Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o bezpieczne podłączenie agregatu prądotwórczego

rdomiik 24 Cze 2018 23:40 1278 54
  • #1 24 Cze 2018 23:40
    rdomiik
    Poziom 8  

Witam,

Na wstępie proszę administratora o przeniesienie do innego działu jeśli wybrałem zły, aczkolwiek wydaje mi się, że jest on najbardziej odpowiedni.

Chciałem spytać o bezpiecznie podłączenie agregatu - mam domek na wsi, w którym często brakuje prądu i wtedy chciałbym przy pomocy przedłużacza zasilić lodówke, router do internetu, komputer, ew boiler wody czy czajnik elektryczny.
    Zaznaczę, że przy pomocy przedłużacza - nie ma mowy o żadnym podłączeniu całej rodzielni elektrycznej pod agregat, etc.

Agregat dostałem używany w spadku, nie moge znaleźć jego symbolu, ale mam zdjęcie prądnicy, które wklejam w załączeniu.

Pytania mam dwa:
    1) Czy ten agregat jest bezpieczny dla nowoczesnych urządzeń - zarówno laptopa, tv jak pralkę czy lodówke mam kupione nowe na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy i nie chciałbym ich spalić.
    Żarówka podpięta pod agregat nie mruga, nawet w momence gdy czajnik elektryczny gotował wodę. Boje się jednak podłączyć droższe urządzenia bez odpowiedniej wiedzy.
    Jak moge ustalic czy agregat posiada AVR? Czy wystarczy do tego miernik napięcia?

Widze, że można dokupic zewnętrzne regulatory napięcia - na popularnym portalu aukcyjnym znalazlem takie regulatory firmy Volt POLSKA i tu pytanie, czy one są coś warte i czy w ogóle są mi potrzebne?

2) Co jeszczę musze wiedzieć jesli chodzi o bezpieczeństwo korzystania z agregatu, chodzi mi o strone elektryczna, nie o obsługe silnika spalinowego.
    Zanim podłącze agregat chce wiedzieć jak nie spalić niczego i nie zrobić nikomu krzywdy.
    Czy warto wbić szpilki do uziemienia agregatu? Nie widzę co prawda na nim stosownego złącza, ale pewnie wystarczy podłączyć dowolne miejsce z metalowej ramy?
    Czy mogę podłączyć do niego urządzenia z wtyczką z tzw. uziemieniem (np pralka czy boiler elektryczny)? Czy to będzie bezpieczne, a może wręcz przeciwnie?
    To jest typowy(?) agregat jednofazowy, a wiec w gniezdzie daje napięcie +/- 115V na obu stykach.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

0 29
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 25 Cze 2018 01:49
    elektron000
    Poziom 11  

Witam,

moim zdaniem musisz najpierw przełączyć go w tryb pracy na napięcie 230V.

Co do uziemienia - można zrobić mu "zerowanie", (a może już ma zerowanie - potrzebna DTR-ka agregatu), ale nie jest to konieczne.
    W końcu jest to swego rodzaju "zasilanie separowane", a zerowanie pozwoliłoby jedynie na zadziałanie bezpiecznika
    w przypadku wystąpienia "przebicia na obudowę odbiornika" podczas pracy z agregatu.

0
  • #3 25 Cze 2018 02:15
    rdomiik
    Poziom 8  

elektron000 napisał:
    Witam,

moim zdaniem musisz najpierw przełączyć go w tryb pracy na napięcie 230V.

Co do uziemienia - można zrobić mu "zerowanie", (a może już ma zerowanie - potrzebna DTR-ka agregatu), ale nie jest to konieczne.
    W końcu jest to swego rodzaju "zasilanie separowane", a zerowanie pozwoliłoby jedynie na zadziałanie bezpiecznika
    w przypadku wystąpienia "przebicia na obudowę odbiornika" podczas pracy z agregatu.

On pracuje na 230V, tylko jak chyba każdy(?) agregat jednofazowy przenośny pracuje on w układzie IT.

Bardziej interesuje mnie jak ustalić czy on ma AVR (czy wystarczy zbadać voltomierzem pod obciażeniem i w momencie wyłączenia obciążenia) i czy do bezpiecznej pracy droższego sprzętu typu komputer, tv czy lodówka wystarczy sama obecność AVR, czy też ważna jest jeszcze stabilizacja częstotliwości?

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 25 Cze 2018 08:08
    elektron000
    Poziom 11  

Myślę, że odpowiedzi na te pytania powinny być zawarte w dokumentacji urządzenia (DTR, instrukcja,..).

A co do napięcia: na tabliczce jest 115/230, a Ty napisałeś, że masz w gniazdku 115.........

Jeśli chodzi o częstotliwość, to przecież ona wynika z obrotów silnika.
    Tak jak jest na tabliczce: 50Hz będzie wtedy, kiedy silnik będzie miał 3000obr/min.
    Zazwyczaj odbiorniki mają wystarczającą tolerancję na drobne odchyłki od nominalnej częstotliwości czy napięcia.

0
  • #5 25 Cze 2018 11:38
    retrofood
    Moderator

rdomiik napisał:

Chciałem spytać o bezpiecznie podłączenie agregatu - mam domek na wsi, w którym często brakuje prądu i wtedy chciałbym przy pomocy przedłużacza zasilić lodówke, router do internetu, komputer, ew boiler wody czy czajnik elektryczny.
    Zaznaczę, że przy pomocy przedłużacza - nie ma mowy o żadnym podłączeniu całej rodzielni elektrycznej pod agregat, etc.

Nie da się bez przystosowania instalacji do zasilania z agregatu, czyli wydzielenia obwodów które chcemy z agregatu zasilać i stworzenia możliwości przełączania źródła ich zasilania.

Dodano po 18 [minuty]:

rdomiik napisał:
    Czy ten agregat jest bezpieczny dla nowoczesnych urządzeń - zarówno laptopa, tv jak pralkę czy lodówke mam kupione nowe na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy i nie chciałbym ich spalić.
    Żarówka podpięta pod agregat nie mruga, nawet w momence gdy czajnik elektryczny gotował wodę. Boje się jednak podłączyć droższe urządzenia bez odpowiedniej wiedzy.

Mieszasz tutaj kilka rzeczy, więc od początku. Agregat jest tym lepszy im przebieg wytwarzanego przez niego napięcia ma pod obciążeniem kształt zbliżony do regularnej sinusoidy. Odkształcenie przebiegu najbardziej odbija się wtedy np na silnikach indukcyjnych, stąd lodówki w takich przypadkach często odmawiają współpracy. Dlatego jeśli nie masz oscyloskopu aby przebieg napięcia zbadać, możesz zrobić test załączając na chwilę lodówkę pod zasilania z agregatu. Jeśli nie wystąpią niepożądane odgłosy, wskazujące że silnikowi nie podoba się kształt tego napięcia, to i reszta urządzeń powinna pracować bez zarzutu. Tym bardziej, że zasilacze impulsowe akceptują pokaźny rozrzut parametrów. (Żarówka czy czajnik to obciążenia czysto rezystancyjne, im kształt sinusoidy jest zupełnie obojętny i będą pracowały w każdych warunkach).

rdomiik napisał:

Widze, że można dokupic zewnętrzne regulatory napięcia - na popularnym portalu aukcyjnym znalazlem takie regulatory firmy Volt POLSKA i tu pytanie, czy one są coś warte i czy w ogóle są mi potrzebne?

Za mało informacji by stwierdzić tak lub nie.

rdomiik napisał:

2) Co jeszczę musze wiedzieć jesli chodzi o bezpieczeństwo korzystania z agregatu, chodzi mi o strone elektryczna, nie o obsługe silnika spalinowego.
    Zanim podłącze agregat chce wiedzieć jak nie spalić niczego i nie zrobić nikomu krzywdy.
    Czy warto wbić szpilki do uziemienia agregatu? Nie widzę co prawda na nim stosownego złącza, ale pewnie wystarczy podłączyć dowolne miejsce z metalowej ramy?
    Czy mogę podłączyć do niego urządzenia z wtyczką z tzw. uziemieniem (np pralka czy boiler elektryczny)? Czy to będzie bezpieczne, a może wręcz przeciwnie?
    To jest typowy(?) agregat jednofazowy, a wiec w gniezdzie daje napięcie +/- 115V na obu stykach.

I tu jest pies pogrzebany. Bez miernika i pomiarów się nie obędzie. Bo zapis na tabliczce znamionowej, czyli U = 115/230 V sugeruje iż 230 V może być w tym przypadku napięciem międzyfazowym. Niby pisze, iż jest to agregat 1-fazowy, ale może mieć uzwojenie dzielone, a nie wiemy czy punkt środkowy nie został wyprowadzony i np. uziemiony. Bez rozstrzygnięcia tego dylematu każda podpowiedź dotycząca uziemiania czy też nie, może być błędna i niebezpieczna. Dlatego też rewelacje kol. elektron000 potraktuj na razie jako bajki z mchu i paproci.

1
  • #6 25 Cze 2018 11:42
    stomat
    Specjalista elektryk

Kolega, jak rozumiem, nie chce przystosowywać instalacji tylko podłączyć niektóre urządzenia za pomocą przedłużacza do agregatu. Po prostu wtyczkę lodówki wyciąga z gniazdka w ścianie i włącza do przedłużacza od agregatu.
    A jakie są gniazda wyjściowe z tego agregatu?

0
  • #7 25 Cze 2018 12:25
    rdomiik
    Poziom 8  

Dziękuje bardzo kolegom stomat i retrofood za merytoryczne odpowiedzi.

Jakbym miał DTR do tego agregatu to bym nie pytał pewnie - kłopot w tym, że brakuje tabliczki namionowej i nawet nie jestem w stanie ustalic producenta tego agregatu, a co dopiero modelu.

Agregat posiada dwa gniazda typu Schuko. Neonówka pokazuje napięcie w obu otworach gniazda, stąd wnioskuje, że jest tam po 115V, dające miedzyfazowe 230V - tak jest chyba we wszystkich przenośnych agregatach jednofazowych?

Ideałem byłoby oczywiście podłączenie agregatu do całej instalacji domowej przez przełącznik sieć-agregat i zgłoszenie tego do ZE, ale szczerze mówiąc to nie widzę możliwości żeby bezpiecznie połączyc agregat pracującu w IT z siecią domową w TN-C? Było to już wiele dyskusji jak to zrobić i chyba wszystkie sprowadzały się do tego, że się nie da?
    Jeżeli jest taki sposób to chetnie sie dowiem, a następnie zlece takie podłączenie elektrykowi z uprawnieniami.

Wiec na razie myśle właśnie o przedłużaczu, a tak na prawde to żeby to było elegancko to myśle o zrobieniu jednego gniazda 230V w domu, z osobnym obwodem, z którego przewód wypuszczę przez ścianę zewnetrzną prosto do agregatu i po prostu w momencie przerwy w dostawie energii bedę do tego gniazda wpinał lodówke, router i jakieś oświetlenie, a przy dłuższej przerwie również boiler elektryczny aby zagrzać wodę.

Dobrze rozumiem, że moge lodówke i komputer podpiać - w najgorszym wypadku one po prostu nie "ruszą", a nie sie spalą?
    Tak jak pisałem - przy pomiarze zwyklym woltomierzem agregat daje bardzo stabilne napiecie, nawet w momencie załączenia czy wyłączenia urządzenia o wiekszym poborze prądu (testowałem na czajniku elektrycznym).
    Oscyloskopu niestety nie mam.

Co do punktu środkowego to też mnie to zastanawia - może rozebrać prądnicę albo sprawdzić napięcie pomiędzy punktem środkowym a pozostałymi otworami w gniezdzie? Albo sprawdzic czy jest "przejscie" miedzy środkiem a rama agregatu? Taki pomiar odpowie jednoznacznie na pytanie o ew potrzebe uziemienia?

PS: Mam gdzies w garazu sprawny UPS firmy APC 2000. Jest bez baterii, ale moge go reanimować i zasilać lodówke z agregatu przez ten UPS - czy to miałoby sens? Czy ktoś z was się orientuje czy taki UPS wyprostuje wtedy częstotliwość? Czy w ogole "ruszy" z agregatu? Czy to miałoby sens, czy przekombinowane?

Dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi.

0
  • #8 25 Cze 2018 14:40
    Polon_us
    Poziom 41  

Załączam instrukcję instalacji i użytkowania tego generatora.
    Może koledze się przyda :)

Tak przy okazji - tabliczka znamionowa pokazuje "Self-regulated alternator".
    Moim zdaniem oznacza to, że generator ma wbudowaną automatyczną regulację poziomu napięcia.

W instrukcji producent zastrzega sie, że mogą wystąpić małe różnice w napięciu wyjściowym w sytuacji - generator obciążony i nie obciążony.

0
  • #9 25 Cze 2018 16:40
    stomat
    Specjalista elektryk

rdomiik napisał:
    Mam gdzies w garazu sprawny UPS firmy APC 2000. Jest bez baterii, ale moge go reanimować i zasilać lodówke z agregatu przez ten UPS - czy to miałoby sens?

Moim zdaniem nie ma sensu. Sądzę że przebieg napięcia z tego agregatu jest "lepszy" niż z UPS-a.
    Pozostaje problem taki że lodówki są zbudowane w I klasie i muszą być podłączone do przewodu ochronnego, a ten agregat to IT.

0
  • #10 25 Cze 2018 19:23
    Staszek49
    Poziom 34  

Aby sprawdzić, czy agregat posiada AVR, należy zdemontować tylny "dekiel" prądnicy. Jeśli prądnica jest wyposażona w (dość dużych rozmiarów) kondensator, to będzie oznaczać, iż nie posiada AVR-u. Agregat z AVR-rem (w kształcie kostki z kilkoma kabelkami) ma wirnik z 2 pierścieniami miedzianymi, po których ślizgają się szczotki AVR-u.

0
  • #11 26 Cze 2018 08:37
    stomat
    Specjalista elektryk

No przecież kolega Polon_us wstawił schemat tej prądnicy. Wynika z tego że to zwykła maszyna asynchroniczna ze wzbudzeniem kondensatorowym.

0
  • #12 26 Cze 2018 13:58
    rdomiik
    Poziom 8  

I jest tak jak koledzy piszą - brak AVR.

Czy moge dołożyć we własnym zakresie? Widze, że można kupić wiele modułów AVR. Czy ktoś z kolegów może doradzić jaki konkretny model potrzebuję?

0
  • #13 26 Cze 2018 18:47
    markus-19
    Poziom 18  

elektron000 napisał:
    Co do uziemienia - można zrobić mu "zerowanie",

Z tym zerowaniem to bym się tak nie rozpedzał.

Dodano po 29 [minuty]:

Chciałbym zauważyć że (wg opisu) jest to niewielki agregacik 4,1 kVA, z gniazdem schuko x2, dlaczego nie zadzwonisz do polskiego przedstawiciela w kwestii uziemienia? Jeśli wyposażony jest w gniazda powinien mieć również zabezpieczenie nadmiarowe/ może też rocznicowe. Szczegóły maja znaczenie. Dopytaj u przedstawiciela

0
  • #14 26 Cze 2018 19:58
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

markus-19 napisał:
    dlaczego nie zadzwonisz do polskiego przedstawiciela w kwestii uziemienia?

Na schemacie jest pokazane jak uziemić ów agregat . Myślę że symbole na nim też są wyraźne.
    Wykonanie uziomu powierz fachowcowi , to nie proste wbicie "szpilki "do ziemi. Druga sprawa to nie wolno ci łączyć twojej instalacji wewnątrz domu jeśli jest ona w TN-C . Tylko TN-S daje taką możliwość. Polecam wszystkim zrobić oddzielną instalację czyli oddzielne gniazdka dla najpotrzebniejszych odbiorników . Oczywiście z bolcami ochronnymi i przewodem ochronnym .

0
  • #15 26 Cze 2018 21:05
    markus-19
    Poziom 18  

Krzysztof Reszka napisał:
    nie wolno ci łączyć twojej instalacji wewnątrz domu jeśli jest ona w TN-C . Tylko TN-S daje taką możliwość.

Też chyba nie do końca. Wg mnie uziemany jest tam odczep/punkt wspólny 2x115V. To nie jest agregat do "mieszkaniówki" tylko przenośne źródło prądu....

0
  • #16 26 Cze 2018 21:19
    Krzysztof Reszka

markus-19 napisał:
    Też chyba nie do końca. Wg mnie uziemany jest tam odczep/punkt wspólny 2x115V. To nie jest agregat do "mieszkaniówki" tylko przenośne źródło prądu..

Kolego sieć jest dwufazowa IT . Uziemiamy PE w gnieździe i tylko tyle. Spojrzyj na schemat .
    Ps.
    Po dodaniu informacji od producenta nie do końca jestem przekonany o takim połączeniu o którym on wskazuje w punkcie" A " o uziemienie punktu wspólnego . Schemat jednofazowy nie zawiera takiego elementu. Nie mamy tabliczki połączeń czy jest ona zgodna z schematem.

0
  • #17 26 Cze 2018 21:43
    rdomiik
    Poziom 8  

Od polskiego dystrybutora dostałem właśnie odpowiedź, brzmi ona tak:
    Pytanie o bezpieczne podłączenie agregatu prądotwórczego

Mam agregat w "wersjii standardowej". I co teraz zrobić w kwestii uziemienia?

Agregatu absolutnie nie będe podpinał do istniejącej sieci w domu - tak jak pisałem, będzie osobne gniazdo na osobnym obwodzie, do ktorego w razie awarii zasilania będe przepinał najpotrzebniejsze urządzenia.

Ponawiam tez pytanie o AVR, bo dzieki pomocy kolegów okazało się, że nie posiada on takiego regulatora - czy jest możliwość w miare prostego prostego dołożenia takiego regulatora do tego agregatu, a jeśli nie, to czy warto dokupić zewnetrzyny regulator napieci o jakim wspominałem w pierwszym poście? Chodzi mi o zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia sprzetu AGD i RTV podpiętego do agregatu.

0
  • #18 26 Cze 2018 22:39
    gimak
    Poziom 37  

rdomiik napisał:
    Ponawiam tez pytanie o AVR, bo dzieki pomocy kolegów okazało się, że nie posiada on takiego regulatora - czy jest możliwość w miare prostego prostego dołożenia takiego regulatora do tego agregatu, a jeśli nie, to czy warto dokupić zewnetrzyny regulator napieci o jakim wspominałem w pierwszym poście? Chodzi mi o zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia sprzetu AGD i RTV podpiętego do agregatu.

Obawiam się, że takie proste dołożenie AVR, jest raczej niemożliwe, bez modernizacji samego agregatu. Natomiast zewnętrzny regulator wspomniany w pierwszym poście sądząc po opisie powinien się sprawdzić - mam na myśli stabilizator napięcia o odpowiedniej mocy.

0
  • #19 27 Cze 2018 01:46
    rdomiik
    Poziom 8  

gimak napisał:

Natomiast zewnętrzny regulator wspomniany w pierwszym poście sądząc po opisie powinien się sprawdzić - mam na myśli stabilizator napięcia o odpowiedniej mocy.

Niestety znalazłem tylko jeden post o tym stabilizatorze i nie jest on zbyt pochlebny - wynika z niego, że reaguje dopiero po 10 sekundach i nadal utrzymuje napięcie z dokładnością zaledwie 8%.

0
  • #20 27 Cze 2018 06:39
    markus-19
    Poziom 18  

I jednak nie jest to agregat IT a TN (choć w pewnej konfiguracji może nim być). Zaproś jakiegoś elektryka zróbcie pomiary przy różnych obciążeniach, zaobserwujcie pracę silnika i napiecia. Może okazać się że jednak posiada samoregulację napięcia. Pewne wahania na pewno będą pytanie czy bezpieczne dla elektroniki. Sprawdzić należy V i Hz. Ciekawi mnie jak kolega chce w praktyce zasilić ten osobny obwód? Proszę pamiętać iż potocznie jest to agregat 1f tak na prawdę ma dwie fazy. Nie przeszkadza to oczywiście w funkcjonowaniu sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

0
  • #21 27 Cze 2018 15:27
    Krzysztof Reszka

markus-19 napisał:
    I jednak nie jest to agregat IT a TN (choć w pewnej konfiguracji może nim być).

Co ze schematu nie wynika . Ciekawe czy punkt środkowy uzwojenia jest wyprowadzony na zewnątrz, jeśli nie to tylko mrzonki serwisanta.

1
  • #22 27 Cze 2018 15:56
    markus-19
    Poziom 18  

Krzysztof Reszka napisał:
    Ciekawe czy punkt środkowy uzwojenia jest wyprowadzony na zewnątrz, jeśli nie to tylko mrzonki serwisanta.

Mnie ciekawi czy punkt ten nie jest czasem połączony z obudową. Jest tam wzmianka o zacisku PE na obudowie, więc jest to wysoce prawdopodobne. Jeśli byłoby inaczej, równie dobrze (nawet jeśli instrukcja takiej możliwości nie podaje) można by było uziemić jedna z faz otrzymując coś na wzór naszego TN z przewodem Neutralnym. Jednak nie zalecam tego autorowi w tym przypadku!!!

0
  • #23 27 Cze 2018 16:00
    gimak
    Poziom 37  

rdomiik napisał:
    Niestety znalazłem tylko jeden post o tym stabilizatorze i nie jest on zbyt pochlebny - wynika z niego, że reaguje dopiero po 10 sekundach i nadal utrzymuje napięcie z dokładnością zaledwie 8%.

Przypuszczam, że żaden agregat, nawet ten wyposażony w AVR nie trzyma sztywno napięcia. Nie pamiętam, jakie są dopuszczalne odchyłki napięcia w sieci, mniejsze, czy większe od 8%.
    markus-19 napisał:
    Proszę pamiętać iż potocznie jest to agregat 1f tak na prawdę ma dwie fazy.

Tak się zastanawiam, jak agregat 1-fazowy, może mieć dwie fazy. Mam agregat 1-fazowy (chińczyk), bez AVRu i są tam dwa uzwojenia - robocze oraz wzbudzenia, ale każde ma osobne wyprowadzenia.

0
  • #24 27 Cze 2018 16:47
    jack63
    Poziom 42  

[quote="gimak"]Przypuszczam, że żaden agregat, nawet ten wyposażony w AVR nie trzyma sztywno napięcia.

markus-19 napisał:
    przypuszczać. To jest pewnik.
    Z resztą co to jest trzymanie napięcia przemiennego?
    Którego napięcia? RMS, AV, pp ? Które jest na prawdę istotne? A może istotny jest kształt przebiegu?
    [quote="markus-19"]Proszę pamiętać iż potocznie jest to agregat 1f tak na prawdę ma dwie fazy.

Nie. To agregat jednofazowy. Uzwojenia mocy są jak w transformatorze z wyprowdzonym środkiem. Takim do prostownika dwupołówkowego. To typowy amerykański patent. Pisał o tym jeden z kolegów.
    Prawdopodobnie na przełącznik napięć 115/230 VAC wyprowadzone są początki i końce dwóch (lub parzystej wielkrotności) cewek. Gdy połączymy cewki szeregowo odpowiednio je "fazując" mamy 230VAC. Gdy równolegle "fazując" odwrotnie mamy 115VAC.

0
  • #25 27 Cze 2018 17:02
    markus-19
    Poziom 18  

gimak napisał:
    Tak się zastanawiam, jak agregat 1-fazowy, może mieć dwie fazy. Mam agregat 1-fazowy (chińczyk), bez AVRu i są tam dwa uzwojenia - robocze oraz wzbudzenia, ale każde ma osobne wyprowadzenia.

W IT też występuje pojęcie 1f pomimo że występują 2 fazy. Maszyny prądotwórcze dzielimy na 1f i 3f.

Dodano po 4 [minuty]:

jack63 napisał:
    markus-19 napisał:
    przypuszczać. To jest pewnik.
    Z resztą co to jest trzymanie napięcia przemiennego?
    Którego napięcia? RMS, AV, pp ? Które jest na prawdę istotne? A może istotny jest kształt przebiegu?

Proszę nie przypisywać mi nie moich wypowiedzi....

Dodano po 10 [minuty]:

jack63 napisał:
    Nie. To agregat jednofazowy. Uzwojenia mocy są jak w transformatorze z wyprowdzonym środkiem. Takim do prostownika dwupołówkowego.

Zadaj sobie pytanie po co jest ten prostownik i jakie znaczenie ma dla użytkownika który chce tyko umieć bezpiecznie użyć. Będziemy teraz rozkładać maszynę na części pierwsze i analizować poszczególne elementy?
    Poza tym kolega chyba nie przyjrzał się schematowi...

0
  • #26 27 Cze 2018 19:44
    rdomiik
    Poziom 8  

markus-19 napisał:

Zadaj sobie pytanie po co jest ten prostownik i jakie znaczenie ma dla użytkownika który chce tyko umieć bezpiecznie użyć.

No właśnie - bardzo cieszy mnie, że toczy się dyskusja, ale martwi fakt, że nadal są zupełnie odmienne wnioski. Co gorsza nie tylko koledzy mają odmienne wnoski, a również dwaj elektrycy do których dziś zadzwoniłem z myślą o zleceniu takiego odpłatnego podłączenia - po streszczeniu mojego problemu slyszalem w słuchawce, że też nie mają pewnego rozwiązania i tego zlecenia nie chcą się podjąć.

Czy jest coś, co mogę jeszcze spawdzić, zmierzyć posiadanym multimetrem, ew rozebrać i sfotografować aby dostać od kolegów 100% pewną odpowiedź jak do tego agregatu bezpiecznie podłączyć niezbędne mi domowe urządzenia elektryczne w wypadku awarii zasilania? Z tego co wiem wiekszość agregatów jednofazówych działa na tej zasadzie i mój przypadek nie jest specjalnie rzadki(?)

Osobny obwód, brak styku z siecią z ZE, to będzie oczywiście zachowane. Ale nadal nie wiem czy mam uziemiać agregat czy nie, czy obudowę, czy jedną "fazę" czy może styk uziemienia ochronnego w gniezdzie?
    Mam już zrobione gniazdo w domu, wyprowadzony od tego gniazda przewód 3x2.5mm w miejsce w którym będzie stał agregat. Teraz pytanie co dalej?

0
  • #27 27 Cze 2018 19:57
    Staszek49
    Poziom 34  

Tylko informacyjnie podam, iż spotykałem agregaty zarówno jedno i jak i trójfazowe, w których do stelażu (fabrycznie) były podpięte przewody o długości ok. 0,5 mb. w kolorze żółto/zielonym, zakończone końcówką z "oczkiem". Z tego wynika, iż producent przewidywał podpięcie wspomnianego przewodu do tzw. "uziemienia".

0
  • #28 27 Cze 2018 20:03
    rdomiik
    Poziom 8  

Staszek49 napisał:
    Tylko informacyjnie podam, iż spotykałem agregaty zarówno jedno i jak i trójfazowe, w których do stelażu (fabrycznie) były podpięte przewody o długości ok. 0,5 mb. w kolorze żółto/zielonym, zakończone końcówką z "oczkiem". Z tego wynika, iż producent przewidywał podpięcie wspomnianego przewodu do tzw. "uziemienia".

Tu brak takiego przewodu, ani jakiegokolwiek widocznego zacisku oznaczonego symbolem uziemienia.

Jest przewód żółto-zielony idący spod śrubki wkręconej w silnik do śrubki wkręconej w ramę agregatu. Mierzenie multimetrem wykazuje, że jest przejście pomiędzy w/w punktami a stykiem ochronnym w gniazdach Schuko.
    Neonówka (wiem, że to słaby przyrząd, znam jego wady) świeci w obu stykach gniazda. Między tymi stykami multimetr pokazuje ~250V.
    Pomiar pomiędzy stykiem środkowym ochronnym a pozostałymi stykami wykazuje 0V.

0
  • #29 27 Cze 2018 20:29
    markus-19
    Poziom 18  

Zwróć uwagę że w odpowiedzi od producenta masz pktA czyli w agregatach jednofazowych należy uziemić punkt zerowy obu głównych uzwojeń. Oznacza to że po tej czynności względem PE będziesz miał po 115V na każdej fazie. Jest kilka możliwości podłączenia, ale pomysł podłączania części instalacji obiektu budowlanego przez wtyczkę bardzo mi się nie podoba (chyba że miałeś inny pomysł) ponadto nie jeden elektryk popełnił błąd przy podłączeniu, dlatego nie chce Ci doradzać jak to można zrobić, wg mnie ten agregat te został zaprojektowany do współpracy z obiektami budowlanymi i tyle.

0
  • #30 27 Cze 2018 21:06
    Krzysztof Reszka

markus-19 napisał:
    ale pomysł podłączania części instalacji obiektu budowlanego przez wtyczkę bardzo mi się nie podoba (

A dlaczego, wszystkie agregaty przenośne są tak podłączone do sieci przez wtyczkę . Robiłem wiele takich instalacji oddzielnych i zawsze to polecam niż grzebanie w instalacji nie spełniającej wymogów . Problem to ochrona Pporażeniowa , będzie należało wykonać punkt " A " ale przede wszystkim zgodnie z opisem serwisu zabudować zabezpieczenie nadprądowe i wyłącznik różnicowo-prądowy.

0
  Szukaj w 5mln produktów