Witam.
Posiadam w domu grawitacyjną instalacje C.O. i wszystko działało parę dobrych lat, ale przy okazji remontu chciałem dodać drugi grzejnik w pokoju, ale z racji niefortunnego umieszczenia okien i drzwi jedynym wyjściem okazało się puszczenie przyłączy pod wylewka i co za tym idzie, zmuszony byłem zainstalować pompkę obiegową - pierwszą zimę wszystko było w porządku.
Ostatniej zimy w kotle pojawiły sie dziury, z których ciekła woda, ale że wycieki nie były duże to dolewałem każdego dnia i kocioł przetrzymał zimę, natomiast wiecznie miałem problem z zapowietrzającymi sie grzejnikami. Wezwałem hydraulika, ale rzucił okiem na instalacje i stwierdził, że wszystko jest okej, odpowietrzył grzejniki i problem nie minął w ogóle.
Kolejna sprawa, że po zimie pojawiły sie też dziury w wymienniku, więc zakupiłem nowy (ma on przyłącz do cyrkulacji, który zaślepiłem - stary nie miał dodatkowych przyłączy) i podczas lata, gdy paliłem na ciepłą wodę okazywało się, że ciepłej wody szybko brakuje, a wcześniej nie było takiego problemu - kupiłem wymiennik o takiej samej pojemności.
Teraz muszę zakupić kocioł i w związku z tym, chciałbym w końcu usprawnić tę instalację, żeby wszystko było w porządku.
Wiem, że powinienem wezwać hydraulika i tak też zrobiłem, miałem dwóch, ale obydwaj zgodnie stwierdzili, że wszystko jest w porządku i "powinno działać", ale jednak nie działa.
Załączam schemat mojej instalacji:
I teraz mam kilka pytań:
1. Jaka może być przyczyna zapowietrzających sie grzejników: czy jest to związane z cieknącą wodą z kotła i tym samym dostaje sie powietrze do układu, czy też pompka obiegowa już nie wyrabia (sprawdzałem ją, załącza sie, ale czy działa prawidłowo to już nie jestem w stanie stwierdzić). Grzejnik który dodałem co prawda sie nagrzewa, ale słabo na tle pozostałych - od góry jest ciepły, ale od spodu już zimny
2. Z zaworu bezpieczeństwa przy wymienniku C.W.U. wiecznie cieknie woda - czy montaż naczynia przeponowego rozwiąze ten problem?
3. Chciałbym dodać cyrkulacje do mojego wymiennika, aczkolwiek nie wiem czy wpływa ona jedynie na to by ciepła woda była w kranie zaraz po odkręceniu kurka czy też spełnia ona jeszcze jakąś rolę - bo jeżeli nie, to nie wiem czy jest to gra warta świeczki
4. Czy faktycznie z instalacją jest wszytko w porządku czy też powinienem wprowadzić jakieś zmiany?
Prosiłbym o jakieś porady, gdyż wszystko wcześniej działało, a teraz wiecznie problemy i tak naprawdę pojawiły sie nie wiadomo czemu.
Posiadam w domu grawitacyjną instalacje C.O. i wszystko działało parę dobrych lat, ale przy okazji remontu chciałem dodać drugi grzejnik w pokoju, ale z racji niefortunnego umieszczenia okien i drzwi jedynym wyjściem okazało się puszczenie przyłączy pod wylewka i co za tym idzie, zmuszony byłem zainstalować pompkę obiegową - pierwszą zimę wszystko było w porządku.
Ostatniej zimy w kotle pojawiły sie dziury, z których ciekła woda, ale że wycieki nie były duże to dolewałem każdego dnia i kocioł przetrzymał zimę, natomiast wiecznie miałem problem z zapowietrzającymi sie grzejnikami. Wezwałem hydraulika, ale rzucił okiem na instalacje i stwierdził, że wszystko jest okej, odpowietrzył grzejniki i problem nie minął w ogóle.
Kolejna sprawa, że po zimie pojawiły sie też dziury w wymienniku, więc zakupiłem nowy (ma on przyłącz do cyrkulacji, który zaślepiłem - stary nie miał dodatkowych przyłączy) i podczas lata, gdy paliłem na ciepłą wodę okazywało się, że ciepłej wody szybko brakuje, a wcześniej nie było takiego problemu - kupiłem wymiennik o takiej samej pojemności.
Teraz muszę zakupić kocioł i w związku z tym, chciałbym w końcu usprawnić tę instalację, żeby wszystko było w porządku.
Wiem, że powinienem wezwać hydraulika i tak też zrobiłem, miałem dwóch, ale obydwaj zgodnie stwierdzili, że wszystko jest w porządku i "powinno działać", ale jednak nie działa.
Załączam schemat mojej instalacji:
I teraz mam kilka pytań:
1. Jaka może być przyczyna zapowietrzających sie grzejników: czy jest to związane z cieknącą wodą z kotła i tym samym dostaje sie powietrze do układu, czy też pompka obiegowa już nie wyrabia (sprawdzałem ją, załącza sie, ale czy działa prawidłowo to już nie jestem w stanie stwierdzić). Grzejnik który dodałem co prawda sie nagrzewa, ale słabo na tle pozostałych - od góry jest ciepły, ale od spodu już zimny
2. Z zaworu bezpieczeństwa przy wymienniku C.W.U. wiecznie cieknie woda - czy montaż naczynia przeponowego rozwiąze ten problem?
3. Chciałbym dodać cyrkulacje do mojego wymiennika, aczkolwiek nie wiem czy wpływa ona jedynie na to by ciepła woda była w kranie zaraz po odkręceniu kurka czy też spełnia ona jeszcze jakąś rolę - bo jeżeli nie, to nie wiem czy jest to gra warta świeczki
4. Czy faktycznie z instalacją jest wszytko w porządku czy też powinienem wprowadzić jakieś zmiany?
Prosiłbym o jakieś porady, gdyż wszystko wcześniej działało, a teraz wiecznie problemy i tak naprawdę pojawiły sie nie wiadomo czemu.