Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"

ryber 12 Paź 2017 11:00 2805 4
 • Miernik zakresu fluorescencji ?KAMELEON? wykonałem już dawno, na zamówienie pewnego przedsiębiorcy zajmującego się wykonywaniem różnego rodzaju nadruków. Służy do pomiarów próbek materiałów fluorescencyjnych w celu określenia długości fali świetlnej przy której występuje efekt luminescencyjny.
  Pomiar wykonywany jest poprzez bezpośrednie naświetlenie próbki światłem o różnych długościach fali i poprzez wizualną ocenę wybranie tej długości fali przy której następuje fluorescencja.
  Urządzenie zbudowałem z wykorzystaniem części mechanicznej i optycznej Specola 10 firmy Carl Zeiss Jena. Urządzenia tej firmy znane są z solidnego wykonania i niezawodności. Dlatego też wewnętrzna część aparatu nie wymaga regulacji. Układ optyczny wykonany jest z wysokiej klasy szkła optycznego. Pozwala to na pomiary od 320-850 nm. z rozdzielczością 2-3 nm.

  Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"

  Przepraszam wszystkich zainteresowanych, że wstawiłem tak skąpe informacje, ale nie mogłem znaleźć oryginalnego projektu z 2005r. W końcu ponownie obfotografowałem urządzenie.Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"
  Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"Miernik zakresu fluorescencji "KAMELEON"

  Jak pisałem w pierwszej informacji urządzenie wykonane jest na bazie specola 10 (zdj. 1) gdzie długość fali ustawiana jest za pomocą śruby mikrometrycznej wyskalowanej w nanometrach.Przerobiłem panel przedni aby zakryć otwór po mierniku. W oryginalna obudowę lampy wstawiłem 100W żarówkę halogenową o dużej emisji linii sodowej, oraz wentylator chłodzący z komputera (zdj 4). Lampa zasilana jest dedykowanym fabrycznym zasilaczem, wentylator osobnym zasilaczem wykonanym przeze mnie (zdj 6). Ponieważ w trakcie prób okazało się, że siła światła przy długościach fali bliskich UV jest słaba, dodałem stolik pomiarowy z klipsem optymalizujący położenie próbki (zdj 7). Ponieważ pomiary dla lepszej widoczności odbywają się w zaciemnieniu, jest też dioda oświetlająca skalę nanometru, do tych elementów wykorzystałem oryginalne otwory specola.

  Wykonałem tylko jedno urządzenie ( więc o komercji raczej nie ma mowy ) które nie zostało nigdy użyte do zaplanowanych celów (zamawiający zrezygnował). Teraz jest używane przez studentów na ćwiczeniach z biofizyki, do badań nad fluorescencją. I to tyle.

  Acha jakby kogoś to zainteresowało to znalazłem plik instrukcji obsługi mogę przesłać :)


  Fajne!
 • #2 12 Paź 2017 18:15
  Janusz_kk
  Poziom 14  

  I tylko tyle?
  Może byś tak opisał jak uzyskujesz światło o różnych długościach fali, jak jest ono przestrajane?

 • #3 12 Paź 2017 20:08
  Mikroprocesorowiec
  Poziom 11  

  Zero dokumentacji, a

  Cytat:
  wykonałem już dawno, na zamówienie pewnego przedsiębiorcy
  to chyba wykonanie komercyjne?

 • #4 12 Paź 2017 20:25
  Janusz_kk
  Poziom 14  

  Mikroprocesorowiec napisał:
  Zero dokumentacji, a
  Cytat:
  wykonałem już dawno, na zamówienie pewnego przedsiębiorcy
  to chyba wykonanie komercyjne?


  No i?
  co z tego wynika że popełnił taki przyrząd, dowiedziałeś się czegoś?
  To jest diy, nikt mu nie każe publikować dokumentacji ale trochę
  rąbka tajemnicy mógłby uchylić.

 • #5 12 Paź 2017 20:43
  22053
  Użytkownik usunął konto