Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć piekarnik w instalacji?

omaszek 12 Paź 2017 12:15 204 9
  • #1 12 Paź 2017 12:15
    omaszek
    Poziom 9  

Chcę podłączyć piekarnik pod zabudowę według specyfikacji: Moc przyłączeniowa 3,5 kW. W mieszkaniu mam nowe bezpieczniki 16A, w piwnicy jest 25A (Mieszkanie w bloku)
    Do kuchni jest podłączona nowa instalacja, czy nie wywali korków jak będę chciał włączyć piekarnik i pralkę? Kuchnia ma swój bezpiecznik, łazienka swój

• #2 12 Paź 2017 22:03
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Po prostemu:
    P = U * I
    I = P / U
    I = 3500 W / 230 V
    I = 15 A

Bezpiecznik masz 16 A, zostaje więc 1 A do wykorzystania w czasie działania piekarnika (piekarnik jest zapewne regulowany termostatem, więc albo grzeje pełną mocą, albo wcale). Liczymy dalej:
    P = U * I
    P = 230 V * 1 A
    P = 230 W

Zatem Twoja "rezerwa mocy" to 230 W.

• #3 12 Paź 2017 22:05
    Brivido

Poziom 28  

Bezpiecznik przedlicznikowy jest 25A, także myślę, że te oba urządzenia zadziałają razem, szczególnie, że pralka nie pobiera tyle prądu przez cały czas.

• Pomocny post
    #4 12 Paź 2017 22:07
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kolego ZeeWolf, źle liczysz.
    25 A odjąć 15 A to daje 10 A zapasu dla pozostałych urzadzeń zainstalowanych w mieszkaniu.
    Oczywiście dla krótkiego czasu, zgodnie z charakterystyką zabezpieczeń ta wartość jest relatywnie większa o ok. od 13 do 45 %

• #5 12 Paź 2017 22:07
    jakubwaba
    Poziom 20  

Przecież kolega autor wyraźnie napisał, że łazienka oraz kuchnia mają oddzielne zabezpieczenia, więc nie ma tutaj żadnego problemu - może używać piekarnika i pralki jednocześnie.

• #6 12 Paź 2017 22:12
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

jakubwaba napisał:
    Przecież kolega autor wyraźnie napisał, że łazienka oraz kuchnia mają oddzielne zabezpieczenia, więc nie ma tutaj żadnego problemu - może używać piekarnika i pralki jednocześnie.

Ale 25 A jest jeden jedyny. Czyli problem jest, jak najbardziej.

• #7 12 Paź 2017 22:15
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Mnie natomiast ciekawi, czy autor ma możliwość innego, alternatywnego podłączenia, że pyta czy coś mu nie "wywali". Jeśli nie ma innej możliwości, zmiany zabezpieczenia czy rezygnacji z zakupionego już sprzętu, to o co tak właściwie chodzi?

• #8 12 Paź 2017 22:24
    jakubwaba
    Poziom 20  

Większość mieszkań w Polsce ma zabezpieczenie przedlicznikowe nie większe niż 25A i jest to wartość która w większości przypadków w zupełności wystarcza. Piekarnik pobiera ok. 15A ale nie grzeje bez przerwy (grzałkami steruje termostat), pralka pobiera ok. 10A ale tylko podczas podgrzewania wody. Uwzględniając przeciążalność zabezpieczenia 25A nie będzie problemu przy jednoczesnym włączeniu piekarnika i pralki oraz np. oświetlenia czy telewizora. Wiadomo, że trzeba mieć we wszystkim umiar i nie włączyć dodatkowo np. czajnika, zmywarki i odkurzacza kiedy pralka pierze a w piekarniku piecze się ciasto ;)

• #9 12 Paź 2017 22:31
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

jakubwaba napisał:
    Wiadomo, że trzeba mieć we wszystkim umiar i nie włączyć dodatkowo np. czajnika, zmywarki i odkurzacza kiedy pralka pierze a w piekarniku piecze się ciasto ;)

No dobrze, wszystko już omówione, tylko nie wiadomo czy Pytającemu o to chodziło.

• #10 13 Paź 2017 00:37
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Rzeczywiście, nie doczytałem ostatniego zdania. Wszystko zatem zależy od poboru mocy pralki. Osobiście zawsze zakładam najgorszy możliwy scenariusz - pralka i piekarnik pobierają jednocześnie moc maksymalną plus jakieś 10 - 20 % na margines bezpieczeństwa.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME