Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnica pomiędzy termikiem a wyłącznikiem silnikowym, po co termik, po co wyłącz

11 Wrz 2017 01:33 3771 8
 • Poziom 5  
  Witam, jestem początkującym mechatronikiem który ostatnio coś tam grzebie w automatyce i nasuwa mi się wiele podstawowych pytań
  -Na jakiej zasadzie działa czujnik zaniku faz, słyszałem, że można go zrobić samemu na dwóch przekaźnikach, mógłby mi ktoś przesłać schemat takiego czujnika zaniku faz zrobionego na 2 przekaźnikach?
  - Skoro wyłącznik silnikowy rozłącza obwód gdy prąd pobierany jest minimalnie większy od prądu znamionowego silnika to dlaczego wtedy stosujemy też termiki(nie wiem jaka jest fachowa nazwa, przekaźnik termiczny?)
  -Dlaczego wyłącznik silnikowy nie rozłącza obwodu przy uruchamianiu silnika gdy prąd rozruchowy jest nawet 8x większy od znamionowego?
  -dlaczego czasem stosujemy czujnik zaniku faz skoro mamy wyłącznik termiczny?

  Jeśli ktoś miałby jakieś ciekawe materiały/filmiki/kanały na temat Automatyki i pojęciami ułatwiającymi ogarnąć tematy z nią związane to byłym wdzięczny za udostępnienie mi ich. I jeśli ktoś miałby jakieś fajne ciekawostki bądź przydatne informacje to również proszę o podzielenie się nimi.
  Pozdrawiam :)
 • Poziom 16  
  W największym skrócie:
  - Termik ma zapewnić ochronę przed przeciążeniami długotrwałymi np silnik jest mechaniczne przeciążony poprzez rozwalone łożysko
  - Wyłącznik nadprądowy służy głównie do ochrony przeciw zwarciowej. Nie rozłącza on obwodu bo taka jest jego charakterystyka że wytrzymuje prądy kiku krotnie większe przez krótki okres czasu
  najlepiej porównaj sobie charakterystki prądowo czasowe wyłączników nadprądowych i termików.
  - Zabezpieczenie przed zanikiem faz jest zrobione na zasadzie sumatora i układu sterującego przekaźnikiem, gdy napięcie na wyjściu sumatora będzie zbyt niskie rozłączy przekaźnik.
  -Może go zrobić lecz nie zaleca się wersji na dwóch przekaźnikach bo muszą być one na 400V i jeden z nich podłącza się miedzy L1 a L2 a drugi między L2 a L3 a styki łączy sie w szereg. Ale nie zalecam tego rozwiązanie, stosuj CKF.
 • Poziom 5  
  janekpc napisał:
  Wyłącznik nadprądowy służy głównie do ochrony przeciw zwarciowej. Nie rozłącza on obwodu bo taka jest jego charakterystyka że wytrzymuje prądy kilkukrotnie większe przez krótki okres czasu

  Dziękuję za całą odpowiedź aczkolwiek, nie chodziło mi o wyłącznik nadprądowy, tylko o wyłącznik silnikowy. Swoją drogą, jeśli mam wyłącznik nadprądowy np. A6? i podłącze do niego silnik który przy rozruchu zacznie pobierać prąd 7A to rozłączy mi obwód dopiero po chwili (wyłącznik nadprądowy posiada zwłokę czasową?)? Czy mówiąc wyłącznik nadprądowy miałeś na myśli wyłącznik silnikowy?
  I nadal nie bardzo rozumiem działanie ''czujnika zaniku faz'' mógłbyś podesłać jakiś schemacik?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  -Wyłącznik nadprądowy to tak zwana S-ka albo bezpiecznik automatyczny jak ktoś woli, Generalnie powinieneś zabezpieczyć silnik też przeciw zwarciowo żeby awaria jednego silnika nie wywaliła całej rozdzielni głównej.
  - Natomiast wyłącznik silnikowy to taki termik z rozłącznikiem zasilania, bo sam termik tylko steruje stycznikiem żeby go rozłączyć, a w wyłączniku silnikowym jak termik wybije to jednocześnie sam rozłącza zasilanie, więc jak masz wyłącznik silnikowy nie potrzeba termika bo on już jest zintegrowany w wyłączniku.
  - Czujnik zaniku faz ma dodatkowo tą zaletę że nie włączysz silnika nawet na moment przy braku któreś fazy. Patrz schematy. Różnica pomiędzy termikiem a wyłącznikiem silnikowym, po co termik, po co wyłączRóżnica pomiędzy termikiem a wyłącznikiem silnikowym, po co termik, po co wyłącz
 • Poziom 5  
  janekpc napisał:
  ówne

  zabezpieczając silnik masz na myśli wyłacznik silnikowy bądź termik?

  Z tego co czytam rozumiem ze termik potrzebuje stycznika a więc termik + stycznik = wyłącznik silnikowy? Dlaczego zatem raz stosuje się termik a raz wyłącznik silnikowy?
  I dziś miałem do czynienia z wyłącznikiem silnikowym i naszło mnie następne pytanie... Na wyłączniku silnikowym miałem skale przy pokrętle od 1 do chyba 2,5 rozumiem ze jest to znamionowy prąd silnika? Tzn 1=znamionowy prąd silnika , 2.5 = znamionowy prąd silnika x2,5? Jeśli tak to w jaki sposób wyłącznik silnikowy wie jaki jest znamionowy prąd silnika?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Termik plus stycznik nie równa się wyłącznik silnikowy, wyłącznika silnikowego trzeba też stosować stycznik tu nie ma wyjątków. Wyłżcznik silnikowy działa nie jak stycznik ale jako rozłącznik więc możesz nim rozłączyć napięcie do silnika tak się robi na przykład stosując odpowiednią przedłużke i uchwyt na przednim panelu obudowy. W tym wypadku wyłącznik silnikowy stosujemy przed stycznikiem a termik jest zawsze stosowany za stycznikiem. A nastawy na termikach i wyłącznikach silnikowych są z reguły w amperach i nie przekraczają one normalnie znamionowego prądu.
 • Poziom 31  
  1.Tzw. termik to zabezpieczenie stricte przeciążeniowe nie zadziała w przypadku zwarcia, typowy tzw. termik nie rozłącza obwodu zasilania tylko poprzez bimetale powoduje rozłączenie styków pomocniczych ktore z kolei przerywają obwód stycznika wyłączając zasilanie.
  Dlatego do typowego termika musisz stosować stycznik.
  2. wyłącznik silnikowy jak sama nazwa wskazuje służy również włączania i wyłączania silnika bo jego konstrukcja powoduje przerwanie zasilania.
  Ma też odpowiednią konstrukcję styków i obudowy pozwalając na wyłączenie pod obciążeniem.
  Do wyłączników silnikowych nie ma potrzeby stosowania w obwodzie styczników - mogą załączac i wyłączać silnik lokalnie.
  Często też wyposażane są w człon zwarciowy.

  Termiki i wyłączniki silnikowe dobiera się tak: prąd nominalny silnika x 1,1 = nastawa termika.

  Czujniki kontroli i asymetrii stosuje się w układach jeżeli urządzenie jest bardzo wrażliwe na brak fazy lub na asymetrię w zasilaniu a także aby uniemożliwić np. uruchomienie silnika gdy napędzane urządzenie musi pracować tylko w jedną stronę.
 • Poziom 26  
  janekpc napisał:

  - Zabezpieczenie przed zanikiem faz jest zrobione na zasadzie sumatora i układu sterującego przekaźnikiem, gdy napięcie na wyjściu sumatora będzie zbyt niskie rozłączy przekaźnik.


  Witam,

  To działa trochę inaczej. Kiedy jest wszytko ok. to napięcie z sumatora wynosi 0V a kiedy jest asymertria to jest już jakiś potencjał względem zera wirtualnego bądź z przewodu roboczego N.