Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston AQXXF 129H - Błąd F01, pojawia się po jednym obrocie bębna

04 Wrz 2017 11:56 3471 20
  • Poziom 17  
    Witajcie, mamy problem z naszą pralką, jest to Ariston AQXF 109. Pralka sama z siebie, podczas pracy pokazała błąd F01. Przy probie uruchomienia jakiegoś programu prania normalnie rozpoczyna pracę, pobiera wodę ale zaraz po pierwszym obrocie bębna pojawia się błąd F01 i uruchamia się pompa (czyli tryb awaryjny). To samo się dzieje gdy wybiorę wirowanie, zrobi jeden ruch bębnem i F01. Zdemontowałem moduł sterujący, nie widać żadnych śladów zalania ani uszkodzeń. Czy jest ktoś w stanie pokierować mnie od czego zacząć pomiary / co mogło się uszkodzić? Triaki wyglądają na całe. W załącznikach zdjęcia płyty sterującej.
    Ariston AQXXF 129H - Błąd F01, pojawia się po jednym obrocie bębnaAriston AQXXF 129H - Błąd F01, pojawia się po jednym obrocie bębnaAriston AQXXF 129H - Błąd F01, pojawia się po jednym obrocie bębnaAriston AQXXF 129H - Błąd F01, pojawia się po jednym obrocie bębnaAriston AQXXF 129H - Błąd F01, pojawia się po jednym obrocie bębna
  • Pomocny post

Poziom 39  
    F01 mówiąc prosto to brak obrotów silnika.
    Najlepsze wyjście w tego typu awariach to zczytać zawartość pamięci EEPROM i odczytać pozostałe kody błędów. F01 to bardzo uniwersalny kod błędu który potrafi zakamuflować inne uszkodzenia w tej pralce. Warto też przyjrzeć się samemu falownikowi sprawdzając tranzystory IGBT - jest ich 6 szt.

• Poziom 39  
    Pralka wskazuje błąd F10 - uszkodzenie presostatu.

Brak sygnału stanu pełnego i pustego
    - Sprawdzić wydajność styków łącznika J3 na płycie
    - Sprawdzić stan presostatu upewniając się, czy na łączniku przewodów J3 między pin 2 i 4 jest ciągłość rezystancji
    (powinna być jedynie przy pustym bębnie), między pin 2 i 3 ciągłość rezystancji (powinna być jedynie przy wodzie w
    bębnie), oraz między pin 2 i 1 ciągłość rezystancji (powinna być jedynie, jeśli woda jest w bębnie na poziomie
    wyższym niż standardowy, tj. powyżej połowy drzwiczek).
    - Sprawdzić przewody między łącznikiem J3 a presostatem
    - Wymienić presostat, wymienić płytę elektroniki

W załączniku EEPROM bez błędów :)
  • Poziom 17  
    Kurczę, błąd był na pewno F-01, szybko migał razem ze wszystkimi diodami sygnalizującymi aktualny program. W załącznikach fotka, sorki, że trochę niewyraźna
  • Pomocny post

Poziom 39  
    Ano kurcze :)

• Poziom 17  
    Czyli jak to rozumieć? F01 jako ogólnikowy pojawiający się na wyświetlaczu a F10 i F16 jako błędy szczegółowe? Zająć się tym presostatem?

• Poziom 39  
    Napisałem wcześniej F01 to brak obrotów silnika w tym modelu programatora i nie jest to błąd ogólnikowy tylko pralka wyświetla pierwszy napotkany błąd a zazwyczaj większość awarii związana jest z brakiem obrotów silnika i stąd ten błąd. W pralkach bez falownika oznacza uszkodzenie triaka silnika, co też jest prawdą bo nie będzie działał nam silnik.
    Tak zajmij się tym presostatem.
  • Poziom 17  
    Więc tak, na J3 przy pustym bębnie na 2 i 4 jest ciągłość, na 2 i 3 oraz 2 i 1 nie ma. Po puszczeniu programu, nalaniu wody do bębna, zrobieniu dwóch, trzech obrotów bębnem i wywaleniu błędu F01: na 2 i 4 nie ma, na 2 i 3 jest a na 2 i 1 nie ma. Wychodzi na to, że to jest OK. Nie wiem jedynie jak sprawdzić czy na 2 i 1 pojawi się przejście bo nie wiem jak zalać pralkę powyżej normalnego stanu :)
    Co więcej zauważyłem, pralka gdy zrobi dwa, trzy obroty bębnem wydaje z siebie cyknięcie po którym od razu pojawia się F01.

• Poziom 39  
    Wymień presostat.
  • Poziom 26  
    A tachoprądniczka silnika trójfazowego sprawdzona? Jest to błąd polegający na tym, że falownik nie widzi prawidłowych obrotów silnika. Czasem padał układ na module kształtujący impulsy z tacho i też dawało to taki efekt.
    Zapraszam do lektury tu: http://www.elektryk-trojmiasto.pl/trojfazowy_Ariston.html

• Poziom 39  
    Praktyka czyni mistrza - prześlij mi wsad pamięci, też Ci odczytam kod błędu :)
  • Pomocny post

Poziom 39  
    Twoja pralka to AQXXF129H EUHA

Ostatnie zapamiętane kody błędów to:
    - F01 - 1 raz
    - F08 - 4 razy

Przyjrzałbym się błędowi F08 czyli:
    Przekaźnik elementu grzewczego prania sklejony (sygnalizacja w stanie pustym) lub sklejony presostat w stanie pełnym (równocześnie stan pusty i pełny) - Sprawdzić wydajność styków łącznika J3 na płycie - Sprawdzić stan presostatu upewniając się, czy na łączniku przewodów J3 między pin 2 i 4 jest ciągłość rezystancji (powinna być jedynie przy pustym bębnie), między pin 2 i 3 ciągłość rezystancji (powinna być jedynie przy wodzie w bębnie), oraz między pin 2 i 1 ciągłość rezystancji (powinna być jedynie, jeśli woda jest w bębnie na poziomie wyższym niż standardowy, tj. powyżej połowy drzwiczek).
    - Sprawdzić przewody między łącznikiem J3 a presostatem
    - Sprawdzić podłączenie elementu grzejnego z łącznikiem J3, pin 5 i 6.
    - Wymienić presostat - Wymienić płytę elektroniki

F01 mógł się pojawić dlatego iż kilka razy musiała być uruchomiona pralka z błędem F08.
  • Poziom 25  
    Z góry dzięki za odczyt, nie znam historii tej pralki bo klient przywiózł moduł i zostawił pod pretekstem błędu F01, Falownik sprawdzony i sprawny.
  • Poziom 26  
    Czy EEPROM w tych pralkach sczytuje się przez czytnik pamięci, czy można go zgrać w inny sposób?

• Poziom 39  
    Można i tak. Należy wylutować pamięć i sczytać jej zawartość.
  • Poziom 26  
    A można w inny sposób? np podłączając się komputerem pod złącze serwisowe?
    U mnie stoi AQXD129 i mógłbym zgrać EEPROM dla potrzebujących, ale na wylut nie mam czasu i chęci.