30 Sie 2017 20:49
    mawerix123
    Poziom 36  

paszek2 napisał:
    Z drugiej strony jak złapie tego "elektryka" co mi to robił, to raczej nie będzie zadowolony ze spotkania. Sam zauważyłem, że pojebał to wszystko w każdy możliwy sposób. Mimo tego wszystkiego jestem mądrzejszy dzięki Wam i w przyszłości będę się wystrzegał takich pseudo elektryków.

Tak się składa że elektryk wykonał instalację zgodnie ze sztuką, zapewne tak stanowił projekt lub takie dostał wytyczne, pewnie jeśli miałby jasno wyjaśnione że ten przewód ma zasilać wentylator z hydrostatem lub czasówką to poprowadził by przewód z dodatkową żyłą.
    Moim zdaniem to nie pseudo elektryk a gość który wykazał się profesjonalizmem dużo większym niż niektórzy doradzający w tym temacie "elepstrycy".

Swoją droga niedawno dzwonił do mnie inwestor jednej z ostatnich inwestycji....mówi "Jest problem bo montują mi wentylator w łazience, w wentylatorze jest dwa przewody a ze ściany wystaje cztery 8-O, jak to podłączyć :?:" zaczynam objaśniać dlaczego do każdego wentylatora w takich pomieszczeniach prowadzę 4x1,5mm2 a w tle słyszę owego "montera".... "Kto panu tak Spi#$%&*ił" :D :roll:

0