Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośnik bluetooth DIY - zbyt mało mocy

blackwolf7 12 Dec 2017 18:23 993 5
    blackwolf7
    Level 4  
    Witam. Mam problem z głośnikiem, który próbuje sam zrobić. Otóż mam wzmacniacz 2x5W. Minimalne zasilanie wzmacniacza to 5V. Głośniki także 2x5W. Do wzmacniacza mam podłączoną przetwornice na 6-16V. Do wzmacniacza także podłączyłem przetwornicę step-down na 5V aby podłączyć do tego moduł bluetooth. Zasilane jest to bateriami litowo-jonowymi połączonymi równolegle.
    Problem polega na tym, że głośniki działają przez kabel aux tylko na małej głośności, bo im więcej tym bardziej przygasa dioda od wzmacniacza i nie daje rady. Nie wiem czemu tak się dzieje i co trzeba poprawić, żeby działało poprawnie?

Legenda do zdjęcia:
    czerwone kółko - przetwornica step down
    niebieskie - step up
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    E8600
    Level 39  
    blackwolf7 wrote:
    Do wzmacniacza mam podłączoną przetwornice na 6-16V

To jest winowajca. Pomijam fakt, że przetwornice step-up nie nadają się do zasilania wzmacniaczy audio lepiej połączyć ogniwa szeregowo niż bawić się z przetwornicami. Tą przetwornice do bluetooth zostaw.
    Iloma ogniwami chcesz to zasilić oraz ile to ma grać na ładowaniu?
    blackwolf7
    Level 4  
    posiadam 4 ogniwa więc tyle mogę użyć. Proponowałbyś połączyć 4 baterie dwie szeregowo i dwie równolegle? Myślę że napięcie z dwóch baterii powinno zdecydowanie wystarczyć. A czy do ładowania tego w tedy trzeba zastosować balanser tak? A na ile wystarczyłoby 3400mAh?
    Mam taki balanser Głośnik bluetooth DIY - zbyt mało mocy. Pan w sklepie mi mówił, że jest to na 3 ogniwa. Czy do tego trzeba podłączyć te ogniwa szeregowo wszystkie i jak się do niego podłączyć? Żeby mi wzmacniacza nie popaliło czy coś :D
  • Helpful post
    E8600
    Level 39  
    blackwolf7 wrote:
    A na ile wystarczyłoby 3400mAh?

Zależy od głośności 1-1,5 godziny grania. Tak trzeba balanser w linku masz podobny z opisem podłączenia. Link.
    blackwolf7
    Level 4  
    Wszystkie baterie są łączone szeregowy do bansera, a ja chciałbym aby pocieszać, czyli zwiększyć napięcie dwoma bateriami równolegle i dorzucić jedna połączoną szeregowo, ale nie wiem w sumie jak?
    E8600
    Level 39  
    blackwolf7 wrote:
    ja chciałbym aby pocieszać, czyli zwiększyć napięcie dwoma bateriami równolegle i dorzucić jedna połączoną szeregowo

Nie wiem ile takie połączeni wytrzyma. Zawsze się pakietuje np. po 2 ogniwa równolegle a dopiero później łączy się je do balansera ale do tego trzeba 6 ogniw. Jak połączyć masz podane w tym linku co wcześniej zamieściłem. Musisz w tym co masz balanseże zidentyfikować oznaczenia B1+, B2+, B3+, B3-, P-, P+ (powinny być oznaczone na płytce PCB jeśli realnie jest to balanser dla 3 ogniw).