Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy Snapdragon 845 - debiut ARMów na rynku PC

ghost666 09 Sty 2018 21:23 1428 0
 • Nowy Snapdragon 845 - debiut ARMów na rynku PC
  Qualcomm zaprezentował swój nowy, flagowy układ SoC - Snapdragon 845. Układ jest bardzo ważnym krokiem w rozwoju tego rodzaju elementów. Pomimo, że jest 'tylko' kolejnym etapem rozwoju starszego układu - Snapdragon 835 - to rozpoczyna nową erę, jako że wyposażony jest w zupełnie nowe peryferia, otwierające układ na nowe rynki, między innymi komputery PC.

  Nowy SoC zawiera przeprojektowane bloki CPU jak i GPU, a także nowy cache, dzięki czemu jest o około 25..30% szybszy niż poprzednik. Posiada wbudowane bloki takie jak kodek wideo Ultra HD Premium. Wykonany jest w procesie 10 nm przez Samsunga i dostarczany ma być w tej samej obudowie, co poprzednik, o powierzchni zaledwie 12 mm².

  Snapdragon 845 debiutuje w szczególnych czasach; Qualcomm obecnie dominuje dojrzewający rynek smartfonowy, a zakup NXP ma dać mu szansę na wejście w nowe sektory: rynek motoryzacyjny i systemy Internetu Rzeczy. Z drugiej strony firma właśnie boryka się z próbami wrogiego przejęcia ze strony Broadcoma, co jeżeli zakończy się sukcesem mniejszego konkurenta, może drastycznie zmienić jej strukturę i kulturę pracy.

  Analitycy generalnie chwalą nowy układ i obecną pozycję Qualcomma, ale wyrażają zaniepokojenie o dalsze losy firmy. "845 jest istotnym krokiem naprzód - uzyskanie 30% poprawy wydajności bez zmiany technologii jest istotnym sukcesem i wymagało zmiany każdego z elementów SoC" - mówi Jim McGregor z Tirias Research.

  Obecnie Qualcomm dominuje rynek smartfonów, szczególnie segment urządzeń z najwyższej półki. Obecnie jedynie Apple, Samsung i Huawei używają własnych rozwiązań. Jego największy obecnie rywal na tym polu – Mediatek – spóźnia się z prezentacjami swoich dwóch nowych układów, jak wskazuje McGregor.

  Jednocześnie Mediatek obiecuje, że na początku tego roku zaprezentuje trzy nowe układy dedykowane do telefonów z niższej półki. Mają być wyposażone w do gigabajta pamięci i wspierać Android Oreo. SoCe od Mediatek są drugie na liście sprzedaży w trzecim kwartale 2017 roku, zaraz za Qualcommem, który zgarnął w tym okresie 46% rynku telefonów z Androidem, jak informuje Data Corp.

  McGregor przewiduje, że Qualcomm będzie chciał możliwie szybko zakończyć integrację z NCP, jednakże nieznany jest los przejęcia przez Broadcomma. Firma ta jest znana z agresywnej polityki cenowej, cięcia kosztów i sprzedawania niepotrzebnych jej części zakupionych firm. „Z finansowego punktu widzenia przejęcie jest w zasadzie nieuniknione” - komentuje analityk. Przez ostatnie pięć lat cena aukcji Broadcoma wzrasta o wiele szybciej niż Qualcommowe. „Jedyne, co może zmienić tą sytuację, to szybka finalizacja przejęcia NXP i zakup kolejnej spółki, takiej jak Marvell lub Cavium” - dodaje McGregor.

  “To będzie smutny moment dla przemysłu, jeśli Broadcom zwycięży” - mówi Jon Peddie, analityk z Jon Peddie Research. „Firma może szybko wydrenować rywala z pracowników i wszystko, co pozostanie po Qualcommie to pusta skorupa” - dodaje.

  Qualcomm jest jedną z niewielu firm, które samodzielnie projektują swoje GPU, DSP i inne rdzenie dla SoC. Oprócz Appla, który niebawem ma stworzyć własny blok DSP, inne firmy korzystają raczej z produktów na licencji.

  „Snapdragon 845 to więcej niż nowa wersja. To zupełna zmiana architektury wszystkich trzech podstawowych składników układu – zmiana w kierunku AI i komputerów PC” komentuje Peddie. Największym krokiem naprzód jest wsparcie dla standardu Ultra HD Premium, które uczynić ma z nowych smartfonów z 845 urządzenia „tak dobre, jeśli nie lepsze, niż najlepsze obecnie telewizory”. Peddie jest pewien, że niebawem układ ten stosowany będzie także właśnie w odbiornikach telewizyjnych.

  Snapdragon 845 ma pojawić się w telefonach przed czerwcem tego roku. Ma pozwolić na zmniejszenie poboru prądu lub zwiększenie mocy wideo o około 30%. Ośmiordzeniowy CPU z rdzeniami ARM pozwoli poprawić wydajność w pracy z aplikacjami o 25%.

  Przyrost mocy obliczeniowej pochodzi między innymi z nowej, 3-Mbitowej pamięci podręcznej, dzielonej dynamicznie pomiędzy poszczególnymi blokami tego SoCa, dołożonej do 2 Mbit pamięci L3, jakie ma każdy CPU w systemie. Jak mówi menedżer tego projektu, Travis Lanier, nowy CPU Kyro w układzie to ośmiordzeniowy ARM: cztery rdzenie A75 taktowane 2,8 GHz i cztery rdzenie A55 taktowane 1,8 GHz.

  Qualcomm większość swoich obecnych sił przekierował na projekt układu Centriq – procesora CPU dedykowanego na rynek serwerowy. Po ukończeniu tego projektu wrócą oni do prac nad kolejnym Snapdragonem, jaki ukaże się w roku 2019. Najpewniej będzie to układ wykonany w technologii 7 nm i wyposażony w integrowany modem 5G.

  Jak mówi Lanier, inne SoCe mogą wykazywać wyższe wartości w benchmarkach CPU, ale najpewniej nie mają tak bogatego portfolio peryferiów. Qualcomm szczególnie dumny jest z wsparcia dla Ultra HD Premium przy 60 klatkach na sekundę. Parametry wideo tego układu, z 10-bitowym kolorem i gamą kolorów BT.2020 naprawdę przyciągają oko.

  W najbliższym czasie spodziewać należy się bitwy dużych standardów wideo wysokiej jakości. Szereg producentów telewizorów, a także dostawcy wideo – Amazon, Netflix i inni – zdecydowali się wspierać Ultra HD Premium, jak mówi Tim Leland, menadżer z działu grafiki. Ale są też inne.

  Jeśli chodzi o renderowanie statycznych obrazów, to Snapdragon 845 najpewniej wykazywać będzie bardzo wysoką punktację w DXOMarku, a należy wspomnieć, że już jego poprzednik (835) pokonał w tej konkurencji układy z serii Apple A.

  Snapdragon 845 ma także przyspieszyć, jeśli chodzi o szybkość zbierania wideo. Nowy układ ma umożliwić kręcenie filmów z prędkością do 480 klatek na sekundę w rozdzielczości HDR 10 720 punktów. Rozdzielczość 2K x 2K SoC może obsługiwać zbierając ‘zaledwie’ 120 klatek na sekundę. Wszystko po to, by lepiej sprawować się w zakresie rozwiązań biometrycznych oraz w rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.

  Nowy Snapdragon 845 - debiut ARMów na rynku PC
  Qualcomm nie wprowadził w układzie dedykowanego bloku do inferencji z pomocą głębokich sieci neuronowych. Zamiast tego firma zdecydowała się na rozbudowę istniejącego już w systemie bloku programowalnego DSP. Rozszerzone zostały bloki wspierające zarówno 8-bitowe liczby całkowite, jak i 16- i 32-bitowe liczby zmiennoprzecinkowe. Jeśli chodzi o systemy AI układ dostarczać ma o 300% większej wydajności niż poprzednik. „Wiele mówi się o dedykowanym sprzęcie do sieci neuronowych, a być może w finalnym rozrachunku będzie potrzeba wprowadzenia takich bloków, ale teraz jeszcze nie warto tego implementować – jeśli nie zrobi się tego poprawnie, to ten kawałek to tylko zmarnowany krzem” - komentuje przedstawiciel działu uczenia maszynowego w Qualcommie, Gary Brotman. Systemy sztucznej inteligencji nadal ewoluują i nie do końca wiadomo, jak „zrobić to poprawnie” - mówi Brotman. Dodatkowo, wskazuje on, że to co Google i Apple nazywają dedykowanymi blokami AI, to często są zmodyfikowane bloki DSP czy GPU.

  Jak informuje Brotman - grupa sieci neuronowych w Qualcommie sformowana została dopiero rok temu. Główne starania skupiają się obecnie na stworzeniu akceleratora dla algebry liniowej, która stoi u podstaw sieci neuronowych.

  Qualcomm zaprojektował także dedykowany blok do szyfrowania. Poprzednio funkcję tą spełniał blok do wykonywania funkcji w chronionym środowisku. Teraz jest to pełnoprawny, prosty procesor z własną pamięcią, blokiem szyfrowania i generatorem liczb losowych, wszystko na niezależnej linii zasilania. Jest to projekt w pełni stworzony przez Qualcomma, podobnie jak ich implementacje rdzeni ARM. Wspiera zabezpieczenia biometryczne i zarządzanie kluczami, cyfrowe płatności itp.

  W układzie zintegrowano także modem 3GPP kategorii 18, pod nazwą X16. Układ ten pozwala osiągać prędkości do 1,2 Gbts/s, dzięki agregowaniu sygnałów z do pięciu kanałów. Aby osiągnąć taką prędkość,nośne muszą mieć pasmo co najmniej 10 MHz, pracować przy 1,6 GHz lub wyżej i wykorzystywać MIMO 4x4 i modulację 256QAM. Modem wspiera też komunikację Wi-Fi z dwoma antenami, przy 60 GHz, posiada wsparcie dla 802.11ac. W układzie odnajdziemy także Bluetooth 5, w tym funkcje łączenia z wieloma urządzeniami.

  Smartfony wyposażone w najnowszego Snapdragona mają posiadać funkcję szybkiego ładowania Quick Charge 4 – pozwala to na naładowanie baterii do połowy w 15 minut. Jak mówi Lanier, powolność implementowania tej funkcji, wynika z niewielkiego tempa przyjmowania nowego USB typu C w telefonach.

  Asus i HP ogłosili już, że zamierzają wypuścić notebooki oparte o Snapdragona 835 z Windowsem 10. Lenovo niebawem także pochwali się takim sprzętem. Komputery te mają pojawić się w handlu już na początku roku. Powstaje nowa klasa ultralekkich netbooków z wbudowanymi modemami GSM i o wiele niższym zużyciem prądu niż ich kuzyni z x86. Wszystko dzięki współpracy Qualcomma z Microsoftem – bez nowego Windowsa 10 na swoich układach, Qualcomm nie ma jak rozwinąć się poza rynkiem smartfonów.

  Analitycy pozostają jednak sceptyczni – komputery PC oparte o ARMy słabo się przyjmują, a operatorzy telekomunikacyjni nie są pewni, w jaki sposób traktować te nowe urządzenia i jakie transfery im przydzielić. Jak przyznają przedstawiciele Asusa, spodziewają się, że w 2018 komputery z układami ARM stanowić będą około 1% sprzedaży. „Jeśli uda nam się uzyskać 1..2% sprzedaży w pierwszej fali, to będzie to ogromny sukces” - mówi Peter Barnard z Microsoftu. „To podróż na wiele lat” - dodaje Cristiani Amon, dyrektor działu układów scalonych w Qualcommie. „Najbliższe sześć miesięcy pokażą, jaki sukces osiągnie ta technologia”.

  Nowy Snapdragon 845 - debiut ARMów na rynku PC
  Systemy z Snapdragonami są o około 30% mniejsze niż porównywalne urządzenia z x86, co pozwala zainstalować o wiele większą baterię. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu modemowi komórkowemu, komputer ten zawsze jest w sieci i działa także poza hot-spotami Wi-Fi. Operatorzy nie wiedzą jednakże, jak ugryźć ten temat. Komputery te korzystać mają z wirtualnych kart SIM, ale nie do końca wiadomo jeszcze, jak rozliczany ma być transfer etc.

  Asus NocaGo z ARMem kosztować ma 799 dolarów w wersji wyposażonej w 8 GB RAM i 256 GB dysku lub 599 dolarów w wersji 4 GB RAM i 64 GB dysku. HP nie podało takich danych o swoim Envy X2, wiadomo jedynie, że komputer mam mieć grubość 6,9 mm i ważyć 680 gramów.

  “Systemy te mogą powiększyć rynek komputerów PC, ponieważ sprawią, że ludzie spędzać będą przy maszynach z Windowsem więcej czasu niż kiedykolwiek i zabierać będą ze sobą te komputery w miejsca, gdzie dotychczas laptopów nie zabierano” - komentuje Kevin Frost, menedżer z HP.

  Maszyny pracować mają na Windows 10S, być powiązanie z sklepem Microsoftu z aplikacjami i Office 265 w chmurze. Aplikacje na Win32 będą uruchamiane na emulatorze. Część popularnych bibliotek, z których korzystają, zrekompilowana została pod ARM. Jak pokazują pierwsze testy - Snapdragon bije x86 w zakresie wielowątkowości, ale to Intel nadal prowadzi w wydajności na wątek.

  Qualcomm spodziewa się przychodów na poziomie 3 miliardów dolarów z segmentów poza smartfonami. Działka ta rośnie o około 25% rocznie, jak mówi Amon. Nawet niewielki fragment rynku komputerów PC, gdzie sprzedaje się 270 milionów komputerów rocznie, jest wartościowy i przynieść może sporo zysków dla firmy. Dodatkowo, wejście do świata układów Internetu Rzeczy oraz motoryzacyjnych może być kolejnym krokiem dla Snapdragonów, po zakupie NXP przez Qualcomma.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332695

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9351 postów o ocenie 6931, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.