logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Darmowy program LCDControl do obsługi wyświetlaczy HD44780 przez LPT

Mulder21 23 Sie 2005 13:57 2589 20
REKLAMA
  • #1 1757410
    Mulder21
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Witam wszystkich forowiczów.

    Wybrałem to miejsce na promocje swojego nowego, darmowego oprogramowania do obsługi wyswietlaczy LCD zgodnych z HD44780 przez port LPT komputera. Wszystkich zainteresowanych aplikacją LCDControl zapraszam na stronę :

    http://www.masterix.foxnet.pl/lcd/

    p.s komentaże mile widziane
  • REKLAMA
  • #3 1757527
    Mulder21
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Działa samodzielne odpowiedni sterownik jest razem z programem. Jezeli program zgłosi błąd sterownika wystarczy go skopiować (sterownik) do system32
  • REKLAMA
  • #4 1757594
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Posty: 5940
    Pomógł: 516
    Ocena: 580
    Uwagi:
    - przy konfiguracji wybiera się rozmiar wyświetlacza. Warto byłoby uwględnić fakt że wyświetlacze takie są produkowane w pewnych standardowych rozmiarach szerokość 8,10,16,20,24,40 i 1,2,4 kolumny.
    - pomimo że zwiększyłem opóźnienia kontrolera na 200/500 (duże/małe) - mój wyświetlacz nie chciał ruszyć.
    - przemyśl sprawę podświetlenia - po włączeniu programu - powinno włączyć się podświetlenie LCD (po wyłączeniu - wyłączyć - tak jak np. w SMARTIE).
    U Ciebie - pomimo że włączyłem podświetlenie w jaLCDs (który zostawia podświetlenie) - zgasło prz próbie przeprowadzania testów.
    - ze screenów na Twojej stronce widać date. Jeżeli jest to polski program - co akcentujesz już w temacie - może by wprowadzić też polskie znaki?

    Niestety nie udało mi się uruchomić mojego wyświetlacza(https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic338161.html Pomimo że jest on składany zgodnie z "standardowym" schematem - na wyświetlaczu pojawiły się prostokąty w dwóch rzędach - tak jak po włączeniu do zasilania.
  • #5 1757608
    Mulder21
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Proponuje zapoznać się ze schematem podłączenia dołaczonym do programu najprawdopodobniej to jest przyczyna problemów. Z polskimi znakami jest problem ze wzgl. na ograniczony rozmiar CGRam.

    Co do schematów rozmiaru wyswietlacza to rzeczywiście to mi umknęło w wersji 1.1 będzie dodane.
  • #7 1757642
    Mulder21
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Mój domowy wyswietlacz i oprogramowanie dostosowałem do tego schematu :

    LCD PeCet

    (01) GND GND (18,19,20,21,22,23,24,25)
    (02) VCC +5 Wolt ( z zewnątrz, lub z zasilacza PC (wtedy przez mały bezpiecznik) )
    (03) Vo (PATRZ PONIŻEJ !!!!!!)
    (04) RS STORBE (01)
    (05) R/W GND (18,19,20,21,22,23,24,25)
    (06) E SELECT IN (17)
    (07) D0 D0 (2)
    (08) D1 D1 (3)
    (09) D2 D2 (4)
    (10) D3 D3 (5)
    (11) D4 D4 (6)
    (12) D5 D5 (7)
    (13) D6 D6 (8)
    (14) D7 D7 (9)

    (15) \ W przypadku braku pinu (16), pin (15) to VCC podświetlania (czyli +5 Wolt) - wtedy
    >=====> łączymy go z VCC wyświetlacza przez potencjometr 470 omów; jeśli są 2 końcówki, to jedna z nich musi być połączona z GND, a druga przez potencjometr 470 omów z VCC;
    (16) / jeśli wyświetlacz ma podświetlanie z folii elektroluminescencyjnej (rzadkość) to
    na te piny trzeba podać wysokie napięcie... (to już sobie trzeba znaleźć samemu);



    GND jest połączone z masą zasilania zewnętrznego (np. z masą zasilacza PC),
    a VCC z zasilaniem zewnętrznym (np. z +5 Wolt VCC zasilacza PC),

    (03) Vo łączymy z suwakiem (środkowa elektroda) potencjometra 10 kiloomów
    pozostałą jedną wolną końcówkę potencjometra podpinamy do do +5 Wolt (VCC),
    a drugą wolną do masy (GND)
  • #8 1757678
    pietia86
    Poziom 26  
    Posty: 1126
    Pomógł: 69
    Ocena: 91
    Witam
    Skąd wziąć adresy początkowe linii ??
    Mój LCD to 4x20
  • #9 1757722
    Mulder21
    Poziom 11  
    Posty: 12
    http://www.winstar.com.tw/product_show.php?pd_num=WH

    pierwsza kolumna to rozmiar LCD wybierz swój w nowo otwartej stronie szukaj

    "Display Character Address Code"

    adresy początkowe linii to wartości z pierwszej kolumny tabeli.

    0
    40
    14
    54

    p.s program jak narazie był testowany tylko na 2x16 ale wszystko jest napisane zgodnie z dokumentacją więc teoretycznie powinien działać na kazdym prawidłowo podłaczonym LCD.
  • REKLAMA
  • #10 1757752
    pietia86
    Poziom 26  
    Posty: 1126
    Pomógł: 69
    Ocena: 91
    znalazłem tam takie wartości
    Linia 1 - 00
    Linia 2 - 40
    Linia 3 - 14
    Linia 4 - 54
    Mam to wpisać tak poprosu - 00 , 40 , 14 , 54 ??
    Adresy są takie same dla różnych producentów wyświetlaczy ?
  • REKLAMA
  • #11 1757757
    Mulder21
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Tak adresy są standardem podaj adres kazdej lini zgodnie z tym co znalazłeś na stronie.

    p.s upewnij się czy podłączenia LCD sa zgodne ze schematem.
  • #13 1758188
    pietia86
    Poziom 26  
    Posty: 1126
    Pomógł: 69
    Ocena: 91
    Mulder21 napisał:
    p.s upewnij się czy podłączenia LCD sa zgodne ze schematem.


    Ja mam LCD'ka podłączonego według schematu który podał mrrudzin, i działa normalnie . Do obsługi używam smartie 5.3
  • #15 1758788
    pietia86
    Poziom 26  
    Posty: 1126
    Pomógł: 69
    Ocena: 91
    No mi też nie bardzo chce działać z tym programem LCD Control. Jakie trzeba ustawić wartości tych czasów ?
  • #16 1760126
    Mulder21
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Mój wyświetlacz nie działa ze smartie dlatego, że schemat do smartie i do LCDControl są całkiem różne. Na dzień dzisiejszy aby dostosować LCD`ka do współpracy z moim programem trzeba niestety przelutować kilka kabelków zgodnie ze schematem który podałem kilka postów wyżej.
  • #17 1760230
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Posty: 5940
    Pomógł: 516
    Ocena: 580
    Czyli jednym słowem napisałeś program dla siebie. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe z tego że 99% posiadaczy LCD podpiętych do PC ma je podpięte zgodnie ze schematem współpracującym ze smartie czy jaLCDs. Więc żeby ktokolwiek mógł używać Twojego programu - powinien wykorzystywać on ów niepisany standard.
    Przelutowywanie kilku kabelków dla niektórych (nie urażając nikogo) stanowi poważny problem.
    Pomyśl co by było gdyby np. każdy producent dysku czy monitora korzystał z własnego widzimisie przy podłączaniu wyprowadzeń.
  • #18 1763643
    pietia86
    Poziom 26  
    Posty: 1126
    Pomógł: 69
    Ocena: 91
    Dokładnie , zgadzam się z przedmówcą. Większość posiadaczy LCD'ków łączy je do kompa za pomocą schematu od smartie i jaLCDs , dlatego że ma puźniej wybór jakim programem chce obsługiwać lcd. Łącząc według twojego schematu taki szary userek :) jest "skazany" ;) na obsługe LCD tylko twoim programem.
    Pozdrawiam
  • #19 1767471
    Mulder21
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Uswiadomiłem sobie fakt istnienia tego problemu dopiero po napisaniu programu. Poprostu schemat który zastosowałem był pierwszym który wpadł mi w ręce. Ale spokojnie juz w przygotowaniu jest wersja 1.1 która oprócz kilku mniej znaczacych poprawek bedzie posiadać mozliwość wyboru schematu podłączeń zgodnego z LCDControl 1.0 lub ze smartie.
  • #20 1768545
    pietia86
    Poziom 26  
    Posty: 1126
    Pomógł: 69
    Ocena: 91
    Kidy można sie spodziewać wersji 1.1 ?
  • #21 1769994
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Posty: 5940
    Pomógł: 516
    Ocena: 580
    Zmiany w samym programie nie są chyba zbyt duże - trzeba tylko pamiętać że niektóre bity są podświetlane.
    Pamiętaj też o ludziaj mających LCD z sterowanym softwareowo podświetleniem. Nie trzeba jakiś fajerwerków - wystarczy na początek aby na odpowiednim pinie była jedynka :)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy darmowego programu LCDControl służącego do obsługi wyświetlaczy LCD zgodnych z kontrolerem HD44780 przez port LPT komputera. Program działa samodzielnie pod Windows XP, dostarczany jest z odpowiednim sterownikiem, który w razie potrzeby należy skopiować do folderu system32. Użytkownicy zwracają uwagę na konieczność uwzględnienia standardowych rozmiarów wyświetlaczy (np. 8, 10, 16, 20, 24, 40 znaków szerokości oraz 1, 2, 4 linie) oraz na problemy z podświetleniem LCD, które powinno być automatycznie włączane i wyłączane przez program. Autor wyjaśnia, że polskie znaki są ograniczone przez rozmiar pamięci CGRam. Problemy z uruchomieniem wyświetlaczy wynikają często z niezgodności schematu podłączenia; program wymaga specyficznego schematu połączeń, różnego od popularnych schematów stosowanych w programach Smartie i jaLCDs. Adresy początkowe linii wyświetlacza (np. 0x00, 0x40, 0x14, 0x54) są standardowe i można je znaleźć w dokumentacji producentów LCD, np. Winstar. Autor planuje w wersji 1.1 dodać możliwość wyboru schematu podłączenia zgodnego z LCDControl 1.0 lub ze Smartie, co ma rozwiązać problem kompatybilności. Dyskusja podkreśla znaczenie standaryzacji schematów połączeń oraz konieczność dostosowania oprogramowania do różnych konfiguracji sprzętowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA