Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trafo prostownika Bester Hercules 150. Możliwe 2 Ohm na pierwotnym?

kukiz1986 09 Dec 2017 02:24 2046 10
Testo
 • #1
  kukiz1986
  Level 27  
  Witajcie. Nie jestem akurat mocny w prostownikach więc proszę o poradę zanim włączę to do kontaktu i wywalę wszystkie bezpieczniki w domu...

  Prostownik Bestera, w spadku od znajomego. Ponoć pewnego dnia przestał działać. Spalony bezpiecznik po stronie pierwotnej. Zanim go wymieniłem i uruchomiłem sprzęt postanowiłem pomierzyć trafo i...
  Między najbardziej skrajnymi odczepami na trafo 1 i 6 (najbliżej rdzenia i najdalej) oporność wynosi 2 Ohm :/ Czy jest to możliwe? Czy raczej podpięcie spowoduje wywalenie zabezpieczeń?

  Trafo prostownika Bester Hercules 150. Możliwe 2 Ohm na pierwotnym?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Testo
 • #2
  anet870
  Level 26  
  Spróbuj z obnizonym napięciem. na moje ze zdjęcia to 1-2 to jedno uzwojenie a 3-6 drugie i pewnie pierwotne ale bez pomiarów całości to się nie obejdzie, reszta trafa na foto to gdzie? ewentualnie podłączenie jakie zastałeś?
 • Testo
 • #3
  Krzys55
  Level 25  
  Jeżeli jest to transformator dużej mocy to taka rezystancja uzwojenia jest możliwa.
 • Helpful post
  #5
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  kukiz1986 wrote:
  zanim włączę to do kontaktu i wywalę wszystkie bezpieczniki w domu...


  Jakie masz bezpieczniki, po drugie odepnij stronę wtórną transformatora bo tam może być zwarcie.
 • Helpful post
  #7
  ^ToM^
  Level 39  
  kukiz1986 wrote:
  Odpiąłem stronę stronę wtórna. Są tam 3 odczepy przełączane włącznikiem jako 12/24V Trafo nawet z odpiętą strona wtórna po podłączeniu do sieci cicho strzela i po chwili wylatuje zabezpieczenie.


  No to ma zwarcia międzyzwojowe. Nie ma cudów, jak odejmiesz wtórną od klamotów a pierwotną podłączysz do sieci to nie ma szans, że nie zadziała. Może wybijać od czasu do czasu słabe bezpieczniki gdy nie trafisz w zero sinusa przy włączaniu ale nie za każdym razem. Sprawdź jakie masz zabezpieczenia.
 • #8
  kukiz1986
  Level 27  
  Trafo już na śmietniku. Znalazłem inne. Podobnej mocy, niestety nie uruchomię na nim ładowania akumulatorów 24V ale na razie wystarczy mi 12.

  Mam natomiast kolejny problem...
  A prostowniku jest cyfrowy wskaźnik prądu i napięcia.
  Trafo prostownika Bester Hercules 150. Możliwe 2 Ohm na pierwotnym?
  Trafo prostownika Bester Hercules 150. Możliwe 2 Ohm na pierwotnym?
  Trafo prostownika Bester Hercules 150. Możliwe 2 Ohm na pierwotnym?
  Wpięty jest on do przełącznika 12/24 i w układ mostka. Dodatkowo w jego prawym dolnym rogu było do niego podciągnięte (chyba) zasilanie z osobnego uzwojenia oryginalnego transformatora.
  Czemu?

  Oczywiście po wymianie trafo wskaźnik nie działa. Próbowałem mu podpiąć napięcie zmienne z najsłabszych odczepów obecnego trafo bo widzę w układzie prostownik i stabilizator 5V ale już przy dotknięciu jednym przewodem iskrzy :/

  O co chodzi? :/
 • #9
  anet870
  Level 26  
  Dlaczego wyrzuciłeś trafo a nie chciałeś go naprawić? Nowe ma odpowiednie parametry poza napięciem i brakiem odczepu dla elektroniki?
 • #11
  nowakfilip20
  Level 6  
  Dzień dobry, mam nadzieje, że właściciel odpowie na pytanie jeżeli zauważy. Reanimuję tego samego pacjenta , był problem z tranzystorami które przepuszczały na wszystkich swoich nóżkach. No i jak tak wszystko już sprawdzam to nie pasuje mi przekaźnik który znajduje się na płytce, jest to Finder 43,41,7,012,2300 , wydaje mi się że powinien być tam inny przekaźnik , ponieważ kiedyś na jakimś zdjęciu widziałem inny przekaźnik na tej płytce , jeszcze dodam że pare lat temu był drutowany przez kogoś i ta informacja jeszcze bardziej mnie kieruje tym że to nie ten przekaźnik. Czy mógł by pan/pani podać jaki u pana jest przekaźnik lub ktoś kto pamięta lub też reanimuje.
  Pozdrawiam.