Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt wysokie napiecie na wyjsicu zasilacza 12V

hefajstos1 07 Lut 2018 11:09 549 8
  • #1 07 Lut 2018 11:09
    hefajstos1
    Poziom 5  

Witam,
    Mam problem z zasilaczem, nie jest on nowy, a po prostu gdzieś go wygrzebałem w domu. Problem polega na tym, że daje za wysokie napięcie na wyjściu. Czyżby był to zasilacz 18V a nie 12V? Początkowo nieświadomy podłączałem go do arduino i niby działało poprawnie, ale potem sprawdziłem napięcie na pinie Vin (z obciążeniem rezystorem) i wynik spoooro odbiegał od 12V. W załączniku zamieszczam zdj z pomiarów i zasilacza. W drugim pomiarze możliwe, że słabo widać ale jest tam rezystor 1k.
    Zbyt wysokie napiecie na wyjsicu zasilacza 12VZbyt wysokie napiecie na wyjsicu zasilacza 12VZbyt wysokie napiecie na wyjsicu zasilacza 12V

0 8
  • Pomocny post
    #2 07 Lut 2018 11:11
    Justyniunia
    Poziom 25  

Taki zasilacz bez obciążenia będzie dawał dużo wyższe napięcie niż nominalne, bo nie jest stabilizowany.
    Gdybyś obciążył go prądem kilkaset mA to pewnie napięcie spadnie do ok 12V.
    Pomiar z szeregowym rezystorem w ogóle sobie daruj. Tam nie płynie prawie żaden prąd, więc i przy 10k napięcie nie spadnie.

0
  • #4 07 Lut 2018 11:24
    hefajstos1
    Poziom 5  

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
    Myślałem, że informacja na obudowie znaczy mniej więcej tyle, że na napięcie będzie stale 12V przy niewielkim obciążeniu, a maksymalny prąd może wynieść 900mA. Czyli ten zasilacz będzie niebezpieczny dla arduino jeśli nie będzie ono mocno obciążone bo będzie wtedy dawał sporo ponad te 12V? Bo tak zrozumiałem twoją wypowiedź krzysiozak.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Lut 2018 11:32
    krzysiozak
    Poziom 34  

hefajstos1 napisał:
    Dzięki za szybkie odpowiedzi.
    Myślałem, że informacja na obudowie znaczy mniej więcej tyle, że na napięcie będzie stale 12V przy niewielkim obciążeniu, a maksymalny prąd może wynieść 900mA. Czyli ten zasilacz będzie niebezpieczny dla arduino jeśli nie będzie ono mocno obciążone bo będzie wtedy dawał sporo ponad te 12V? Bo tak zrozumiałem twoją wypowiedź krzysiozak.

Ideałem by było znaleźć odpowiednie zasilanie pod odbiornik, tak są obliczane na przykład ładowarki do telefonów komórkowych.
    Czy za wysokie zasilanie będzie do arduino, nie wiem, ale w dokumentacji arduino będziesz miał zakres napięć zasilania przy których będzie działać prawidłowo. I zakres maksymalnych i minimalnych prądów jakie będzie pobierać. I tego należy się trzymać.
    I odpowiednio dobierać zasilacz.

Tu jest napisane że przy prądzie 900 mA ustawi napięcie na 12 V.

0
  • #6 07 Lut 2018 11:42
    hefajstos1
    Poziom 5  

Ok, trochę mi objaśniłeś. Na stronie arduino wyczytałem, że przyjmie nawet i 20V albo więcej, więc zasilanie 12V jest jak najbardziej bezpieczne.
    Dzięki

0
  • #7 07 Lut 2018 11:54
    kajron
    Poziom 29  

Jeśli w środku niema stabilizatora 12V jest to możliwe przy braku obciążenia pojemności kondensatora filtrującego

0
  • #8 08 Lut 2018 11:40
    gumisie
    Poziom 36  

kajron napisał:
    Jeśli w środku niema stabilizatora 12V
    Można by się pokusić i takowy wstawić, np. 7812.

0
  • #9 15 Lut 2018 10:47
    Olek II
    Moderator

gumisie napisał:
    Można by się pokusić i takowy wstawić, np. 7812.

Pod warunkiem, że pod obciążeniem ok. 0,5A napięcie przed stabilizatorem będzie ok. 15V, inaczej nic to nie da.

0