Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faac 455D nie zapamiętuje ustawień...

16 Paź 2017 22:14 1716 8
  • Poziom 9  
    Witam próbowałem ''nauczyć'' sterownik otwierać i zamykać poprzez funkcje tl ale nie zapamietuje ustawien krancowych, po zaprogramowaniu i próbie otwarcia otwiera sie do polowy, spowolnienia działają, ale juz jak chce zamknąć to brama wykonala by caly zaprograkowany cykl, oczuwiscie wczesniej trafi na opor.
    Sytuacja na filmiku. youtu.be/DIrxe9CoEWo

Dodam że robilem również programowanie bez fotokomorek oczywiscie z mostkami i egekt taki sam.

Na zdjeciach jak wyglada to w centrali.
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    -po pierwsze i najważniejsze - ustawiasz czasy z ZAMKNIĘTEJ i milczącej bramy a nie z półotwarcia.
    -po drugie używaj ustawienia pełnego - przycisk (+) na dłużej niż 3 sekundy - wszystkie punkty zwolnień i zatrzymań każdego skrzydła z osobna ustalasz pilotem i masz nad tym ustawianiem jakąkolwiek kontrolę. W trybie prostym brama może i prawie wszystko sama wylicza ale bywa że to liczenie jest cokolwiek dziwne.
    Przy dawaniu sygnałów w trybie pełnym rób to natychmiast gdzie ma być punkt albo i z lekkim wyprzedzeniem - centralka dodaje od siebie trochę sekund do każdej fazy.
    -po trzecie - dla pewności zapisania ustawień - po wyjściu na trzy kreski przeleć jeszcze raz F-em całe menu podstawowe.
  • Poziom 9  
    Dużo mi to pomogło co napisałeś, pozornie działa, ale po każdym cyklu otwarcia i zamknięcia skrzydła zatrzymują się coraz dalej, albo trochę za wcześnie rozrzut jakieś 20 cm. Doszło do takiej sytuacji że jedno skrzydło się nie domknęło. Dlaczego tak się dzieje??

Druga sprawa czy to normalne jak skrzydła dochodzą do oporu przy zamknięciu bramy to siłowniki pracują jeszcze około 2 sekund?

Następna sprawa, fotokomórki nie zatrzymują bramy podczas zamykania, zero reakcji. Jak sprawdzić czy patrzą na siebie, w jednej mam zmostkowane 2 i 3 (nadawcza z dwoma diodami) wychodzą z niej 4 przewody.
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    1. Może być że brama ciężko chodzi - pracuje na czasy i nie kontroluje położenia skrzydeł a jeśli przyciera się na zawiasach to możliwe że w trakcie suwu mierniczego wszystko jest ok a w trakcie normalnej pracy nieco się rozjeżdża. Spróbuj zwiększyć siłę na centrali. Oprócz tego własnie po to coby likwidować sytuacje niedomykania jest opisany poniżej zapas.
    2 Tak ma być - silnik 230V bez szkody znosi do 30 sekund pracy na blokadzie a te 2 sekundy (akurat mniej więcej tyle ma być, może być więcej) to zapas na wypadek cięższej pracy bramy - np zimą albo sytuacji powyżej.
    3. Patrzą na siebie dobrze (oba ledy czerwone się świecą - jeden z nich powinien gasnąć po zasłonięciu) ale zdaje się pomiędzy 2 i 3 RX dałeś mostek - między 2 białe kable - skoro styk przekaźnika który ma się rozwierać przy zasłonięciu jest zmostkowany to raczej centrala nie odnotuje rozwarcia styków. Zdejm mostek.
  • Poziom 9  
    Mostek zdjety fotki działają, czyli po przejsciu przez bramę w czasie zamykania brama się zatrzymuje i zaczyna otwierać, ale tu znów problem bo otwiera sie dalej niż do punktu ktory ustaliłem, dużo dalej, tak jak by sygnał z fotokomorek traktowala jako punkt calkowitego zamkniecia. Oczywiscie nie czekam aż tak dlugo tylko odłączam zasilanie.
    Zawiasy nasmarowane i łączenia siłowników, brama jest nowa zamyka sie bez problemu, a mimo to nie zatrzymuje sie tam gdzie chce, wykonuje maks 3 w miarę poprawne cykle.
    Dodam że ustawiłem większą siłę, i nic to nie dało, mam wrazenie że brakuje ograniczników na otwarciu.
    Powoli już tracę cierpliwość...
  • specjalista -automatyka bramowa
    Co do powtarzalności - ten typ tak ma - i rozbieżności w granicach kilku cm to norma - jak napisałeś - ograniczniki są niezbędne. Nie licz że na otwarciu brama będzie zatrzymywać się co do cm w tym samym miejscu. Możesz jako ogranicznika otwarcia użyć skrajnej blokady samego siłownika przez odpowiednie i precyzyjne dobranie wymiarów montażowych ale skoro już masz wszystko zamontowane to po ptokach.
    Przy zadziałaniu fotek ( lub nawet użycia pilota w trakcie ruchu bramy) czasy rozjeżdżają się totalnie - centralka niby bierze pod uwagę przejechany skrzydłami dystans ale robi to tragicznie. Bywa że po kilkukrotnej zabawie pilotem lub fotkami skrzydła się tak rozjeżdżają że niezbędne jest wykonanie całego cyklu otwarcia, zamknięcia i pozwolenia siłownikom na "wybuczenie się" aby wszystko wróciło do normy. I tu niestety napiszę ponownie - ten typ tak ma.
    Jedynym co może sytuację poprawić jest montaż enkoderów na siłownikach - u Faaca nazywa się to SafeCoder (i brama zyska dodatkowe zabezpieczenie antyzgnieceniowe - odwróci ruch po napotkaniu przeszkody). Ale przyznam się - nikomu tego nie montowałem (m.in z pewnie z racji ceny - 270 zł za sztukę plus jest potrzebne dodatkowe okablowanie) i nie potrafię napisać na ile te codery poprawiają sytuację pod kątem precyzji.
  • Poziom 9  
    Czyli założenie ograniczników powinno pomóc? Ja rozumiem to tak, mam ogranicznik który zatrzymuje bramę na otwarciu u mnie kąt 90 stopni dla obu skrzydeł, skrzydło na spowolnieniu dobije do niego '' docisnie okolo 2-3 sekund i sie wylaczy i to samo na zamknięciu.

Powiedz mi jeszcze czy majac ograniczki nie bedzie takiej sytuacji że brama sie niedomknie.

Jakie kupić mam ograniczniki, jeden niestety będzie na drodze z furtki czyli musi być w miarę płaski, z dugiej nie ma problemu.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:
    Ja rozumiem to tak, mam ogranicznik który zatrzymuje bramę na otwarciu u mnie kąt 90 stopni dla obu skrzydeł, skrzydło na spowolnieniu dobije do niego '' docisnie okolo 2-3 sekund i sie wylaczy i to samo na zamknięciu.

Powiedz mi jeszcze czy majac ograniczki nie bedzie takiej sytuacji że brama sie niedomknie.

Dokładnie tak - podczas ustawiania czasów tak zaznaczaj pozycje na otwarciu i zamknięciu, żeby siłowniki właśnie jakieś 2-4 sek. chodziły na blokadzie - czyli z zapasem. Wtedy masz pewnośc że brama dojdzie do odbojów.

Cytat:

Jakie kupić mam ograniczniki, jeden niestety będzie na drodze z furtki czyli musi być w miarę płaski, z dugiej nie ma problemu

Na zamknięciu są gotowce - taki półokrągłe "wysepki" z zacięciem, na otwarciu - to już twoja inwencja - tam gdzie nie przeszkadza - po prostu rurka z gumowym kapturkiem - przy bramce coś mniejszego - jeśli brama jest dość wysoko nad gruntem - możesz dołożyć u dołu skrzydła płaskownik.
  • Poziom 9  
    Ogranicziki założone, brama śmiga, fotki działają prawidłowo, dzięki za pomoc kolego Kotbury.
    Jutro jeszcze zaprogramuje resztę pilotów, przeszkole rodzinkę i będę sie cieszył rano wyjezdzajac i wracajac z pracy.😊😊😊