Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"

ryber 12 Paź 2017 11:00 1899 4
  • Miernik zakresu fluorescencji ?KAMELEON? wykonałem już dawno, na zamówienie pewnego przedsiębiorcy zajmującego się wykonywaniem różnego rodzaju nadruków. Służy do pomiarów próbek materiałów fluorescencyjnych w celu określenia długości fali świetlnej przy której występuje efekt luminescencyjny.
    Pomiar wykonywany jest poprzez bezpośrednie naświetlenie próbki światłem o różnych długościach fali i poprzez wizualną ocenę wybranie tej długości fali przy której następuje fluorescencja.
    Urządzenie zbudowałem z wykorzystaniem części mechanicznej i optycznej Specola 10 firmy Carl Zeiss Jena. Urządzenia tej firmy znane są z solidnego wykonania i niezawodności. Dlatego też wewnętrzna część aparatu nie wymaga regulacji. Układ optyczny wykonany jest z wysokiej klasy szkła optycznego. Pozwala to na pomiary od 320-850 nm. z rozdzielczością 2-3 nm.

Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"

Przepraszam wszystkich zainteresowanych, że wstawiłem tak skąpe informacje, ale nie mogłem znaleźć oryginalnego projektu z 2005r. W końcu ponownie obfotografowałem urządzenie.Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"

Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"

Jak pisałem w pierwszej informacji urządzenie wykonane jest na bazie specola 10 (zdj. 1) gdzie długość fali ustawiana jest za pomocą śruby mikrometrycznej wyskalowanej w nanometrach.Przerobiłem panel przedni aby zakryć otwór po mierniku. W oryginalna obudowę lampy wstawiłem 100W żarówkę halogenową o dużej emisji linii sodowej, oraz wentylator chłodzący z komputera (zdj 4). Lampa zasilana jest dedykowanym fabrycznym zasilaczem, wentylator osobnym zasilaczem wykonanym przeze mnie (zdj 6). Ponieważ w trakcie prób okazało się, że siła światła przy długościach fali bliskich UV jest słaba, dodałem stolik pomiarowy z klipsem optymalizujący położenie próbki (zdj 7). Ponieważ pomiary dla lepszej widoczności odbywają się w zaciemnieniu, jest też dioda oświetlająca skalę nanometru, do tych elementów wykorzystałem oryginalne otwory specola.

Wykonałem tylko jedno urządzenie ( więc o komercji raczej nie ma mowy ) które nie zostało nigdy użyte do zaplanowanych celów (zamawiający zrezygnował). Teraz jest używane przez studentów na ćwiczeniach z biofizyki, do badań nad fluorescencją. I to tyle.

Acha jakby kogoś to zainteresowało to znalazłem plik instrukcji obsługi mogę przesłać :)

Fajne!
  • #2 12 Paź 2017 18:15
    Janusz_kk
    Poziom 12  

I tylko tyle?
    Może byś tak opisał jak uzyskujesz światło o różnych długościach fali, jak jest ono przestrajane?

• #3 12 Paź 2017 20:08
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 7  

Zero dokumentacji, a

Cytat:
    wykonałem już dawno, na zamówienie pewnego przedsiębiorcy
    to chyba wykonanie komercyjne?

• #4 12 Paź 2017 20:25
    Janusz_kk
    Poziom 12  

Mikroprocesorowiec napisał:
    Zero dokumentacji, a
    Cytat:
    wykonałem już dawno, na zamówienie pewnego przedsiębiorcy
    to chyba wykonanie komercyjne?

No i?
    co z tego wynika że popełnił taki przyrząd, dowiedziałeś się czegoś?
    To jest diy, nikt mu nie każe publikować dokumentacji ale trochę
    rąbka tajemnicy mógłby uchylić.

• #5 12 Paź 2017 20:43
    R-MIK
    Poziom 37  

Janusz_kk napisał:

To jest diy, nikt mu nie każe publikować dokumentacji ale trochę
    rąbka tajemnicy mógłby uchylić.

We wszystkich projektach konkursowych jest dokumentacja, czasem obszerna (z kodami źródłowymi), czasem mniej obszerna (same schematy albo tylko nagrania video), ale jest.
    Admin też mi coś pisał o co najmniej 3 fotografiach.

Moderowany przez tmf:

Na uzupełnienie fotografii kolega dostał czas, proszę więc dać tak samo czas innym na poprawki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME