Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłogówki na teslach (2xARN150 + ARV104)

Stefan99 07 Sie 2005 13:46 16815 42
  • Witam. Chciałbym wam zaprezentować moją druga konstrukcje, a właściwie to pierwszą wykonaną w całości przeze mnie. Są to kolumny robione dla mojego kumpla.

Kolumny są kopią kolumn frontowych z kina Grześka. Jedyną różnicą jest to że zamiast forniru jest gotowy laminat. Zwrotnica Janbo A-188.

Wrażenia odsłuchowe
    Wysokie troszke górują nad resztą, przydałby sie tłumik ale o tym pomyśle później. Średnie wporządku. Niskiego basu nie ma sie co spodziewać po głośniczkach 15cm ale i tak nie jest źle. Poza tym zestaw bedzie uzupełniony subwooferem. I teraz pytanie do was: pokój kolegi ma ok. 16m2, jaki głośnik do suba nabardziej by sie nadawał do tego zestawu i pokoju ?

Koszty
    całość wyniosła 420zł z groszami

Pozdrawiam

dodaje fotki

Fajne!
  • #2 07 Sie 2005 14:14
    elektryk1e
    Poziom 22  

Bardzo ladnie. wykonczenie klasyczne bez zadnych zbednych elementow.
    tylko jeszcze jakis subik to tego i elegancko.
    do jednego sieprzyczepie ;) te srebrne srubki. ja dalbym czarne

• #3 07 Sie 2005 14:26
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Mogłeś dać wysokotonówke po środku, ładniej by było :)

• #4 07 Sie 2005 15:49
    Stefan99
    Poziom 15  

śrubki są złote, tylko aparat jakoś odwrócił kolory. Właśnie co do śrubek to zdania są podzielone, mi osobiście te śrubki sie podobają i kumplowi też.
    ghost666: myślałem o wysokotonowym po środku ale byłoby wtedy ciężko z ogólną kostrukcją, ponieważ wysokotony ma własną komore która ma za zadanie zmniejszyć litraż komory niskotonowych, oraz ograniczyć zakłócenia. A i ponawiam prośbe o doradzenie głośnika do suba. Pozdrawiam i dziękuje.

• #5 07 Sie 2005 17:09
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Podaj cenę, jaką możesz wydać na sam glośnik. Kolumienki bardzo ladne, tylko te wkręty...

• #6 07 Sie 2005 17:58
    MuNiO
    Poziom 26  

Stefan99 napisał:
    Niskiego basu nie ma się co spodziewać po głośniczkach 15cm ale i tak nie jest źle.

dokladnie to 12,5 cm :)

• #7 07 Sie 2005 18:29
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Ładniutkie :D !!!
    Ciekaw jestem co zaproponują Ci forumowicze do suba??? Ja chyba sie wstrzymam od glosu w tej sprawie... bo nic mi nie przychodzi do glowy - jestem na etapie STX GDN32-300-4 bo PLANUJE skrzynie do samochodu - ale do tych kolmn to chyba za slaba jakosc bedzie takiego przetwornika subniskotonowego...
    Pozdro!

• #8 07 Sie 2005 18:33
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Ile litrów dałes na arn'y? Bo cos mi sie to duze wydaje...

• #9 07 Sie 2005 19:24
    Stefan99
    Poziom 15  

komora basowa ma ok. 18L. Wewnątrz kolumny są trzy komory: 1. w której zwrotnica, komora ta zmniejsza objętość dla basów, 2. w której właśnie są głośniki basowe połączone szeregowo i 3. komora dla głośnika wysokotonowego, która również zmiejsza objętość dla basowców.

Dodano po 1 [minuty]:

heh ja nie wiem co wy złego widzicie w tych wkrętach :D mi one pasuje :D:D, na głośnik klient planuje wydać do 150-200zł.

• #10 09 Sie 2005 19:36
    saimon500
    Poziom 14  

Bardzo fajna konstrukcja podobają mi się komory dla zwrotki i wysokotonówki i wkręty myślę że lepiej wygląda jak się odcinają kolorkiem od reszty bardzo ładnie.
    Piszesz że wysokie dominują, dwie 150-siątki ARN mają razem o 3db więcej w stosunku do jednego (jeden 84db to dwa 87). Sam mam monitorki na jednym głośniku TVM 17cm xw-8ohm 86db+ARV 104+zwrotka A188 wersja lux i z wysokimi wszystko ok. Chodzi o to że twoja sekcja średnio-nisko tonowa ma wyższą efektywność od mojej a wysokie dominują?
    Może to być wina wzmacniacza jak moje miałem podpięte do takiego 2x20w to było więcej wysokich po zmianie na Technolka 2x100w wszystko ok może więc to wina wzmacniacza (napisz może jakiego używasz).
    Jeszcze jedno pytanko jaka jest twoja zwrotnica zwykła A188 czy ta w wersji "audiofilskiej", I czy uszczelniałeś jakoś kosze niskotonowców?
    pozdrawiam saimon

• #11 09 Sie 2005 21:47
    Armosus
    Poziom 26  

Naprawdę ładne kolumny :D troche podobne do Polarisów 120 ktore posiadam. Mam pytania bo mam zamiar zrobić identyczne kolumny jako tyly:
    -jaki jest rozmiar BR
    -ARN-150...... i jak dalej, bo w moich polarisach siedza ARN-150-03/4 x2
    -ile kosztuje taka zwrotnica?

A tak pozatym to jak dla mnie te wkrety pasuja do koloru laminatu
    :D

• #12 09 Sie 2005 21:57
    SKT
    Poziom 12  

Witam
    Mnie również podobają się te kolumny. Co do górowania wysokich nad niższymi mogłeś wysokotonowy dać pod basowymi albo między nimi. Wtedy nie byłby tak wysoko i byłby trochę tłumiony. Ale myślę że po zbudowaniu suba wszystko wróci do normy i bedzie kolega słyszał piękne, pełne pasmo akustyczne (nie wiem czy to osiągniesz na tych głośniczkach, zależy jeszcze jakiego dasz suba, te najniższe czasem nie robią różnicy bo ich i tak nie słyszymy :P ) :D:D:D:D:D:D
    Pozdrawiam
    SKT

• #13 10 Sie 2005 00:14
    Stefan99
    Poziom 15  

troszke tych pytań jest ale postaram sie na wszystkie opowiedzieć.

saimon: to górowanie wysokich na resztą nie jest aż takie wielkie, może to tylko ja mam tak wrażliwy słuch, bo to jest naprawde minimalnie. co do koszów - tak są uszczelnione uszczelką taką do okien, gumową. Zwrotnica chyba zwykła.

Armosus: BR fi (wewnętrzna) 7.5cm długość 14cm
    głośniki dokładnie takie jak napisałeś
    za dwie zwrotnice zapłaciłem 86zł z przesyłką

kumpel oznajmił mi że bas z tych kolumn go zadowala i póki co nie chce subwoofera. Rzeczywiście gdy ustawiłem kolumny w jego pokoju bas był bardzo podbity, może to taka specyficzna charakterystka pomieszczenia. Pozdrawiam i dziękuje za pozytywne opinie.

Dodano po 2 [minuty]:

PS gdyby kolor laminatu był czarny to te wkręty by wybitnie nie pasowały ale myśle że przy takim jasnym laminacie efekt jest nawet niezły i te wkręty pasują, tak jak pisali wyżej koledzy.

• #14 10 Sie 2005 00:29
    Szwajger
    Poziom 11  

Nie ma sie co dziwić, ze wysokie czestotliwości nieco dominują nad resztą pasma, 84dB+3dB nie równa się ok 90dB, jakie ma ten wysokotonowiec. Mam pytanie od siebie, ile waży jedna kolumna?? I z jakiej płyty, o jakiej grubości wykonana jest obudowa?

• #15 10 Sie 2005 09:41
    saimon500
    Poziom 14  

Przyjacielu Szwajgrze masz absolutną rację że 87db to mniej niż 90 tyle że ARV-ka jest tłumiona w a-188 6db względem niskich tonów biorąc pod uwagę głośniki seri 188 mają one 86db więc tu i tak jest bas głośniejszy niż powinien być według założeń konstruktora zwrotki o mniejwięcej 1db.
    pozdrawiam
    saimon

• #16 10 Sie 2005 10:10
    Stefan99
    Poziom 15  

myśle że około 15kg waży jedna. pozdrawiam

Dodano po 40 [sekundy]:

grubość płyty 18mm

• #17 10 Sie 2005 11:00
    Mietki
    Poziom 15  

No mnie sie bardzo podobaja :) tylko te złote srubki mnie sie nie podobaja ale to w sumie kwestia gustu ja wole jak nie widac srub czyli w tym przypadku czarne sruby bym dał :D a co do wykończenia i wogóle całosci bardzo mi sie podoba :) czym to napedzasz

• #18 10 Sie 2005 11:25
    Stefan99
    Poziom 15  

kumpel napędza to wzmacniaczem technics 2x70W rms (modelu nie pamiętam ale jeśli to ważne to moge sie dowiedzieć).

• #19 10 Sie 2005 12:50
    Mietki
    Poziom 15  

Nie to nie jest ważne tak z ciekawosci sie pytam to musi ladnie wymiatac no i firma TECHNICS mówi sama za siebie :D ahha gratuluje konstrukcji

• #20 10 Sie 2005 15:05
    Stefan99
    Poziom 15  

no przy potencjometrze ustawionym na połowe mocy w pokoju jest już bardzo głośno. Ogólnie jestem zadowolny z tej konstrukcji ale gdybym robił jeszcze raz taką to pozmieniałbym kilka rzeczy, np nie robiłbym z płyty laminowanej tylko ze zwykłej wiórówki i później dał na to fornir, poza tym dałbym inne wysokotonowe, najprawdopodobniej Vify. Ale to tylko gdybanie...
    Pozdrawiam

• #21 10 Sie 2005 17:17
    drakston
    Poziom 18  

co to za kolumny obok na jednej z fotek?

• #22 10 Sie 2005 19:11
    Stefan99
    Poziom 15  

moje altusy 110, tyle że mają na sobie okleine i zregenerowane głośniki.

• #23 10 Sie 2005 22:09
    Mietki
    Poziom 15  

ALTUS 110 to sa masterskie głosniki bardzo je lubie sam w pokoju mam sprzet :
    Wzmak Technics SU-V220
    2x altus 75 ( ale wywalam je i daje podłogówki na tvm sa zamieszczone tu 2xbass sredniak i wysoko closed )
    1x altus 140
    i własnej roboty woofer
    pewnie zastanawiacie sie czemu mam 3 głosniki nie 4 ale mam narożne biurko i nie da rady wstawic 4 ( nawet satelitki ) ale gra to super :)

• #24 10 Sie 2005 23:08
    Stefan99
    Poziom 15  

no nie mam nic do zarzucenia tym altusom ale już mi chodzi po głowie zmiana na coś lepszego (myślałem o B&W 602) ale nie mam tyle kaski :) może kiedyś :D
    dobra nie robimy OFFTOPICU.

• #25 11 Sie 2005 12:15
    Mietki
    Poziom 15  

Sorki poniosły mnie emocje :D no a nie myslałes żeby zrobic samemu cos kosmicznego ?? jakies spoko kolumienki z wyższej półki

• #26 11 Sie 2005 12:26
    greg00
    Poziom 12  

:) no ladne ladne te kolumny, troche podobne do moich :D.
    tyle ze w moich jest az za malo wysokich tonow czasemm ale tylko czasem :). Bas jest w porzadku u mnie, chociaz jak zalacze subwoofer jest troche lepiej :). co do glosnika do subwoofera to moze jakis STX do 200zł? z tego co czytalem to calkiem ladnie graja. Ja mam Tonsila GDN 20/80/2, ale teraz jak bym robil za podobna kase to sprobowal bym STX, jakas 10 - 12" :)
    Od pazdziernika sie przeprowadzam do mniejszego pokoju, wiec mysle ze starczy mi basu, a nawet bedzie go az nadto :).

• #27 11 Sie 2005 12:36
    Stefan99
    Poziom 15  

no bo greg ja robiłem te kolumny na podstawie twoich :D i dlatego są podobne.

• #28 11 Sie 2005 22:05
    saimon500
    Poziom 14  

Czytam te posty>> o wysokich tonach i wychodzi na to że one czasem są a czasem ich nie ma to jest zależne od materiału jaki się odtwarza czyli muzyki jeśli takie zjawisko występuje to bardzo dobrze bo jakiś dzwięk pojawia się jak jest zarejestrowany na płycie a jak go nie ma to go nie słychać i tak powinno być świadczy to o swego rodzaju neutralności kolumn przecież to nie ma cały czas "cykać" pozdrawiam wszystkich
    saimon

• #29 11 Sie 2005 22:55
    Armosus
    Poziom 26  

A ja bym prosil o dokladne wymiary tych kolumn :)
    Ale czemu nie z plyty w laminacie? Potem jest wiecej do roboty, i moze jakis rysunek bo z tych komor to niewiele zrozumialem. Chce zrobic podobne, troche czesci juz mam wiec chce dowiedziec sie wszystkiego o tym cudenku :D

• #30 12 Sie 2005 11:11
    Stefan99
    Poziom 15  

Cytat:
    Ale czemu nie z plyty w laminacie?

ano dlatego że widać łączenia płyt.

Dodano po 6 [minuty]:

wymiary: wys 104, szerokość 18 głębokość 23. pierwsza przegroda na wysokości 20cm a druga zaraz przed wysokotonowym (około 95cm).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME