Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik NOIROT-kwestia regulacji temperatury i spalony stycznik

Despera-do 09 Lip 2018 22:26 102 5
  • #1 09 Lip 2018 22:26
    Despera-do
    Poziom 2  

Witam serdecznie wszystkich użytkowników portalu.

Pierwsza moja wizyta, proszę w związku z tym o wyrozumiałość.
    Mam problem związany z funkcjonowaniem mojego grzejnika marki NOIROT.
    Problem ten zidentyfikowałem po remoncie mieszkania, i dwóch wizytach ekipy elektryków.
    Niestety, problem nadal istnieje, a środków na finansowanie kolejnych wizyt specjalistów nie mam.
    Przed kolejnym wezwaniem ekipy postanowiłem zwrócić się do specjalistów na forum.

Co stwierdziłem w dniu dzisiejszym? Otóż, utwierdzano mnie w przekonaniu, że mój grzejnik będzie działał. Niestety nie działa. Odczepiłem grzejnik od ściany i na "kostce" nie stwierdziłem napięcia (brak wskazania kontrolki).
    W skrzynce elektrycznej znalazłem odpowiedni wyłącznik różnicowy, obok niego stycznik FAEL SM 221 01, i dalej właściwy wyłącznik nadprądowy oraz bezpiecznik. Nie zdziwiło mnie, iż na wejściu i wyjściu tego bezpiecznika panuje bezprąd (brak wskazania kontrolki).
    Zdziwiło mnie zachowanie stycznika oraz sposób podłączenia okablowania.

Od wyłącznika różnicowego wychodzi jeden przewód, który podłączony jest do A1 stycznika, A2 natomiast podłączone jest do obudowy skrzynki elektrycznej. W numer 1 stycznika wpięty jest przewód zmierzający do kostki przy grzejniku. W numer 2 stycznika natomiast wpięto przewód zmierzający do właściwego bezpiecznika. Na wejściu ani na wyjściu nie ma napięcia.

Czy znajdzie się odważny aby starszemu człowiekowi wytłumaczyć o co chodzi?
    Dlaczego ogrzewanie nie działa?
    Dodam, iż w mojej skromnej kawalerce to jedyne źródło ciepła i że mam termostat EBERLE INSTAT2.

Dokonałem wymiany stycznika, jakkolwiek bez rezultatu. Podłączyłem tak jak było, i jest jak było - bez zmian, prądu nie ma.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników.

Krzysztof

Grzejnik NOIROT-kwestia regulacji temperatury i spalony stycznik

0 5
  • Pomocny post
    #2 10 Lip 2018 13:30
    teskot
    Poziom 27  

A1 i A2 to zasilanie cewki stycznika. Jeśli w mieszkaniu jest termostat to jeden z tych zacisków musi iść do termostatu, drugi do listwy N za RCD. 1 i 2 to wyprowadzenie styków; jeden z nich musi iść do wyłącznika nadprądowego, który zabezpiecza obwód grzejnika, drugi do grzejnika. Natomiast zasilanie w/w wyłącznika nadprądowego do wyjścia RCD. Tam musi być zasilanie-sprawdź neonówką, czy masz na wszystkich wejściach RCD zasilanie, następnie na jego wyjściach i na wejściu do włącznika nadprądowego zabezpieczającego obwód grzejnika.

0
  • #3 10 Lip 2018 16:46
    Despera-do
    Poziom 2  

Witam serdecznie teskot dziękując za odpowiedź.
    Tłumacząc Twój opis na opisaną przeze mnie sytuację, w A1 mam zaciśnięty brązowy przewód termostatu, w A2 niebieski przewód podpięty do listwy N umiejscowionej w górnej części zdjęcia.
    W wyprowadzenia styków 1 i 2 mam aktualnie wpięte: w 1 - brązowy przewód zasilający (wychodzący z RCD), w 2 zaś mam czarny przewód prowadzący do wyłacznika nadprądowego odpowiedzialnego za zasilanie grzejnika (na zdjęciu to pierwszy wyłącznik z prawej). Dwa nowe zdjęcia prezentują jeszcze ten starszy stycznik, który podejrzewając o dysfunkcję wymieniłem na Scheidera. Podłączenie przewodów jest jednakże takie samo.
    Zasilanie mam na wszystkich wejściach RCD, w konsekwencji również na styku 1 stycznika.
    Jakkolwiek na wyjściu stycznika nie mam zasilania, siłą rzeczy nie ma go również w wyłączniku nadprądowym (tym pierwszym z prawej na zdjęciu).
    W którym miejscu tego labiryntu jest "pies pogrzebany" ?
    Pozdrawiam.
    Krzysztof
    Grzejnik NOIROT-kwestia regulacji temperatury i spalony stycznikGrzejnik NOIROT-kwestia regulacji temperatury i spalony stycznik

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lip 2018 19:19
    teskot
    Poziom 27  

W termostacie. To on jest odpowiedzialny za podanie fazy na zacisk A1 (w Twoim przypadku). Czyli po nitce do kłębka-do termostatu musi dochodzić skądś przewód fazowy i w sytuacji, kiedy temperatura zadana będzie wyższa od tej w pomieszczeniu termostat pod fazę na stycznik powodując jego załączenie. Ten z kolei poda zasilanie na wyłącznik nadprądowy i dalej na grzejnik. Więc proponowałbym zajrzeć do termostatu i/lub ewentualnie przedzwonić przewody do niego dochodzące.

0
  • #5 12 Lip 2018 08:22
    Despera-do
    Poziom 2  

Wszystko się zgadza. Zgodnie z Twoją diagnozą, termostat nie pracował tak jak należy. Zdecydowałem się na ostatnią wizytę fachowca.
    I mam teraz nowy grzejnik, z termostatem elektronicznym, który załącza się przez wspomniany termostat główny.
    Nowy labirynt się właśnie stworzył. Mam jedynie nadzieję, że takie selektywne włącz/wyłącz z głównego termostatu nie wpłynie destrukcyjnie na termostat nowego grzejnika.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Krzysztof

0
  • #6 12 Lip 2018 08:41
    teskot
    Poziom 27  

Cieszę się, że się udało, aczkolwiek z opisu wynika, że zrobił się jakiś galimatias. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby łączyć termostaty kaskadowo no i przy rezygnacji z centralnego termostatu stycznik staje się zbędny. Ale to już powinien wiedzieć fachowiec, który był na miejscu.

1