Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak oczyścić / zdezynfekować filtr HEPA

bedewe 10 Sep 2018 12:58 6834 21
    bedewe
    Level 5  
    Witam,

Tak ja w tytule, czy ktoś zna jakiś dobry (niezbyt drogi) sposób na oczyszczenie filtra HEPA?
    W zeszłą zimę zakupiłem oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA. Z tego co czytałem, to ten filtr też wyłapuje bakterie i pleśń z powietrza.
    Wszystko pięknie, ale co się z tymi bakteriami i pleśnią później dzieje na tym filtrze? Zwłaszcza że ten oczyszczacz ma też i nawilżacz, więc doskonałe warunki na rozmnażanie bakterii i pleśni.
    To jest oczyszczacz firmy sharp z technologią plasma cluster, która podobno zabija bakterie i pleśń, ale jak bardzo to jest efektywne?
    Psikanie alkoholem nie wchodzi w grę bo się filtr zepsuje :)
    Czytałem też że w szpitalach wentylacje z filtrami HEPA mają wbudowane lampy UV które dezynfekują filtry.
    Myślicie że miało by to sens zakupić lampkę UV i naświetlić ten filtr kilka minut przed pierwszym użyciem w tym roku? :)

Dzięki
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    płetwa
    Level 31  
    A tego filtra się nie wymienia?
    bedewe
    Level 5  
    płetwa wrote:
    A tego filtra się nie wymienia?

Wymienia się ale producent zapewnia jego efektywność na 10 lat :)
    Trochę kosztuje nowy żeby wymieniać co roku :)
    leonov
    Level 42  
    Lepiej coś większego ;-) https://www.google.pl/search?q=żarówka+UV&client=opera&hs=O5h&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi__9m8rLDdAhXE-6QKHeSjDRYQ_AUICigB&biw=1227&bih=623
    Pamiętaj że to szkodliwe.
    bedewe
    Level 5  
    leonov wrote:
    Pamiętaj że to szkodliwe.

No właśnie. Myślisz że jak założę dwie pary okularów przeciwsłonecznych, to powinno wystarczyć? :)
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    filtr typu hepa to w uproszczeniu filtr z porami o rozmiarze rzedu 300nm jak dobrze pamietam, nie pochlania on czy wylapuje bakterii czy plesni a poporstu nie pozwala im sie przedostac na druga strone ze wzgledow mechanicznych = rozmiar.
    Co do czyszczenia to teoretycznie UV czy utlenianie wyglada slusznie ale mowimy o porach czy kanalikach o srednicy sredniej rzedu 300nm wiec jezeli cos "utknelo" w tych porach to jests w stanie zapewnic wniknecie UV czy czegos innego do tych porow ?
    Pozdrawiam
    bedewe
    Level 5  
    viayner wrote:
    Witam,
    filtr typu hepa to w uproszczeniu filtr z porami o rozmiarze rzedu 300nm jak dobrze pamietam, nie pochlania on czy wylapuje bakterii czy plesni a poporstu nie pozwala im sie przedostac na druga strone ze wzgledow mechanicznych = rozmiar.
    Co do czyszczenia to teoretycznie UV czy utlenianie wyglada slusznie ale mowimy o porach czy kanalikach o srednicy sredniej rzedu 300nm wiec jezeli cos "utknelo" w tych porach to jests w stanie zapewnic wniknecie UV czy czegos innego do tych porow ?
    Pozdrawiam

Hmm, no tak, filtr nie wchłania, ale wyłapuje, więc one tam pozostają :)
    No myślę żeby zrobić to tak ze 2-3 razy:
    1. przelecieć światłem UV
    2. odkurzyć (według instrukcji oczyszczacza)
    3. GOTO 1 ;)

Dodano po 3 [minuty]:

płetwa wrote:
    Jaki masz model tego oczyszczacza, czytałeś w ogóle instrukcję obsługi:
    https://loveair.pl/assets/files/Sharp-KC-930EU-W-instrukcja-obslugi.pdf

str.15

Mój model to Sharp KC-D60EUW
    Tak, czytałem instrukcje :)
    Jedynie co jest tam napisane o konserwacji filtra to to ze można go odkurzać. Robiłem to, ale to raczej bakterii i pleśń nie załatwi :)
    Nic więcej nie ma napisane o zabijaniu bakterii czy pleśni na filtrze. Jest jedynie of tym Plasma Cluster który to ma robić z wydmuchiwanego powietrza.
    jack63
    Level 43  
    bedewe wrote:
    producent zapewnia jego efektywność na 10 lat

Tak, jak leży na półce... lub wentylator jest wyłączony...
    Wymień i tyle. Nie oczyścisz, bo filtr łapie w siebie.
    To takie ucieranie tyłka szkłem.
    Czyste powietrze kosztuje.
    Porządne filtry mają przez producenta określony spadek ciśnienia przy danym przepływie. Początkowy i końcowy po którym filtr powinien iść do utylizacji. W zasadzie jak odpad medyczny.
    Filtry HEPA klasy 13 mają bardzo duże spadki ciśnień, więc nie spodziewam się aby twój oczyszczacz taki filtr posiadał.
    Czy w ogóle jest coś na nim napisane?
    bedewe
    Level 5  
    jack63 wrote:
    bedewe wrote:
    producent zapewnia jego efektywność na 10 lat

Tak, jak leży na półce... lub wentylator jest wyłączony...
    Wymień i tyle. Nie oczyścisz, bo filtr łapie w siebie.
    To takie ucieranie tyłka szkłem.
    Czyste powietrze kosztuje.
    Porządne filtry mają przez producenta określony spadek ciśnienia przy danym przepływie. Początkowy i końcowy po którym filtr powinien iść do utylizacji. W zasadzie jak odpad medyczny.
    Filtry HEPA klasy 13 mają bardzo duże spadki ciśnień, więc nie spodziewam się aby twój oczyszczacz taki filtr posiadał.
    Czy w ogóle jest coś na nim napisane?

To jest taki filtr:
    https://loveair.pl/filtr-fz-d60hfe-do-oczyszczacza-sharp-kc-d60euw
    Więc nowy kosztuje prawie 500zł

Niby producent mówi o 10 latach użytkowania, ale na różnych recenzjach to mówią że to raczej 5 lat tylko używać. Ja mam go na razie rok :)
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    Żywotność do 10lat - za takie teksty powinni łapy ucinać, więcej by bzdur ludzie nie pisali.
    Marketingowy bełkot i nic więcej.

Ja bym na Twoim miejscu kombinował z innym filtrem, a np od samochodu.
    Jeśli nie jest zapchany a przepływ powietrza mocno nie spadł, to możesz go ozonować, inaczej nie ma sensu bo zabijanie wirusów nie oczyści zapchanego filtra.
    bedewe
    Level 5  
    WędkarzStoLica wrote:
    Żywotność do 10lat - za takie teksty powinni łapy ucinać, więcej by bzdur ludzie nie pisali.
    Marketingowy bełkot i nic więcej.

Ja bym na Twoim miejscu kombinował z innym filtrem, a np od samochodu.
    Jeśli nie jest zapchany a przepływ powietrza mocno nie spadł, to możesz go ozonować, inaczej nie ma sensu bo zabijanie wirusów nie oczyści zapchanego filtra.

Sam filtr sie nie zapchał, pod koniec użytkowania tej zimy wciąż dobrze obniżał poziom PM 2.5 w pomieszczeniu.
    Jedynie chodzi o bakterie i pleśń które mogło się rozwinąć na tym filtrze. Wirusy są za małe żeby takim filtrem je łapać.
    jack63
    Level 43  
    bedewe wrote:
    Sam filtr sie nie zapchał, pod koniec użytkowania tej zimy wciąż dobrze obniżał poziom PM 2.5 w pomieszczeniu.

Nie rozumiesz. Chodzi o różnicę ciśnień prze i za fitrem.
    Co z tego, że coś filtruje gdy przepływ spadł mocno.
    Na stronie sklepu nie ma żadnych inf oprócz ceny i tego że jest niby HEPA... Jaka klasa filtracji ? Nie wiadomo...
    Czy jest coś napisane na samym filtrze?
    Jakie wymiary?
    Ta cena to zdzierstwo. Jak zwykle z resztą.
    Porządny filtr HEPA ok 800x600 to ok 1k netto.
    Samochodowe na pewno nie są HEPA i pewnie oczyszczacz jest tak zrobiony, że żadnego innego filtra się nie włoży..
    To jest urok gotowych konstrukcji...
    mlab
    Level 10  
    leonov wrote:
    Albo UV albo ozonowanie.

Jestem tego samego zdania, ale nie wiem, czy jest sens czarować, skoro producent przewiduje 10 lat. A robienie klientów w konia nie ma sensu, bo zmuszanie ludzi do zakupu filtrów za 1000zł co 1-2 lata to strzał w stopę. Również mam oczyszczacz Sharp'a z filtrem na 10 lat.

Kolego, mam inne pytanie. Czy twój oczyszczacz działa 'bezwonnie'?

Mój zaczął nadawać powietrzu lekki zapach. Jest całkiem przyjemny, ale to chyba nie powinno być funkcja oczyszczacza? W instrukcji piszą, ze urzadzenie moze przejmowac zapachy otoczenia i ze to normalne. Byc moze to dlatego, ze maloznka przesadza ze stosowaniem lakieru do wlosow i innych kosmetykow w trakcie dzialania urzadzenia (widac po kontrolce wykrywacza zapachow), ale moze sie myle.

Pozdrawiam
    M
    bedewe
    Level 5  
    mlab wrote:
    leonov wrote:
    Albo UV albo ozonowanie.

Jestem tego samego zdania, ale nie wiem, czy jest sens czarować, skoro producent przewiduje 10 lat. A robienie klientów w konia nie ma sensu, bo zmuszanie ludzi do zakupu filtrów za 1000zł co 1-2 lata to strzał w stopę. Również mam oczyszczacz Sharp'a z filtrem na 10 lat.

Kolego, mam inne pytanie. Czy twój oczyszczacz działa 'bezwonnie'?

Mój zaczął nadawać powietrzu lekki zapach. Jest całkiem przyjemny, ale to chyba nie powinno być funkcja oczyszczacza? W instrukcji piszą, ze urzadzenie moze przejmowac zapachy otoczenia i ze to normalne. Byc moze to dlatego, ze maloznka przesadza ze stosowaniem lakieru do wlosow i innych kosmetykow w trakcie dzialania urzadzenia (widac po kontrolce wykrywacza zapachow), ale moze sie myle.

Pozdrawiam
    M

No właśnie nie wiem, kolega wyżej jack63 mnie trochę zmartwił że to 10 lat to sciema producentów. W tym sezonie jeszcze nie będę wymieniał filtr. Jedynie co zrobiłem to to że włączyłem na godzine w zamkniętym pokoju oczyszczacz z włączonym tym Plasma Cluster, nie wiem czy to coś dało jeśli chodzi o bakterie/pleśń.

A Jeśli chodzi o efektywność filtra, to jeszcze dobrze działa bo już było kilka dni kiedy stężenie PM2.5 było wysokie i dość dobrze obniżał jego stężenie w pomieszczeniu. Sprawdzałem takim urządzeniem zamówionym z Aliexpress :)

Jeśli chodzi o zapachy, to też czuć taki specyficzny, ale nie jest on nieprzyjemny. Wydaję mi się że on jest z tego filtra węglowego. Jak byś go wyciągnął to poczułbyś z niego podobny zapach.
    Jedynie na początku użytkowania zagapiłem się jeśli chodzi o filtr do nawilżania bo go długo nie czyściłem i zaśmiardł taką szmatą :). Próbowałem stosować kwas cytrynowy i też ocet spirytusowy. Ale po 1-2 dniach użytkowania znowu zaczyna śmierdzieć.
    pisior
    Level 10  
    Odświeżam temat, ponieważ od 3 lat jestem użytkownikiem Sharpa (model 50EUW) i w tym sezonie powietrze wychodzące z oczyszczacza przybrało taki specyficzny zapach "kurzu". Sprawdzałem laserowym miernikiem pyłów pm2,5 (Temtop) czy wydobywa się z niego jakiś brud i okazuje się, że filtr działa dobrze.
    Podejrzewam, że po 3 latach użytkowania w filtrze zalęgły się jakieś pleśni albo inne ciekawostki.

Czy kolega rozwiązał u siebie problem zapachów związanych z filtrem HEPA?

Co do nawilżacza to mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Aby ustrzec się przed powstawaniem bakterii/brudu/smrodu w nawilżaczu, należy go dokładnie myć (rozbieram go i używam szczotki) po każdej dobie używania bez przerwy (zazwyczaj 2-3x napełniony pojemnik) lub przed każdą przerwą w używaniu. I co najmniej raz w tygodniu zalać pojemnik z rolkami i filtr nawilżacza kwaskiem cytrynowym pozostawiając go w nim na cały dzień. Uniknie się w ten sposób nadmiernego gromadzenia kamienia na filtrze oraz na rolkach. Przy każdym myciu należy też szczotką oczyścić krawędzie obudowy filtra (te z zębami).
    Oczywiście jeśli nie używa się nawilżacza, należy go dokładnie umyć i jeśli nie planuje się go włączać, najlepiej wymoczyć w kwasku usuwając nagromadzony przez ostatnie dni używania kamień.
    Takie traktowanie nawilżacza umożliwiło mi utrzymanie go w bardzo dobrej czystości przez niemal 3 lata - bo tyle czasu posiadam Sharpa.

Proszę o odpowiedź na pytanie dot. filtra HEPA.
    bedewe
    Level 5  
    Witam,
    Niestety nie rozwiązałem :-)
    Jedynie co robię to to że jak wyciągam go z piwnicy na początku sezonu grzewczego (kiedy pojawia się smog), to go najpierw odpalam na balkonie na jakieś 20 minut na pełnym obiegu żeby wywietrzyć.
    Ogólnie nie czuję z niego zapach kurzu. Sprawdzanie czujnikiem PM2.5 wskazuje że filtr jeszcze działa bo poziom PM2.5 opada w pomieszczeniu podczas działania oczyszczacza.

A z filtrem do nawilżana to też traktuję go co jakiś czas z kwaskiem cytrynowym w ciepłej wodzie, ale też zalewam octem spirytusowym żeby wybić bakterie i przykry zapach. Wiem że taki spirytus śmierdzi, ale jak się opłucze później to nie czuć tego zapachu.

Pozdrawiam.
    Mili00
    Level 1  
    Witam :) Odgrzebie temat, ale kupiliśmy do domu filtr ze względu na dziecko z alergia i od dwóch miesięcy go nie używamy z powodu zapachu. Zapach nie jest nieprzyjemny, ale nie czujemy się z tym komfortowo.

Mieliśmy na próbę oczyszczacz od znajomych i nie wydobywał żadnych zapachów, działał bez zarzutu, więc kupiliśmy ten sam model Sharpa. Oczyszczacz przyszedł do nas w dzień, w którym było w domu odgrzybianie ściany (to jest nowe budownictwo, ale odkrylismy nieszczelnosc w instalacji wodnej i niestety przy okazji fragment ściany z grzybem). Użyty był do tego Pufas z chlorem, a więc smrod niesamowity. Mieszkanie jest dwupoziomowe i jeden pokój od razu szczelnie zamknelismy i wstawilismy tam oczyszczacz, żeby przetrwać noc. Nie mam wiec porównania, czy to ta sytuacja mogła spowodować problem.

Do tej pory sprawdzilismy już dwa nowe filtry hepa, czyscilismy tez filtr węglowy i wodny. Z nowymi filtrami jest to samo, natomiast bez żadnych filtrów oczyszczacz nie wydawał zapachów. Wyslalismy nawet filtry do serwisu, w związku z czym dostalismy nowy hepa od producenta, bo faktycznie stwierdzono dziwny zapach, jednak z tym nowym hepa jest dokładnie to samo... W rezultacie mamy wciąż dziwny zapach z oczyszczacza i dwa filtry hepa, bo na własną rękę kupiliśmy też kolejny. Ręce nam już opadają, bo aktualnie wilgotność powietrza to 37%, niemowlak z wiecznie suchym nosem i alergia, oczyszczacz z nawilzaczem za ponad 2 koła kupiony, a dalej nie możemy go używać. Jest ktoś w stanie coś podpowiedzieć i nas uratować? :) Zapach jest slodkawy i wydziela się z nowiutenkimi filtrami.