Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateryjne zasilanie Raspberry Pi Zero z JuiceBox Zero

ghost666 27 Mar 2018 23:55 6972 3
 • Bateryjne zasilanie Raspberry Pi Zero z JuiceBox Zero

  Raspberry Pi Zero to niesamowity komputer jednopłytkowy, który idealnie nadaje się do budowy wielu rozmaitych systemów Internetu Rzeczy. Do niedawna projekty tworzone w oparciu o ten minikomputer ograniczone były jednak koniecznością podłączenia do niego zasilania poprzez złącze USB. Jednym z rozwiązań tego problemu, jest zastosowanie JuiceBox Zero - systemu pozwalającego zasilić 'Malinę' w wersji Zero (lub inną, kompatybilną) z pojedynczej baterii litowo-jonowej. Układ zawiera w sobie także kontroler ładowania takiego ogniwa, więc bez problemu możemy naładować nasz urządzenie, bez konieczności korzystania z dodatkowych ładowarek. W poniższym opisie znajdziecie informacje jak podłączyć JuiceBox do Waszego RPi Zero.
  Co będzie nam do tego potrzebne:
  * Raspberry Pi Zero
  * JuiceBox Zero
  * Akumulator litowo-jonowy
  * 2 x 20 długich pinów (żeńskich i męskich)
  * Dystanse M2.5, do połączenia obu płytek


  Krok 1
  Najpierw musimy wlutować męskie goldpiny w płytkę Raspberry Pi Zero. W przygotowane na PCB miejsce wkładamy złącze 2 x 20 pin i lutujemy je od drugiej strony

  Krok 2
  W otworach montażowych płytki drukowanej osadzamy dystanse, które przykręcamy od spodu. Na wlutowane złącze nakładamy specjalną przedłużkę, która pozwoli nam spiąć ze sobą oba moduły.

  Krok 3
  Umieszczamy JuiceBox Zero na dystansach i przykręcamy je śrubkami. Po zamontowaniu piny umieszczone w przedłużaczu powinny przejść przez otwory do lutowania w PCB modułu.
  Bateryjne zasilanie Raspberry Pi Zero z JuiceBox Zero


  Krok 4
  Możemy teraz przylutować goldpiny do płytki drukowanej JuiceBox Zero.
  Bateryjne zasilanie Raspberry Pi Zero z JuiceBox Zero


  Krok 5
  Podłącz baterię litowo-jonową (kompatybilną z JST) do złącza na module JuiceBox.

  Krok 6
  Kawałkiem taśmy np. kaptonowej powinniśmy teraz zakleić portu microUSB w Raspberry Pi. W momencie, gdy 'Malina' jest zasilana z baterii poprzez JuiceBox, nie może być zasilana bezpośrednio z USB - może to nawet uszkodzić komputer lub moduł zasilania.

  Krok 7
  Na JuiceBox Zero znajduje się włącznik całego systemu - możemy go nacisnąć, by włączyć system. Wystarczy przesunąć go do pozycji ON.

  Krok 8
  Po uruchomieniu systemu możemy naładować baterię. Podłączenie zasilania do JuiceBox Zero zapewni nie tylko zasilanie dla komputera, ale także naładuje podłączoną baterię.

  Krok 9
  Teraz musimy zadbać o to, by system automatycznie wyłączał się, gdy ładunek w ogniwie będzie się kończył.
  W momencie gdy napięcie ogniwa spadnie do poziomu 3,2 V układ włączy wbudowaną diodę LED. W tym samym momencie wartość logiczna na pinie GPIO16 układu zmieni się na jedynkę (stan wysoki). Zatem, by wiedzieć kiedy wyłączyć system musimy wykrywać narastające zbocze na pinie 16.
  Aby wykrywać zbocze narastające i bezpiecznie wyłączać system, stworzymy prosty skrypt w Pythonie. W pliku safeshutdown.py w katalogu /home/pi wpisujemy poniższy program.
  Code: python
  Log in, to see the code

  Teraz możemy dodać do crontaba powyższy skrypt tak, by był on uruchamiany przy każdym uruchomieniu systemu i działał cały czas w tle. W konsoli wpisujemy:
  Code: bash
  Log in, to see the code

  I na końcu pliku, który się otworzy, dodajemy następującą linijkę:
  Code: bash
  Log in, to see the code

  Teraz, po resecie, nasz skrypt uruchomi się i będzie ciągle monitorował pin 16 GPIO, by wyłączyć bezpiecznie system w momencie, gdy stan baterii będzie bliski rozładowania.
  Źródło: https://howchoo.com/g/m2q5yze0otq/power-your-raspberry-pi-zero-with-a-battery-using-the-juicebox-zero

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10262 posts with rating 8535, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  pawel1148
  Level 22  
  Wydaje mi się, że łatwiej/taniej/szybciej zasilić Rapsberry ze zwykłego Chińskiego Power banku.
  Jedyne, co daje przewagę tej oto konstrukcji, to to, że wykrywa rozładowanie akumulatora i wyłącza system. Ale można spróbować uodpornić programy na zanik zasilania, lub pokusić się o analizę stanu naładowania prosto z power banku.

  Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że większość z nas ma już power banki, a kupić je można praktycznie wszędzie, w dość przystępnych cenach.
  Osobiście korzystałem z RPi z zasilania takiego power banku z Tesco(za 60zł chyba, ma kontrolę stanu baterii, którą dałoby się czujnikiem światła lub czymś innym odczytać, na podobnej zasadzie jak tutaj).
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  DJ MHz
  Level 24  
  Ja pi zero zasilam z aku wyjmowanych z baterii laptopowych, jedno aku 3,7V bez problemu zasila malinkę + ekran lcd