Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie anteny LTE.

Pylee 10 Lis 2017 23:13 2730 27
  • #1 10 Lis 2017 23:13
    Pylee
    Poziom 4  

Siemka, trzy dni temu wziąłem na probe w t-mobile internet domowy 60Mb/s i chyba zostawiam bo dobrze smiga ale nie do końca, do tego dostałem router huweii b529, dowiedziałem się że mogę pod łączyć antenę zewnętrzna.

No i do tego właśnie zmierzamy. Nadajnik T-mobile całe szczęście mam blisko w lini prostej jakieś 1km 1.2km max, widać z balkonu maszt a w nocy nawet chyba czerwone światełko bo przez pole droga przebiega i tylko parę drzew rośnie. Mapka.

D- to mój dom.

Chodzi mi teraz o to że router żeby osi gnał LTE+ musi mieć pasmo 800 i 1800 razem, z tym że pasmo 800MHz jest to antena nadajnik t-mobile e-cid50185997 i odbieram ją 4 kreski z 5 jak recznie ustawie pasmo, natomiast pasmo 1800MHz networks! e-cid50185987 i 1 kreska zasięgu. Router często przełączał się przy auto na zwykłe LTE pisało bez +, i pasmo było 1800MHz. Ja ręcznie przez pewną aplikacje na smartfonie zmieniłem żeby łapał się z lte 800MHz t-mobile"lepiej było", i zasięg skoczył do 4 kresek i wzrosła prędkość dużo na 35-40Mb/s a przy 1800MHz było to 5-13Mb/s, ale czasem uda się razem połączyć 800+1800 i jest LTE+ i wtedy mam 55Mb/s nawet ale co raz zrywa i przełącza na 1800MHz i dupa znowu 5-10Mb/s, i tak ręcznie ustawionego raz mam od 2dni na 800MHz dyzo lepiej chociaż 40Mb/s mam i 4kreski.

Wiem że mam dwa wyjścia na antenę z tyłu i jaką antenę mi polecacie kupić?? da się zrobić żeby był sygnał LTE+? bo słyszałem że trzeba się przy antenie zewnętrznej skupić się na konkretnym pasmie albo 800MHz albo inne albo inne. czy da się dwa? 800+1800? wtedy bym zwiększył zasięg na paśmie 1800MHz.

Podobno na pasmo 800MHz trzeba kupić 2x takie anteny http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-element...0-980_mhz_10_m_przewodu_gniazdo_fme_A7016.htm Wtedy bym może z 40Mb/s skoczyło na 60 ^^ i zasięg z 4 na 5 kresek.

A jak to wygląda z 800MHz+1800MHz?? są takie anteny.

Jestem trochę zielony jeśli chodzi o anteny i nie wiem czy teraz głupot nie opowiadam hehe. pomóżcie to jakoś ogarnąć. Troszkę czytałem i wahałem się napisać ale nie ogarniam tego niech mi ktoś pomoże wybrać i poprawić zasięg a przy tym prędkość. Kabel jaki będę potrzebował to 6m wiec chyba duzo strat nie będzie jak taki założę.

0 27
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2017 09:35
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Pokaż parametry sygnału i dane z aplikacji na Android przy pasmach LTE800, LTE1800 oraz agregacji LTE1800+800. Jeśli wymusisz za jej pomocą konkretne pasmo lub agregację to router działa tylko na niej.

1
  • #3 11 Lis 2017 12:35
    Pylee
    Poziom 4  

800MHz LTE, zawsze 4 kreski sztywno zasięgu a dziś lata miedzy 3-4 kreski ale zatrzymuje się na 4 kreskach.

Router stoi u mnie w pokoju "ethernet kabel do pc z routera zęby był net" i dzielą dwie ściany i taki mały korytarzyk do okna i balkonu skąd widać nadajnik na maszcie, więc moim zdaniem i tak sygnał jest ok bo sie musi przez pół domu przebić, stawiając router na balkonie przy oknie gdzie widać maszt nie było różnicy w poprawie zasięgu "kreski" dalej 4 były. Ale ja mogę przez swoje okno w pokoju puścić właśnie 2x zewnętrzne anteny na dach.

1800MHz LTE, 1 Kreska zasięgu i zawsze tak było.

800MHz+1800MHz i jest LTE+ ale czasem potrafi zerwać i router ustawić się na 1800MHz LTE bez+ i słabo hula wtedy.

Ręcznie od dwóch dni mam ustawione na pasmo 800MHz i mam jakies 25-40Mb/s, w nocy nawet około 47Mb/s.

Z tego co wiem to chyba nie ma anten 800+1800 żeby był sygnał LTE+, więc decyzja pewnie będzie na pasmo 800MHz z dwoma antenami zewnętrznymi atk-10 dipol.

Ale po czekam na wypowiedzi bo nie ogarniam tego tak dobrze i wole specjalistów się po słuchać niż coś kupić i później się denerwować.

1
  • Pomocny post
    #4 11 Lis 2017 16:27
    matek451

Na LTE800 masz dobry sygnał w domu, sprawdź jak wyglądają gdy wystawisz go na parapet. Na LTE1800 jest slaby parametr RSRP więc też zobacz jak wygląda na routerze na zewnątrz. Na LTE1800+800 jako pasmo podstawowe jest LTE800, wygląda na to ze LTE1800 niewiele do niego wnosi. Decydujące znaczenie ma jak zadziała LTE1800 na zewnątrz i czy warto pójść w antenę szerokopasmową na LTE800 i LTE1800 czy skupić się na LTE800.

0
  • #5 11 Lis 2017 23:05
    Pylee
    Poziom 4  

Wyszedłem z routerem na balkon w stronę anteny gdzie widzę chyba jej czerwone światełko podeszłem i wyniki są takie.

800Mhz

1800Mhz

800Mhz + 1800Mhz LTE+

Ale dosłownie chciałem sprawdzić już na speedtescie jaka prędkość to zaraz po parnasu sek zarzuciło to co mówiłem wyżej, przełącza mi router pasma i mam słaby zasięg i lipa, I murze ręczenie dać 800Mhz i idzie z tym żyć :)

800+1800 przełączenie

Co o tym myślisz? Ja myślę że dużo lepiej jest tylko nie patrzyłem prędkości ale pewnie jak się zasięg poprawił to i prędkość. Więc muszę od swojego pokoju dać antenę na dach tylko czy kabel do 8m moze 6m nie będzie za długi, nie stracę dużo żeby nie było że będzie minimalna poprawa tylko.

ps. znalazłem taka antene na pasmo 800/1800 ATK-LOG LTE ma od razu dwa kable do routera nie trzeba dwóch anten kupować.

ps2. wyczytałem że anteny szerokopasmowe to kit które działają na wszystkich prawie pasmach, ale ta ATK-LOG LTE antena druga co podałem, może być też chyba kierunkową jeśli wybiorę konkretne pasmo np 800Mhz, a pracuje od 700 do 2100mhz to będzie sie skupiać tylko na 800Mhz dobrze myślę?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 12 Lis 2017 18:15
    matek451

Antena szerokopasmowa z Dipola http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_lte_10...odu_gniazdo_fme_mimo_800-2170mhz_A7057_10.htm ma niewielki zysk, z kablem 10m około 3dBi na 1800MHz a na 800MHz około 5dBi. Nadaje się do przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz. Ty masz bardzo dobre parametry na balkonie na LTE800 i niezłe na LTE1800. Spróbuj jeszcze na balkonie sprawdzić LTE2600 a potem LTE2600+1800. Na elewatorze przy Kleszczelowskie 84j działa LTE2600 i LTE1800 oraz ich agregacja. Sprawdź też prędkości.

0
  • #7 13 Lis 2017 00:29
    Pylee
    Poziom 4  

LTE2600 w ogolę nie łapie, i wątpię żeby załapało bo dużo budynków i przez pól miasta.

To co radzisz kupić tą ATK-LOG LTE i wzmocni się sygnał na 800LTE i 1800LTE jak wybiore razem??, a jak będzie dalej przełączało na inne pasmo, to da coś na tej antenie ustawienie samego pasma 800LTE wzmocni lepiej niż teraz samo z routera??

czy lepiej specjalnie pod 800LTE tylko wybrać antenę typu ATK-10 dwie sztuki??,

Kabel jaki potrzebuje to 4.5m, 5m max i kabla dużego nie trzeba wiec i strat dużo mniej dla tego moim zdaniem raczej ATK-LOG LTE powinna coś dać lepiej niż teraz co mam z samym routerem.

0
  • #9 13 Lis 2017 14:52
    Pylee
    Poziom 4  

Dzięki wielkie za odpowiedzi kolego! :)

I mam parę ostatnich pytań co do anteny.

1. Czy jeśli ustawie pasmo 800+1800 i będzie nadal zrywać mi połączenie po paru minutach to mogę ustawić samo pasmo 800LTE ?? bo obecnie na nim mam najlepszy zasięg i pobieranie, więc powinna ta antena mi zwiększyć pobieranie jak i zasięg który mam teraz na samym routerze.

2. Widzę że wtyk na kablu to SMA lub FME do wyboru jest przy kupnie anteny, z tym że musze do kupić jeszcze adapter do mego routera żeby połączyć antenę takie coś.

w aukcji pisze: Specyfikacja techniczna:

Złącze A: modem TS9
    Złącze B: wtyk SMA męsk
    Długość: 20cm
    Kabel: RG174

Czy jeśli połączę przez ten adapter antenę to nie stracę na nim jakości, siły czy co tam?

3. Kabel będę puszczał przez otwór w ścianie lub w futrynie w oknie, i niestety jestem zmuszony do obcięcia wtyków na końcu żeby kabel przełożyć przez otwór "bo nie będę robił takiej dziury dużej dla wtyku żeby potem wiało mi do pokoju" , trudno później taki wtyk dorobić na kablu ??

Bo teraz zacznę szukać samego wtyku TS9 do kupienia na kabel i wstawię go, zamiast tego wtyku co był SMA od anteny bo i tak do odcięcia idzie, więc wtedy mi ten adapter wyżej co podałem jest nie potrzebny bo od razu kabel podłącze do routera.. Mogę tak zrobić??

znalazłem taki wtyk na kabel rg

Z tym 14dni to się do końca z tobą nie zgodzę bo antena musi być w fabrycznym opakowaniu i nie naruszona, wtedy mam prawo do zwrotu, a jeśli będą oznaki używania to lipa.

Ale skoro mówisz że będzie lepiej na pewno to zamawiam tą antenę, uchwyt do dachu i rurkę 1.5m do anteny i będę montował

0
  • Pomocny post
    #10 13 Lis 2017 18:43
    matek451

Możesz kupić też http://www.cybertech.com.pl/p31,antena-wielozakresowa-dualna-mimo-do-lte-hspa-gsm.html i wtedy konektor FME-TS9 FME jest niewiele grubszy od kabla H155 i przejdzie przez otwór. Na kabel H155 nie ma konektorów TS9, kabel jest gruby ale przez to ma mniejsza tłumienność. Konektor dobierzesz przy zakupie klikając TS9 na tej aukcji, długość kabla 5m tez. w komplecie będzie antena z dwoma kablami po 5m ze złączami FME(ż) bo to MIMO 2x2 i dwa konektory FME(m)-TS9 do twojego routera.

0
  • #11 14 Lis 2017 00:32
    Pylee
    Poziom 4  

Dzięki wielkie za linka,
    Na tej stronie właśnie widzę że jest opcja wyboru ile mogę metrów zakupić i jaką końcówkę i jest do wyboru TS9 konektor czyli do mego b529,
    jak myślisz nie będzie strat przez taki konektor ??
    bo pewnie chodzi o to co ja napisałem wyżej z obrazkiem takie coś dodadzą,
    kabel to 5m biorę to chyba dużo strat też nie będzie??, bo obawiam się żeby nie wydać pieniędzy w błoto, że na samym routerze jest lepiej.
    W sumie to już nawet żeby było lepiej na paśmie 800LTE bo i tak na nim siedze a fajnie chodzi a chce poprawić bo wiem że moge, bo nie wiem czy znowu nie będzie przełączać mi z tego LTE+..

0
  • #12 17 Lis 2017 19:23
    Pylee
    Poziom 4  

Kolego powiem ci że kupiłem tą antene i rure i zamontowaną na probe na balkonie do rury ale obok przechodzi linia od prądu jak antena mierzy i jest mało na 800LTE SINR tylko 10-12 ale full zasięg, pobieranie w granicach 15-23-26Mb/s góra, trochę słabiej jak bez anteny. Na 800+1800LTE+ SINR ten sam, zasięg 4 kreski z 5. pobieranie 30-35-38Mb/s, znalazłem za to 1800+2600LTE+ dostroiłem trochę bardziej w prawo i 4 kreski SINR 22 ale skacze trochę 10-22-14-18-10-22 i trochę wtedy pobieranie pliku skacze, ale jak zobaczyłem prędkość to zdębiałem 55-35-45-50-55-58Mb/s i tako skacze. 2600LTE jakoś tak średnio też 30-35Mb/s i 4 kreski-5 czasem. Myśle że to temu że linia od prądu jest na przeciwko przelatuje to jak zamontuje na dachu to się poprawi SINR i na 800LTE gdzie bez anteny wyciągam czasem 30Mb/s bedzię tak samo na antenie.

Pytanie czy teraz nie będzie mi rozłączać-przełaczać LTE+ na LTE zwykłe w 1800+2600LTE+ jak to było z 800+1800LTE+ bez anteny sam router.

Na razie maluje uchwyty i rurkę pod kolor dachu. I za nie długo zamontuje to zdam relacje.

0
  • #13 25 Lis 2017 16:37
    Pylee
    Poziom 4  

No i nie mogę zamontować bo musze rurkę o metr dłuższą, i mam teraz pytanie czy kabel o długości 6.5 metra nie będzie za długi??
    Teraz mam 5metrów.
    1.5metra mi brakuje.

0
  • #14 25 Lis 2017 16:44
    matek451

1,5-2 m kabla więcej to nie problem, sygnał będzie słabszy o około 0,5-1dB w zależności od pasma.

0
  • #15 26 Lis 2017 16:55
    Pylee
    Poziom 4  

Jeśli antena widzi drugą antenę nadajnik i odległość okolu 1km, i sygnał był bd dobry jak wyżej ci mówiłem to mówisz że strat dużo nie będzie jak dam 1.5 m więcej.
    Zobaczę co i jak po podłączeniu dłuższego kabla, bo napisałem tam do sklepu czy mogli by mi sprzedać kabel o długości 6.5m z zarobionymi wtykami.

0
  • #16 13 Gru 2017 20:38
    Pylee
    Poziom 4  

Mam pewien problem, mocując antene przy szczycie dachu na testa i skierowaniu idealnie na nadajnik mam idealne połączenie ale SINR sie wacha miedzy 10-18-14dB , RSSI-48-43dBm, RSRQ 4-6-8dB, RSRP -64,-65dBm. Wtedy mam jakieś 25-30-35Mb/s na speedtescie, download pliku 4, 4.5, 3Mb/s. ,

Natomiast zdjąłem ją i położyłem na balkonie byle jak, szedłem do środka domu i zobaczyłem coś nie samowitego download 8.5-7Mb/s, 6.5, 5Mb/s i tak skacze, speedtest 45-50-55-58Mb/s WHAT THE F***??,
    szybciutko telefon do reki i sprawdzam dane, SINR 22-25-30dB, RSRP -75-80dBM RSRQ -9-14dB, RSSI -60dBm,
    Czasem było tak że poruszałem wtyczkami w routerze to też skakał SINR 20-25-28 jak antena była przy mocowana do dachu.

Teraz anteną byle gdzie kierowałem oby tylko przy balkonie to był download 7-8.5Mb/s O co tu chodzi?? dobrze wymierzę na szczycie dachu jest źle, byle jak położę na balkonie jest okej i to dużo niżej od dachu, gdzieś 2.5m od ziemi balkon mam i tak leżała na poręczy antena.

Może być problemem linia wysokiego napięcia?? która jest zawieszona jak kończy się szczyt dachu praktycznie na tej samej wysokości może pół metra niżej linia, i linia jest oddalona od dachu 4m bo jest za płotem słup.

Kumpel mówi że antena jest niżej od lini i temu nie ma zakłóceń i więcej ściągania jest nawet kosztem zakłóceń bo widać jakie parametry ma wyżej, wiec antenę można dać 2m wyżej od szczytu dachu i lini i powinien ten download 7-8Mb/s wrócić. Dobrze on myśli??

Jedynie co mnie martwi to że wywiercę dziury i jak się okaże że wyżej też nic nie da to się wkur.. bo wydałem nie potrzebnie pieniądze na antenę.

Ps. jeszcze przejeżdzałem obok budynku gdzie są te nadajniki co odbieram sygnał to powiem że budynek też nie jest jakiś duży taki jak wieksza chata może tak z 2-3m jeszcze i maszt też ma mały jakies 3-4m na którym te anteny są przymocowane,

0
  • #18 31 Gru 2017 20:24
    IC_Current

Pylee napisał:
    Nikt nic nie wie??

Niestety transmisje radiowe mają swoją specyfikację i nie wszystko da się przewidzieć "na odległość".
    Przy transmisjach analogowych było w miarę prosto - duża moc sygnału to dobrze, mała moc źle. Przy cyfrówce moc sygnału (ilość kresek) ma znaczenie znacznie mniej ważne. Najważniejsza jest bitowa stopa błędów, a ta zależy od wielu czynników (jakości wykonania połączeń, staranności układania przewodu, odbić- choćby od dachu sąsiada, polaryzacji, linii WN - wyladowania niezupełne, mikrofali w kuchni, innych użytkowników, pogody, propagacji troposferycznej, metalowych elementów w pobliżu itd itp itz ...).
    Anteny odbiorcze ZAWSZE montuje się doświadczalnie, obserwując wskazania przyrządów. Mieszkam w górach i zdarza się że trzeba chodzić pół dnia z anteną i miernikiem po dachu i balkonach aż znajdzie się dobre miejsce do montażu. Często trzeba antenę dosłownie powyginać (anteny do DVB-T) aby uzyskać optymalną transmisje w danym miejscu instalacji.
    Nie przejmuj się, że antena na czubku komina działa gorzej niż leżąc na balkonie, bo może na balkonie np. budynek naturalnie tłumi sygnały innych nadajników (użytkowników) które są dla ciebie zakłóceniami.
    Skoro najlepiej działa na balkonie to tam zamontuj i doświadczalnie dobierz kierunek i ułożenie obydwu anten. Oczywiście patrząc na jakość transmisji, a nie na moc sygnału.

0
  • #19 01 Sty 2018 18:18
    jarek7714
    Poziom 15  

@Pylee przejrzałem Twoje problemy w tym wątku i niestety muszę zakwestionować proponowane i użyte rozwiązania (o ile @matek451 udziela bdb wsparcia odnośnie lokalizacji i dostępnych technologii transmisji BTS, to w kwestii użycia anten daje kiepskie wsparcie). Aby LTE-A działało prawidłowo muszą być dobre wskaźniki sygnału między pasmami. Masz bdb wskaźniki sygnału w LTE800 i kiepskie w LTE1800. Nie ma dostępnych takich anten aby dawały duży zysk w LTE1800 (15bB) i średni w LTE800 (10dB), poza tym pasmo LTE800 jest o wiele bardziej podatne za zakłócenia. Dlatego stosowanie anten do LTE-A wymaga dokładnej diagnostyki sygnału w poszczególnych pasmach i optymalnej instalacji antenowej (ja nie proponuję kompromisowych/tanich rozwiązań, zysk z tej anteny praktycznie został "zjedzony" przez kable i złączki, choć parametry są inne i pojawia się LTE2600 bo zmieniony jest punkt odbioru sygnału). Także w Twoim przypadku albo bym "wchodził" w montaż instalacji i wówczas montował zestaw na LTE2600/LTE1800 https://elboxrf.com/pl/product/98/tetraant-pro-2-19-20-hv i przewody H-1000 (CNT400)-niestety ze względu na grubość kabla byłby duży problem lub czekać na tego typu produkty https://www.4gltemall.com/huawei-b2338-168-fdd-td-lte-outdoor-cpe.html , które w Twoim przypadku najlepiej by się sprawdziły z LTE-A ze względu na łatwość montażu i koszta instalacji.

0
  • #20 01 Sty 2018 19:35
    matek451

Parametry sygnału na zewnątrz na LTE1800 są poprawne, RSRP na poziomie -85dBm, RSRQ-11dB http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/10/parametry-sygnau-lte.html , niski SINR jest objawem przeciążenia sektora na BTS-ie. Brak pomiarów wykonanych po zamontowaniu anteny i ustawieniu na BTS więc pisanie że antena nie działa prawidłowo jest pozbawione podstaw. Zresztą autor sam przyznaje ze parametry sygnału uległy poprawie, więc może je pokaże w każdym z pasm LTE800, LTE1800 i LTE1800+800. Do BTS-a około 800m bez żadnych przeszkód z widocznością stacji bazowej więc nie ma potrzeby stosowania anten o dużym zysku( grozi przesterowaniem sygnału), przeniesienie poboru na zewnątrz wystarcza. Jeśli chodzi o LTE2600 to autor uzyskał ode mnie informację ze na BTS-e na elewatorze odległym o 3km od BTS-a działa to pasmo w T-Mobile z zaleceniem wykonania testu na nim. Wykonał ponoć na zewnątrz testy tego pasma i poinformował że na tym paśmie nie łapie żadnego sygnału i sam wykluczył korzystanie z tego pasma. Więc oczywistym był wybór anteny działającej z BTS-em odległym o 800m , pracującym w LTE1800+800. Nie inputuj tutaj że antena została źle dobrana. LTE2600 z BTS-a Kleszczelowska po informacji autora zostało przez niego wykluczone. Późniejszy przypadkowy test na tym paśmie z anteną Dipola wykazał jednak że zasięg na LTE2600 jest, nie jest też wykluczone że to pasmo zostało uruchomione na Mlekovicie. Wbrew temu co piszesz kolega mógł wykonać testy LTE2600 na balkonie na B529 i pokazać wiarygodne wyniki ale tego nie zrobił, wtedy dobór anteny opierałby się zupełnie na innych przesłankach i testach oraz na korzystaniu z BTS-a oddalonego o 3km w pasmach LTE2600+1800 . Testy tej agregacji też zaleciłem ale autor ich nie wykonał. W tym antena która proponujesz to MIMO2x2 do WiFi 2,4GHz , która pracuje tez ponoć w paśmie 2,6GHz i jest przydatna do LTE2600 ale nie działa na 1800MHz więc jest nieprzydatna do LTE1800 i agregacji LTE2600+1800. Nie naginaj rzeczywistości , nie dezinformuj że służy do pasma 1800MHz bo sam producent tego nie podaje. Autor miał możliwość zwrotu anteny z Dipola w ciągu dwóch tygodni jeśli był z niej niezadowolony. Może też ustawić ją nieco w prawo bo BTS na elewatorze jest kilka stopni na prawo od tego na Mlekovicie i wymusić po kolei LTE2600 oraz LTE1800 i agregację LTE2600+1800 oraz pokazać screeny z nich i wyniki speedtestów. Moze to tez zrobić bez tej anteny.Nie ma żadnego uzasadnienia zakup anteny na 2,6GHz z przewodami H1000, tym bardziej wobec braku jakichkolwiek wyników testu sygnału LTE2600 i LTE2600+1800 . Nie oceniaj mojego wsparcia w kwestii anten bo te twoje osobiste wycieczki mam głęboko w d....e. Wymądrzasz się bo po czasie autor podał że jednak dociera do niego LTE2600 i agregacja LTE2600+1800 choć nie pokazał jej rezultatów. Użytkownik @Pylee sam ponosi winę, nie wykonał i nie przedstawił testów na LTE2600 i LTE2600+1800 z BTS-a Kleszczelewska.Na tym forum są tysiące użytkowników , którym dobrałem anteny i wreszcie mogą korzystać z internetu . Te twoje egzotyczne wybory anten za kupę kasy nijak mają się do potrzeb przeciętnego użytkownika i jego możliwości finansowych. I tyle w tym temacie.

0
  • #21 01 Sty 2018 23:20
    Pylee
    Poziom 4  

Powiem tak że chce teraz skupić sie na najbliszym nadajniku tak jak matek451 wczesniej zasugerował że mam blisko i to powinno być ok, dla tego kupiłem antene zeby wzmocnić zarazem sygnał jak i predkość, ale sami widzicie antena na szczycie dachu parametry idealne a predkosc mala, jak antena na balkonie wisi byle jak nawet skierowana w podloze to predkosc 58mb aż.

O to mi chodzi tylko czemu tak sie dzieje?.

0
  • #22 02 Sty 2018 06:32
    IC_Current

Pylee napisał:
    Powiem tak że chce teraz skupić sie na najbliszym nadajniku tak jak matek451 wczesniej zasugerował że mam blisko i to powinno być ok, dla tego kupiłem antene zeby wzmocnić zarazem sygnał jak i predkość, ale sami widzicie antena na szczycie dachu parametry idealne a predkosc mala, jak antena na balkonie wisi byle jak nawet skierowana w podloze to predkosc 58mb aż.

O to mi chodzi tylko czemu tak sie dzieje?.

Pisałem już wcześniej. Oprócz tego pewnie teraz są odbicia sygnału od budynku i elementów w okolicy, więc działa MIMO. Na szczycie dachu, przy tak małej odległości do nadajnika moc subnośnych MIMO w porównaniu do nośnej dominanty była znikoma i znikome były przesunięcia faz subnośnych. Przy takich warunkach są one taktowane przez modem jako szum.

0
  • #23 02 Sty 2018 09:50
    Pylee
    Poziom 4  

Dodam od siebie że tam gdzie jest linia sygnału do nadajnika to jest duuzą firma która robi blachy dla domu firm itd i cały teren pokryty blachami nawet ogrodzenie, no i teren ma spory może od tego być że zakłócenia?? bo przez nich mi sygnał przelatuje. I może być tak że niżej jest lepiej a wyżej gorzej bo łapie odbite zakłócenia. Sam już nie wiem może wymyślam.

0
  • #24 02 Sty 2018 11:16
    jarek7714
    Poziom 15  

IC_Current napisał:

Pisałem już wcześniej. Oprócz tego pewnie teraz są odbicia sygnału od budynku i elementów w okolicy, więc działa MIMO. Na szczycie dachu, przy tak małej odległości do nadajnika moc subnośnych MIMO w porównaniu do nośnej dominanty była znikoma i znikome były przesunięcia faz subnośnych. Przy takich warunkach są one taktowane przez modem jako szum.
    Ale kolega sugeruje się tym że masz 100 razy mniej postów i nie bierze Twoich wartościowych porad pod uwagę (sytuacja na miejscu jest taka że jest bardzo dobry wskaźnik sygnału na LTE800, on nie zniknie, nie wyrówna się w cudowny sposób po zastosowaniu anteny zewnętrznej i tak dociera do modemu i powstają interferencje, w sposób cudowny nie wzmocni się sygnał LTE1800 przy tak kiepskiej antenie ). Przy takim rozjeździe parametrów sygnału ( zarazem jego bdb parametrów odbioru LTE800 bez anteny) zastosowanie odpowiedniej anteny, kabli i złączek ma bardzo istotne znaczenie, dlatego takie zintegrowane CPE Huawei jest najłatwiejszym rozwiązaniem, innym skutecznym może być zamknięcie modemu w hermetycznej metalowej obudowie i podłączenie anteny (sam takowe stosuje, ale to spore koszta, sporo pracy i mnie pozostało to rozwiązanie po zrezygnowaniu z internetu od WISP-tylko adoptowałem do bieżących potrzeb, ale działa to świetnie i na 100% możemy ocenić jakość anteny zewnętrznej
    Code:
     CSQ:27 RSSI:-59 dBm MCC MNC:260 03 LAC:FFFE (65534) CID:4749F01 (74751745) TAC:E6F2 (59122) RSCP:- dBm Ec/IO:- dB RSRP:-85 dBm SINR:- dB RSRQ:-8 dB Urządzenie:Huawei Technologies Co., Ltd. E398 
    , taki staroć jak E398 wyciąga w nocy do 85Mbps ). Także nie zawsze jest łatwe zastosowanie anteny bez większego wysiłku (tutaj chyba najłatwiej jest czekać na dostęp w rozsądnej cenie zewnętrznych urządzeń od Huawei lub zastosować drogie i wymagające manualnych umiejętności moje sugestie...) Dziwne zachowanie anteny LTE.

0
  • #25 03 Sty 2018 00:57
    matek451

Jeśli chcesz wydać 700 $ na urządzenie https://www.4gltemall.com/huawei-b2338-168-fdd-td-lte-outdoor-cpe.html które proponuje ci kolega powyżej to wiedz że będzie to najgorzej wydane 2,5 tysiąca złotych w twoim życiu. A powód jest prosty, kolega Jarek proponuje ci zakup urządzenia które nie agreguje kilku pasm FDD LTE, nawet dwóch. Agregacja na nim dotyczy kilku pasm TDD LTE z Band 38/40/41/42/43 czyli 2 w MIMO4x4 lub 3 w MIMO2x2, Urządzenie agreguje też jedno z pasm LTE FDD( wybór z band 1/3/7/20) z pasmami TDD LTE. T-Mobile póki co nie korzysta z TDD LTE, choć ma pozwolenie na pasma TDD LTE Band 43 3700MHz i na razie nie buduje sieci w tym paśmie. Na tym urządzeniu nie skorzystasz więc z agregacji dwóch pasm FDD LTE z BTS-a Kleszczelowska czyli LTE2600+1800. Urządzenie jest testowane przez Play i jako takie póki co służy do łączności na jednym z dostępnych w Play pasm LTE FDD czyli Band1/3/7/20 czyli LTE2100/ LTE1800?LTE2600/LTE800 i działa u tego operatora jako modem LTE 4 kategorii do 150Mb/s bez agregacji pasm LTE. Tu masz informację potwierdzającą na ten temat od rzecznika Play https://blogplay.pl/2017/07/ruszaja-testy/ oraz informacje http://gsmonline.pl/artykuly/wzmacniacz-sygnalu-lte-play-huawei Play przygotowuje się z Huawei do wprowadzenia następcy tego urządzenia z obsługą minimum dwóch pasm FDD LTE czyli kat 6, możliwe ze będzie tez obsługiwało agregację z pasmem 43 TDD LTE3700MHz gdyż operator ten kupił koncesje na nie. Porada kolegi Jarka jest więc z założenia szkodliwa dla ciebie i naraża cię na ogromne, nieuzasadnione koszty. Tym bardziej że posiadasz od T-Mobile B529 czyli router z modemem LTE 6 kategorii, obsługujący agregację pasm LTE2600+1800 z jakiej T-Mobile korzysta na BTS-ie Kleszczelowska, możesz z niej korzystać na antenie Dual LTE1800-2600MHz ustawioną na BTS na Elewatorze po wymuszeniu agregacji LTE2600+1800 na B529 za pomocą HManagera. Oczywiście nie kupujesz anteny polecanej przez kolegę gdyż antena https://elboxrf.com/pl/product/98/tetraant-pro-2-19-20-hv nie pracuje w pasmie 1800MHz , producent podaje dla niej zakres 2,3-2,7GHz. Antena służy do WiFi 2,4GHz i LTE2600MHz. Do tego propozycja przewodu H1000 , jeśli 2x10m to ze złączami musisz się liczyć z kosztem ponad 200 zł, kabel wymaga duzych promieni gięcia , jest gruby Śr. ponad 1 cm i sztywny. Kolega nie podał ceny tej anteny na 2600MHz z MIMO2x2 ale podobna antena bez MIMO https://www.wisp.pl/p726,elboxrf-tetraant-2-19-20-rsll.html to koszt 200 zł, ta z MIMO2x2 będzie 1,5-2 razy droższa czyli 300-400 zł. Reasumując kupujesz dzięki niemu antenę z kablami za 400-600 zł, która pracuje tylko na LTE2600. Pomysły kolegi to wytaczanie armat przeciw muszce na dodatek wielce kosztowne i nie adekwatne do uzyskanych korzyści. Przypominam ci że T-mobile i tak ogranicza DL do 60Mb/s, nie ma także żadnej gwarancji że te prędkości DL 55Mb/s które gdzieś tam złapałeś będą na stale. W internecie mobilnym zależą od obciążenia sektora na stacji bazowej i wraz z przybywaniem klientów mogą maleć.

0
  • #26 04 Sty 2018 00:01
    jarek7714
    Poziom 15  

Ja koledze @Pylee zasugerowałem 2 wyjścia z tej nieszczęsnej sytuacji w którą go wpakowałeś (kupując kiepską antenę która de-facto posłużyła jako tester zasięgu sieci LTE2600- no niestety nie znasz się na antenach i ja to rozumiem, bo nawet ta do pasma LTE800-1800 zbiera częstotliwości LTE2600...): czekać, czekać, czekać na rozwiązania zewnętrzne Huawei, ww model był tylko wizualizacją produktu (choć nie wiem czy taka agregacja w przyszłości na takich produktach jest możliwa przez aktualizację oprogramowania? Nie ma to zbyt istotnego znaczenia, gdyż cena na dziś jest raczej zaporowa...), dwa oferta z anteną do LTE2600 która oczywiście obsłuży również LTE1800 (bo antena to element pasywny i działa w dużo szerszym zakresie niż jest przeznaczona, jej max. zysk jest zawarty w dedykowanym zakresie, tu przykład zastosowania podobnego panelu z odzysku 2,4GHz-200x200mm [ w porównaniu do polecanego wyżej to "chińszczyzna" podobna do produktów z Cybertecha i z 10mb kabla H-155 , odległość wg GPS 1,3km do nadajnika, takie są wskaźniki sygnału na modemie

Code:
     DNS 1 / DNS 2:   212.2.96.51 / 212.2.96.52

RSSI:   -71dBm
    RSRP:   -90dBm
    RSRQ:   -15dB
    SINR:   -6dB
    LAC (hex/dec):   8189 / 33161
    Cell ID (hex/dec):   0785B01 / 7887617
    PCI:   276
    Band:   B3
    EARFCN (Down/Up):   1300 / 19300
    Frequency (Down/Up):   1815.0 / 1720.0 MHz
    Bandwidth (Down/Up):   20 / 20 MHz
    , sam modem zawinięty w kilka warstw foli aluminiowej by nie zbierał dodatkowego syfu, jak to działa można spojrzeć na status połączenia w ramach jednej sesji-pod tym samym IP
    Code:
     2351:29:52 
    -98 dni). Oczywiście można też zastosować kabel H-155 lub inny podobny, ale tutaj już trzeba dobrze szukać aby się nie nadziać na szajs z Chin nie mający nic wspólnego z deklarowanymi parametrami i max. do 10mb.

0
  • #27 04 Sty 2018 07:56
    matek451

Oczywiście znasz się na antenach jak mało kto, podlinkowaleś antenę, która pracuje w pasmie 2,3-2,7 GHz o czym zapewnia jej producent a ty z uporem maniaka chcesz przekonać że pracuje tez w paśmie 1800MHz, bo antena to element pasywny. Idąc twoim tokiem rozumowania pewne i na 800MHz też się nadaje. Producent nie pokazał wykresu charakterystyki zysku od częstotliwości ale ty wiesz lepiej od niego jak on wygląda i wiesz ze pracuje na 1800MHz poinformuj go o tym to zacznie ja sprzedawać na zakres 1,8-2,7GHz. Na poparcie tej teorii wstawiłeś po raz kolejny jakiś nic nie mówiący screen z bliżej nieokreśloną antena na 2,4GHz dającą ponoć zysk na 1800MHz. Propozycję zakupu CPE LTE pominę bo szkoda dyskusji, ocenę pozostawię czytającym bo twoje tłumaczenia aż żal czytać. Zwracam Ci po raz kolejny uwagę, ja nikogo w nic nie wpakowałem. Kolega wykonał testy na 1800 i 800MHz, stwierdził ze z tych pasm będzie korzystał z najbliższego BTS-a i sam wykluczył pasmo 2600MHz. zaproponowana antena Dipola pracuje prawidłowo na LTE1800 i LTE800 co sam potwierdził oraz ich agregacji czyli jest zgodna z jego założeniami. Na 2600MHz przenosi punkt poboru sygnału na zewnątrz ale wobec braku screena z LTE2600 na B529 na zewnątrz i z nia trudno stwierdzić jak działa i czy ma jakiś zysk w tym paśmie. Dipol podaje jej charakterystykę i zysk więc można sobie sprawdzić, jej zysk jest wystarczajacy w pasmach 1800, 800MHz przy odległości 800m z widocznością BTS-a. Tak a propos skoro antena 2,4GHz z Chin działała Ci na LTE1800Aero2 z Rusałki to czemu wymieniłeś ja na Coraba ? Tez zresztą no name z Chin, pakowany w ich pudełka? Obecnie już nim nie handlują więc ich nie polecasz? Po raz koleiny wypowiadasz się o antenie, której nie znasz , nie używałeś , nie testowałeś. Podobnie jak o antenach Cybertecha. Jesteś "znawcą" anten za kawał kasy, których tez nie widziałeś i chętnie je polecasz innym aby byli ich testerami. Na szczęście niewielu jest chętnych na nie i na pakowanie góry kasy w ciemno.

0
  • #28 05 Sty 2018 00:56
    jarek7714
    Poziom 15  

matek451 napisał:
    Oczywiście znasz się na antenach jak mało kto, podlinkowaleś antenę, która pracuje w pasmie 2,3-2,7 GHz o czym zapewnia jej producent a ty z uporem maniaka chcesz przekonać że pracuje tez w paśmie 1800MHz, bo antena to element pasywny. Idąc twoim tokiem rozumowania pewne i na 800MHz też się nadaje.
    Nawet gdybyśmy tor sygnału radiowego od anteny i modemu odizolowali całkowicie od czynników zewnętrznych, to zbierze też sygnał z częstotliwości LTE800, w tej konkretnej sytuacji może nawet hipotetycznie nie zbierać nic i tak ten sygnał dotrze do modemu, to widzimy na pracy modemu bez anteny ma bardzo dobry wskaźnik sygnału, a z LTE1800 ww antena zbierze o wiele więcej od zastosowanej yagi (też mam taką z tym że z innego źródła i o większym zysku, pracuje w paśmie LTE800-1800, używam do 800
    Code:
     CSQ:22 RSSI:-69 dBm MCC MNC:260 03 LAC:- (-) CID:0002 (2) TAC:{TAC} ({TAC_NUM}) RSCP:-145 dBm Ec/IO:-32 dB RSRP:-93 dBm SINR:{SINR} dB RSRQ:-7 dB Urządzenie:huawei E3276 HiLink 
    ) , a dla takich jak Ty to Telkob sprzedaje podobne anteny na pasmo LTE2600 Link i jest ta charakterystyka którą tak lubisz
    Code:
     Dipol podaje jej charakterystykę i zysk więc można sobie sprawdzić 
    -jest taniooo.
    matek451 napisał:
    Producent nie pokazał wykresu charakterystyki zysku od częstotliwości ale ty wiesz lepiej od niego jak on wygląda i wiesz ze pracuje na 1800MHz poinformuj go o tym to zacznie ja sprzedawać na zakres 1,8-2,7GHz.
    Ja to nie Ty że zawsze dajesz propozycje jednej firmy i anteny, nie ważne w jakich warunkach ma być użyta-bliskość nadajnika, pewna szansa na skorzystanie z LTE2600 (które samo może dać lepsze efekty niż agregacja LTE800/LTE1800 i oczywiście możliwa agregacja LTE1800/2600), produktu wysokiej jakości (demontowałem swoją antenę 5GHz po 5 latach użytkowania i spokojnie kolejne 10 mogłaby być użytkowana, gdyż użyte do produkcji bdb jakości materiały).
    matek451 napisał:
    Tak a propos skoro antena 2,4GHz z Chin działała Ci na LTE1800Aero2 z Rusałki to czemu wymieniłeś ja na Coraba ? Tez zresztą no name z Chin, pakowany w ich pudełka? Obecnie już nim nie handlują więc ich nie polecasz?
    Ja nic nie wymieniałem (bo nie ma takiej potrzeby, internet działa na niej rewelacyjnie-to widać po statusie sesji, u wielu użytkowników na kablu tak nie działa), Corab-a kupiłem (zresztą gdybym miał dostępne LTE2600 w Orange to bym jej nie kupił, antenę mam już prawie 2 lata a pasma LTE2600 operator nie uruchamia-LTE1800 działa bdb może dlatego, poza tym to wizualny odpowiednik tej anteny Link -przecież po takiej cenie produkt "Made in China" nie ma szans na sprzedaż, to też jest tańszy odpowiednik Link ). Corab działa tak
    Code:
     CSQ:29 RSSI:-55 dBm MCC MNC:260 03 LAC:FFFE (65534) CID:4749F01 (74751745) TAC:E6F2 (59122) RSCP:- dBm Ec/IO:- dB RSRP:-84 dBm SINR:- dB RSRQ:-7 dB Urządzenie:Huawei Technologies Co., Ltd. E398 
    , transfery j.w, z tym że u mnie straty sygnału są jedynie na złączkach-modem połączony kablami H-1000 1,5mb.

0
  Szukaj w 5mln produktów