Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT

toshiba 15 Apr 2018 14:41 7602 44
e-mierniki
 • #1
  toshiba
  Level 11  
  Witam kolegów!
  Jest to pierwsza moja spawarka inwertorowa którą próbuję naprawić. Podczas spawania uszkodzeniu uległ wentylator w wyniku czego posypały się tranzystory bloku mocy FGA25N120.
  Po odłączeniu przewodów sterujących tranzystory podłączyłem żarówki które świecą jedynie pomiędzy czerwonym a czarnym przewodem ,regulując potencjometrami nic się nie zmienia ,nie posiadam oscyloskopu ,natomiast multimetr z funkcją pomiaru częstotliwości wskazuje 20kHz
  Z góry dziękuję za wszystkie porady i sugestie .
  Pozdrawiam.
  Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT
 • e-mierniki
 • #2
  Łukasz.K
  Level 27  
  Oscyloskop będzie niezbędny jeżeli nie chce Pan ryzykować uszkodzenia kolejnych tranzystorów mocy. Tymczasem można wylutować te uszkodzone i zamówić nowe i zdobyć oscyloskop. Albo poczekać na oscyloskop i wówczas zamówić niezbędne elementy, dlatego że może jeszcze coś będzie do wymiany np. diody prostownicze skoro poszedł wentylator.

  Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

  Poza tym przydałoby się oczyścić obudowę i płytki drukowane sprężonym powietrzem przed robieniem czegokolwiek.
 • #3
  smd
  Welding machines specialist
  Typowa usterka w tych maszynach ;) Za wentylatorem , na radiatorze zbiera się kurz. W pewnym momencie jest go tak dużo, że robi się zwarcie między dwoma radiatorami (580VDC) i pali się wentylator.
  Na wszystkich czterech parach przewodów powinny być takie same napięcia, można zmierzyć to zwykłym miernikiem na V AC. Co prawda pokaże pewnie bzdury, ale na każdym powinny być takie same pomiary. Jeżeli są różne, to trzeba szukać usterek w płycie sterującej.
 • #4
  toshiba
  Level 11  
  Witam serdecznie,
  Przepraszam że dopiero dzisiaj odpisuję ale niestety nie miałem czasu żeby zająć się spawarką.
  Kolega Smd ma rację ,w górnej części obudowy było sporo kurzu i to on jest winowajcą uszkodzenia.
  Wracając do naprawy spawarki ,wylutowałem tranzystory mosfet które sterują pracą transformatorów wcz. Po sprawdzeniu okazało się że są sprawne ,nie mam pomysłu w jakim rejonie szukać uszkodzenia ( brak schematu i doświadczenia ).
  Poza tym dziwi mnie praca podajnika drutu , po naciśnięciu spustu jest stała prędkość podawania , i silnik dziwnie pracuje (multimetr z pomiaru DC wskazuje 6.4V natomiast AC około 3 V a częstotliwość 99Hz) tak jakby był uszkodzony zasilacz .

  Proszę o pomoc
  Pozdrawiam
 • #5
  stasiekb100
  Level 26  
  Masz prawidłowe sygnały na bramkach? dochodzi napięcie na blok mocy?
 • #6
  toshiba
  Level 11  
  witam,
  przed chwilą zrobiłem pomiary ,zacząłem od od stabilizatorów napięcia .Na KA7805 mam prawidłowo 5,04V , na Ka7815 15V natomiast na KA7915 na wyjściu tylko 12,8V ,na wejściu 20V ( czyli do wymiany wg mojej wiedzy ) .
  Kontroler PWM UC3846N wyprowadzenia 11 i 4 pomiar 0,7V DC a wyprowadzenia 14 i 3 pomiar 2 V DC.
  Zasilanie bloku mocy mam odłączone ponieważ nie chcę uszkodzić nowych IGBT .
  Proszę dać znać jeśli robię coś źle :)

  Pozdrawiam
 • e-mierniki
 • #7
  master250
  Level 22  
  Układ 7915 jest to stabilizator napięcia ujemnego i ma też inną wyprowadzenia
 • #8
  toshiba
  Level 11  
  witam,
  wszystkie napięcia na zasilaczach mam prawidłowe i teraz pozostaje uruchomić spawarkę ale jest sprawa sterowania bramek tranzystorów .Nie posiadam oscyloskopu i nie mam czym sprawdzić przebiegu sygnału na kontrolerze PWM UC3846N,jedynie zrobiłem pomiar miernikiem analogowym który wskazuje 5,6V DC.
  Czy w takim układzie mogę ją uruchomić czy dla pewności sprawdzić czy przebieg jest prostokątny?(nie chcę uszkodzić bloku mocy)

  pozdrawiam
 • #9
  Łukasz.K
  Level 27  
  Moim zdaniem koniecznie trzeba sprawdzić przebiegi na bramkach oscyloskopem zanim wlutuje się tranzystory mocy do układu.
 • #10
  sugaj21
  Level 13  
  witam czy spawarka została naprawiona? Posiadam spawarkę spartus 250y, która ma dokładnie takie same wnętrzności jak Pana. U mnie poleciały termistory w płycie przed prostownikiem z powodu zwarcia dwóch tranzystorów w bloku mocy. Zamówiłem wszystkie tranzystory oraz termistory. Po ponownym załączeniu maszyny wybił bezpiecznik w rozdzielnicy i kolejny raz uszkodzeniu uległy tranzystory oraz termistory. Nie mam oscyloskopu aby podejrzeć przebiegi na bramkach. Czy istnieje jakiś sposób aby zabezpieczyć tranzystory przed uszkodzeniem naprawiając spawarkę? Dodam,że mierząc napięcie na bramkach miedzy każdą parą przewodów sterujących wynosi 40mv w pełnym zakresie regulacji.Czy czasami płyta sterująca na podstawie przekładnika, który znajduje sie w bloku mocy nie wystawia odpowiedniego sygnału na bramki? Po odłączeniu całego bloku mocy od sterowania maszyna chodzi normalnie.

  Dodano po 17 [minuty]:

  czy ten oscyloskop warto kupić do naprawy spawarki czy może coś innego?
  https://allegro.pl/oscyloskop-hantek-6022be-2x20mhz-wysylka-z-polski-i6239654838.html
 • #11
  master250
  Level 22  
  Tym oscyloskopem dasz radę zmierzyć.
 • #12
  sugaj21
  Level 13  
  Witam oscylogramy z przebiegu napięcia na bramkach w pełnym zakresie regulacjiSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT
  Na uc3846 między masa układu a wyjściami kanału A i B te same przebiegi napięcia. Nie wyglądają dobrze co Panowie sądzicie? Napięcia na stabilizatorach oraz na układzie uc3846 napięcie zasilania 15V
 • #13
  noopS
  Level 17  
  W którym miejscu dokładnie dokonujesz pomiaru przebiegu napięcia ? Czy pomiaru napięcia dokonujesz z wlutowanymi tranzystorami? Jeżeli spawarka inwerterowa jest w stanie jałowym tj. przy braku obciążenia jakim jest łuk spawalniczy przebiegi na bramkach przy minimalnym i maksymalnym położeniu potencjometru regulacyjnego nie wiele się różnią. Dopiero przy pojawieniu się obciążenia możemy obserwować że wypełnienie przebiegu dla bramek się zmienia. Jeżeli wywala tranzystory gdzieś leży problem albo w kontroli prądu tranzystorów ( sterownik nie właściwie mierzy prąd przez co pozwala na przekroczenie prądu maksymalnego ) albo w driverach do tranzystorów (sterownik działa poprawnie, ale któryś z driverów jest uszkodzony. Wówczas dochodzi do sytuacji w której mostek H nie działa w prawidłowy sposób i cały prąd płynie przez tranzystory omijając uzwojenia trafo).
 • #14
  sugaj21
  Level 13  
  Pierwszy raz naprawiam spawarke inventorowa. Przebieg napięcie na bramkach mierze bez podłączonego bloku mocy. Cały moduł igbt leży na stole. Lepszym wyjściem będzie może włożenie mostka i pociągnięcie bramek każdego tranzystra do zrodeł. Wyeliminuje to chyba jak sadze uszkodzenie tranzystorow w czasie naprawy. Pytanie w jaki sposób obciążyć spawarke w czasie naprawy? Gdzie dokładnie się wpiac aby sprawdzić dokładnie przebiegi na bramkach
 • #15
  noopS
  Level 17  
  Albo na samych bramkach od tranzystorów, albo na rezystorach bramkowych. Sprawdź również czy rezystory bramek mają poprawne wartości rezystancji. Ja w swoim warsztacie obciążam spawarki za pomocą opornicy wysokiej mocy. Rezystancja około 0.15 oma, potrafi wytrzymać prąd do 300 - 350 Amper. Masz dostęp do oscyloskopu? Sprawdź jeszcze przekładni do pomiaru prądu tranzystorów czy diody są sprawne i czy cewki tranzystorów mają przejście i czy gdzieś nie ma zimnych lutów. Być może przekładnik nie spełnia swojej roli.

  Czasami jest też tak że stare izolatory pod tranzystorami są przebite, mają małe dziurki i potrafi dojść do zwarcia między tranzystorami co powoduje ich uszkodzenie. Można prosić o zdjęcia twojego bloku mocy oraz płytki sterującej? Jeszcze pytanie kiedy wywaliło ci tranzystory czy od razu po włączeniu napięcia czy przy naciśnięciu przycisku w powietrzu, czy przy próbie spawania.
 • #16
  sugaj21
  Level 13  
  A kolega może zna jakiś dobry sposób aby zabezpieczyć mostek przed zawarciem? Bo jeżeli dobrze mysle jak podlacze sterowanie do bramek i coś będzie nie tak znów uwale klucze. W pierwszej kolejności muszę uzyskać prawidłowe przebiegi na bramkach a później dopiero wpiac sterowanie w bramki dobrze rozumiem. Tak oscyloskop mam

  Dodano po 2 [minuty]:

  Wywaliły przy włączeniu maszyny bez próby spawania. Poleciały także termistory przed mostkiem. Dodam że spawarke działa bez bloku mocy
 • #17
  noopS
  Level 17  
  Ja zawsze testuję na wylutowanych tranzystorach. Sprawdzam przebiegi na dwóch kanałach oscyloskopów jeżeli jest wszystko OK to dopiero wlutowuję tranzysotory.
 • #18
  sugaj21
  Level 13  
  Izolatory wymieniłem w pierwszym podejsciu

  Dodano po 1 [minuty]:

  Płytka jest taka sama jak kolegi Toshiba z przekladnikiem pradowym

  Dodano po 3 [minuty]:

  Czyli złożyć całość bez kluczy obciążyć na wyjściu może żelazko będzie ok i podpiąć się oscyloskopem do rezystorow bramkowych? W kanale A i B?

  Dodano po 12 [godziny] 49 [minuty]:

  Witam przesyłam zdjęcia płytki mocy z tej spawarkiSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT
  Jeszcze mam takie pytanie. Co da nam obciążenie spawarki bez tranzystorów? Czy bez ich będzie widać przebieg na bramkach? Jeżeli fizycznie nie będzie tranzystorów to na wyjściu będzie zerowy prąd.

  Dodano po 8 [godziny] 10 [minuty]:

  Na wstępie chciałem podziękować koledze Noops za wskazówki w naprawie spawarki. Kolega miał rację,że wielkość wypełnienia pwm zależy od prądu jaki płynie w przekładniku. Regulując napięcie w przekładniku za pomocą potencjometru od 0 do 5v(prąd) przebieg w kanale a jak i b zmieniał sie od minimalnej wartości do maksymalnej. Nie mam mowy aby przebiegi na siebie nachodziły. Prawdopodobnie winne były mosfety irf9z24n sterujące małymi trafami na płytce. Mogę dodać,że napięcie jakie musi wychodzić z kanału a i b jest równe 5,8V to tak jakby ktoś nie miał oscyloskopu. Chociaż wstępnie można stwierdzić poprawność działania. Mam jeszcze pytanie odnośnie regulacji za pomocą potencjometru na panelu. Na jakiej zasadzie odbywa się reulacja? kręcąc od zera do 10 pwm się nie zmienia.Tylko w tym przekładniku prądowym można zaobserwować zmianę wypełniena. wstawiam także oscylogramy dla maxa i min. Proszę się nie sugerować ,że jeden wykres jest niższy. Po prostu sondę miałem ustawioną x10Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT
 • #19
  noopS
  Level 17  
  Sterowanie prądem odbywa się na zasadzie "komparacji". Potencjometr "nie wpływa" bezpośrednio na wypełnienie przebiegu. Co przez to rozumiem? Otóż w skrócie i najprościej rzecz ujmując napięcie z dzielnika rezystancyjnego - potencjometru, porównywane jest z napięciem z bocznika. Na boczniku odkłada się jakieś napięcie( przeważnie są to boczniki 75mV dla swojego prądu znamionowego, przeważnie równy jest on maksymalnemu prądowi spawania). Przy pracy jałowej, kiedy prąd nie płynie napięcie na boczniku jest zawsze większe niż maksymalne napięcie na dzielniku rezystancyjnym, przez co wypełnienie zmniejsza się do minimalnego. Gdy zamykamy obwód spawania i zaczyna płynąć prąd wówczas na boczniku odkłada się jakaś wartość napięcia i jest ona porównywana z napięciem na dzielniku, jeżeli jest mniejsze komparator steruje PWM tak aby zwiększył wypełnienie, przez co wzrośnie prąd. Prąd rośnie więc i napięcie na boczniku rośnie. Komparator stwierdza, że napięcie na boczniku jest wyższe przez co prąd spawania jest wyższy od nastawionego na potencjometrze i zmniejsza wypełnienie PWM i tak cały czas z pewną stałą czasową. Przez to sprzężenie zwrotne mamy "stabilizację" prądu wyjściowego spawarki. I dlatego zmiana nastawy potencjometru na biegu jałowym nie zmienia nic w wypełnieniu przebiegu z PWM.
 • #20
  sugaj21
  Level 13  
  Ok dziękuję za wytłumaczenie. Nie zostaje mi nic jak zamówić pozostałe tranzystorki jeszcze raz sprawdzić przebiegi na bramkach za transfrmatorkami i uruchomić maszynę. W środę zdam relację co i jak. Narazie dziękuję za pomoc
 • #21
  noopS
  Level 17  
  Radzę jeszcze sprawdzic czy bocznik na plytce z tranzystorami dziala poprawnie. Prosze wymusic przeplyw pradu i sprawdzic czy w obu kierunkach przeplywu pojawia sie napiecie za mostkiem prostowniczym
 • #22
  sugaj21
  Level 13  
  sprawdzałem same elementy tz diody i rezystory nic podejrzanego. Ok sprawdzę jak kolega radzi z przepływem prądu. a ile musi mieć rezystancja bocznika?

  Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

  a więc tak sprawdzając bocznik nic nie mogę stwierdzić ponieważ nie mam takiego sprzętu. Pewnie na boczniku odkłada sie napięcie dopiero powyżej 50A. Ja jedynie zrobiłem test z żarówka 12V 75W którą zasiliłem napięciem około 15v. Prąd jaki płynął to 5A. jest to napewno zbyt mało aby mówić o odłożonym napięciu na boczniku. Jedyne co sprawdziłem to rezystancja bocznika która wynosi 2ohm. Mogę kupić bocznik dla pewności. Mój ma oznaczenia HS20674/T20x12x8. Czy kolego możesz podać jakiś konkretny sklep z częściami tego typu? W sumie to nic nie mogę znaleźć dla mojej spawarki żadnych zamienników
 • #23
  toshiba
  Level 11  
  witam wszystkich
  kolego sugaj21 ,z powodu braku oscyloskopu stoję z naprawą mojej spawarki ,ale jest cień nadziei ponieważ posiadam uszkodzony oscyloskop analogowy i zabrałem się za jego naprawę .
  Co do spawarki ,wymieniłem kontroler PWM, UC 3846N który znajduje się na płytce pośredniej, obok niego jest wzmacniacz operacyjny LF347N.Po wymianie UC3846N napięcie sterujące tranzystory VT1VT3 i VT4VT2 jest na prawidłowym poziomie 5V,jak naprawię oscyloskop to sprawdzę przebieg sygnału i dam znać czy naprawa spawarki się powiodła .

  pozdrawiam
 • #26
  stasiekb100
  Level 26  
  To jest przekładnik prądowy nie bocznik, wymienić te diody koło niego i sprawdzić rezystor.
 • #30
  sugaj21
  Level 13  
  Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT

  Witam przed próbą odpalenia urządzenia chciałem skonsultować przebiegi na bramkach po wymianie mosfetów. Przebiegi mierzone za małymi trafami na płytce sterującej. Zakres napięcia na bramkach 0-17V proszę o wypowiedzenie się w tej sprawie.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT

  Pomiaru dokonałem między parami przewodów kanału A i B na pinach 1-2. Dla pozostałych pinów 4-5 te same przebiegi.