Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-Mobile

bzc0fq 28 Lip 2018 16:59 240 7
  • #1 28 Lip 2018 16:59
    bzc0fq
    Poziom 5  

Witam,
    Zastanawiam się nad zakupem LTE do domu bez limitu GB z modemem Huawei B525s w opcji 60MB od T-Mobile.
    Mieszkam pod Skawiną i jestem w odległości 580m w linii prostej od stacji T-Mobile (26002) ID: 52653 Skawina, ul. Krakowska 87 i 480m od stacji T-Mobile (26002) ID: 51240 Kraków, ul. Podgórki Tynieckie 2. Nie mam bezpośredniej widoczności z żadną ze stacji. Na drodze stoi zwykła wiejska zabudowa jednorodzinna.
    Nie mam też żadnego telefonu w T-Mobile (tylko w PLAY) żeby sprawdzić poziom sygnału.

W związku z powyższym mam 3 pytania:
    1. Czy jest jakaś możliwość sprawdzić za pomocą telefonu z Androidem w PLAY poziom sygnału LTE z T-Mobile? Jeżeli tak to proszę o krótkie wskazówki jak to zrobić.
    2. Czy może ktoś sprawdzić jakie zakresy LTE dostarcza T-Mobile z powyższych dwóch stacji bazowych? W różnych serwisach są różne informacje.
    3. Czy korzysta ktoś w mojej okolicy (ul. Skotnicka w Krakowie - Sidzina) tych stacji bazowych? Jeżeli tak to jaka jest jakość usługi/jakie transfery/jaka stabilność.

Do modemu B525s zamierzam zakupić taką antenę: Link

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam

0 7
  • Pomocny post
    #2 28 Lip 2018 18:48
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Kupić starter T-Mobile za 5 zł z taryfą STRONG LTE i sprawdź w aplikacji Network Cell Info na telefonie LTE z Android parametry sygnału oraz ECI, eNB BTS-a z którego korzystasz, potrzebne dane pokaże zakładka DANE. Wykonać speedtest wieczorem i pokazać wynik. Test w domu i na zewnątrz. BTS-sy NetWorks po rozwodzie między operatorami więc pewnie z LTE2600, LTE2100, LTE1800 T-Mobile, możliwe ze i LTE800. Przy tych odległościach telefon powinien logować się do LTE2600. B525 agreguje 2 pasma LTE a ich wybór możliwy za pomocą HManagera. Oczywiście nie kupujesz tego g... z linka udającego antenę.

0
  • #3 28 Lip 2018 22:57
    bzc0fq
    Poziom 5  

Dziękuję za dobre wskazówki.
    Oto wyniki pomiarów.

1. W pokoju na parterze:
    Generalnie sygnał na komórce jest bardzo słaby.
    Jak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-MobileJak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-MobileJak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-Mobile

Ciekawe że na mapie widać że BTS do którego się łączy komórka jest zupełnie inny gdzieś daleko! Nawet nie wiedziałem że tam jest. Stojąc na polu stałem przed drzwiami wejściowymi, po drugiej stronie domu względem tego BTSa.

2. Na polu przed domem:
    Jak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-MobileJak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-MobileJak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-MobileJak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-Mobile

3. Na poddaszu tam gdzie miałby stać router:
    Jak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-MobileJak sprawdzić parametry LTE z T-Mobile bez telefonu z T-Mobile

Nie rozumiem dlaczego nie łapie sygnału z opisywanych wcześniej BTS'ów. Kupiłem zestaw startowy tak jak w opisie z T-Mobile Strong LTE.
    W serwisie http://beta.btsearch.pl w ogóle nie ma tego BTSa do którego się łączę. Chyba że aplikacja coś miesza.

Co Wy na to?

Dodano po 10 [minuty]:

aha, jeszcze wyniki speedtest.pl:
    pobieranie 15,3Mb/s
    wysyłanie 0,51Mb/s
    opóźnienie 58ms.

0
  • #4 28 Lip 2018 23:00
    matek451

Połączenie z LTE2600 T-Mobile na BTS-ie Networks Krakowska 87. W domu słaby sygnał, na zewnątrz dużo lepszy. Dobry SINR więc i prędkości powinny być niezłe, jak wygląda DL/UL?

0
  • #5 28 Lip 2018 23:11
    bzc0fq
    Poziom 5  

wyszedłem na pole w to samo miejsce którym robiłem wcześniejsze pomiary (6 metrów od pokoju) i wyniki speedtestu są następujące:
    pobieranie 62,9Mb/s
    wysyłanie 14,39Mb/s
    opóźnienie 51ms
    No takie parametry to by mnie zadowalały.

Wiec z tego wynika że to tylko kwestia odpowiedniej anteny i wystawienia jej na pole.
    Dodatkowo z routerem powinno być lepiej/stabilniej bo może agregować pasmo, tak?

0
  • Pomocny post
    #6 28 Lip 2018 23:26
    matek451

Tak jak napisałem wysoki SINR to dowód na dobre prędkości. Pasmo LTE2600 na tym BTS-ie jest nieobciążone. Agregacja LTE2600+1800 na B525, oczywiście antena zewnętrzna pracująca w paśmie 1800-2600MHz.

0
  • #7 29 Lip 2018 14:50
    bzc0fq
    Poziom 5  

Dzięki za odpowiedź.
    Czy mógłbyś polecić jakąś w miarę niedrogą a dobrą antenę, która by się nadawała do moich celów?
    Jak długi kabel może być? Jak miałbym wystawiać antenę na dach to potrzebowałbym z 10m, ale mogę zamontować antenę nad wejściem to ze 3-5m wystarczą.

Dodano po 15 [godziny] 11 [minuty]:

Czy proponowana w innym poście antena , kabel maksimum 10m od razu z SMA na kablu - sprawdziła by się dobrze i w moim przypadku? 10m kabla pozwoliło by mi wystawić antenę na komin. Może osiągnął bym bezpośrednią widoczność, a w każdym razie znacząco wyeliminował niską zabudowę.

PS.
    Osiągi na zewnątrz są bardzo dobre i w moim przypadku w zupełności zadowalające. Aktualnie mam neostradę która chodzi różnie od 2 do 10 MB/s, ale ostatnio częściej 2MB/s, a Orange oświadczył że z tym nic nie zrobi bo umowa jest do 10MB/s. O światłowodzie można tylko pomarzyć. Pozostaje tylko radio. Zadowoliło by mnie stabilne 20MB/s, co jak widzę może być dostępne.

0
  • #8 31 Lip 2018 15:48
    bzc0fq
    Poziom 5  

Zamykam temat bo uzyskałem odpowiedzi na większość z moich pytań.
    Mam już podłączony zestaw z T-Mobile. Wrażenia są następujące:
    1. Modem Huawei B525S jest raczej ubogi w porównaniu do FunBoxa. Ma tylko podstawowe funkcje.
    Nie mniej jednak w tłumie ujdzie jako minimum.
    2. Zasięg w domu 2-4 kresek na modemie. Test prędkości w kilku testach pokazał:
    DL:30-45MB/s
    UL:5-9MB/s
    opóźnienie: 30-50ms
    Testy ze speedtest.pl robione o godzinie 15.00
    Jak dla mnie wystarczająco.
    Planuję jeszcze zakup anteny zewnętrznej i wystawienie jej na dach, ale to pieśń przyszłości, nie pali mi się z tym.
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów