Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternator Bosch 100A - Nie ładuje-nie świeci kontrolka ładowania.

bubel500 21 Jun 2018 20:34 1878 19
 • #1
  bubel500
  Level 13  
  Witam, mam problem z alternatorem Boscha 100.
  Alternator pochodzi z jakiegoś golfa, montuję go w ciągniku, ale do rzeczy, wstawiłem owy alternator, ma on 2 wyjścia, tak jak na starym, B+ i D+, i podłączyłem go jak ten wcześniejszy, prąd z aku na grubszą śrubę, a na cieńszą od kontrolki. Wciskam kluczyk, kontrolka świeci, odpalam silnik, kontrolka gaśnie, chyba duży opór, bo zaśmierdział pasek, wyłączam silnik- kontrolka już nie świeci, na cienkiej śrubie, gdzie powinna po wyłączeniu silnika być masa jest prąd, i temu kontrolka nie świeci, co może być nie tak?
  Pozdrawiam!
 • #2
  eurotips
  Level 38  
  Wygląda na uszkodzony regulator, sprawdź jakie masz napięcie na akumulatorze przy uruchomionym silniku, potem przygazuj z zmierz ponownie. Możesz mieć grubo ponad 16V przy uszkodzonym reg, żarówki ci się nie przepalają w ciągniku ?
 • #3
  nikusert
  Level 40  
  Witam .
  Odłącz kontrolkę od zacisku(D+),przyłóż na masę,sprawdź czy świeci.Jeżeli nie świeci kontrolka to mogło kontrolkę spalić z powodu dużego napięcia(jak opisał to kolega wcześniej).
  Natomiast jak świeci ,to mógł uszkodzić się regulator.W każdym razie alternator do sprawdzenia,gdyż jak piszesz nie znasz jego pochodzenia,czy był sprawny.
 • #4
  bubel500
  Level 13  
  Alternator wstawiłem, odpaliłem ciągnik i tyle, co do napięcia to na aku jest ok 12,3 V i się nie zwiększa nawet jak przygazuje, także napięcia nie daje, a kontrolka się świeci bo jak mówię ciągle jest prąd na wyjściu na kontrolkę, a na zgaszonym powinna być masa, może być przyczyną że jest on zabrudzony? Kontrolka jest sprawna, bo sprawdzałem
 • #5
  nikusert
  Level 40  
  Kontrolka świeci gdyż regulator podaje masę na kontrolkę nie (+) , tak jak Ty to piszesz. Pewnie regulator jest uszkodzony, lecz nie powiedziane że tylko on.
 • #6
  bubel500
  Level 13  
  Prawda, pomyliłem się w ostatnim poście, powinno być " nie świeci" . Jak sprawdzić owy regulator? Bądź na co zwrócić uwagę?
 • #7
  nikusert
  Level 40  
  Wykręć regulator i sprawdź multimetrem czy jest przejście na pierścieniach ślizgowych wirnika.Jeżeli przejście jest to raczej na 99 % regulator uszkodzony.
 • #8
  bubel500
  Level 13  
  Okej, dzięki, dziś to sprawdzę
  Pozdro!
 • #10
  andrzej20001
  Level 43  
  Upalone diody. Zapewne odpalane ze spawarki :) Jeśli masz stałe wyjście napiecia na D+. Ogólnie złom.
 • #11
  nikusert
  Level 40  
  To że Kolega zrobił pomiar na zacisku D+, i pokazało jemu że jest (+),to ten potencjał może być z kontrolki ładowania,gdyż regulator nie podaje powiedzmy (-) by kontrolka świeciła.Co innego gdy kontrolka odłączona i na (D+) jest napięcie ,to zmienia postać sprawy.Tak czy owak ,alternator należy rozebrać i sprawdzić.
 • #12
  bubel500
  Level 13  
  Więc tak:
  -wyjąłem regulator, między pierścieniami ślizgowymi alternatora jest przejście mierzone miernikiem.
  - ciągnik to uturbiony samodzielnie Zetor 8045, alternator to Bosch 100A z Opla Vectry, poprzedni to Angielski Lucas.
  -powód zmiany to wywalone łożyska, i urwane mocowanie
  -Co do kontrolki, to racja,mierzyłem zacisk D+ z podłączoną kontrolką.
  Jakieś sugestie?
 • #13
  nikusert
  Level 40  
  Czyli jak odłącżony przewód od kontrolki, to napięcia na zacisku D + nie powinno być jak ciągnik zasłony. Jak masz przejście na wirnika, to wygląda na to że jednak regulator uszkodzony.
 • #14
  andrzej20001
  Level 43  
  Regulator nic nie ma do wyjscia plusa na D+.
 • #15
  nikusert
  Level 40  
  Kolego Andrzeju, Kolega robił pomiar na podłączonej kontrolkę do D+.Gdy kontrolka nie będzie miała masy, to będzie jednak (+) na tym zacisku.To należy sprawdzić co jest na tym zacisku po odłączeniu kontrolki.
 • #16
  andrzej20001
  Level 43  
  Ok jednak jak po odłączeniu przewodu kontrolki ładowania na terminalu alternatora ozn. D+ będzie miał 12V to nie jest wina regulatora napięcia , przynajmniej na pewno takiego od Golfa. Zwarta dioda w mostku to tak. Z historii 1 posta dedukuję odpalanie na zewnętrznym żródle prądu.
 • #17
  nikusert
  Level 40  
  Tak zgadza się, wiem co się dzieje jak na D+ jest napięcie.Tu jednak kolega nie pisze czy po odołączenie kontrolki jest napięcie na D+, gdyż jak sam przyznał kontrolka była podłączona do tego zacisku.Proste sprawdzenie co wyjaśni nasze wątpliwości, odłaczyć kontrolkę od zacisku D+, do tego zacisku podłączyć kontrolkę , wykonaną z żarówki.Jeden koniec do zacisku do D+ , drugi koniec kontrolki na masę.Jeżeli kontrolka świeci to uszkodzone diody , tak jak pisze Kolega Andrzej.Jednak gdy kontrolka nie będzie świecić to może być regulator.
 • #19
  Staszek49
  Level 35  
  Kolego tylko zapytam, czy Twój ciągnik ma podłączany plus akumulatora na karter silnika (budę ciągnika), czy minus. W PRL-u produkowano traktory z "+" na karter silnika, więc sprawdź, bo może i w Twojej maszynie też tak jest i stąd takie problemy.
 • #20
  bubel500
  Level 13  
  Więc tak:
  -jak będę miał wolną chwilę, to sprawdzę czy po odłączeniu kontrolki nie będzie napięcia na D+
  - Jaki oryginalny regulator? Przełącznika nie mam, gdyż rozrusznik jest na 12V jak i cała instalacja
  -Minus jest na masę, oryginalnie