Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidlowo dobrać przekrój przewodów do instalacji 250kW

19 Paź 2018 22:17 480 7
  • Poziom 13  
    Witam,
    proszę o informację w jaki sposób prawidłowo dobrać przewód energetyczny do trójfazowej instalacji 250kW. Długość przyłącza to około 50m, zastanawia mnie jak to wygląda w praktyce, jak sobie poradzić z przekrojami przewodów powyżej 240mm2 ?
  • Poziom 16  
    Jeśli przekrój wynikający z przeprowadzonych obliczeń jest tego rzędu, można rozbić go na kilka przewodów (lub kabli) połączonych równolegle. Przykładowo w mojej firmie między generatorem prądotwórczym a rozdzielnią główną jest położonych 4x70mm^2 na każdą z faz i przewód neutralny, czyli razem 16 przewodów jednożyłowych. Kwestię PE załatwia w tym przypadku wspólna bednarka między urządzeniami. Łatwość prowadzenia i montażu nieporównywalna z 4x 280mm^2 (gdyby taki istniał w typoszeregu), choć miejsca na trasie kablowej potrzeba więcej.
  • Poziom 43  
    dannnek napisał:
    Długość przyłącza to około 50m, zastanawia mnie jak to wygląda w praktyce, jak sobie poradzić z przekrojami przewodów powyżej 240mm2 ?

Z tym ma sobie poradzić projektant przyłącza, chyba nie myślisz że byle pracownik to nadzoruje i wykonuje.
  • Poziom 13  
    Nie wiem jaka filozofia jest w położeniu kabla - ale niech będzie, że to takie skomplikowane.
    Większą filozofia to dobór zabezpieczeń, impedancja, pętla zwarcia itp...
    Oczywiście oczekiwałem bardziej rozbudowanej odpowiedzi, kolego Macieju dziękuję za rzeczową odpowiedź, o to mi chodziło, kilku elektryków potwierdziło mi ten stan rzeczy.
  • Poziom 43  
    dannnek napisał:
    Nie wiem jaka filozofia jest w położeniu kabla
    Jeżeli nie jest to czemu pytasz:
    dannnek napisał:
    jak sobie poradzić z przekrojami przewodów powyżej 240mm2 ?

dannnek napisał:
    Oczywiście oczekiwałem bardziej rozbudowanej odpowiedzi,
    Pytaj konkretnie to konkretną odpowiedź otrzymasz :)
  • Poziom 38  
    dannnek napisał:
    jak sobie poradzić z przekrojami przewodów powyżej 240mm2 ?

Układa się je równolegle..... kiedyś robiłem WLZ-ty 6x1x240 m2 czy 8x1x240mm2 Cu na fazę, piękna sprawa :D konserwowałem też kilka lat stację gdzie most między trafo a rozdzielnicą był wykonany kablem 4x1x315mmm2 Cu
  • Specjalista elektryk
    dannnek napisał:
    Nie wiem jaka filozofia jest w położeniu kabla

Filozofia jest taka, że oprócz położenia tego kabla trzeba wziąć za niego odpowiedzialność.
  • Poziom 13  
    Oczywiście nie chciałbym tu lekceważyć niczyjej wiedzy i doświadczenia, może zbyt lajtowo podszedłem do tematu. Przeglądając różne normy widzę, że to faktycznie nie takie proste. Ale przechodząc do sedna, zakładając że chcę wykonać przyłącze 500kW od słupa do rozdzielni to w jaki sposób dobrać taki kabel, żeby się za dużo nie namęczyć z jego transportem wyginaniem itp..
    W kilku projektach widziałem następujące rozwiązania:
    - prowadzi się poszczególne fazy kablem np. 4*120 mm2 Al , dla każdej fazy i przewodu neutralnego z osobna, czyli jeden kabel wielożyłowy = 1 faza,
    - prowadzi się kilka równoległych przyłączy np. 5 kabli 4 żyłowych, gdzie każda żyła w kablu to osobna faza,