Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwis - Konwersja wkrętarki ni-cd-na li-ion. CF-4S30A-A balanser z ładowarką.

29 Lis 2017 13:29 2412 5
  • Poziom 2  
    Witam
    Trochę faktów:
    -wkrętarka Black&Decker 14,4V Ni-Cd
    -ogniwa 18650 z innej wkrętarki która jeszcze działała, użyte 8szt, po dwie sztuki równolegle. Daje to w sumie koło 16,8V.
    -zabezpieczenie ogniw 18650 zamówione z chin CF-4S30A-A, posiadające w sobie ładowarkę, balanser i różne zabezpieczenia. Prąd ciągły niby 30A, chwilowy niby 70A.
    Serwis - Konwersja wkrętarki ni-cd-na li-ion. CF-4S30A-A balanser z ładowarką.s-l100..jpg Download (142.32 kB)
    Sprawa wygląda tak, że po podpięciu wszystkiego i szybkim naciśnięciu spustu wkrętaki, odcina zasilanie. Najpierw dałem 4 ogniwa 18650. Następnie dałem po dwa ogniwa równolegle i problem się zmniejszył ale nadal występuje. Przy wolniejszym wciskaniu spustu wkrętarka normalnie się wkręca na obroty i trzyma moc.

Da się to jakoś naprawić?
  • Poziom 29  
    Masz napisane przecież, że to jest kontroler dla LiFePo a nie Li-ion. Dla Li-ion napięcie na 4 celach to 14.4 (max 16.8V)... Pewnie kontroler baterii głupieje od zbyt wysokiego napięcia po naładowaniu baterii albo zaorałeś ogniwa rozładowując je poniżej 2.5V i później już są dętkami i nie trzymają pojemności...

A może kontroler nie ładuje bardziej niż do 14.4 zamiast 16.8V i przez to, masz niedoładowane ogniwa i stąd brak mocy przy przeciążaniu.
  • Poziom 2  
    Zdjęcie sterownika dałem poglądowe. Mam taki sam do li-ion. W aukcji napisane nawet że do li-ion 18650.
    Dziwna sytuacja, bo bez obciążenia mają teraz 16,5V. Poza tym, jak pisałem, po rozkręceniu wkrętarka ma moc. Ten nagły impuls z silnika powoduje odcięcie.

Po uruchomieniu wkrętarki na pełnych obrotach pokazuje 16,2 V.
  • Poziom 29  
    A no to skoro dałeś zdjęcie poglądowe, to ja dałem poglądową przyczynę :D

Można spróbować dać trochę kondensatorów ceramicznych na wejście wkrętarki, tak około 50-100uF /25V. Ich mała rezystancja szeregowa powinna skompensować szarpnięcia prądu powodowane przez silnik.
  • Poziom 2  
    Albo te używane akumulatorki z wkrętarki już są jednak zużyte. Mimo że ładują się normalnie do 4,2 wolta to prądowo pewnie już są nie bardzo.

Dodano po 4 [godziny] 17 [minuty]:

Sprawa rozwiązana. Na nowych akumulatorach (4S1P) śmiga aż miło.
  • Poziom 11  
    Cześć.
    Problem pewnie powróci jak się nieco akumulatorki zużyją.
    Dla wszystkich borykających się z problemem odcinania napięcia przy szybkim starcie w CF-4S30A-A i podobnych BMS'ach rozwiązanie można znaleźć tu:
    Code:
    https://mysku.ru/blog/aliexpress/58000.html

W komentarzach sporo schematów i rozwiązań dla innych BMS'ów.
    Jakby ktoś miał problem ze schematami i bał się cyrylicy, to obrazkowo jest tutaj pokazane:
    Code:
    https://www.youtube.com/watch?v=vcP7xodqOvE

Wesołej zabawy :)
    Pozdro.