Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka używana Miele vs. nowy Bosch

mar_jan 19 Mar 2018 16:56 1011 14
  • #1 19 Mar 2018 16:56
    mar_jan
    Poziom 4  

Bosch WFO 1661 po 14 latach odmówił posługi. Do tej pory nie wymagał ŻADNEJ naprawy. Dysponując budżetem 1200-1300zł nie mam za dużego wyboru, ale zastanawiam się nad używanym Miele albo nowym egzemplarzem Boscha.
    Na jednym ze znanych i popularnym serwisie aukcyjnym są Miele w takiej cenie, najczęściej importowane z Niemiec. Gwarancja od 1go do 6ciu miesięcy. Warto?
    Są jakieś szczególnie polecane modele?
    Nie szukam żadnych fajerwerków. 5-6kg wsadu, ładowanie z przodu.
    Pytam bo po wizycie w markecie widzę, że teraźniejsze Bosche są tylko podobne do mojego jeśli chodzi o wykonanie tylko z nazwy.

dziękuję za każdą p(odpowiedź)

0 14
  • #2 19 Mar 2018 17:36
    Kenworth 18
    Poziom 32  

Witam.
    Co znaczy, że pralka odmówiła posłuszeństwa?
    Może warto jeszcze ją naprawić.
    Niech kolega zamieści opis co dolega poczciwemu Boschowi.
    Obecne pralki to niestety służą już tylko chwilę po zakończeniu gwarancji.
    Taka jest obecna jakość.

0
  • #3 19 Mar 2018 17:55
    Borutka
    Poziom 25  

Jak 15 lat temu cena przyzwoitej pralki zaczynała się od 1500-1700zł, więc teraz nie może być tyle samo, tylko oczywiście więcej. Jednak klient chce pralkę nawet za 900zł, więc taką też można kupić. W dodatku w obecnym sprzęcie psuję się to, co kiedyś się nie psuło.
    Używane Miele to będzie raczej zgarnięte z jakiejś wystawki lub niefajnego miejsca i też będzie bardzo stare. Dobrze jak będzie ze sklepu specjalizującego się w takich używkach i będzie po gruntownym przeglądzie.

0
  • #4 19 Mar 2018 18:16
    mar_jan
    Poziom 4  

Witam,
    Co do mojego Boscha to opisuje ten temat na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3441642.html#17099371

Wracając do Miele to mam sprawdzone źródło skąd kupowali i kupują moi znajomi. Są zadowoleni.

Czy pralka poniżej 1500-1700 to już nie pralka? Ja szukam przede wszystkim prostej bez elektroniki i takiej, żeby np. wymiana łożyska nie wiązała się z wymianą modułu, gdzie np. scalony jest bęben z silnikiem i Bóg wie jeszcze z czym. No i żeby były dostępne części zamienne.

0
  • #5 19 Mar 2018 19:35
    my41s
    Poziom 32  

mar_jan napisał:
    Wracając do Miele to mam sprawdzone źródło skąd kupowali i kupują moi znajomi. Są zadowoleni.

Trudno jest cokolwiek doradzić, bo wiem, że są osoby, którzy używanego sprzętu AGD nigdy by nie kupili. Skoro masz sprawdzone źródło, to kup Miele.
    Niemniej zastanowiłbym się jeszcze nad naprawą tego Boscha.

Nową pralkę oczywiście kupisz za 1200zł, ale nie licz, że wytrzyma tyle, co poprzednia. Dobrym wynikiem będzie okres gwarancji i rok po bez napraw.
    Niestety, dobry sprzęt w tej chwili kosztuje.

0
  • #6 19 Mar 2018 20:06
    Borutka
    Poziom 25  

mar_jan napisał:

Czy pralka poniżej 1500-1700 to już nie pralka?

Kiełbasa za 12zł to jeszcze kiełbasa?
    Możliwość wymiany łożysk oferuje garstka modeli Boscha oraz Amica. Poza tym jakieś LG i Samsung, ale niewiele osób się orientuje jakie są rzeczywiste możliwości w poszczególnych modelach.
    Akurat wymiana łożysk w plastikowej wannie to nie jest najdroższa naprawa.
    Nie ma sensu się ekscytować łożyskami, bo dzień po gwarancji pada moduł za 800zł i tu jest czar obecnego sprzętu. A producent już tak to zaprojektował, żebyś tanim sprzętem za długo się nie cieszył. A pralka bez elektroniki to została już tylko Wiatka.

0
  • #7 19 Mar 2018 20:08
    mar_jan
    Poziom 4  

Sprawdziłem tego Boscha i moje podejrzenie padają na programator. Niestety nie mam dostępu do schematu, więc trudno mi go sprawdzić. Kupno używanego graniczy z cudem, a nowy to koszt ok 600zł. Trochę dużo. Na razie da się prać, więc mam czas by się wgyźć w temat ewentualnej naprawy lub kupna. A może uda się znaleźć programator z drugiej ręki...
    Niemniej gdyby się nie udało to chyba zdecyduję się na Miele.

0
  • #8 19 Mar 2018 21:32
    Felini
    Poziom 22  

Mój Bosch WOH 4210 był kupiony w latach 90 XX wieku, jedyna naprawa to wymiana szczotek węglowych silnika. Pralka działa do dziś i nie chcę żadnego współczesnego wynalazku typu "doświadczenie jednorazowe". Spróbuj zdiagnozować i naprawić, tamten sprzęt był chyba jednak lepiej wykonany niż to, co mamy dziś.

0
  • #9 19 Mar 2018 22:03
    misiek1111
    Poziom 22  

mar_jan napisał:
    moje podejrzenie padają na programator.

Przynajmniej obejrzyj go z obu stron. Może jakiś widoczny problem, nie kontakt na stykach, albo kondensator. A hydrostat sprawdź chociaż miernikiem.
    Zadbaj o zabytek, bo już takich nie robią :)

2
  • #10 20 Mar 2018 11:36
    Pawel1812
    Poziom 26  

Na podstawie podejrzeń nie wymienia się programatora, to nie chybił trafił, ale na podstawie jednoznacznej diagnozy, a o takiej autor tematu nie pisze. Jakie obwody na module zostały sprawdzone, jakie zostały wyciągnięte z tego sprawdzenia wnioski. Jak autor to napisze - będzie szansa mu pomóc.
    Dla mnie, tak na odległość do wymiany jest grzałka, oczywiście po sprawdzeniu upływności.

0
  • #11 20 Mar 2018 12:12
    mar_jan
    Poziom 4  

Dziś sprawdzę upływność grzałki. To da odpowiedź. Jeśli nie to w drugiej kolejności hydrostat do wymiany. Jak rozumiem nie ma się co pchać w używane części?

0
  • #12 20 Mar 2018 12:30
    Pawel1812
    Poziom 26  

Grzałkę kupuje się nową oczywiście mając pewność co do awarii starej, a objawy na awarię hydrostatu nie wskazują, pralka nalewa i wylewa wodę, tylko nie wiruje.
    Jednoznacznie grzałkę można sprawdzić megaomomierzem z pomiarem pod napięciem roboczym grzałki (tzw. induktor) albo mierząc prąd uszkodzeniowy miliamperomierzem, ale to jest bardziej pracochłonne, aby taki pomiar przygotować i bezpiecznie wykonać.

Używane części się kupuje i montuje, inaczej większość napraw by się nie opłaciła, tym bardziej w branży motoryzacyjnej.

0
  • #13 28 Mar 2018 00:40
    wojtek440
    Poziom 10  

my41s napisał:
    mar_jan napisał:

Trudno jest cokolwiek doradzić, bo wiem, że są osoby, którzy używanego sprzętu AGD nigdy by nie kupili. Skoro masz sprawdzone źródło, to kup Miele.
    Niemniej zastanowiłbym się jeszcze nad naprawą tego Boscha.

Nową pralkę oczywiście kupisz za 1200zł, ale nie licz, że wytrzyma tyle, co poprzednia. Dobrym wynikiem będzie okres gwarancji i rok po bez napraw.
    Niestety, dobry sprzęt w tej chwili kosztuje.
    Przesadzasz. Ja kupilem candy za 1400 zł ma 5 lat i chodzi dalej bezawaryjnie, ;)

0
  • #14 28 Mar 2018 04:51
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Kupuje się pralkę z 5 letnią fabryczną gwarancją. Mam Aristina, bez awaryjną 8 lat.

0
  • #15 31 Mar 2018 15:04
    misiek1111
    Poziom 22  

Zbigniew 400 napisał:
    Mam Aristina, bez awaryjną 8 lat.

A moja już z 11 ma.

0