Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pic kit 3 - Jak zaprogramować układ dsPIC30f3010

13 Paź 2017 15:01 1230 32
  • Poziom 5  
    Czy jest mi w stanie ktoś wyjaśnić krok po kroku jak odczytać i zaprogramować nowy układ dsPIC30f3010 programatorem Pic kit 3? Jakim programem i z skąd go pobrać?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    A może od producenta MPLAB X?
  • Poziom 38  
    Jeśli jest to nowy, niezaprogramowany układ to nie wiem czego kolega oczekuje.
  • Poziom 5  
    To jest stary układ z inwertera sieciowego mastervolt xs3200 wyciągnięty.. Uszkodzone zostały dwa piny sterujące tranzystorami. Dlatego chciałbym przegrać z niego na nowy.

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Jakby był zablokowany też sie nic nie pojawi?
  • Poziom 38  
    Nie wiem jak w PIC dokładnie to wygląda, czy dane odczytywane są "losowe", czy zera. Natomiast jedno jest pewne, z układu zabezpieczonego nie da się odczytać wsadu. Czy to będzie Atmega, czy CPLD, czy PIC. Układy zabezpiecza się by nikt nie wykonywał funkcjonalnych kopii z nielegalnie pozyskanym wsadem. Większość komercyjnych rozwiązań wykorzystuje read protect.
  • Poziom 25  
    Można odczytać stan fusebitów jak w atmegach i je podejrzeć. Jak dorwę komputer to opisze krok po kroku.
  • Poziom 25  
    Ja na tej wersji pracowałem, to jest widok po zalogowaniu w ustawienia. Musiałem włączyć export do pliku .hex i ten podgląd pamięci na dole. Musiał bym zainstalować nową wersję i się pobawić, chyba że ty chcesz sie uwstecznić.
  • Poziom 5  
    Jak sie zalogować?? albo zrejestrować?

Dodano po 7 [godziny] 10 [minuty]:

całe te microchip to jakis syf aż się nie dziwie ze tak mało informacji..

Dodano po 14 [minuty]:

stasiekb100 napisał:
    Ja na tej wersji pracowałem, to jest widok po zalogowaniu w ustawienia. Musiałem włączyć export do pliku .hex i ten podgląd pamięci na dole. Musiał bym zainstalować nową wersję i się pobawić, chyba że ty chcesz sie uwstecznić.

Zobacz na wersji 8.92 bo ta co podałes kompletnie nie działa
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    U góry na pasku
    Configure > select device > dspic 30.......
    Następnie configure > configuration bits. ( wyświetlą Ci się domyślne ustawienia)
    Następnie programmer> select programmer > pic kit 3.
    Następnie programmer > read.
    następnie configure > configuration bits (wyświetlą ci się aktualne ustawienia)
    chcesz zapisać do pliku
    file > export. (dalej myślę że dasz radę)
    Mi obydwie wersje odczytały to:Pic kit 3 - Jak zaprogramować układ dsPIC30f3010
    Procek jest zabezpieczony. Procek ze sterownika lpg w samochodzie.
    Domyślne ustawienia dla niego są takie:Pic kit 3 - Jak zaprogramować układ dsPIC30f3010
    Z zamieszczone w drugim poście zdjęcia wynika, że bity configuracyjne masz odczytane i procek nie jest zabezpieczony.
  • Poziom 25  
    Masz dwie blokady disabled, na adresie f8000a
  • Poziom 25  
    Podłączyć się do nowego procka i import hexa a następnie programowanie.
  • Poziom 25  
    Jak je zrobisz enabled to wtedy będzie zoblokowany. Hex zablokowanego ma same zera.
  • Poziom 5  
    To czekaj bo nie do końca Kapuje
    ENABLED - ZABLOKOWANY
    Disabled - blokada wylaczona

A te dwie ENABLED u mnie to co? Sory że pytam 10x ale chce mieć pewność zanim stracę soft

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze mi nowy procek z Chin nie przyszedł bo tylko tam można go kupić na chwilę obecną za jakieś 50 zł z wysyłką.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    No proste, jak masz protection disabled to "zabezpieczenie wyłączone", a jak masz WDT i PBOR enabled to masz załączony watchdog timer i brown-out reset.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Te dwa bity ochrony mają status: wyłączony. Nie ma w twoim procku włączonej ochrony kodu. Jeśli by była to w pliku hex byś miał same zera.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    AVE...

Watchdog timer to specjalny zegar w mikrokontrolerze, który resetuje układ, jeśli ten się zawiesi. Brown-out reset to z kolei układ, który resetuje i wyłącza mikrokontroler, jeśli napięcie zasilania spadnie poniżej poziomu, przy którym układ pracuje stabilnie...

Na moje oko odczytało Ci program poprawnie. Podłącz nowy mikrokontroler do programatora, zaimportuj plik hex i zaprogramuj. Upewnij się tylko, że bity konfiguracyjne są takie same, jak w oryginalnym układzie...
  • Poziom 5  
    Super dzięki. Możesz mi jeszcze powiedzieć jak zmienić te bity w razie czego. Druga rzecz odnośnie tego resetu czy w nowym układzie te dwie opcje będą tak samo zablokowane?

Jeszcze jedno już ostatnie pytanie. Dlaczego gdy daje import hex nie wyświetla mi się w programie cały kod tylko sama ścieżka docelowego pliku..
  • Poziom 5  
    stasiekb100 napisał:

Bez sensu ta strona jak i tak za granicą.. Pisałem wyżej że już zamówiłem nie cały miesiąc temu na ebay jednak jeszcze nie doszedł.. W tym samym dniu programator pic kit3
  • Poziom 5  
    Urgon napisał:
    AVE...

Watchdog timer to specjalny zegar w mikrokontrolerze, który resetuje układ, jeśli ten się zawiesi. Brown-out reset to z kolei układ, który resetuje i wyłącza mikrokontroler, jeśli napięcie zasilania spadnie poniżej poziomu, przy którym układ pracuje stabilnie...

Na moje oko odczytało Ci program poprawnie. Podłącz nowy mikrokontroler do programatora, zaimportuj plik hex i zaprogramuj. Upewnij się tylko, że bity konfiguracyjne są takie same, jak w oryginalnym układzie...

Jak sprawdzić te bity i jak się je zmienia?
  • Poziom 25  
    Jest zdjęcie z odczytu na elektrodzie.zaprogramujesz nowy i go odzczytasz, to musi być to samo. Zapisało ci raczej fusebity do pliku hex, więc większych komplikacji nie powinno być.
  • Poziom 5  
    stasiekb100 napisał:
    Jest zdjęcie z odczytu na elektrodzie.zaprogramujesz nowy i go odzczytasz, to musi być to samo. Zapisało ci raczej fusebity do pliku hex, więc większych komplikacji nie powinno być.

Czyli te fusebity to ustawienia których zrobiłem zrzut ekranu??

Kurcze chciałbym już go wgrać to nadal układ nie przyszedł. Od 27.09.17 pisze że w tranzycie.. Pewnie jak zwykle leży na poczcie głównej w Warszawie..