Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Mini traktorek ze sprawnego auta.

diven320 29 Wrz 2017 18:14 1500 20
  • Mini traktorek ze sprawnego auta.

Poziom 5  

Witam serdecznie.
    Posiadam auto na chodzie którym jest citroen saxo 1.1i chciałbym z niego stworzyć mini ciągniczek pod który mógłbym podczepić mały pług lecz oczywiście potrzebuje pomocy :) czy potrzebowałbym jeszcze jakiś innych części czy całe auto wystarczy? Chciałbym żeby traktorek miał 4x4 i wsteczny.

0 20
    Poziom 33  

Ja rozwiązałem podobny problem dając silnik i skrzynię od malucha, zablokowałem w skrzyni mech. różnicowy, wyprowadziłem jedną półoś i "wpuściłem" napęd na skrzynię
    biegów podobną do Żuka i tylny most jaki Ci wpadnie w łapy. Do tego koła od stara 66. Mają metr średnicy i nawet bez powietrza można na nich śmigać. Felgi zespawałem ze sobą. Pasowały chyba 13 tak, że nie trzeba było centrować. Przednie koła 13, maglownica od Bisa, rama zespawana od podstaw z profili i czego tam się dało. Mój ciagnik ma napęd tylko na tylną oś ale albo grzebnie albo stanie dęba w zależności od obciążenia tylnej osi. Ma 4x3 biegi do przodu i 4 biegi do tyłu. Słabym punktem jest oczywiście sam silnik i przeguby. Ale Ty masz lepszy start. Jak bym robił teraz to na jakimś dizelku.

0
    Poziom 5  

Czyli musiałbym mieć dwie skrzynie ?

ps.sam kiedyś wymieniałem silnik w tym autku na nowy ale jeśli chodzi o budowe ciągniczka to proszę tłumaczyć jak dziecku :)

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 5  

Silnik mam zamiar zamontować w taki sposób.
    Panowie można prosić o jakieś rysunki ? będzie mi o wiele łatwiej.
    Z tymi mostami to nie mógłbym wziąć tylnego od saxo a przedniego dokupić ?

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 5  

Mówiąc 90° masz na myśli w porównaniu do obrazka ?
    Budując ciągniczek silnik ze skrzynią zostają razem tak ?
    Czyli tak naprawdę z saxo biorę tylko silnik i skrzynie ?

dlaczego nie moge w taki sposób ?

0
    Poziom 33  

Mini traktorek ze sprawnego auta.Mini traktorek ze sprawnego auta.Mini traktorek ze sprawnego auta.Mini traktorek ze sprawnego auta.Mini traktorek ze sprawnego auta.Mini traktorek ze sprawnego auta.Mini traktorek ze sprawnego auta.

Przepraszam, że zdjęcia stare ale wygrzebałem z dysku. Jeśli trzeba sfotografuję jeszcze inne szczegóły. Tu są zmieszane 2 wersję z kołami 14 z tyłu i tymi od 66.

Diven - ładna konstrukcja. Jeszcze chcę dodać, że im dłuższy tym gorzej skręca. Mój bardzo źle.

0
    Poziom 5  

Dzięki za zdjęcia,ale to nie moja konstrukcja tylko kogoś z forum.Chodzi o to dlaczego nie mogę umieścic silnika tak jak na tym zdjęciu które wstawiłem?
    ciężki jest dla mnie ten temat.

0
    Poziom 33  

Cóżż... po pierwsze masz wyjście napędu na 2 półosie. Jeśli jedną z nich zablokujesz , druga kręci się 2 razy szybciej ale w ten sposób długo nie wytrzyma mech. różnicowy w skrzyni. Wniosek - trzeba rozebrać skrzynię i unieruchomić tzw. satelity (np. przyspawać)

Tak jest u mnie. Ale dostałeś inną propozycję by zrobić napęd na 2 osie. Wtedy nie ingerujesz w skrzynię ale dajesz 2 mosty w tym jeden skrętny - wersja bogata ale trudniejsza do zrealizowania.

W sumie w obydwu wypadkach obracasz cały zespół napędowy o 90 st. Można też zrezygnować z drugiej skrzyni biegów, bo tylny most ma przekładnię ok 4,5:1 - zależy od jakiego auta i dodatkowo zwolni. Jednak stosując duże koła znów jest za szybko (za słabo ciągnie) dlatego polecam drugą skrzynię biegów jako reduktor.

Ogólnie mam wrażenie że trochę słabo się orientujesz w takich konstrukcjach ?

0
    Poziom 5  

jaszczur1111 napisał:
    W sumie w obydwu wypadkach obracasz cały zespół napędowy o 90 st.?

tzn tak jak Ty masz przy swoim ?

Dlatego napisałem,żeby tłumaczyć jak dziecku :D ale i tak już dużo się od was dowiedziałem.

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 5  

Tak,jasne dziękuję.A co z układem kierowniczym ? i jak wygląda sprawa ze skrócaniem mostów ?

0
    Poziom 33  

Na 3-cim zdjęciu widać spory kawałek układu kierowniczego. Raczej nie wykorzystasz nadwozia z auta bo to cienkie blachy i nie ma to jak rama. Po prostu trzeba ją wykonać. U mnie wykorzystałem zwrotnice i resor przedni od malucha ale nie jest to szczęśliwe rozwiązanie. Zbyt delikatne. Resor jest podparty odbojami bardziej sztywno niż maluchu ale i tak za miękko.

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 5  

zostańmy przy tym że ciągniczek planuje 4x4 więc biorąc przedni mosty od samuraja czego jeszcze tam będę potrzebował ?

0
    Poziom 33  

Weź też tylny :D Sorki nie obraź się ale pytasz trochę naiwnie. Jestem zdania że powinieneś to zlecić komuś kto ma tzw. smykałkę do konstruowania. Trudno jest Ci doradzać, nie wiem jakie masz zaplecze zarówno w częściach jak i narzędziowe. Takie pojazdy robi się często ad hoc z tego co jest pod ręką albo można tanio kupić. Jak masz części od Samuraja to na nim bazuj, jak masz inne to ...inne.

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 25  

Jeśli masz problem z przednim mostem skrętnym możesz zrobić ciągnik łamany wpół wtedy nawet specjalnie rozłączany napęd nie jest potrzebny bo przy skręcie koła przedniej i tylnej osi pokonują taką samą drogę. Można znaleźć fajne pomysły chłopaki robią tak traktorki a nawet ładowarki do obór.

1
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 25  

Z napędem problemu nie ma wał kardana wystarczy krzyżakowy z wieloklinem i dwoma krzyżakami ale nie przy samych mostach tylko w okolicy sworzni od skrętu. Tylny most sztywny, przedni wahliwy jak w ciągnikach. Napęd przez dwie skrzynie biegów małych rozmiarów np. z lublina lub żuka. Niżej na mosty przenoszony przekładnią łańcuchową już calowego łańcucha nie jest wstanie urwać. Chyba że ma możliwość robić zębatą. Możliwości masa ogranicza jedynie wyobraźnia.

1