Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór dławika sieciowego do zasilacza impulsowego

lipek1 18 Gru 2017 09:50 270 6
  • #1 18 Gru 2017 09:50
    lipek1
    Poziom 10  

Witam.
    Przestało mi działać kilka urządzeń z malutkimi zasilaczami impulsowymi ("żarówka" led, halogen led i inne).
    Po rozebraniu doszedłem do wniosku że padł dławik - brak przewodzenia (mam nadzieję, że to dławik - element przypominający przewlekany rezystor wpięty przed mostkiem Gretza).
    Przelutowałem jakiś ze starych części i działa. Niestety nie znalazłem więcej więc będę musiał dokupić.
    W jaki sposób dobrać odpowiednią indukcyjność? W jaki sposób zwiększenie/zmniejszenie indukcyjności wpływa na prąd/napięcie?

Chciałem odczytać kod paskowy ze starych, ale mają 5 pasków kolorowych (np pomarańczowy, biały, złoty,złoty, biały lub czerwony, czerwony, złoty, złoty czarny - oczywiście mogą być w odwrotnej kolejności bo nie wiem z której strony zacząć). Wszędzie znajduję instrukcje odczytywania 4 paskowych kodów (i informację, że te z 5 paskami, gdzie piąty jest srebrny, to są produkowane dla wojska - co akurat tutaj pewnie nie jest prawdą jako że to jest "Made in China"). Czy ktoś może się orientuje jak to odczytać?

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

0 6
  • #2 24 Gru 2017 23:50
    Kazikb11
    Poziom 9  

Witaj

Nie lepiej za 24 zł kupić miernik LCD na Al...? Dławik został wyliczony przez konstruktora zasilacza i powinno się wstawić identyczny. Może napisz coś więcej, jaki to zasilacz itd.
    pzdr

0
  • #3 25 Gru 2017 19:18
    lipek1
    Poziom 10  

Kazikb: dzięki za radę. Pewnie można kupić taki miernik (ale jaki? uniwersalny multimetr?) I jak mierzyć?
    W dodatku problem jest taki że dławik ten jest zepsuty bo nie przewodzi w ogóle czyli jedyne co mi pozostaje to kod paskowy.

0
  • #4 25 Gru 2017 21:16
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Domyślam się, że piszesz o elemencie włączonym szeregowo z zasilaniem, przed mostkiem Graetza.
    Rozbierając uszkodzone zasilacze małej mocy widywałem w tym miejscu bądź bezpiecznik, bądź rezystor (kilka omów), bądź dławik.

Przypuszczam, że rolą tego elementu jest odcięcie zasilania w przypadku uszkodzenia zasilacza skutkującego uszkodzeniem tranzystora kluczującego przetwornicy.
    Trudno bowiem racjonalnie wytłumaczyć istnienie dławika czy rezystora w tym miejscu.

No może rezystor... Powiedzmy, że zmniejsza maksymalną wartość prądu w momencie włączenia do sieci - mogę zrozumieć.
    Ale dławik? Kilka mikrohenrów. Można by powiedzieć, że ogranicza zakłócenia w cz wprowadzane do sieci (mocno naciągane) ale dlaczego tylko na jednej żyle zasilania?

Moim zdaniem można tam wstawić cokolwiek. Ja wstawiłbym rezystor mx 10Ω/1W. Celowo dużej mocy by nie "padł" w chwili włączenia.

Dodano po 1 [minuty]:

Te 10Ω to tak z sufitu. Wszystko oczywiście zależy od mocy zasilacza (nie napisałeś o jakich mowa).

0
  • #5 25 Gru 2017 23:34
    lipek1
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.

W.P. napisał:
    Domyślam się, że piszesz o elemencie włączonym szeregowo z zasilaniem, przed mostkiem Graetza.

Tak. Od razu w jedną z żył prądu sieciowego ("220")

W.P. napisał:
    Moim zdaniem można tam wstawić cokolwiek. Ja wstawiłbym rezystor mx 10Ω/1W. Celowo dużej mocy by nie "padł" w chwili włączenia.

Tutaj są zdjęcia oryginalnych elementów (z naświetlaczy LED 10W). Nie pasuje mi to żadnych tabelek z kodami paskowymi rezystorów. Będę wdzięczny za pomoc w identyfikacji.
    Dobór dławika sieciowego do zasilacza impulsowegoDobór dławika sieciowego do zasilacza impulsowego

0
  • Pomocny post
    #6 26 Gru 2017 00:49
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

To rezystory 2,2Ω 5% i 3,9Ω 5%. Piąty kolor oznacza współczynnik temperaturowy.
    Jeśli są wmontowane szeregowo z zasilaniem to nie ma w stosunku do nich zbyt wielkich wymagań. Mają zmniejszyć udar prądowy w chwili włączenia i być rodzajem wyłącznika w razie uszkodzenia.

0
  • #7 26 Gru 2017 13:07
    lipek1
    Poziom 10  

Dzięki wielkie za pomoc.
    Zmylił mnie ten piąty pasek i dlatego nie byłem w stanie tego rozpoznać. Dodatkowo gdzieś wyczytałem o dławikach które są lepsze dla prądu zmiennego i dlatego podejrzewałem ten element o bycie dławikiem.
    Teraz ciąg dalszy naprawy tych zasilaczy (ale to już w razie czego osobny wątek)

0