Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to jest a przede wszystkim jak działa isostat

Janusz athashtshgfza 22 Feb 2018 09:30 6198 17
  • Proszę was o pomoc muszę zrobić referat a nie mogę znaleźć informacji jak działa zależny jak niezależny isostat , jak je ze sobą zespolić i na czym polega to zespolenie.

Moderated By Marek_Skalski:

Temat przesunąłem do sekcji Poradniki, ponieważ może być interesujący dla początkujących.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Janusz athashtshgfza
    Level 3  
    Janusz athashtshgfza wrote 86 posts with rating 34, helped 0 times. Been with us since 2018 year.
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    a wogole szukales ? jest sporo na ten temat.
    Ogolnie to rodzaj przelacznika(zakladam ze o to ci chodzi), zobacz jak wyglada, na suwaku masz styki laczace w zaleznosci od polozenia odpowiednie piny i tyle.
    Zalezny / niezalezny = "wcisniecie" jedngo isostatu powoduje "wyskoczenie" pozostalych zaleznych (sprzezenie mechaniczne) w przypadku niezaleznych kazdy moze miec dowolne polozenie.
    Pozdrawiam
    krzysiozak
    Level 38  
    Isostat zespolone były wykorzystywane w takich starych aparatach telefonicznych stacjonarnych, typu ZAS 2 z 3 (8 przycisków) i ZAS 2 z 5(dziesięć przycisków{o ile dobrze pamiętam}). [Zespół Aparatów Sekretarski, 2 linie telefoniczne miejskie lub 3 linie telefoniczne miejskie]. To jest tyle co na razie mogę ci podpowiedzieć.
    Te Isostat byłe [są] połączone z przyciskiem widełkowy aparatu telefonicznego.
    Były stosowane także w radioodbiornikach. I wielu innych miejscach.
    Janusz athashtshgfza
    Level 3  
    Muszę wiedzieć np. 1z4i5 zależny a reszta nie mam odkryć jak te zależne połączyć czym się je łączy w sposób mechaniczny i elektroniczny
    nie chodzi mi o rodzaje tylko istotę działania przy okazji nauczyciel mówił mi też coś o przełączniku zespolonym

Dodano po 5 [minuty]:

Ściślej sprzężenie mechaniczne i elektryczne dokładnie co i jak jest ze sobą połączone że powoduje rozłączanie lub łączenie kilku odwodów
  • Helpful post
    zybex
    Helpful for users
    Isostaty można dowolnie konfigurować w zależności od potrzeb. Przykładowo do zmiany zakresu fal w radioodbiorniku stosowało się isostaty zależne, a dlatego że zmiana zakresu np. na krótkie wyrzucała dotychczasowe ustawienie, np. średnie. Efekt był taki, że załączony mógł być tylko jeden z zespołu zależnych. Tego typu przełączniki były inaczej zbudowane niż te zależne. Miały specjalne nacięcia w które trafiała wspólna długa szyna, którą na końcu dociskała specjalna sprężysta blaszka.
    Isostaty niezależne miały zupełnie inną budowę. Każdy miał własną sprężystą blaszkę i odpowiednie wyżłobienie, w którym umieszczony był specjalny króciutki pręcik z zaokrąglonymi końcami. Każdorazowe wciśnięcie takiego przełącznika zmieniało jego stan na odwrotny (zał/wył). Tego samego typu isostaty pozbawione tej blaszki i pręcika stawały się tzw. chwilowymi, czyli były przyciskami, gdy zachodziła taka konieczność.
  • Helpful post
    zybex
    Helpful for users
    Dla konkretnego przykładu zamieszczam zdjęcie przełączników typu isostat, w którym są dwa zespoły zależne i dwa przyciski.

Patrząc na zdjęcie najpierw są dwa przyciski (z widocznymi ogranicznikami), potem dwa przełączniki zależne od siebie a następnie cztery przełączniki zależne od siebie. Jak widać na zdjęciu, te ostatnie są nawet bardziej rozstawione. Poza tym, co też jest widoczne, isostaty mają różną długość ale zawsze jest to wielokrotność trzech pinów.

Sprężyste blaszki w odpowiednich miejscach.

Ps. Okrągłe otwory, które widać w szynie mocującej poszczególne przełączniki, służą do zamontowania wspomnianych wcześniej blaszek z pręcikami, aby stworzyć przełączniki niezależne. Oczywiście środkowe elementy są nieco innej budowy.
    Janusz athashtshgfza
    Level 3  
    Sorry że jestem taki dociekliwy ale wytłumacz mi jak działa ta listwa z poszczególnym przełącznikiem, czyli jak to się dzieje , że jak wcisnę jeden to wyskoczy drugi ?To pytanie ogólne i nie odnosi się do zdjęcia które zamieściłeś
  • Helpful post
    zybex
    Helpful for users
    Jest w środku taka listwa z otworami, przez które przechodzą poszczególne isostaty. Każdy isostat tego typu ma z boku skośne nacięcia. Z chwilą wciskania takiego isostatu, wypychana jest w bok wspomniana listew (szyna), która zawsze powraca na swoje miejsce, dzięki tej sprężystej blaszce z boku. To taki rodzaj zapadki.
    zster

Level 28  
    Idź do dobrego sklepu elektronicznego, jakąś giełdę czy po prostu zamów jeden czy kilka isostatów z Alle..o a będziesz je mógł rozbierać, badać, prześwietlać, kombinować i sam zobaczysz jak to jest zrobione. Ręce opadają - referat do zrobienia i nic własnej inwencji, choć tak na prawdę w Google wszystko jest ....
    zybex
    Helpful for users
    Zapadka, czyli ta szyna wewnętrzna ma "ząbek" który się cofa przy wciśnięciu dowolnego isostatu w zespole zależnym.

Przy okazji znalazłem isostat niezależny akurat tu pojedynczy.

• Helpful post
    sp3ots
    Level 37  
    Miej więcej tak wygląda Izostat zależny.
    zybex
    Helpful for users
    Różnica suwaka niezależnego i zależnego jest taka.

I jeszcze zdjęcie na którym widać wspomnianą szynę do isostatów zależnych (lewa strona u góry) i niżej m.in. wspomniane pręciki (kołeczki) i blaszki sprężyste do isostatów zależnych. Zdjęcie znalezione w necie.

Janusz athashtshgfza
    Level 3  
    Bardzo dziękuję ci za to że poświeciłeś mi czas mogłem oczywiście zarżnąć z neta ale dzięki tobie zrozumiałem jak to działa. Dzięki wielkie😉
    Dodano po 7 [minuty]:
    Już wiem jak działa może jeszcze jego symbol by mi się przydał?
    goldi74
    Level 43  
    sp3ots wrote:
    Z podanego linku wynika że piszemy o Izostatach !

To, że w linku jest nieprawidłowa nazwa nie oznacza, że mamy ją powielać. Prawidłowa nazwa to Isostat i należy jej się trzymać.
    Freddy
    Level 43  
    sp3ots wrote:
    Symbol, np. tu:
    http://www.cyfronika.com.pl/p_izostat.htm
    Z podanego linku wynika że piszemy o Izostatach !
    Natomiast z TEGO, TEGO dziesiątków innych, oraz jak i katalogu Unitra wynika, że isostat :) a właściwie to według normy BN-77/3384-02/00 Łączniki klawiszowe segmentowe :)