Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automat do bramy 2-skrzydłowej z niezależnym podłączeniem 2-par fotokomórek

04 Wrz 2017 21:31 2049 18
 • Poziom 17  
  Witam
  Piszę nowy temat bo większość które zostały już poruszone dotyczyły solidności/niezawodności/markowości itp. automatów do bram. Ja potrzebuję nieco więcej informacji a mianowicie poszukuję rozwiązania które będzie spełniało wymagania:

  - Brama 2 skrzydła każde po 2,35m
  - Waga skrzydła ok 100-120 kg (konstrukcja stalowa + drewniane balaski)
  - słupki stosunkowo szerokie bo są murowane i mają ok 30cm,
  - Możliwością otwierania skrzydeł na zakładkę,
  - Możliwość ustawienia skrzydeł pod kątem do wjazdu - jedno ze skrzydeł musi się mocniej otwierać do ok 95st a drugie mniej do ok 85st,
  - Centrala sterująca z modułem zasilacza buforowego z możliwością dołączenia akumulatora na wypadek braku zasilania lub "klucz" zwalniający blokadę przy braku zasilania umożliwiający ręczne otwarcie bramy.
  - Fotokomórka - jedna para (2 szt) zainstalowana po stronie jezdni powinna działać tak, że naruszenie bariery powoduje zatrzymanie bramy tylko w przypadku gdy brama się zamyka - czyl podczas wjazdu z drogi na podwórko, przerwanie fotokomórki nie powinno zatrzymać bramy bo brama się otwiera ale gdyby zaczęła się zamykać to ma się zatrzymać i zacząć otwierać. Druga para fotokomórek będzie zainstalowana po stronie podwórka i naruszenie tej bariery ma bezwzględnie zatrzymać bramę - chodzi o to, że brama nie może się otworzyć jeśli na podwórku stoi auto które jest w zasięgu bramy aby nie uszkodzić samochodu.
  Pilot - najlepiej 4 kanałowy umożliwiający otwarcie bramy (otwórz >> stop >> zamknij >> stop>>) drugi przycisk do ewentualnego sterowania na zasadzie furtka ale nie koniecznie będę to wykorzystywał, bardziej zależy mi ta tym aby mieć jednego pilota do samochodu i bramy.
  - automat z funkcją zewnętrznego sterowania - czyli możliwość otworzenia bramy z domofonu/zewnętrznego przycisku.
  - autozamykanie po czasie

  Zastanawiałem się nad zestawem z firmy elektrobim z nową centralą ETM-02 - http://www.elektrobim.pl/sklep/automat-do-bram-dwuskrzydlowych-350kg-i-35m-etm-02-400mm/ ale nie wiem na ile jest to przyzwoite rozwiązanie bo funkcjonalnie prawie mi odpowiada (tylko jedno wejście na fotokomórki, ale konfigurowalne jako "zatrzymaj>>otwórz" albo "zatrzymaj")

  Przeglądałem rozwiązania z Beninca ale nie ma szczegółowych informacji na temat central sterujących.
  Nie wiem jak się przedstawiają produkty NICE/FAAC (chociaż o FAAC 414 słyszałem, że siłowniki są awaryjne)
 • Poziom 14  
  Naczytałeś się porad a nie podałeś istotnej informacji dobierając napęd: Wymiary montażowe zawiasów bramy w słupku "murowanym".
  Każdy firmowy napęd (nice, bft, faac, beninca itd....)spełni Twoje oczekiwania. Pozdrawiam
 • specjalista -automatyka bramowa
  No nie każdy, jeśli zawiasy będą w połowie grubości słupka, potrzebny będzie napęd "przedłużany" a to "każdy" można odniesć do faktu że niemal wszystkie popularne siłowniki mają dłuższe wersje. Potrzebne ci napędy o wysuwie co najmniej 40 cm ( standardowe mają 30 i przy zastosowaniu takowych może zajść konieczność podkucia słupków).
  Resztę wymagań spełniają, jak napisał przedmówca, właściwie wszystkie "markowe" centrale.
  Co do sterowania pilotem - jeśli chodzi ci o sterowanie jednym przyciskiem (chyba nie potrzeba ci 4 kanałówki dla osobnego sterowania zamykaniem, otwieraniem i stopem - napisałeś nieco niejasno) też wszystkie centrale tak mają (sterowanie funkcją furtki na 2 kanale też).

  PS. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem ETMa a potem piszesz o awaryjności Faaca to trochę zabawne, bo tak jakbyś porównywał awaryjność Syrenki do Porsche. O E....bimach wypowiadają się różnie, Faacy 414 miałem padnięte 3 na ponad 100 zamontowanych zestawów ale 2 przypadki to były strzały samochodem w bramę a jeden - kabel przegryziony przez psa.
 • Poziom 17  
  Cytat:
  Każdy firmowy napęd (nice, bft, faac, beninca itd....)
  - podrzuć konkretny model centrali. Kiedyś usłyszałem podobną poradę człowieka który wypowiadał się na temat VPN-a w routerach domowych i powiedział bardzo podobny tekst, że prawie każdy router posiada taką funkcjonalności - i było w tym trochę racji gdyż większość routerów "wspiera" VPN-a i pracownik pewnie taką informację przeczytał - ale między wspiera a posiada klienta/serwer VPN to już dwie różne rzeczy. Dla tego też wolał bym abyś podał konkretny model napędu z danej firmy ewentualnie podesłał link do jakiejś karty katalogowej, bądź schematu podłączenia abym sam zweryfikował czy dany system faktycznie posiada to co bym chciał osiągnąć.

  Co do beninca to jeden z przedstawicieli powiedział, że zestaw który mają teraz w promocji (1499,00 zł netto) nie spełnia moich oczekiwań ponieważ centrala ma tylko jedno wejście na fotokomórki - oczywiście mogę podłączyć do tego wejścia dwie pary foto ale będą działały identycznie. Dodatkowo nie ma podtrzymania akumulatorowego :(

  Co do FAAC to przedstawiciel powiedział, że to są świetne automaty ale do bram przesuwnych, do dwuskrzydłowych poleca beninca ale nie spełnia moich oczekiwań :( dla tego też pytanie na elektroda.pl.

  Elektrobim znalazłem szukając w sieci - centrala wydała się naprawdę ciekawa i ze sporą funkcjonalnością - spełnia wszystkie oczekiwania a nawet więcej. Siłowniki mają podobno metalowe przekładnie cokolwiek to znaczy - chwalą się tym jak by to był jakiś super dodatek, jak by inni robili przekładnie w siłownikach z plastiku/drewna - chyba, że się mylę i faktycznie są firmy które wnętrze siłowników robią z plastiku :). Nie wiem nie znam się i tu zdaję się wpełni na opinię innych.

  Co do umieszczenia zawiasów na słupku to cenna informacja bo faktycznie na to nie zwróciłem uwagi. Poniżej prosty obrazek sytuacyjny.
  Automat do bramy 2-skrzydłowej z niezależnym podłączeniem 2-par fotokomórek
 • Pomocny post
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  A np.Tytan 400 (skok 40 cm)lub Tytan 600 (skok 60 cm) z centralą Bios Eco. Nie ma zasilania awaryjnego (siłowniki 230V) ale ma oczywiście wysprzęglanie awaryjne.
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Cytat:
  podrzuć konkretny model centrali.

  FAAC:
  230V - 452MPS, 455D, E045
  24V - E024S
  Nice:
  230V - A400
  24V - MC424 (POA1)
  BFT:
  230V - Alena
  24V - Libra, Thalia
  Beninca:
  230V - Heady
  24V - Brainy24

  Ograniczyłem się do central popularnych.
  Wszystkie centrale Nice i FAAC mają w standardzie 2 (albo więcej) linie fotek o zróżnicowanym działaniu. Reszta różnie.

  Na tych wymiarach faktycznie siłownik o wysuwie min. 40 cm.

  PS.
  Zestawy z napędami na 230V są w standardzie uboższe w funkcje - np przeważnie nie mają zabezpieczenia antyzgnieceniowego (tylko regulację mocy), za to siłowniki są odporne na uszkodzenia elektryczne z racji prostej konstrukcji oraz mają dużą siłą uciągu - powiedzmy to toporne napędy do wiejskich dużych bram
  Zestawy 24V są (w wersjach podstawowych) nieco słabsze ale mają wyższą kulturę pracy i z reguły pełen wypas - w tym zabezpieczenie antyzgnieceniowe - to napędy ciche, z płynna pracą - do bardziej cywilizowanych i lżejszych konstrukcji.
  Twoja brama jest lekka, więc spokojnie zastosujesz napędy 24V

  Pomijam w opisach i przykładach zestawy z napędami 24V przemysłowe do pracy ciągłej - b. silne, cichobieżne i nie do zajechania - ale to zupełnie inna półka cenowa....

  Przekładnie wewnętrzne (redukcyjne) wszystkie napędy mają metalowe, suwak (element napędzany śrubą ślimakową) przeważnie jest nylonowy - odporniejszy od mosiężnego na "braki" w smarowaniu.
 • Poziom 17  
  "kotbury" - dzięki za odpowiedź - zabieram się sprawdzanie cen i studiowanie instrukcji.
 • Poziom 14  
  A nie prosciej koledze zamontować napęd z ramieniem łamanym np Bft Virgo 24V? Centrala ma bardzo dużo funkcji wraz z opcją podłączenia dodatkowego zestawu fotokomórek i zasilania awaryjnego. Pozdrawiam
 • specjalista -automatyka bramowa
  Mogę także polecić Nice POP ( lub nowszy HOPP), także z zasilaniem awaryjnym (opcja) i bardzo łatwe w montażu (jak to ramieniówki) i płynnie i bezszmerowo pracują a ilość opcji zawrotna (jak to u Nice).
  Ale ramieniówki mają jedną wadę - cenę - a skoro autor tematu bierze pod uwagę zestaw ETM E.....ima to koszty jednak grają tu pewną rolę....
 • Poziom 39  
  Ja polecam centralkę DTM B232 Soft + dowolne siłowniki tubowe 400/500/600mm na 230V zależnie od potrzeb. Wszystkie inne , tu wymieniane wysiadają przy możliwościach tej centrali . Przy cenie też i za razem promujemy polskie rozwiązania .
 • Poziom 17  
  Dostałem ofertę na BFT PHOBOS BT A40 2 x Siłownik 400mm, Centrala Thalia, 2 komplety foto DESME, pilot Mitto B2, Lampa LTA24R1 - 1500,00 netto
  Zestaw z zasilaniem awaryjnym dodatkowe 350 zł netto (nie bardzo wiem za co bo w zestawie są 2 malutkie AKU + jakiś prostownik)
  Drugi pilot - dodatkowe 50-60 zł
  Łącznie zestaw ok 1900 zł netto

  Elektrobim - 2 x siłownik 400mm, centrala ETM-02, 1 komplet foto, 2 x pilot, lampa, (przyciski na obudowie do ręcznego sterownia bramą, wejście na aku bez dodatkowej dopłaty) - 1100 zł netto
  dodatkowa para foto - 50,00 zł
  zestaw aku np. 2 x 5Ah - 50,00 zł
  Łącznie zestaw - 1200,00zł netto

  BFT Thalia - funkcjonalnie bardzo rozbudowana centrala, piloty tylko dedykowane, drogi zestaw zasilania awaryjnego,
  ETM-02 - sporo funkcji (dla mnie wystarczy) dodatkowy atut, możliwość doprogramowania dowolnego pilota 433Mhz (zatem mogę doprogramować pilota od samochodu czy domowego alarmu) , wbudowane wyjście na aku na płycie głównej.


  Różnica Spora - wypowiedzcie się czy warto dopłacać, czy przy domowym użytkowaniu rzędu 6-10 cykli dziennych, czy w przypadku siłowników będzie ogromna różnica w czasie otwierania bramy, w kulturze pracy itp. Wpisy typu - dopłać a będziesz miał spokój to nie jest to czego oczekuję - jeśli dopłacić to jakieś konkrety.
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  Jakich konkretów oczekujesz? Poczytaj trochę na temat jednych i drugich. Jest sporo informacji w internecie na temat przeznaczenia, warunków zastosowania, rodzaju wysprzęgleń awaryjnych, uszkodzeń, pochodzenia, serwisu obydwu (oraz innych)...
  A tak w skrócie:
  Czy proste żelazko można przerobić na podgrzewacz? Owszem, zastosować dodatkowy/inny sterownik, obudowę i wyjdzie dużo taniej niż oryginalny. I też będzie (lepiej lub gorzej) działał.
  To jest odpowiedź (bardzo ogólna) na prośbę o porównanie...Są rzeczy dedykowane do konkretnych zastosowań, oraz takie które można zaadoptować. Są firmy które poświęciły długie lata badań i doświadczeń aby stworzyć coś do konkretnego celu, oraz są firmy które poświęcają wiele czasu na próby i doskonalenia jak przerobić i sprzedać do tego celu co jest tanie w zakupie, ale wyprodukowane do innych zastosowań.
 • Poziom 17  
  Opinie na temat BTF znam i wszyscy chwalą markę głównie za ich siłowniki (podobno niektóre są podgrzewane ale nie wiem czy ten który wymieniłem w mojej ofercie również jest podgrzewany) - przyznam, że byłby to spory argument na plus i wart dopłacenia. Argumentem na Plus może być szybkość, płynność (brak szarpnięć itp), cichość pracy,

  Elektrobim też ma sporo pozytywnych opinii (przynajmniej te droższe siłowniki). Sporo internautów wypowiada się ogólnie o chińczykach a nie koniecznie o tym konkretnym rozwiązaniu. Sam wiem, że chińskie rozwiązania też potrafią być dobre i nie można ich wszystkich stawiać w jednym rzędzie - powiem więcej w swojej branży spotkałem się już kilka razy z chińskimi produktami które są znacznie lepiej wykonane i co ciekawe lepiej przemyślane konstrukcyjnie od polskich czy niemieckich produkcji. Oczywiście z chińskim szajsem też mam doczynienia i przejechałem się już na tanich beznadziejnych rozwiązaniach - zawsze staram się wyważyć i dobrać produkty tak by osiągnąć najlepsze dopasowanie do potrzeb klienta - są pewne rzeczy za które trzeba zapłacić więcej bo są sprawdzone a niekiedy nie warto przepłacać za coś co niczym się nie różni od markowych produktów a czasem nawet no-name jest lepszy .
 • Poziom 10  
  Deimosy starej serii mają grzałkę w opcji - przyznam, że jak sam kupowałem napęd to zwracałem uwagę tylko na nowe Deimosy, szkoda. Bo może warto byłoby się zastanowić nad takim rozwiązaniem.
 • Poziom 17  
  Ja polecam Nice Hop, wygodny, cichy, żywotny, tani.
 • Poziom 17  
  Zamówiony BFT PHOBOS z centralą Thalia. Jak zamontuję to zobaczymy jak się sprawdza.
 • Poziom 17  
  Mam problem z ustawieniem działania fotokomórek.
  Jak wcześniej wspomniałem centrala THALIA firmy BFT + 2 siłowniki PHOBOS A40 (brama 2-skrzydłowa) + 2 pary fotokomórek DESME A.15.

  Pierwsza para fotokomórek jest zamontowana na słupkach do których są zamocowane siłowniki - podłączona do wejścia SAFE1 skonfigurowanego jako "5" czyli "wejście skonfigurowane jako Phot cl test, fotokomórka zweryfikowana aktywna tylko podczas zamykania."
  chodzi o to, że wjeżdżając z drogi na podwórko brama podczas wjeżdżania nie może się zatrzymywać bo to nie mam sensu. To działa poprawnie i jest ok.

  Druga para fotokomórek jest zamontowana na podwórku na dedykowanych słupkach i ustawiona jest tak by linia była poza skrzydłami otwartej bramy. Fotokomórki są podłączone do wejścia SAFE2 i ma działać tak, że każde przecięcie linii ma zatrzymać bramę. Chodzi o to, żeby brama nie uszkodziła samochodu który stoi na podwórku i jest zbyt blisko bramy - czyli podczas otwierania bramy, brama się poprostu nie otworzy dopóki nie zniknie przeszkoda. Wejście SAFE2 jest skonfigurowane jako "1" czyli "wejście skonfigurowane jako Phot test, fotokomórka zweryfikowana." Wszystko było by ok bo podczas cyklu otwierania i zamykania działa to dobrze ale problem pojawia się jak brama jest już zamknięta i cykl jest zakończony - bo przerwanie bariery foto która jest na podwórku powoduje automatyczne otwarcie bramy mimo, że cykl jest zakończony.
  Co mam poprawić w programowaniu aby to działało logicznie.
 • Poziom 17  
  Problem się rozwiązał jak podłączyłem drugi siłownik.
  Problem występuję w momencie gdy podłączony jest jeden siłowniki a w centrali ustawione są dwa siłowniki - zatem centrala chyba to weryfikuje, że nie ma obciążenia i działa w trybie awaryjnym dla tego przecięcie linii mimo, iż jest brama zamknięta powoduje jej otwarcie. Ale myśl "kotbury" też jest poprawna bo jak nie ma podłączonego drugiego siłownika to i kańcówka nie działa zatem automatyka uważa, że skrzydło nie zostało zamknięte.

  Problem nr 2 - dla tych którzy maja mniejsze doświadczenie w instalacji BFT i Thalia - mianowicie - brama dość wolno się otwiera i jest to trochę irytujące mimo iż w ustawieniach mamy prędkość ustawioną na 99. Okazuje się, że brama pracuje w trybie serwisowym i ma prędkość ok 25% normalnej. Wykonanie czynności tak zwanego AutoSet (brama otwiera i zamyka się kilka razy i nie wolno w tym czasie naruszać fotokomórek ) - po wykonaniu takiego AutoSet brama zaczyna pracować z pełną prędkością.