Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt kolumn domowych na głośnikach estradowych.

01 Lip 2018 15:56 639 15
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich. Posiadam następujące głośniki po dwie sztuki:
  - 15 calowy elektro sound
  - 12 calowy którego nie znam gdyż powycierane są napisy na magnesie
  - 1 calowy driver beyma.
  Wszystkie głośniki siedziały w estradowych kolumnach silver sound. Chciałbym zbudować z nich dwie kolumny domowe w fornirze lub okleinie. Wiem że może się to wydać przesadą z tymi przetwornikami ale po prostu chcę mieć takie kolumny. Proszę zatem o pomoc w zaprojektowaniu takiej kolumny. Kolumna miałaby dzielony środek tak aby głośnik basowy 15 calowy nie pracował w jednej komorze ze średnio tonowym. Nie bardzo wiem jakiej średnicy stosować bass refleksy i jakiej długości oraz same wymiary kolumny. Na rysunku nie widać prostokątnego wylotu pod głośnikiem basowym ale docelowo ma tam być.
  Projekt kolumn domowych na głośnikach estradowych.Projekt kolumn domowych na głośnikach estradowych.Projekt kolumn domowych na głośnikach estradowych.Projekt kolumn domowych na głośnikach estradowych.
 • Poziom 37  
  sądzisz, że te głośniki mają jakiekolwiek oficjalne dane aby to zaprojektować?
 • Poziom 43  
  Objętość obudowy musi być dobrana do głośnika niskotonowego i jego strojenia (BR). Od tej pojemności należy odjąć pojemności które zajmują : Głośnik niskotonowy i wysokotonowy oraz komora głośnika średniotonowego. W wypadku BR należy również odjąć pojemność zajmowaną przez tunel BR. Pojemność jaką w ten sposób obliczysz należy traktować jako Netto - i należy ją uwzględnić podczas wstępnych obliczeń.
  Poszukaj (na forum powinny być) projektu w którym zastosowano taki głośnik niskotonowy jak Twój. Pozwoli to (zakładając, ze projekt jest wykonany poprawnie) uniknąć konieczności liczenia pojemności i strojenia. Do dalszych obliczeń (zwrotnica) potrzebne będą charakterystyki częstotliwościowe głośników - jeśli to kolumny SS można spróbować udać się do źródła i podpytać jak były dzielone i jaka zwrotnica będzie najodpowiedniejsza. Bez parametrów (a sam przyznajesz, że śreniotonowy nie ma nawet oznaczeń typu), może być niezwykle kłopotliwe dobranie odpowiednich parametrów zwrotnicy.
  farfik napisał:
  Na rysunku nie widać prostokątnego wylotu pod głośnikiem basowym ale docelowo ma tam być.
  A co to są te okrągłe na boku przedniej ścianki?
 • Poziom 10  
  Te okrągłe z boku to otwory w obudowie ,,bass refleksy" . Na obudowie są narysowane ale nie koniecznie muszą tam być. Jedyne paczki jakie widziałem na tych głośnikach to band pasy i trudno się do nich odnieść budując takie kolumny.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Nie wiem czy stosować te otwory do głośnika średnio tonowego ale biorąc pod uwagę średnicę głośnika mogą się okazać potrzebne.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Obudowa ma być podzielona w środku, trochę za nisko narysowałem jeden wylot, no ale to tylko rysunek poglądowy.
 • Poziom 43  
  Nie stosuje się nigdy głośników średniotonowych w obudowie z otworem - wręcz przeciwnie; obudowa dla takiego głośnika jest mała na tyle, żeby tylko zmieścić sam głośnik i ewentualnie wytłumienie. Wynika to z prostej zależności - im większa częstotliwość tym mniejsze wychylenie membrany. Dla większości zespołów 3-way częstotliwość podziału dla głośnika śreniotonowego nie jest niższa niż 600 Hz, a dla takiej częstotliwosci amplituda nie przekracza 2mm.
  Tak więc lepiej będzie zmniejszyć zabudowę głośnika średniotonowego; skorzysta na tym głośnik niskotonowy, który w większej objętości obudowy łatwiej osiągnie niskie częstotliwosci i zdecydowanie korzystnie wpłynie to z kolei na strojenie BR.
  Masz parametry tego głośnika niskotonowego? Przeważnie zakłada się że rezonans obudowy powinna być równa częstotliwosci rezonansowej głośnika. Znając te parametry możesz łatwiej obliczyć podstawową pojemność NETTO kolumny a to z kolei rzutuje na wymiary całej obudowy i wielkość płyty czołowej czy też rozmieszczenie głośników.
 • Poziom 10  
  A już miałem pytać czy można średnio tonowy głośnik umieścić w małym pudełeczku:) To już coś nie coś wiem. Dzięki za pomoc. Poszukam informacji o tych głośnikach. A jak to jest z tymi wylotami powietrza, lepiej się sprawdzają prostokątne otwory na dole kolumny czy klasyczne plastikowe wyloty okrągłe?
 • Poziom 43  
  farfik napisał:
  czy można średnio tonowy głośnik umieścić w małym pudełeczku
  Ważne żeby to "pudełeczko" było sztywne na tyle, by nie wibrowało od drgań (zmian ciśnienia) emitowanych przez głośnik niskotonowy.
  farfik napisał:
  lepiej się sprawdzają prostokątne otwory na dole kolumny czy klasyczne plastikowe wyloty okrągłe?
  W zasadzie nie ma różnicy. Okrągłe mają tę zaletę, że można dokupić odpowiednie tunele (gotowe) z wyprofilowanym wlotem, więc ładniej wyglądają.
  Z kolei prostokątny otwór (czy w ogóle otwór-y ) na dole kolumny podbijają nieco najniższe częstotliwości.
 • Poziom 10  
  Znalazłem dane głośnika ,,prawie identycznego". Prawie bo też McCauley, 15 cali ale lekko inny magnes. Podobno jest to ten sam głośnik tylko inny wypust czy model.
  Dane:
  Fs=38 Hz
  Qms=12,6
  Vqs=155liters
  Xmax=4,8mm
  1W sensitivity - 100dB
  Pe=400W
  W innym poście ktoś pisał żeby zrobić na tym głośniku kolumnę 105l strojoną na 50hz.
 • Poziom 10  
  A czy mógłby pan napisać jak się mają długości tuneli okrągłych lub tych prostokątnych do dźwięku?
 • Poziom 43  
  Liczy się nie kształt tunelu (a w każdym razie nie na tyle by miało to wpływ), ale rezonans otworu (tunelu) a ten zależy od długości tunelu, jego średnicy lub powierzchni i długości.
 • Poziom 10  
  A z jakiego materiału zrobić obudowę? Czy płyta osb się nadaje? Bo ciężko coś u nas dostać płytę wiórową surową. Wszystkie laminowane albo osb.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Jeśli głośniki estradowe to moim zdaniem tylko sklejka (liściasta). OSB musiało by być grube, a więc i ciężkie, a i tak mało odporne na przypadkowe odłupanie narożników. Oklejaka 16mm plus kilka wzmocnień w newralgicznych miejscach i będzie ok.
 • Poziom 10  
  A jak odejmuje się od całkowitej objętości, objętość wylotów? Mam po prostu obliczyć objętość walca i odjąć ją od całości?
 • Poziom 43  
  farfik napisał:
  Mam po prostu obliczyć objętość walca i odjąć ją od całości?
  Walca lub prostopadłościanu - jeżeli zdecydujesz się na wylot prostokątny. Uwaga - zewnętrzne wymiary musisz brać do obliczeń.
 • Poziom 10  
  A czy Vqs 155 liters oznacza że głośnik powinien pracować w paczce o pojemności 155 litrów?
 • Poziom 10  
  Podpowie ktoś czy MDF jest dobrym materiałem na obudowę?