Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ranking elektronarzędzi akumulatorowych i 230V

11 Nov 2018 05:19 3774 3
  • Level 33  
    Mój prywatny ranking elektronarzędzi. Zapraszam do publikacji swoich.

Akumulatorowe, które polecam.
    1. DeWalt 18V 9szt. Część ma silniki bezszczotkowe. Ogólnie rewelacja. Zero awarii, ale nie katuję ich zbytnio. Do ciężkiego kucia wybieram coś na 230V chociaż może niepotrzebnie je oszczędzam?
    Używam akumulatorów oryginalnych oraz podróby z Aliexpress i Allegro. Działają poprawnie, ale akumulatory nieoryginalne mogą być niebezpieczne z powodu prymitywnej elektroniki. Nie zostawiał bym ich na noc w ładowarce. Zresztą to się dotyczy każdej podróby oryginalnego. Pojemność podróbek wydaje się być zgodna z deklarowaną, nie widać różnic w czasie i jakości pracy.

2. Milwaukee 12V (M12).
    Mam wkrętarkę, wiertarkę i ostatni nabytek lutownicę. Polecam zwłaszcza tą lutownicę. Nagrzewa się niemal natychmiast i jest bardzo wygodna. Przestałem używać innych. Akumulatory mają podobno licznik włożeń do ładowarki - po 2000 przestaną działać nawet jeśli są sprawne cele.

3. Ryobi 18V 4szt.
    Niby tania marka, ale akumulatory droższe niż u DeWalta. Niektóre narzędzia też są podobnie drogie jak lepszych firm, a niektóre kilka razy tańsze. Niekiedy są lepsze od droższych np. gwoździarka Ryobi jest bardziej niezawodna od DeWalt. Myślę że to najtańszy akumulatorowy sprzęt, który jest dobry. Najlepszy stosunek ceny do jakości. Polecam np. pistolet do kleju na gorąco.
    -----------------------------------
    230V
    1. Makita 4 szt.
    Ulubione elektronarzędzia sieciowe. Jeszcze mi się żadne nie zepsuło, a młotowiertarkę HR2610 używam nawet do wiercenia koronowym 85mm w betonie. Grzeje się, parzy w ręce ale działa niezawodnie. Z innych narzędzi również jestem zadowolony. Nie są drogie. Porządne odlewy wzmacniane włóknem szklanym.

2. Bosch niebieski. Mało używam i na razie działa. Widać lepsze wykonanie niż serii zielonej.

3. Dedra. Działa, tanie, ale drugi raz bym nie kupił. Oczekuję większej sztywności i precyzji np. od wiertarki kolumnowej.
    Przeciętne
    1. McAllister
    Mam doświadczenie z używaniem ich starego sprzętu na NiCd i może być nieaktualne, ale skutecznie się zraziłem. Urządzenia sieciowe 230V działają poprawnie.
    Nie polecam.
    1. Black&Decker
    To chyba najgorszy sprzęt udający markowy. Używana sporadycznie kątówka przestała działać. Inni też na to narzekają. Nie polecam.

2. Bosch zielony.
    Kiepskie wykonanie w cenach jak za coś markowego. Psuje się wszystko. Obecnie użytkuję jedynie ich laser dookólny i na razie działa. Jednak unikam tej marki.

3. Einhell
    Młotowiertarka ciężka >3kg zepsuła się po kilku dniach - nie można było zablokować obrotów wiertła. Deklarowana energia kucia nijak nie pasowała do rezultatów. Młotowiertarką DeWalt o połowie energii i masy kułem znacznie skuteczniej.
    Inny ich sprzęt też miał poważne wady, np. oringi które pękają po kilku latach itp. Nie chcę tego za darmo.
    Kwiatki

Makita 18V ma wredne akumulatory, które pamiętają jednorazowy stan zbyt niskiego napięcia. Elektronika nie pozwoli ich ponownie naładować. Zmusza do wyrzucenia sprawnych akumulatorów.

Parkside z Lidla ma zdaniem niektórych bardzo dobry stosunek ceny do jakości. 200 zł za wkrętarkowiertarkę z akumulatorem litowym i ładowarką to bardzo tanio.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • User removed account  
  • Level 33  
    Aktualizacja 2020.

Akumulatorowe, które polecam.
    1. DeWalt 18V 12szt. Część ma silniki bezszczotkowe. Ogólnie rewelacja. W dalszym ciągu żadnych awarii, ale nie katuję ich zbytnio. Najczęściej używam: kosiarka DCMW564 i podkaszarka, młotowiertarka DCH273 z doczepianym odkurzaczem, kątówka DCG405NT, radio DWST1.
    Używam akumulatorów oryginalnych oraz 3 sztuki podróbki z Aliexpress i Allegro. Jeden z akumulatorów nieoryginalnych już umarł - po prostu się nie chce naładować. Pozostałe działają poprawnie, ale akumulatory nieoryginalne mogą być niebezpieczne z powodu prymitywnej elektroniki. Nie zostawiałbym ich na noc w ładowarce. Zresztą to się dotyczy każdej podróby. Pojemność jest wyraźnie niższa od ich odpowiedników ale w przypadku narzędzi pobierających mały prąd (lampa, multitool) nie widać różnic w czasie i jakości pracy. Kosiarka to najbardziej wymagające urządzenie. Dwa akumulatory dziesięcioogniwowe są gorące po koszeniu. Do takich ciężkich prac używam przede wszystkim akumulatorów z Aliexpress. Oryginalne oszczędzam. :)

2. Milwaukee 12V (M12).
    Mam wkrętarkę, wiertarkę, lutownicę i polerkę. Polecam zwłaszcza lutownicę M12 SI. Nagrzewa się niemal natychmiast i jest bardzo wygodna. Przestałem używać innych. Akumulatory mają podobno licznik włożeń do ładowarki - po 2000 przestaną działać nawet jeśli są sprawne cele. Oryginalne akumulatory 2Ah działają bardzo dobrze. Podróbki z Aliexpress są bardzo kiepskie, niemal bezużyteczne. Jeden z nich prawie nie ma pojemności. To jedyna marka której tańsze odpowiedniki akmulatorów nie są warte zakupu. Wkrętarka udarowa i wiertarka są bardzo poręczne i z akumulatorem 2Ah mogą wisieć na pasku spodni.

3. Ryobi 18V 9szt.
    Niby tania marka, ale akumulatory droższe niż u DeWalta. Niektóre narzędzia też są podobnie drogie jak lepszych firm, a niektóre kilka razy tańsze. Niekiedy są lepsze od droższych np. gwoździarka Ryobi jest bardziej niezawodna od DeWalt. Myślę że to najtańszy akumulatorowy sprzęt, który jest dobry. Najlepszy stosunek ceny do jakości. Używam najczęściej pistolet do kleju na gorąco R18GLU, pistolet do silikonu CCG1801MHG, kompresor, piła łańcuchowa RCS18X3050. Opryskiwacz OWS1880 i odkurzacz R18HV mają trochę za małą moc i następnym razem kupiłbym coś mocniejszego.
    Akumulatory z Aliexpress działają ale są słabsze. Np piła łańcuchowa kaprysi i się wyłącza przy zwiększeniu oporu. Na akumulatorze oryginalnym działa bez problemu.

230V
    1. Makita 6 szt.
    Ulubione elektronarzędzia sieciowe. Młotowiertarkę HR2610 używam nawet do wiercenia koronowym 85mm w betonie. Grzeje się, parzy w ręce ale działa niezawodnie. Z innych narzędzi również jestem zadowolony. Nie są drogie. Porządne odlewy wzmacniane włóknem szklanym. Najmniejsza kątówka GA5030R jest za delikatna do pracy dłuższej niż 5 minut. Raz ją przegrzałem - smród, dym, chrobotanie i wylądowała na serwisie, gdzie została naprawiona gratis w ramach gwarancji pomimo tego że to chyba była moja wina. Teraz bym kupił coś mocniejszego.

2. Bosch niebieski GBG 35-15. Mało używam i na razie działa. Widać lepsze wykonanie niż serii zielonej.

3. Dedra DED7710. Działa, tanie, ale drugi raz bym nie kupił. Oczekuję większej sztywności i precyzji np. od wiertarki kolumnowej.

4. Hitachi kątówka 230 G23SWU2 - działa bez problemu. Nie udało się jej przeciążyć ani przegrzać. Koń roboczy.
    Przeciętne
    1. McAllister
    Mam doświadczenie z używaniem ich starego sprzętu na NiCd i może być nieaktualne, ale skutecznie się zraziłem. Urządzenia sieciowe 230V działają poprawnie.
    Nie polecam.
    1. Black&Decker
    To chyba najgorszy sprzęt udający markowy. Używana sporadycznie kątówka przestała działać. Inni też na to narzekają. Nie polecam.

2. Bosch zielony.
    Kiepskie wykonanie w cenach jak za coś markowego. Psuje się wszystko. Obecnie użytkuję jedynie ich laser dookólny i na razie działa. Jednak unikam tej marki.

3. Einhell
    Młotowiertarka ciężka >3kg zepsuła się po kilku dniach - nie można było zablokować obrotów wiertła. Deklarowana energia kucia nijak nie pasowała do rezultatów. Młotowiertarką DeWalt o połowie energii i masy kułem znacznie skuteczniej.
    Inny ich sprzęt też miał poważne wady, np. oringi które pękają po kilku latach itp. Nie chcę tego za darmo.

Makita 18V ma wredne akumulatory, które pamiętają jednorazowy stan zbyt niskiego napięcia. Elektronika nie pozwoli ich ponownie naładować. Zmusza do wyrzucenia sprawnych akumulatorów.

Parkside z Lidla ma zdaniem niektórych bardzo dobry stosunek ceny do jakości. 200 zł za wkrętarkowiertarkę z akumulatorem litowym i ładowarką to bardzo tanio.
  • Level 12  
    RYOBI 18V
    Cenione na Allegro ale nie wiem za co?
    Może tylko za to że akumulatory się nie zmieniają i pasują wszystkie od wielu lat.
    1. Młotko-wiertarka 18V - fajna i solidna w środku (metal ) ale ma za słaby silnik 755 no i jest on w przedniej rękojeści co przy pracy oburącz, w rękawicach powoduje spalenie silnika- najczęstsza usterka.
    2. Szlifierka oscylacyjna (żelazko) 18V - bardzo prosta budowa ale producent nie oferuje części zamiennych-jednorazówka. A łożysko ślizgowe silniczka szybko się wyciera, pasek zębaty się luzuje i jak się zacznie ślizgać to kółko zębate go zjada.
    3. Szlifierka oscylacyjno-rotacyjna 18V- nie wiem jak to w ogóle działa ale obroty przenoszą się przez tarcie i jak sprzęgło się wytrze to ich nie ma.
    4. Szlifierka kątowa 115 -18V- prostrzej nie znam ale ta droższa ma elektronikę jak w kompie i jak ją szlag trafi to nowa kosztuje 400zł!!!!
    5. Wkrętarko-wiertarki 18V - te prostsze OK mają mocne silniki 775-szczotkowe ale te droższe jak wyżej p4.
    6. Multifunkcja -12V- mała moc no i wyszła z produkcji, duży problem aby znaleźć ładowarkę i AKU.
    7. Pilarka tarczowa 18V- słaby silnik 775 szczotkowy jak dociśniesz to spalisz.
    ERBAUER 18V
    Ostatnio pokazały się w Castoramie EXT. Dobre akumulatory, wykonanie i niezła jakość materiałów ale zawsze coś chińczyki spaprają.
    1. Wkrętarki 18V- poprzednia generacja: palą się nagminnie komutatory silników szczotkowych.
    Nowa generacja EXT- mocne silniki bezszczotkowe ale pierwszy bieg zasprzęgla się z plastikiem obudowy i szybko go niema.
    2. Zakrętarki 18V -poprzednia generacja: padały nagminnie wyłaczniki.
    Nowa generacja EXT: mocny silnik bezszczotkowy ale cienka obudowa generatora udarów, potrafi się odłamać i słaba elektronika.
    3. Multifunkcje- poprzednia generacja: łamie sie nagminnie widelec mimośrodu i pali silnik. EXT: jeszcze nie wiem.
    ERBAUER BRUZDOWNICA 230V-kompletna porażka!!! - nagminnie palą się silniki.

MAKITA 18V- generalnie niezłe, ale mają parszywe akumulatory z licznikiem ładowań i blokadą padniętego ogniwa (nie ładują się w dedykowanych ładowarkach). Silniki szczotkowe 775 we wkrętarkach mają trybik osadzony na pocienionym wałku z fi5 na fi4 co powoduje że nie można zastosować taniego zamiennika. Na szczęście części zamienne do Makity są dostępne i stosunkowo tanie.

JCB, GUILD, TITAN 18V- w poprzedniej generacji miały wspólne aku i ładowarki z ERBAUERem- jakość porównywalna z ERBAUERem. Może tylko Titan odbiegał w dół z jakością. Przeznaczone głównie do domu.