Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Planowanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Kmiller002 20 Sep 2016 12:39 2826 26
Optex
 • #1
  Kmiller002
  Level 7  
  Witam. Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. W projekcie mam wykonany schemat instalacji elektrycznej jednak chciałbym się dowiedzieć jakie rzeczy należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu prac z elektrykiem. Jakie ciekawe rozwiązania warto przemyśleć i ewentualnie wdrożyć? Jakieś ciekawe rozwiązania i dobre rady? Z góry dziękuję :)
 • Optex
 • #2
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Ciekawą radą będzie weryfikacja dokumentacji projektowej a dokładniej planów inst. el. pod docelowe rozmieszczenie urządzeń oraz stolarki meblowej.

  Jeżeli chcesz KNX'a lub inny system automatyki mieszkaniowej to te wypociny w projekcie polecą do zmian - automatyka będzie kosztowała parę tysi.

  Instalacja to instalacja a ciekawe rozwiązania dla Cb autorze tematu niekoniecznie muszą być ciekawe dla nas. Pytanie co masz na myśli pod tym hasłem.

  Jedno co Ci polecić mogę to w wiatrołapie i przed sterowanie oświetleniem zrealizować poprzez czujkę ruchu nie zapominając o wydzielonych łącznikach.
 • #3
  Zutket
  Level 35  
  Kmiller002 wrote:
  Jakieś ciekawe rozwiązania i dobre rady? Z góry dziękuję :)

  Zamiast na instalacji elektrycznej bardziej bym się skupił na sieci niskonapieciowej takiej jak instalacja antenowa, domofon, sterowanie bramą, czy też sterowanie ogrzewania, bo raczej w typowym projekcje domy tego nie ma.
 • #4
  Kmiller002
  Level 7  
  Niestety nie ma. Interesują mnie rzeczy np tego typu jak kolega wyżej to ujął. Bo np internet teraz już przeszedł w sieć bezprzewodowa ale są inne instalacje o których warto pomyśleć wcześniej aby później nie kuć później tynków bo wpadnie jakiś ciekawe rozwiązanie. Są może jakieś warte uwagi tematy na forach czy artykuły o różnych rozwiązaniach i obecnych możliwościach?
 • #5
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Kmiller002 wrote:
  Są może jakieś warte uwagi tematy na forach czy artykuły o różnych rozwiązaniach i obecnych możliwościach?
  Wystarczy wpisać w google instalacje elektryczne w nowoczesnym domu Poczytaj kolego wcześniej trochę a później zadawaj pytania bo sam nie wiesz co byś chciał.
  Kwestia wyposażenia instalacji w domu to opcjonalnie:
  - instalacja SWiN (alarm/kontrola dostępu/detekcja dymu),
  - instalacja teleinformatyczna (TV/LAN/WLAN/TP),
  - instalacja typu KNX (automatyka mieszkaniowa: sterowanie np. z telefonu oświetleniem w budynku (sceny), ustawianiem temperatury w inst. CO, otwarcie rolet zewnętrznych).

  Wszystko zależne od budżetu i pomysłu a pomysłów może być wiele.
 • #6
  Kmiller002
  Level 7  
  Mam pytanie odnośnie sterowania brama i domofonu. Jeśli chciałbym zainwestować w przyszłości w takie instalacje nie mając tego w planach przez najbliższe 5 lat, ponieważ nie mam nawet pomysłu jak będzie ogrodzenie itp. Czy można w trakcie wykonywania innych instalacji wykonać jakieś czynności które ułatwia w przyszłości instalacje takich systemów? Jeśli tak to co to powinno być.
 • Optex
 • #7
  CYRUS2
  Level 42  
  Kmiller002 wrote:
  Mam pytanie odnośnie sterowania brama i domofonu. Jeśli chciałbym zainwestować w przyszłości w takie instalacje nie mając tego w planach przez najbliższe 5 lat, ponieważ nie mam nawet pomysłu jak będzie ogrodzenie itp. Czy można w trakcie wykonywania innych instalacji wykonać jakieś czynności które ułatwia w przyszłości instalacje takich systemów? Jeśli tak to co to powinno być.
  Trzeba, bo w przyszłości to będzie ruinacja pomieszczeń.

  Dodam jeszcze - system alarmowy. Okablowanie.
  1.Wyprowadzić przewody na sygnalizatory zewnętrzne.
  2.Wyprowadzić przewody na radio-powiadomienie.

  Manipulatory -wyjście z domu,wyjście-wejście przez garaż.
  Manipiulator na włączanie z pobytem w domu.
  Centrala alarmowa - internet do centrali - telefon do centrali.

  Oczywiście przewody na czujniki PCP.
  Przy pomocy centrali alarmowej INTEGRA możesz zrobić trochę "inteligencji" w instalacji elektrycznej. czasowe sterowanie światłem, symulację obecności.
  To opcja "przy okazji alarmu" bez kosztów.
 • #8
  djlukas
  Level 27  
  Kolego popytaj o sprawdzonego elektryka i go zaproś na wizję lokalną. Ktoś, kto ma pojęcie o nowoczesnych instalacjach będzie wiedział co ci doradzić. Jak weźmiesz pana "czesia" to nawet jak my tu wymienimy sto propozycji to on ci tego nie zrobi lub zrobi źle.
 • #9
  bartekfigura
  Level 28  
  A jeśli chodzi o typową instalację elektryczną to warto zaplanować więcej gniazd, domyślam się, że w standardowym projekcie nie ma ich za wiele. Panel gniazd w miejscu ustawienia sprzętu TV (przynajmniej 5 gniazd plus gniazdo antenowe i LAN). Osobny obwód na zasilanie lodówki i pralki. Osobne gniazdo dla pompy obiegowej CO jeśli jest taka w planie. Ja to przeszedłem się z żoną po domu i była dyskusja to ma stać to tu tamto i już było wiadomo gdzie jakieś dodatkowe gniazda się pojawią.
 • #10
  JacekCz
  Level 39  
  1. Opeszlowanie domu pod "sieć logiczną" aby nie kuć potem, nie obsadzałem tego od ręki, tylko peszle czekały / czekają. Był okresowo telefon radiowy, panowie już przyszli z wiertarką, powiedziałem "niech pan klęknie koło tego zespołu gniazdek i znajdzie sobie peszlę na balkon".
  2. Róznicówki (więc i obwody) hojniej niż ustawa przewiduje, górna łazienką, ale dół cały bo z każdego gniazdka komuś się w latach może umyślec brać prąd na ogród, częście tam pojawia się rzadkie urządzenie itd.
  3 Rzeczywiście zapomniałem (może w tamtych latach nie było tak modne) o zagadnieniach domofonu. Wyłaczniki ew. lamp ogrodowych ... względnie dobrze to udało się przewidzieć.
  4. Od razu tynkowanie zespołów po 4 puszki (w tym te puste pod logikę). W wysokim stopniu udaje się unikac przedłużaczy/rozdzielaczy.
  5 Uziom fundamentowy, żałuję że nie kazałem, na tym etapie to jest najtańsze. Dla dużych chłopaków co z różnymi "drucikami" obcują to może miec znaczenie, choćby nie był ustawą wymagany.

  Nie wiem jak kto bużetowo, ale jak się temat ogrodzenia & ogrodu odwleka, psychicznie podczas robót z domem nikt o tym nie myśli.
 • #11
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  JacekCz wrote:
  Nie wiem jak kto bużetowo, ale jak się temat ogrodzenia & ogrodu odwleka, psychicznie podczas robót z domem nikt o tym nie myśli.
  W zależności od budżetu wystarczy z tablicy wyprowadzić na zewnątrz budynku dwa peszle fi50 z pilotem.
 • #12
  Przemcio
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam!
  Kmiller002 wrote:
  Jakie ciekawe rozwiązania warto przemyśleć i ewentualnie wdrożyć? Jakieś ciekawe rozwiązania i dobre rady?


  Zwykle ciekawe rozwiązania bywają ograniczane kosztami ich zainstalowania.

  Dorzucę trzy grosze bo jestem w trakcie remontu domku z poprzedniej epoki więc - mam teraz sporo kucia.
  Przy odpowiednim przemyśleniu wszystkich instalacji w trakcie budowy można tego uniknąć. To bardzo ważne.

  Do tego o czym pisali poprzednicy dodałbym może jeszcze:
  - ustalenie do czego każde pomieszczenie ma oraz MOŻE służyć jeżeli np.
  rodzina się powiększy :) lub nie daj Boże goście się na chałupę zwalą :) -
  wtedy jakieś dodatkowe gniazda zasilania, LAN i TV mogą się przydać,
  - dokładnie przemyśleć chyba obecnie najbardziej prądożerne pomieszczenie jakim jest kuchnia żeby się nie okazało, że będzie problem z ilością potrzebnej mocy,
  dzisiaj może jest tylko czajnik bezprzewodowy ale jutro - płyta grzewcza (oby jedna ) , zmywarka, piec konwekcyjny i inny drobiazg plus obowiązkowo TV ( seriale albo mecz ) oraz oświetlenie nad,pod i obok szafek, wyciąg i co tam jeszcze. Na pocieszenie zwykle część instalacji jest pod kafelkami więc jak coś zabraknie no to ... śpisz na wycieraczce. :)
  - z łazienką j.w. może jedynie bez TV :) ale co niektóre kabiny też potrzebują zasilania,
  - zweryfikować którędy do domu "wejdą" media - prąd, kablówka, telefony itd. żeby się nie okazało, że instalacje przyłączeniowe ze dwa razy oplotą dom zanim trafią do właściwych urządzeń,
  - i chyba nie należy oszczędzać na ilości kontaktów co może nieco zmniejszy często spotykaną konfigurację : gniazdo na ścianie -> listwa zasilająca kalafior -> 5 listew zasilających żeby ze 20 gniazd było za telewizorem.
  A i tak zabraknie gniazda na odkurzacz chyba, że to odkurzacz centralny.
  Nota bene odkurzacz centralny to fajna rzecz tylko ... kucia sporo.

  No i faktycznie nawet gdyby dzisiaj nie było na pewne rzeczy środków zostawić/przygotować peszle z pilotami do poprowadzenia instalacji.
  No i oczywiście nie oszczędzać na kablach czyli nie kłaść byle czego i o mniejszym przekroju ale to chyba oczywiste. Wspominam o tym bo niejedno widziałem.

  To chyba tyle ale może na pocieszenie powiem, że i tak po wszystkim się
  może okazać, że coś zostało zapomniane lub technika wynalazła nową ciekawostkę, na którą skrupulatnie przemyślana instalacja nie jest przygotowana.
  Samo życie.

  Pozdrawiam
  P.
 • #13
  kudłacz
  Level 10  
  Mam pytanie a gdzie macie umieszczoną skrzynkę z bezpiecznikami i co myślicie żeby zainstalować ją w piwnicy ?
 • #14
  JacekCz
  Level 39  
  kudłacz wrote:
  Mam pytanie a gdzie macie umieszczoną skrzynkę z bezpiecznikami i co myślicie żeby zainstalować ją w piwnicy ?


  Na kondygnacjach (+garaż mini własną, 3 fazy). Ale ja mam obwodów nieco więcej, piony by były bardzo kłopotliwe.
  W ciemnym nawet za dnia pomieszczeniu jak braknie w całym domu?
 • #15
  Przemcio
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A trafisz do niej w ciemnościach nie gubiąc po schodach "szuflady" ?

  Pozdrawiam
  P.
 • #16
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Ja staram się tablicę montować i projektować w pom. technicznym a jeśli takowego nie ma to zaraz za drzwiami w korytarzu po wyjściu z wiatrołapu.
 • #17
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  kudłacz wrote:
  Mam pytanie a gdzie macie umieszczoną skrzynkę z bezpiecznikami i co myślicie żeby zainstalować ją w piwnicy ?


  O takim bezsensie żaden poważny elektryk nie myśli. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690) mówi wyraźnie:
  § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
  1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych;
 • #18
  bartekfigura
  Level 28  
  No i trzeba też dodać, aby nie instalować rozdzielnicy nad drzwiami wejściowymi co jest niestety często spotykane.
 • #19
  mawerix123
  Level 39  
  bartekfigura wrote:
  No i trzeba też dodać, aby nie instalować rozdzielnicy nad drzwiami wejściowymi co jest niestety często spotykane.


  Nie spotkałem w żadnym domu jednorodzinnym rozdzielnicy nad drzwiami, zresztą nie wyobrażam sobie jak może się zmieścić typowa domowa rozdzielnica nad drzwiami w obecnych czasach, nawet możliwie najmniejsza.
 • #20
  elpapiotr
  Electrician specialist
  mawerix123 wrote:
  bartekfigura wrote:
  No i trzeba też dodać, aby nie instalować rozdzielnicy nad drzwiami wejściowymi co jest niestety często spotykane.


  Nie spotkałem w żadnym domu jednorodzinnym rozdzielnicy nad drzwiami, zresztą nie wyobrażam sobie jak może się zmieścić typowa domowa rozdzielnica nad drzwiami w obecnych czasach, nawet możliwie najmniejsza.

  Bo jej miejsce nie jest nad drzwiami, kolego.
  Wyobraź sobie osobę na wózku inwalidzkim czy inną niepełnosprawną włażącą na drabinę w celu np. sprawdzenia czy załączenia RCD
 • #21
  mawerix123
  Level 39  
  elpapiotr wrote:
  Bo jej miejsce nie jest nad drzwiami, kolego.
  Wyobraź sobie osobę na wózku inwalidzkim czy inną niepełnosprawną włażącą na drabinę w celu np. sprawdzenia czy załączenia RCD


  W porządku tylko jak można rozwodzić się nad obsługą czegoś co fizycznie nie mieści się w omawianym miejscu :?:

  .... nie wyobrażam sobie osoby poruszającej się na wózku która wchodzi na drabinę ;)
 • #22
  janek1815
  Level 38  
  elpapiotr wrote:
  Wyobraź sobie osobę na wózku inwalidzkim czy inną niepełnosprawną włażącą na drabinę w celu np. sprawdzenia czy załączenia RCD


  Takie rzeczy to kijem od szczotki.

  Są takie kwiatki może teraz nie spotykane ale dawniej to norma. Kuchnia pięknie zrobiona ściany wy gipsowane równiutkie jak lustro a w centralnym miejscu wisi sobie licznik i dwa bezpieczniki topikowe. No cóż inwestor jak robił remont oszczędził i nie wyniósł licznika gdzie indziej. A panie ten licznik to od 50 lat tutaj jest po co zmieniać :)
 • #23
  bartekfigura
  Level 28  
  No i też ludzie jak robią remont to przywiązują ogromną wagę do wykończenia piękne płytki panele itp. Na to są w stanie wydać fortunę ale na elektryka? Przecież to tylko kilka gniazdek i tak nie widać za wiele więc za co ten elektryk tyle kasy woła? Niestety Panowie bardzo często inwestorzy oszczędzają na elektryce. A potem jest płacz jak trzeba kuć te marmury pod indukcję.
 • #24
  Przemcio
  VIP Meritorious for electroda.pl
  bartekfigura wrote:
  Przecież to tylko kilka gniazdek i tak nie widać za wiele


  Na wirtualizacji pomieszczeń w 3D kabli w ścianach pod kafelkami i marmurami nie widać więc po co elektryk? Aż strach się bać co się musi dziać nieraz z hydrauliką. :)
 • #25
  JacekCz
  Level 39  
  bartekfigura wrote:
  No i też ludzie jak robią remont to przywiązują ogromną wagę do wykończenia piękne płytki panele itp. Na to są w stanie wydać fortunę ale na elektryka? Przecież to tylko kilka gniazdek i tak nie widać za wiele więc za co ten elektryk tyle kasy woła? Niestety Panowie bardzo często inwestorzy oszczędzają na elektryce. A potem jest płacz jak trzeba kuć te marmury pod indukcję.


  Na jakimś etapie uznałem, że tzw normalnym ludziom nie będę się przedstawiał "jestem programistą" , "seniora programisty" nie zrozumieją, tylko "jestem projektantem" ... natychmiast dostałem pytanie "a czy mógłbyś mi zaprojektować kuchnię".

  Jest mocna tendencja, że jedynie ważne projekty to wizualne. Wracając znów do tzw infiormatyki "zaprojektowaliśmy nową stronę" tzn graficznie w sztywnym wymiarach (Corel a nie HTML+CSS). Jaki silnik, kto to realnie zrobi jako stronę, jakie struktury bazy, czy to za pól roku da się konserwować bez wymiotowania ... kto o tym myśli.
  Czołg PL01 Concept (ten z opływową lufą) , plastikowa nakładka z firmy graficznej na szwedzkie podwozie jest przez prawdziwych polaków (świadomie z małej litery) uważana za silę przemysłu obronnego.

  Co z tym designem graficznym zrobić ... nie wiem, ale to naprawdę rosnący problem. Zły pieniądz wypiera dobry pieniądz.
 • #26
  Przemcio
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Skoro czołgi wyjechały to się offtop robi ...

  JacekCz wrote:
  Co z tym designem graficznym zrobić ... nie wiem


  Może wystarczy uzupełnić programy do wizualizacji w 3D o takie drobiazgi jak instalacje
  niewidoczne po wykończeniu ? Albo wersja druga - projektant powinien współpracować z
  instalatorami w fazie projektowania - wtedy wiedziałby co się "da" a co się "nie da" zrobić w realu.
  W końcu projektant wnętrz nie kończył zwykle kierunków technicznych więc
  raczej trudno mieć o to do niego żal, że nie uwzględnił "kabelka pod tynkiem".

  Remontuję stary dom więc pomysły są korygowane "w locie" bo nie wszystko da się zrobić.
  Ale w 3D wygląda super ... do czasu ataku na ścianę.
 • #27
  JacekCz
  Level 39  
  Przemcio wrote:
  Skoro czołgi wyjechały to się offtop robi ...

  JacekCz wrote:
  Co z tym designem graficznym zrobić ... nie wiem


  Może wystarczy uzupełnić programy do wizualizacji w 3D o takie drobiazgi jak instalacje
  niewidoczne po wykończeniu ? Albo wersja druga - projektant powinien współpracować z
  instalatorami w fazie projektowania - wtedy wiedziałby co się "da" a co się "nie da" zrobić w realu.
  W końcu projektant wnętrz nie kończył zwykle kierunków technicznych więc
  raczej trudno mieć o to do niego żal, że nie uwzględnił "kabelka pod tynkiem".  Architekt bardzo "rasowo" współpracuje z branżystami.
  A jakiś bliżej nieokreślony "projektant" .... BTW na jakiej podstawie prawnej on to robi? Skoro postawienie anteny 3m jest czynnością na bazie prawa budowlanego?

  Nie kłócę się Tobą, bo znam tzw życie.
  Poza budowlanką jest to samo, szemrane prezentacje 3D zabijają inżynierie. Tak od strony ludzkich głów, psychologii, marketingu. Skoro 3D to jest projekt, po co robić jakis inny.

  Przemcio wrote:
  Skoro czołgi wyjechały to się offtop robi ...


  Właśnie w tym problem, że te "czołgi" ze ślicznego rygipsu :)