Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wymiana listwy WLZ i zabezpieczeń na pionie

29 Lis 2018 19:35 1911 73
  • Poziom 14  
    Mam takie pytanie , ze słupa ida 4 przewody do listwy która jest w domu
    Z tej listwy odchodzą fazy na 5 liczników , 4 jednofazowe 1 trójfazowy.
    Zabezpieczenia tzw „korki” wkręcanie.
    Mam zamiar wymienić caly przewód od haka do listwy .
    I teraz tak czy zostawić na pionie stare zabezpieczenia czy wstawić tzw „s”
    Niestety nie mam możliwości wywalić liczników w granicę.
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Nasuwają mi się dwa pytania.
    1. Kolega ma odpowiednie uprawnienia do tych czynności ?
    2. Jest to uzgodnione z dostawcą energii ?
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    Ja tego osobiście wymieniać nie będe.
    Tylko elektryk
    Instalacja elektrowni jest do haka reszta ich nie interesuje.
    Ta skrzynka ma z 50 lat dzisiaj iskry szly dlatego jest otwarta .
  • Poziom 8  
    Według mnie, jeżeli jest 4x jednofazowy i 1x trójfazowy to powinno być 4+3=7 zabezpieczeń.
    Potwierdzam to co napisał Przedmówca.
    Oto cytaty ze strony internetowej mojego Dostawcy:
    "Jeśli remontujesz instalację lub uległa ona awarii i konieczne jest rozplombowanie licznika poinformuj o tym TAURON Dystrybucja." Powyższy cytat dotyczy również wymiany WLZ(oglądałem formularz).
    "Prace przy instalacji elektrycznej może wykonywać osoba, która posiada kwalifikacje do ich wykonywania."
    "Dodatkowo informujemy, że jeśli nie jesteś właścicielem budynku, musisz pamiętać, że na wszelkie prace na częściach wspólnych budynku (w tym na instalacji elektrycznej) wymagana jest zgoda właściciela lub administratora budynku."
  • Poziom 14  
    Zabezpieczeń jest 7 ale ja nie o to pytam ,
    Co do wymogów Taurona mam pismo i rozmawiałem wielokrotnie przez telefon
    Rozmowa nagrywana.
    Jakie zabezpieczenia będą lepsze S czy topikowe.
    Ja tego robił nie będę tylko elektryk
    Ale chce wiedzieć co mam chcieć i tyle.

Dodano po 3 [minuty]:

Wymiana listwy WLZ i zabezpieczeń na pionie
  • Specjalista elektryk
    Właśnie. Po uzyskaniu warunków technicznych przebudowy oraz prace winna wykonać itd.
    Może na początek uprawniony elektryk, po sporządzeniu dokumentacji tej przebudowy uzgodni w Tauronie, co i jak wykonać.
  • Poziom 14  
    Tauron nie interesuje nic od zacisków na haku , reszta jest moja poza plombami, to nie moja ocena tylko opinia Taurona ( wielokrotna)
    Osoba która wysłała odpowiedz na pismo poinformowała mnie iż należy wymienić przewód itp. Zreszta nie ważne chodzi mi tylko o rodzaj zabezpieczeń jaki zastosować obecny czy „s”
    Jakie sa wady i zalety obu zabezpieczeń.
  • Poziom 14  
    Sorry a co maja warunki przebudowy ktore de facto mam
    Do mojego pytania?
    Po co sie wypowiadać w temacie na który nie ma się nic do pozwiedzenia?
  • Poziom 28  
    A Twój elektryk też myśli tak jak Ty ?
  • Poziom 8  
    W starych instalacjach instalacjach bezpieczniki dobierane były wg pod kątem selektywności. Dzisiaj dostawca określa ich wartość pod kątem wielkości mocy umownej i poleca wykonać tak aby odbiorca nie miał możliwości większego poboru. Z własnego doświadczenia wiem że jest to niekorzystne dla odbiorcy. Te pokazane zabezpieczenia na pewno trzeba wymienić. Moja skromna wiedza podpowiada mi że muszą to być tzw. "esy" bo tablica ma być zaplombowana więc nie będzie dostępu w razie konieczności wyłączenia czy wymiany.
    Najlepiej zaprosić kilku wykonawców (każdy osobno) niech określą co trzeba zrobić i oszacują ile to będzie kosztować. Będziesz miał z czego wybierać. Ty słuchaj i zanotuj podane informacje.
    Dla informacji:
    Granica stron jest na słupie, ale liczniki są w budynku. Wszystkie dostępne złącza (listwy, rozłączniki i zabezpieczenia przedlicznikowe) między granicą a licznikiem są pod kontrolą dostawcy czyli plombowane. Plombowanie ma zapobiegać nieuprawnionemu poborowi energii elektrycznej, dlatego istnieją procedury dostępu do tej części instalacji. Wiem że istnieją jakieś kary za nieuprawnione zerwanie plomb.
    PS.
    Prawdopodobnie tą dziurę w ścianie trzeba przebudować na tablicę wnękową, gdzie odbiorcy będą mieli drzwiczki rewizyjne do manipulacji wyłącznikami. Koszt takiej tablicy wnękowej wraz z zabudową ale bez "S-ów" to około 400pln.

Pisząc wyżej "w razie konieczności wyłączenia czy wymiany" miałem na myśli wyłączenia celowe lub ich samoczynne zadziałanie w razie zwarć czy przeciążeń.
  • Poziom 14  
    Wszystko w temacie wyjaśnione.

Moderowany przez retrofood:

Za usunięcie treści postu zmieniające sens wypowiedzi innych użytkowników, udzielam ostrzeżenia. Regulamin pkt 3.1.9, oraz 3.1.14.

• Poziom 42  
    Wiesz co to jest selektywność zabezpieczeń?
    Gdybyś wiedział to o wyłącznikach nadmiarowych byś nie pisał,
    Dziś stosuje się ograniczniki mocy, ale to może wiązać się w twoim przypadku ze zwiększeniem przekroju przewodu pomiędzy zaciskami a tablicą bezpiecznikową, który i tak nie może być mniejszy niż 10mm Cu lub 16mm2 Al.
    Wskazany kontakt z kumatym elektrykiem, który to wszystko ogarnie a ciebie zwolni od zadawania pytań na forum.
  • Poziom 14  
    No właśnie ograniczniki mocy, ale nie musząc ich zakładać co jest lepsze dla odbiorcy.
  • Poziom 42  
    Właśnie ograniczniki mocy. Bo tylko one gwarantują selektywność zwarciową.
    Ale przed nimi musi być zabezpieczenie adekwatne do prądu pobieranego przez cały obiekt, co wiąże się z odpowiednim przekrojem przewodu pomiędzy zaciskami a zabezpieczeniem.
  • Poziom 8  
    1. Gromadzisz dla oferentów informacje o mocy umownej na każdy licznik.
    2. Pokazujesz przebieg trasy WLZ.
    3. Pokazujesz wnękę z zabezpieczeniami do wymiany.
    4. Pytasz się oferenta jakiej firmy zabezpieczenia proponuje (ja sobie cenię Legrand, Doepke Norden i Moeller). Możesz założyć tańsze i droższe w zależności od ważności odbiorcy. Być może oferent podpowie lepsze rozwiązanie.
    5. Mówisz oferentowi że on ma wszystko dobrać, wykonać i dopełnić formalności w rejonie energetycznym.
    6. Pytasz o ceny za punkt 2+5 i 3. Ja zalecam wymianę zabezpieczeń, są tragiczne a budynek na pewno jest ubezpieczony.

Nic nie wiem o budynku, ale z ilości liczników wnioskuję że tam powinna być książka budynku. Jeżeli tak jest to prowadzący ją chyba będzie potrzebował od
    wykonawcy oświadczenia o poprawności wykonania instalacji, pomiary i prosty schemat zakończony licznikami. W takim przypadku przy zawarciu umowy zastrzegłbym zapłatę po dostarczeniu protokołów podpisanych przez osobę z aktualnymi uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji elektrycznych. Wtedy z protokołem ma dać kopię przynależności do PIIB. Niestety to wszystko podnosi cenę.
    Tak sobie wyobrażam robotę. Jeżeli napisałem za dużo to przepraszam.
    Życzę powodzenia.
  • Poziom 10  
    Bardzo przepraszam, że się wtrącam ale to nie ty zdecydujesz czego wymagać od elektryka, tylko Tauron wyda ci warunki a elektryk wykona instalacje zgodnie z nimi. Koniec i kropka.
    My sobie możemy tylko porozmawiać o wyższości jednych świąt nad drugimi.
    To, że własność jest na zaciskać nie znaczy, że zrobisz co chcesz, o nie. I nawet nie próbuj bo nie zaplombują wam liczników.
    Tak przy okazji to bezpieczniki topikowe są bardziej niezawodne od FRów, ESów etc. i są z powodzeniem stosowanej do zabezpieczania drogich i skomplikowanych urządzeń. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy zapewniają widoczną przerwy w obwodzie i moim skromnym zdaniem powinny być podstawowym zabezpieczeniem przedlicznikowym.
    Edyta
    W roździelnicy również.
  • Poziom 16  
    Rozgorzała się dyskusja nie na temat.
    Cytat:
    I teraz tak czy zostawić na pionie stare zabezpieczenia czy wstawić tzw „s”

Wstawić tzw. "s", gdyż jak Ci "wyskoczy" to tylko go włączysz, a jak topik się przepali to musisz wykonać tel. do energetyki o pozwolenie zerwania plomby i 50 zł do tyłu.
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Dlaczego ma "wyskakiwać"?
    Bo ktoś zrobi zwarcie.
    A dobrze będzie zrobione
    Cytat:
    Ja tego osobiście wymieniać nie będe.
    Tylko elektryk

Trzeba czytać wszystko.
  • Poziom 42  
    Nie kolego, nawet zwarcie nie powinno spowodować zadziałania zabezpieczenia przedlicznikowego a jeśli zadziała to na pewno nie jest to dobrze zrobione.
    To się nazywa selektywność zabezpieczeń.
    I zapewniam cię, że są ku temu odpowiednie aparaty.
  • Poziom 10  
    kkas12 napisał:
    W instalacjach obsługiwanych przez osoby niewykwalifikowane nie wolno stosować bezpieczników topikowych.

Nawet takich?
    Wymiana listwy WLZ i zabezpieczeń na pionie
    Czy chodzi o to, że zmieniając wkładkę możemy sami sobie zwiększyć przydział mocy?
  • Poziom 14  
    Tauron ma gdzieś co jest za hakiem , poza zabezpieczeniami aby sieę zgadzały z umowy.
    Pozdrawiam.

Waski85 napisał:
    Bardzo przepraszam, że się wtrącam ale to nie ty zdecydujesz czego wymagać od elektryka, tylko Tauron wyda ci warunki a elektryk wykona instalacje zgodnie z nimi. Koniec i kropka.
    To, że własność jest na zaciskać nie znaczy, że zrobisz co chcesz, o nie. I nawet nie próbuj bo nie zaplombują wam liczników.
    Tak przy okazji to bezpieczniki topikowe są bardziej niezawodne od FRów, ESów etc. i są z powodzeniem stosowanej do zabezpieczania drogich i skomplikowanych urządzeń. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy zapewniają widoczną przerwy w obwodzie i moim skromnym zdaniem powinny być podstawowym zabezpieczeniem przedlicznikowym.
    Edyta
    W roździelnicy również.
  • Poziom 10  
    Załącznik w poście numer 6 mówi zupełnie co innego. Przynajmniej według mnie.
  • Poziom 38  
    Tauron w warunkach zapisze że zabezpieczenie przedlicznikowe typu S np.20A typ B. Zdarzyło mi się że w WT było zapisane że typ S 40A bez podanego typu. Po telefonie do osoby która to wydała dowiedziałem się że skoro nie ma to można założyć co się chce poza D no i stanęło na C.
  • Poziom 14  
    Pismo wklejone w poście jest odpowiedzią na wydanie warunków technicznych
    Odnośnie przerobienia ( modernizacji) instalacji.
    Wiadomo iż odrazu wystosowałem do nich pismo o warunki , mając takie warunki
    Nie pytal bym się na forum co,lepsze po raz 10 podkreślam iż oni mają gdzieś co jest za hakiem. Telefonicznie dostalem info aby elektryk zrobil żeby bylo dobrze. Przy pytaniu o przekrój przewodu również dostalem info „elektryk”.
    Dla taurona stara instalacja to tabu o tyle, przynajmniej u mnie na wsi.

Waski85 napisał:
    Załącznik w poście numer 6 mówi zupełnie co innego. Przynajmniej według mnie.

Dodano po 1 [minuty]:

Bardzo bym chciał mieć te warunki od taurona.
    Waski85 napisał:
    Edyta
    W roździelnicy również.