Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przegrywanie VHS na DVD - czy kupić magnetowid S-VHS żeby podnieść jakość?

01 Sie 2018 18:46 2040 9
  • Poziom 3  
    Witam. Mam do przegrania ok. 25 kaset VHS na płyty DVD. Chcę to zadanie wykonać przez podłączenie magnetowidu do stacjonarnej nagrywarki DVD Panasonic DMR-EX645EPK z twardym dyskiem, a następnie zgrać nagrania z dysku na płyty DVD. Wybrałem ten sposób, ponieważ zapłacę mniej niż dając kasety profesjonalistom za ok. 20 zł/kaseta. Wiem, że jakość przegranego materiału zależy w decydującym stopniu od tego, jaki obraz i dźwięk wyjdzie z magnetowidu. Zamierzam w celu przegrania kaset kupić używany magnetowid S-VHS za ok. 200-300zł. W tym kontekście, zastanawiam się:

czy kaseta systemu VHS (tylko takie mam do przegrania) w magnetowidzie S-VHS będzie odtworzona (a zatem również przegrana) z lepszą jakością nagrania obrazu i dźwięku niż w 6-głowicowym magnetowidzie VHS i czy warto inwestować w celu przegrania kaset VHS na DVD aż 300 zł w używany magnetowid S-VHS?

Dodam, że nagrywarka DVD, do której chcę podłączyć magnetowid posada wejście IN jedynie SCART (Euro). Natomiast chyba w magnetowidach S-VHS świetny obraz i dźwięk przesyła się wyjściem S-VHS, więc raczej nie podłączę go z nagrywarką. Chyba, że tylko kablem Euro-Euro. Czy i wówczas mam szanse na przegranie kaset w dobrej jakości dźwięku i obrazu? Proszę o poradę.
  • Poziom 17  
    Dowiadywać się o cenę? U mnie koszt jednej kasety VHS 180 min to 15 zł, a przy większej ilości 12 zł. Przy tym nie obchodzi cię płyta DVD, następny koszt. Ceny spadły bo prawie nikt tego już nie ma. Podłączenie to żaden problem, są przejściówki. Następny koszt. Przegrywanie przez profesjonalistów jest na dobrym sprzęcie i zgrywany materiał jest na komputer i masz DVD w oprawce. Kiedyś się tym bawiłem na kompie z kamery na której nagrywałem, ale tragedia i dałem wszystko do gościa do przegrania.
  • Poziom 38  
    griseg napisał:
    U mnie koszt jednej kasety VHS 180min to 15 zł

Kolego nie wszędzie tak tanio. Znajoma przegrywała 3 lata temu i płaciła 20 zł za każde pół godziny materiału, dodatkowo jedną kasetę źle przegrali robiąc materiał czarno-biały gdyż, nie umieli przestawić w programie przechwytującym aby było w kolorze. Dodatkowo nie chciało im się skonwertować wideo do nowszego formatu przez co 1 płyta DVD 4,7 starczała ledwo na 1 godzinę nagrania. Natomiast o nadrukach na płyty lub ładnych pudełkach możesz zapomnieć.

Sam muszę przegrać kilka kaset trzeba będzie załatwić jakąś dobrą kartę TV do komputera lub graber do przechwytywania obrazu. Dałem znajomemu kasety, który ma zarówno nagrywarkę DVD (taką z dyskiem do TV) jak i magnetowid ale on jest nieogarnięty i nie potrafi tego zrobić.
    Magnetowid S-VHS teoretycznie obsługuje większe rozdzielczości obrazu ale ta większa rozdzielczość musi być zapisana na kasecie a jeśli masz zwykłe kasety nie widzę sensu inwestować dodatkowo w używany sprzęt, który z racji wieku będzie wymagał naprawy lub konserwacji.

Kolego najlepiej zgrywać na PC gdzie możesz sobie włączyć różne polepszacze w programie przechwytującym obraz a sam materiał skonwertować na wygodniejszy format.
  • Poziom 17  
    E8600 napisał:
    Znajoma przegrywała 3 lata temu i płaciła 20 z

To było lata temu. Sprawdź teraz.
  • Poziom 20  
    Odnoszę wrażenie, że lepiej powierzyć przegranie kaset specjaliście niż bawić się samemu, zwłaszcza jeśli trzeba kupić do tego sprzęt. Zakup używanego magnetowidu to loteria. Ja kupiłem cztery zanim trafiłem na sprawny. Do zwykłych kaset VHS najlepiej jest kupić zwykły magnetowid VHS. Jeśli kasety nie były nagrywane na magnetowidzie/kamerze S-VHS to nie ma sensu kupować takiego magnetowidu. Jeśli już to najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie takiego magnetowidu z komputerem za pomocą grabbera i zgrywanie na komputer. Można przy okazji zrobić jakąś obróbkę.
  • Poziom 42  
    agraba napisał:
    Jeśli kasety nie były nagrywane na magnetowidzie/kamerze S-VHS to nie ma sensu kupować takiego magnetowidu

Jak najbardziej słuszne stwierdzenie.
    agraba napisał:
    Jeśli już to najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie takiego magnetowidu z komputerem za pomocą grabbera i zgrywanie na komputer.

To jest niezłe rozwiązanie, ale nie najlepsze, które można zastosować w warunkach domowych.

Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem w warunkach domowych jest użycie kamery cyfrowej, która ma wbudowaną sprzętową konwersję sygnału analogowego na cyfrowy.
    Zakładam, ze trzeba posiadać taką kamerę lub mieć możliwość pożyczenia.
    Wbrew pozorom, wiele popularnych kamer cyfrowych ma taką możliwość.

Schemat połączeń w takim przypadku:

Magnetowd wyjście analogowe -> kamera wejście analogowe - wyjście FireWire -> komputer - wejście FireWire + program przechwytujący video.

Osobiście przekonwertowałem w ten sposób kilkanaście kaset VHS i Video8.
    Bardzo porządnie to wyszło.

W dziale Multimedia -> Film - jest bardzo dużo tematów o przenoszeniu zawartości kaset na DVD, czy generalnie zamiany na postać cyfrową.
  • Poziom 21  
    Kiedyś bawiłem się w jakieś tam zgrywanie za pomocą karty tv na komputer materiału VHS- ogólnie dramat. Program dramat, karta dramat , materiał nagrany jeszcze gorszy. Masa czasu stracona i ogólnie lipa. Kupiłem dobry magnetowid vhs sony , nagrywarkę sony z twardym dyskiem i już. Miło sympatycznie i bez problemowo. Wszelkie podłączenia banał. Jakość wideo całkiem znośna niewiele lub prawie wcale nie różni się od oryginału. Oczywiście wszystko zależy od jakości kasety i materiału nagranego. Co do ceny nagrania - cena 15-20 zł za 4 godzinna kasetę vhs jest to cena śmieszna . Uważam ze za taka usługę powinno się płacić dużo, dużo więcej. Pomijam cenę sprzętu, amortyzacje, energie, oraz czas stracony to pamiętajmy o jednym - WSPOMNIENIA SA BEZCENNE.
  • Poziom 20  
    Polon_us napisał:
    Magnetowd wyjście analogowe -> kamera wejście analogowe - wyjście FireWire -> komputer - wejście FireWire + program przechwytujący video.

Wow świetny pomysł. Muszę wypróbować.
  • Poziom 3  
    Zawartość kaset, które mam zamiar przegrać na płyty DVD, to głównie stare mecze piłkarskie, które zapewne obejrzę zaledwie raz w życiu. Dlatego nie chcę przekazać kaset profesjonalistom, bo cena 20 zł za kasetę z poprawianiem jakości na jeden seans to przesada.
    griseg napisał:
    U mnie koszt jednej kasety VHS 180 min to 15 zł, a przy większej ilości 12 zł.

Taka cena dotyczy na 95% przegrywania "w locie", na magnetowidzie wysokiej jakości, ale bez poprawiania jakości zgrywanego materiału. Wiem, bo jakiś czas temu dzwoniłem do 2 firm oferujących takie usługi. Z korekcją obrazu i dźwięku trzeba zapłacić przynajmniej 20 zł za kasetę.

Używanie komputera do przegrania VHS wiąże się z obróbką materiału, po którym będę znał każdy fragment meczu, wiec nie byłoby ciekawe obejrzeć go po zakończeniu obróbki.
    Inna sprawa, że trzeba dodatkowo inwestować w kamerę lub kartę telewizyjną. Nie wspominam o grabberze, ponieważ czytałem wiele opinii, że korzystanie z niego jest irytujące i daje marne efekty. Oczywiście trzeba też mieć pojęcie o edycji, korekcji przechwyconego materiału, zakładając jeszcze, że używa się oprogramowania, za które nie trzeba płacić.

jacek0503 napisał:
    Oczywiście wszystko zależy od jakości kasety i materiału nagranego.

Z tym się absolutnie zgadzam. Mam nagrania z 2004 roku wykonane na kasetach Maxell z marketu. Po 10 latach nagrania są bardzo nieostre i na moim magnetowidzie dwugłowicowym z 2 pokrętłami (tracking, sharpness) nie da się tej ostrości nastawić. Nie mówiąc o sensowności przegrania ich na DVD. A nagrania na markowych kasetach starsze o 5-7 lat prezentują się o wiele lepiej.
  • Poziom 3  
    Magnetowid S-VHS można sensownie wykorzystać do przegrywania kaset S-VHS (lepsza rozdzielczość względem VHS), natomiast dla kaset VHS taki magnetowid z definicji nie podniesie jakości nagrania.