Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe - rozdzielacz

Appart 25 Sty 2018 18:22 798 16
  • #1 25 Sty 2018 18:22
    Appart
    Poziom 3  

Witam wszystkich :)

serdecznie proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów w udzieleniu opinii o poprawności wykonania instalacji ogrzewania podłogowego ze zdjęcia - niestety układ działa jak chce - raz cieplej raz zimniej na podłodze - mierzone pirometrem - ogrzewanie jest w salonie 20m2 oraz kuchni 10 m2 - połowa salonu wogóle nie grzeje...

instalator tak zawsze robi i jest dobrze :) a my wkrótce musimy się wprowadzić
    z góry dzięki wielkie
    Adam

Ogrzewanie podłogowe - rozdzielacz

0 16
  • #2 25 Sty 2018 18:39
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Appart napisał:
    połowa salonu wogóle nie grzeje...
    Z tego marnego zdjęcia mamy postawić diagnozę? Nawet nie wiemy, czy układ odpowietrzony, czy rurki drożne, czy dobrze rozprowadzone itd.

0
  • #3 25 Sty 2018 18:44
    Appart
    Poziom 3  

układ odpowietrzony - twało to kilka dni, rurki drożne - mam wątpliwości czy właściwie zostały zamontowane podzespoły w skrzynce rozdzielacza ?

0
  • #5 25 Sty 2018 19:03
    Appart
    Poziom 3  

nie wiem kolego co masz na myśli daj opis - listwa górna - powrót, listwa dolna - zasilanie, zawór termostatyczny, mieszacz i tyle - czy tak złożony układ będzie prawidłowo funkcjonował ? - instalacja jest nowa - kocioł kondensacyjny
    jak najbardziej jutro wstawię lepsze zdjęcie - z góry dzięki za pomoc

0
  • #6 25 Sty 2018 19:27
    hajtaler
    Poziom 17  

To jest rozdzielacz do kotła na paliwo stałe. Temperatura zasilania z kotła musi być 20st wyższa od podawanej na podłogę czyli ok 50 st.
    Źle dobrane elementy instalacji do źródła zasilania.
    Do instalacji mieszanej dla kotła gazowego powinno być sprzęgło i za nim osobna pompa na podłogówkę (rozdzielacz "goły" z samymi rotametrami) i osobna do rozdzielacza grzejnikowego. Podłogówka sterowana pogodowo .

0
  • #7 25 Sty 2018 19:57
    ls_77
    Poziom 28  

Niestety potwierdzę słowa kolegi wyżej - źle dobrane elementy instalacji do źródła zasilania.
    To jest rozdzielacz "2-funkcyjny" firmy Gorgiel - jedna część do grzejników (u ciebie 2 obiegi = 2 grzejniki) i druga część z układem pompowo-mieszającym do podłogówki (u ciebie 4 obwody). Niestety jest to najprostszy sposób regulacji zmniejszania temp. wody w podłogówce, tzw. termostatyczny stałotemperaturowy. Za pomocą głowicy zamontowanej na belce górnej ustawiasz temp. wody jaka ma wpływać do rur O.P. i układ sam dopuszcza gorącej wody z kotła i nadmiar wody upuszcza, ale jak kolega wyżej napisał temp. wody gorącej (z kotła) musi być co najmniej 20°C wyższa niż ta ustawiona na podłogówkę. Poza tym taki układ daje zawsze stałą temp. wody w rurach, więc jak na zewnątrz robi się chłodniej to jest za zimno lub trzeba ręcznie zwiększać temp. wody na O.P. i na odwrót, jak na dworze robi się ciepło to podłogówka za gorąca.

Nie napisałeś nic odnośnie kotła (model), czy jest zamontowana jakaś automatyka - szczególnie pogodowa, jakie ewentualnie temp. masz nastawione na kotle. Dodaj jeszcze czy to jedyny rozdzielacz w tym mieszkaniu?

Na pocieszenie - nie jesteś pierwszy i pewnie nie ostatni. Uzupełnij dane to może coś się jeszcze pomoże.

0
  • #8 25 Sty 2018 22:01
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Appart napisał:
    instalator tak zawsze robi i jest dobrze :)

To niech i tym razem zrobi by było dobrze. Za co płacisz, hydraulikowi? Za wykonanie i uruchomienie instalacji i głupie tłumaczenia " bo ja tak zawsze robię" mnie nie przekonuje. Jak u mnie coś nie działa walczę z tym do skutku, nie wyobrażam sobie by po mojej świeżo wykonalnej instalacji klient szukał rozwiązania na forach itd.

1
  • #9 25 Sty 2018 22:02
    Appart
    Poziom 3  

Przede wszystkim koledzy dziękuje za pomocne odpowiedzi..już wiem dlaczego pomimo stałych ustawień temperatury na głowicy i kotle temperatura podłogi się zmieniała...sytuacja u mnie jest następująca..kocioł fondital minorca...na piecu ustawione mam 40 stopni...aktualnie testuję instalację...mam w domu dwa rozdzielacze - jeden w garażu ze zdjęcia, który obsługuje podłogówkę w domu na parterze i jedynie grzejnik w garażu, który może być zasilony wodą w temperaturze ogrzewania podłogowego (nie musi mocno grzać) a ten drugi obieg jest pusty, zrezygnowaliśmy z grzejnika w łazience na parterze, natomiast drugi rozdzielacz jest na piętrze i obsługuje ogrzewanie podłogowe w dwóch łazienkach na górze plus trzy grzejniki w pokojach...największym problemem jest to, że na parterze będzie rozłożona deska barlinecka, co oznacza, że temperatura podłogi niezależnie od innych czynników nie może przekroczyć 27 stopni..nawet gdy załączy się pokojowy regulator i ogrzewanie będzie chodziło non stop ta temperatura nie może zostać przekroczona..prosiłbym Was o pomoc w konfiguracji, żeby coś takiego było możliwe - najchętniej rozwiązałbym sprawę z manualną regulacją na głowicy - mam pirometr zmierzę temperaturę podłogi i tak żeby zostało
    dzięki wielkie :)

0
  • #10 25 Sty 2018 22:22
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Appart napisał:
    raz cieplej raz zimniej na podłodze - mierzone pirometrem

podłoga oddaje ciepło. im niższa temperatura otoczenia tym więcej ciepła odda i będzie chłodniejsza.

Porównywałeś w zbliżonych warunkach?

Następna sprawa to, że w momencie gdy kocioł grzeje ciepłą wodę, układ będzie się wychładzał.

Appart napisał:
    nie może zostać przekroczona..prosiłbym Was o pomoc w konfiguracji, żeby coś takiego było możliwe - najchętniej rozwiązałbym sprawę z manualną regulacją na głowicy

Więc wystarczy przykręcić na głowicy do tych 27*C

Dodano po 2 [minuty]:

Appart napisał:
    połowa salonu wogóle nie grzeje...

Jakie masz przepływy na poszczególnych pętlach i jakie są ich długości?

0
  • #11 25 Sty 2018 22:27
    Appart
    Poziom 3  

głowica była ustawiona tak, że podłoga pokazywała 27 stopni..następnie temperatura otoczenia spadła i podłoga miała już 25 stopni ale układ nie zareagował, nie zwiększył temperatury żeby ta podłoga miała 27 stopni..dlatego pytam jakie rozwiązanie techniczne rozdzielacza będzie tu pomocne w utrzymaniu stałej temperatury o.p. niezależnie od innych czynników

0
  • #12 25 Sty 2018 22:28
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Sterowanie pogodowe tak jak pisali wyżej koledzy.

Appart napisał:
    podłoga pokazywała 27 stopni..następnie temperatura otoczenia spadła i podłoga miała już 25 stopni ale układ nie zareagował,

Nie zareagował ponieważ dla niego nic się nie zmieniło. Cały czas puszczał te 27*, a że rozbiór ciepła z podłogi był na tyle duży, że temperatura powierzchni spadła...

0
  • #13 25 Sty 2018 22:38
    Appart
    Poziom 3  

czyli najprościej to ujmując - obecna głowica termostatyczna w rozdzielaczu musi być sterowana by mogła odpowiednio zmieniać temperaturę wody w o.p. ale nie przekroczyć w żadnym przypadku 27 stopni - nawet jak będzie bardzo zimno
    czy ten rozdzielacz jak pisali koledzy nie nadaje się do kotła kondensacyjnego ?

0
  • #14 26 Sty 2018 07:56
    ls_77
    Poziom 28  

Appart napisał:
    mam w domu dwa rozdzielacze - jeden w garażu ze zdjęcia, który obsługuje podłogówkę w domu na parterze i jedynie grzejnik w garażu, który może być zasilony wodą w temperaturze ogrzewania podłogowego (nie musi mocno grzać) a ten drugi obieg jest pusty, zrezygnowaliśmy z grzejnika w łazience na parterze, natomiast drugi rozdzielacz jest na piętrze i obsługuje ogrzewanie podłogowe w dwóch łazienkach na górze plus trzy grzejniki w pokojach

A ten rozdzielacz na górze jest taki sam czy inny? Jak działa na górze o.p. w łazienkach? Też są problemy czy nie?

0
  • #15 26 Sty 2018 18:26
    Appart
    Poziom 3  

Nna górze nie ma problemu, wszystko funkcjonuje poprawnie....generalnie postanowiłem zdemontować ów rozdzielacz i zamienić go na rozdzielacz z zaworem 3d...powinno to przyspieszyć nagrzewanie podłogi a na jedyny grzejnik, który jest w garażu poleci woda w temperaturze niższej ale w tym miejscu więcej nie potrzeba..czy to dobre posunięcie ?

0
  • #16 27 Sty 2018 17:22
    hajtaler
    Poziom 17  

Opisz dokładnie ile jest obwodów podłogówki i ile obiegów grzejnikowych. Ile na parterze i ile na piętrze. Przy mieszanej instalacji tak jak pisałem - powinno być sprzęgło i osobny rozdzielacz z pompą i zaworem 3d na podłogówkę i osobny rozdzielacz z pompą na grzejniki

0
  • #17 27 Sty 2018 17:52
    Appart
    Poziom 3  

Z górą nie ma problemu natomiast na dole mam tylko jeden grzejnik i to w garażu więc nawet mógłby być zasilany wodą o temperaturze ogrzewania podłogowego bo ma jedynie przełamać temperaturę..czyli potrzebuję na to wychodzi mądrze skonfigurowany rozdzielacz typowy pod o.p. bez zbędnych siłowników, jedynie sterowany odpowiednio zawór 3d, pompa i tyle...tak radzi mi kolega ls_77..do tego poleca termostat a to ważny element w tej układance - mam w betonie czujnik na 35 stopni, który zadziała w momencie przegrzania podłogi i producent deski podłogowej nie uzna reklamacji

0