Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT

toshiba 15 Kwi 2018 14:41 294 4
  • #1 15 Kwi 2018 14:41
    toshiba
    Poziom 10  

Witam kolegów!
    Jest to pierwsza moja spawarka inwertorowa którą próbuję naprawić. Podczas spawania uszkodzeniu uległ wentylator w wyniku czego posypały się tranzystory bloku mocy FGA25N120.
    Po odłączeniu przewodów sterujących tranzystory podłączyłem żarówki które świecą jedynie pomiędzy czerwonym a czarnym przewodem ,regulując potencjometrami nic się nie zmienia ,nie posiadam oscyloskopu ,natomiast multimetr z funkcją pomiaru częstotliwości wskazuje 20kHz
    Z góry dziękuję za wszystkie porady i sugestie .
    Pozdrawiam.
    Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBTSpawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT

0 4
  • #2 15 Kwi 2018 17:23
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Oscyloskop będzie niezbędny jeżeli nie chce Pan ryzykować uszkodzenia kolejnych tranzystorów mocy. Tymczasem można wylutować te uszkodzone i zamówić nowe i zdobyć oscyloskop. Albo poczekać na oscyloskop i wówczas zamówić niezbędne elementy, dlatego że może jeszcze coś będzie do wymiany np. diody prostownicze skoro poszedł wentylator.

Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

Poza tym przydałoby się oczyścić obudowę i płytki drukowane sprężonym powietrzem przed robieniem czegokolwiek.

1
  • #3 19 Kwi 2018 18:03
    smd
    Specjalista - spawarki

Typowa usterka w tych maszynach ;) Za wentylatorem , na radiatorze zbiera się kurz. W pewnym momencie jest go tak dużo, że robi się zwarcie między dwoma radiatorami (580VDC) i pali się wentylator.
    Na wszystkich czterech parach przewodów powinny być takie same napięcia, można zmierzyć to zwykłym miernikiem na V AC. Co prawda pokaże pewnie bzdury, ale na każdym powinny być takie same pomiary. Jeżeli są różne, to trzeba szukać usterek w płycie sterującej.

1
  • #4 28 Maj 2018 11:29
    toshiba
    Poziom 10  

Witam serdecznie,
    Przepraszam że dopiero dzisiaj odpisuję ale niestety nie miałem czasu żeby zająć się spawarką.
    Kolega Smd ma rację ,w górnej części obudowy było sporo kurzu i to on jest winowajcą uszkodzenia.
    Wracając do naprawy spawarki ,wylutowałem tranzystory mosfet które sterują pracą transformatorów wcz. Po sprawdzeniu okazało się że są sprawne ,nie mam pomysłu w jakim rejonie szukać uszkodzenia ( brak schematu i doświadczenia ).
    Poza tym dziwi mnie praca podajnika drutu , po naciśnięciu spustu jest stała prędkość podawania , i silnik dziwnie pracuje (multimetr z pomiaru DC wskazuje 6.4V natomiast AC około 3 V a częstotliwość 99Hz) tak jakby był uszkodzony zasilacz .

Proszę o pomoc
    Pozdrawiam

0
  • #5 28 Maj 2018 11:55
    stasiekb100
    Poziom 21  

Masz prawidłowe sygnały na bramkach? dochodzi napięcie na blok mocy?

0