Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JEDEC projektuje nowy standard pamięci nieulotnych NOR Flash

ghost666 20 Wrz 2017 17:28 1263 0
 • JEDEC projektuje nowy standard pamięci nieulotnych NOR Flash
  JEDEC wprowadził nowy standard pamięci nieulotnej, dedykowanej do wykorzystania z układami NOR Flash - xSPI. Jest ona dedykowana głównie do współpracy z aplikacjami potrzebującymi natychmiastowego dostępu do zapisanych danych od razu po uruchomieniu systemu.

  Pierwszą firmą, która zdecydowała się na produkcję układów w tym standardzie jest Adesto Technologies. Firma ta znana jest z produkcji niewielkich pamięci nieulotnych. Mocno współpracowała ona z JEDEC w zakresie formowania nowego standardu.

  Gideon Intrater, szef działu technologicznego Adesto, zachwala pamięci EcoXiP (eXecute in Place - wykonanie w miejscu), które bardzo mocno wykorzystują nowy standard JEDEC. Dzięki wykorzystaniu nowego standardu produkowane pamięci mają zachowywać wysoki stopień kompatybilności z rozmaitymi peryferiami, co ułatwić ma pracę deweloperom jak i przyspieszyć wykorzystanie tej pamięciu na rynku.

  JEDEC stworzył nowy standard xSPI we współpracy z wiodącymi producentami układów NOR Flash oraz szeregiem firm tworzących mikrokontrolery etc. Standard xSPI obejmuje opis mechanicznego i elektronicznego działania pamięci, a także sposób komunikacji z tymi układami. Jakkolwiek dotychczasowo JEDEC pełnił rolę normatywną głównie w zakresie pamięci NAND Flash i jego wejście na rynek układów NOR jest pewną nowością dla tej organizacji, to na szczęście dzięki współpracy z wiodącymi producentami możliwe było sformowanie jednolitych wyznaczników projektowania i współpracy z tymi układami. Umożliwi to uniknięcie problemów z implementacją tych układów.

  Jakkolwiek sama technologia pamięci NOR Flash jest całkiem dojrzała, to dopiero dzięki postępom w zakresie procesów technologicznych udało się w ciągu ostatnich około 10 lat dokonać dużego postępu w zakresie prędkości działania tych pamięci. Nowe pola do aplikacji tych pamięci, takie jak Internet Rzeczy (IoT) czy multimedia motoryzacyjne stworzyły realne zapotrzebowanie na układy tej klasy. Systemy motoryzacyjne i IoT potrzebują coraz więcej wbudowanej pamięci Flash i SRAM. Intrater mówi, że pamięci EcoXiP eliminują konieczność implementowania w układzie pamięci Flash do przechowywania oprogramowania. Ich wykorzystanie pozwala podwoić prędkość działania systemu, zmniejsza pobór mocy i redukuje koszty układów w porównaniu do wykorzystywania pamięci quad SPI.

  Intrater twierdzi, że systemy IoT i inne urządzenia wbudowane, takie jak elektronika noszona, systemy medyczne i inne układy korzystające z sieci muszą obecnie wspierać coraz więcej funkcji, protokołów komunikacyjnych ze swoimi stosami i być wyposażane w coraz bardziej złożone oprogramowanie. Obecnie systemy wbudowane muszą przetwarzać coraz większe ilości danych i mieć większa pojemność na oprogramowanie - często przekraczającą pojemność niedrogich pamięci Flash lub SRAM, jednakże nie mają wymagań dostatecznie dużych, aby ekonomicznie uzasadnić korzystanie nawet z najmniejszych pamięci DRAM.

  Pamięci EcoXiP produkowane przez Adesto osiągają bardzo niską latencję i wysoką przepustowość dzięki zastosowaniu zaawansowanego, szybkiego interfejsu.

  "Wiele firm obecnie zaprzestaje wbudowywać pamięci NOR Flash w ich układy i SoC" wyjaśnia Intrater. "Budowane obecnie SoC wymagają zewnętrznej pamięci Flash, co pozwala ich projektantom na wykorzystanie 'agresywniejszych' technologii produkcyjnych". Takie podejście ma duży sens, o ile oczywiście układy oraz pamięci będą wyposażone w odpowiednio szybki interfejs komunikacyjny - co najmniej tak szybki, jak w przypadku interfejsu wbudowanego wewnątrz systemu na chipie.

  Interfejs xSPI jest w stanie dostarczać dane z prędkością 400 MBps. Pamięci EcoXiP, według informacji Adesto, charakteryzują się 2,4 raza wyższą szybkością dla procesora niż obecne pamięci quad SPI. W pamięci xSPI dostępne jest osiem, a nie cztery jak w quad SPI, równoległych interfejsów danych, co przyspiesza komunikację, ponieważ pozwala w jednym cyklu zegara przenieść dwa razy więcej danych.

  Pamięci XiP są bardzo obiecujące dla średniej wielkości systemów IoT, co umożliwia im wbudowanie w system dużo większej pamięci programu niż dostępna normalnie w układzie. Elastyczność co do doboru wielkości pamięci programu dla danego SoC i możliwość zmniejszania poboru prądu przez układ są bardzo istotne z punktu widzenia aplikacji tych elementów w urządzeniach Internetu Rzeczy.

  Obecnie Adesto wysyła próbki pamięci o pojemności 32 Mb do zainteresowanych deweloperów. Są one częścią opracowywanej rodziny układów.

  Pamięci produkowane przez Adesto charakteryzują się także inną ciekawą właściwością. Określane w branży jako "instant on" to możliwość korzystania z pamięci układu szybko, od razu po jego włączeniu. Jest to niezwykle istotne w przypadku układów dla rynku motoryzacyjnego czy oszczędnych urządzeń IoT, które włączają się tylko na kilka cykli zegara, aby zebrać dane i przesłać je do centralnego serwera. Konieczność szybkiego dostępu do pamięci wynika nie tylko z oszczędności prądu. W systemach motoryzacyjnych jest to bardzo często kwestia bezpieczeństwa, jak podkreśla Intrater.

  Jim Handy, analityk z Objective Analysis, komentuje że wiele systemów IoT posiada obecnie większe zapotrzebowanie na pamięć niż oferują to klasyczne mikrokontrolery. "Wykorzystanie pamięci NOR Flash pozwala usatysfakcjonować te potrzeby. EcoXiP wydaje się być dobrym rozwiązaniem tego problemu" dodaje Handy.

  JEDEC projektuje nowy standard pamięci nieulotnych NOR Flash


  Pamięci NOR Flash kroczą ścieżką, która wiele lat temu została przetarta przez układy EEPROM, jak zauważa Handy. "Kiedyś miało się w układzie szeregowe i równoległe pamięci EEPROM, ale szybko zostało to zredukowane tylko do układów szeregowych, aby zaoszczędzić na liczbie ścieżek. Tak samo dzieje się teraz z układami NOR Flash" podsumowuje Handy. Jest to szczególnie proste teraz, gdy interfejsy szeregowe mają za sobą wiele rozwoju w ciągu ostatnich 20 lat. "Stały się one bardzo szybkie" jak mówi analityk.

  Adesto będzie najpewniej pierwszą firmą, która realnie wprowadzi na rynek układ w nowym standardzie JEDEC, szczególnie dlatego, że już na samym początku wyścigu ma duże fory, gdyż mocno zaangażowana była w prace JEDEC. Jednakże, taka sytuacja nie zawsze gwarantuje sukces. "Są standardy JEDEC, które doskonale poradziły sobie na rynku, ale są i takie, które w ogóle sobie na nim nie poradziły. Są technologie spoza standardów JEDEC, które bardzo dobrze radzą sobie na rynku, jak i takie, które się nie przyjęły" podsumowuje filozoficznie Handy.

  Nowy standard xSPI będzie z pewnością bardzo pomocny dla wszystkich producentów pamięci, gdyż umożliwi proste produkowanie kompatybilnych ze sobą układów. "Firmy nie chcą utknąć z jednym źródłem nowych układów; chcą aby wielu producentów oferowało im układy w jednym standardzie. Tam to wszystko zmierza".

  Pamięci NOR Flash służą do przechowywania pamięci programu. Czyni to je idealne do zastosowania w wielu niewielkich urządzeniach wbudowanych, gdyż układy te mogą być produkowane taniej. "Sektor IoT jest stworzony dla pamięci NOR Flash" podsumowuje Handy. Zalety pamięci NOR Flash zauważają także przedstawiciele takich firm jak Cypress - wiedzą oni, że projektanci systemów samochodowych lubią, gdy system jest gotowy do działania, gdy tylko włoży się kluczyk do stacyjki.

  Dotychczasowo programiści, którzy chcieli zaimplementować dużo kodu w wewnętrznej pamięci NOR układów skazani byli na drogie mikrokontrolery. Rozwiązanie proponowane przez Adesto znacznie upraszcza kosztorysowanie sytuacji, gdyż nie ma potrzeby posiadania dużej pamięci w układzie - projektanci mogą dobrać odpowiedniej wielkości pamięć zewnętrzną, bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. "To działa na korzyść rozwiązań Adesto, zwłaszcza w czasach gdy programiści chcą 'upchnąć' spore programy w niewielkich mikrokontrolerach" mówi analityk.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332320&

 • Servizza