Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica w mieszkaniu - prośba o poradę

RadeX80 13 Gru 2018 13:27 402 19
  • #1 13 Gru 2018 13:27
    RadeX80
    Poziom 3  

Witam,
    Prośba o poradę w temacie instalacji elektrycznej do kolegów specjalistów od energetyki.
    Otóż moja domowa instalacja elektryczna składa się z 12 obwodów elektrycznych łącznie.
    Założenie jest takie, że głównym punktem rozdzielnicy jest rozłącznik izolacyjny 4 biegunowy odcinający zasilanie w całym mieszkaniu, następnie lampka sygnalizująca obecność napięcia lub jego brak.
    2 obwody idą pod bezpieczniki B10 (światło- 3 pomieszczenia/1 obwód ) i
    10 obwodów idzie pod bezpieczniki B16. Z tego 5 obwodów B16 zabezpieczone osobnymi różnicówkami 25A (lodówka, piekarnik, zmywarka, pralka, piec) a pozostałe 5 obwodów B16 oraz 2 obwody B10 zabezpieczone jedną różnicówką 40A.
    Układ sieci TN-S. Do rozdzielnicy przychodzi kabel 5 żyłowy z jedną „aktywną” fazą. Zabezpieczenie przedlicznikowe to bezpiecznik 25A, instalacja bezpuszkowa. Do obwodów B16 użyto kabla 3x2,5 zaś do obwodów B10 kabla 3x1,5.
    Poniżej aparatura jaka została zakupiona do tej instalacji:
    - 1x rozłącznik modułowy izolacyjny 4P 40A 400VAC SBN440 HAGER
    - 1x lampka sygnalizacyjna LED potrójna czerwona zielona i pomarańczowa SVN129 HAGER
    - 1x wyłącznik RCCB 40A 4P 30mA typ AC różnicówka CDC440J HAGER
    - 5x wyłącznik RCCB 25A 2P 30mA typ AC różnicówka CDC225J HAGER
    - 10x wyłącznik nadprądowy MCB B 16A 1P 6kA MBN116E HAGER
    - 2x wyłącznik nadprądowy MCB B 10A 1P 6kA MBN110E HAGER
    - rozdzielnica podtynkowa 3x12 Hager Volta

W tym miejscu muszę podkreślić że obecność aparatów przewidzianych pod instalację 3-fazową w instalacji, która de facto jest aktualnie 1-fazowa została podyktowana ewentualną możliwością przejścia na instalację 3-fazową w przyszłości.

Pytania:
    1. Czy zakupione różnicówki i rozłącznik izolacyjny zostały prawidłowo dobrane ?
    2. Czy w przypadku oświetlenia spięcie 3 pomieszczeń pod jeden bezpiecznik B10 jest dopuszczalne czy jednak lepiej zastosować osobne bezpieczniki na każde pomieszczenie?
    3. Czy ktoś mógłby rzucić jakiś czytelny schemat jako powinno wyglądać prawidłowe podłączenie tej aparatury?

Zaznaczam, że nie jestem elektrykiem więc nie znęcajcie się za mocno nade mną.

Z góry wielkie dzięki za wszystkie porady i podpowiedzi.

0 19
  • Mitronik
  • #2 13 Gru 2018 14:12
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

1. No i żadnego zapasu, bo te 5 pól to akurat na mini blok rozdzielczy.
    2. Co z ewentualnymi listwami N montowanymi na szynę TH ? Żyły N będą skręcane do kupy i wciskane pod zacisk ?
    3. Błąd z 1x rozłącznik modułowy izolacyjny 4P 40A 400VAC SBN440 HAGER

0
  • #3 13 Gru 2018 15:23
    RadeX80
    Poziom 3  

elpapiotr napisał:
    1. No i żadnego zapasu, bo te 5 pól to akurat na mini blok rozdzielczy.
    2. Co z ewentualnymi listwami N montowanymi na szynę TH ? Żyły N będą skręcane do kupy i wciskane pod zacisk ?
    3. Błąd z 1x rozłącznik modułowy izolacyjny 4P 40A 400VAC SBN440 HAGER

1. Zapasu prawdopodobnie będzie jeszcze mniej bo rozważam przejście na zabezpieczenie każdego obwodu oświetlenia osobno tj. zamiast 2 nadprądowych B10 byłoby 6.

2. Rozdzielnica posiada listwy pod N i PE. Jak będą montowane nie wiem.

3. Proszę sprecyzować w czym tkwi ten błąd. Taki rozłącznik mi zasugerowano i taki kupiłem - z przeznaczeniem pod 3 fazy (przyszłościowo) a obecnie pod jedną.
    Ewentualnie proszę o link lub numer seryjny innego sugerowanego rozłącznika

0
  • #4 13 Gru 2018 15:34
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

RadeX80 napisał:
    1. Zapasu prawdopodobnie będzie jeszcze mniej bo rozważam przejście na zabezpieczenie każdego obwodu oświetlenia osobno tj. zamiast 2 nadprądowych B10 byłoby 6.
    No to rozdzielnica już za mała.
    RadeX80 napisał:
    3. Proszę sprecyzować w czym tkwi ten błąd. Taki rozłącznik mi zasugerowano i taki kupiłem - z przeznaczeniem pod 3 fazy (przyszłościowo) a obecnie pod jedną.
    Na dzień dzisiejszy, przy zasilaniu 1-fazowym wystarczy, ale przyszłościowo, przy 3-fazowym należy zastosować rozłącznik 3P+N

0
  • Mitronik
  • #5 14 Gru 2018 08:09
    RadeX80
    Poziom 3  

elpapiotr napisał:
    RadeX80 napisał:
    No to rozdzielnica już za mała.
    RadeX80 napisał:
    Na dzień dzisiejszy, przy zasilaniu 1-fazowym wystarczy, ale przyszłościowo, przy 3-fazowym należy zastosować rozłącznik 3P+N

Czyli wypada zostać przy pierwotnym pomyśle 2xB10 pod obwody światła.
    Czy mógłbyś jakiś konkretny zasugerować, z Hagera?
    Czy taki aparat miałeś może na myśli?
    http://www.hager.pl/katalog-produktow/rozdzia.../rozlaczniki-bezpiecznikowe-d0/l76m/21670.htm

0
  • #6 14 Gru 2018 12:45
    Brivido

Poziom 29  

Nie bezpiecznikowy, ale z tego co szukam to Hager ma zwykły 3P+N, ale podpisują go tym samym modelem co zwykły 4P, więc ciężko podać właściwy.

Więc chyba lepiej zwykły 3P wybrać i nie rozłączać niepotrzebnie toru neutralnego.
    http://www.hager.pl/katalog-produktow/rozdzia...ulowe-rozlaczniki-izolacyjne/34509.htm#filter

0
  • #7 14 Gru 2018 13:55
    RadeX80
    Poziom 3  

Brivido napisał:
    Nie bezpiecznikowy, ale z tego co szukam to Hager ma zwykły 3P+N, ale podpisują go tym samym modelem co zwykły 4P, więc ciężko podać właściwy.

Więc chyba lepiej zwykły 3P wybrać i nie rozłączać niepotrzebnie toru neutralnego.
    http://www.hager.pl/katalog-produktow/rozdzia...ulowe-rozlaczniki-izolacyjne/34509.htm#filter

A co konkretnie jest nie tak z tym 4P, który podałem?
    Oczywiście pod kątem instalacji 3-fazowej.

0
  • #8 19 Gru 2018 08:30
    RadeX80
    Poziom 3  

elpapiotr napisał:

Ok, czy mógłbyś potwierdzić, że ten podany w linku będzie spełniał swoją funkcję w przypadku układu 3-fazowego "przyszłościowego"?
    https://www.mezoko.com/pl/p/Rozlacznik-modulowy-izolacyjny-4P-100A-400VAC-SBN490-HAGER/677

Jest to dla mnie o tyle istotne, ponieważ ten który został zakupiony mogę jeszcze wymienić na właściwy.
    Z góry dzięki.

0
  • #9 19 Gru 2018 09:26
    mawerix123
    Poziom 38  

Nie będzie, to jest ten sam który zakupiłeś różni się jedynie przeniesieniem większych prądów 440 40A, 490 100A. Z jakiego powodu upierasz się na rozłączanie przewodu N :?: kup rozłącznik SBN 390 i po sprawie.

Brivido napisał:
    Nie bezpiecznikowy, ale z tego co szukam to Hager ma zwykły 3P+N, ale podpisują go tym samym modelem co zwykły 4P

Bo to nie jest rozłącznik 3P+N więc go nie podpisuje jako 3P+N a tak jaki jest na prawdę czyli 4P. Ten rozłącznik mimo niebieskiego oznaczenia nie rozłącza toru N z opóźnieniem.
    Zwróć uwagę na schemat nawet na samym rozłącznikiem.

0
  • #10 11 Sty 2019 14:32
    RadeX80
    Poziom 3  

Kolejna prośba o poradę. W ramach wskazanych wyżej dwóch obwodów przeznaczonych na oświetlenie 2x po 3 pomieszczenia), jedno z pomieszczeń z racji długości będzie posiadać zainstalowane 3 włączniki światła (włączanie i wyłączanie z różnych miejsc). I w związku z tym pytanie - w oparciu o Wasze praktyczne doświadczenie związane z ewentualnym usuwaniem awarii - czy lepiej połączenie wykonać metodą "tradycyjną" (schodowy-krzyżowy-schodowy) czy w oparciu o przekaźnik bistabilny + włączniki dzwonkowe?
    Ponawiam też prośbę o rozrysowanie schematu połączeń do postu #1. Szukałem na forum ale nie znalazłem w innych tematach.

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

mawerix123 napisał:
    Nie będzie, to jest ten sam który zakupiłeś różni się jedynie przeniesieniem większych prądów 440 40A, 490 100A. Z jakiego powodu upierasz się na rozłączanie przewodu N :?: kup rozłącznik SBN 390 i po sprawie.

Ja się nie upieram. Kolega tak zaproponował a ja jedynie dociekam dlaczego.

Inne pytanie - kierując się założeniem opisanym w poście#1 że instalacja ma być "przyszłościowo" 3-fazowa (wymusi to np. montaż płyty indukcyjnej) - to czy już teraz powinienem uwzględnić w rozdzielnicy 3-biegunowy nadprądowy pod RCCB (CDC440J) zamiast 1-biegunowego?
    Chodzi mi o to, aby ewentualnie uniknąć jakiegoś skomplikowanego przemeblowania w rozdzielnicy w "przyszłości".

0
  • Pomocny post
    #11 11 Sty 2019 19:49
    Brivido

Poziom 29  

Zrób miejsce na 3 szt jednofazowych i ewentualnie jedną 3F

0
  • #12 12 Sty 2019 08:15
    RadeX80
    Poziom 3  

Brivido napisał:
    Zrób miejsce na 3 szt jednofazowych i ewentualnie jedną 3F

Ok. Jest 3F.

Pod poniższym linkiem zamieściłem taki prosty układ tabelaryczny obrazujący rozmieszczenie aparatów w rozdzielnicy pod konkretne obwody, które są tam również opisane.
    https://drive.google.com/drive/folders/1dkeuk3Z6Uri7Kk-f9jMcAqScd7h77cGc?usp=sharing

W stosunku do założeń opisanych w poście #1 zmieniło się to, że doszedł 1 dodatkowy obwód (3 pola) oraz 2x B16 (2 pola) co de facto spowodowało, że w rozdzielnicy zostało 1 wolne miejsce.
    I teraz pytanie 1 - czy rozkład/kolejność użytych aparatów jest prawidłowy/a?
    Pytanie 2 - czy oprócz użytych aparatów, do wykonania połączeń w rozdzielnicy coś jeszcze jest konieczną koniecznością bez której się nie obejdzie? - mam na myśli ilość miejsca, które zostało zważywszy, że jeden z kolegów pisał o minibloku rozdzielczym,na który miejsca już właściwie nie ma.

0
  • Pomocny post
    #13 12 Sty 2019 13:42
    Brivido

Poziom 29  

Z kuchenki bym wywalił RCD, a piekarnik zrobił nowym obwodem 3x2.5mm2. Różnicówkę bym zostawił jeśli już osobno to tylko na lodówkę i piec, a w tym wypadku nawet RCBO, a wszystkie pozostałe obwody rozdzielił równomiernie pomiędzy pozostałe RCD.

0
  • Pomocny post
    #14 12 Sty 2019 17:59
    kkas12
    Poziom 41  

Zastąp te RCD wyłącznikami RCBO (tam gdzie jeden obwód) i jednocześnie pamiętaj, że aparat ten musi być obecny w obwodach gniazd i wszystkich obwodach "łazienkowych".
    W pozostałych wymagany nie jest.
    Zobacz ile miejsca odzyskasz.

0
  • #15 13 Sty 2019 00:16
    RadeX80
    Poziom 3  

Przyznam, że świadomie zmieniłem pierwotnie planowane RCBO na RCCB+DS ze względu na niższy ogólny koszt zakupu zdając sobie również sprawę z tego że zajmą więcej miejsca.
    Starałem się cokolwiek znaleźć o tym obowiązkowym zastosowaniu RCBO w obwodach łazienkowych i przeczytałem kilka różnych opracowań + poradnik elektroinstalatora i nigdzie nie natrafiłem na to że jest taki obowiązek. Co prawda natrafiłem na normę PN-EN 61009-1:2013-06 ale nie ma tam mowy że to ma być konkretnie RCBO.
    Może coś źle szukałem, przeoczyłem lub nie zakumałem. Chyba że kolega kkas12 tylko zaproponował takie rozwiązanie z myślą by odzyskać trochę miejsca w rozdzielnicy.
    Tak właściwie w prostym tłumaczeniu jaka jest różnica między RCBO a RCCB+DS?

0
  • Pomocny post
    #16 13 Sty 2019 00:33
    Brivido

Poziom 29  

Tak, wymóg dotyczy ogólnie wyłącznika różnicowo prądowego, a czy to będzie RCD czy RCBO z członem nadprądowym to mniej istotne. Istotna tutaj jest mniejsza przestrzeń dla RCBO jeśli jest tylko jeden obwód zabezpieczony różnicówką. Ale jak wspomniałem, jeśli by taka liczba RCD miałą zostać to rozdzieliłbym jeszcze i tak te kilka obwodów, które są na jednej RCD, pomiędzy te, gdzie jest taki jeden i nie wymaga posiadania indywidualnego RCD, jak np pralka.

0
  • #17 13 Sty 2019 02:16
    RadeX80
    Poziom 3  

Brivido napisał:
    Tak, wymóg dotyczy ogólnie wyłącznika różnicowo prądowego, a czy to będzie RCD czy RCBO z członem nadprądowym to mniej istotne. Istotna tutaj jest mniejsza przestrzeń dla RCBO jeśli jest tylko jeden obwód zabezpieczony różnicówką. Ale jak wspomniałem, jeśli by taka liczba RCD miałą zostać to rozdzieliłbym jeszcze i tak te kilka obwodów, które są na jednej RCD, pomiędzy te, gdzie jest taki jeden i nie wymaga posiadania indywidualnego RCD, jak np pralka.

A które wymagają posiadania indywidualnego RCD?
    W przypadku obwodu na pralkę są de facto przewidziane dwa gniazda (pralka+suszarka do włosów itp.).
    Nadmienię tylko, że w tabeli którą przedstawiłem na obwód nr 4 jest wpisana suszarka, choć najprawdopodobniej będzie to zamrażarka.

0
  • #18 13 Sty 2019 06:22
    Brivido

Poziom 29  

Nie ma takich, ale wybór może być związany z funkcjonalnością, tzn są urządzenia którym by bardziej zaszkodziła przerwa w zasilaniu, np na dłuższy czas, w przypadku wyjazdu. Przykładowo właśnie lodówka, zamrażarka, piec czy inne pompy CO.

0
  • #20 13 Sty 2019 17:43
    RadeX80
    Poziom 3  

kkas12 napisał:
    RadeX80 napisał:
    W przypadku obwodu na pralkę są de facto przewidziane dwa gniazda (pralka+suszarka do włosów itp.).
    To jest mieszkanie w bloku czy budownictwo indywidualne?

110m mieszkanie w kamienicy

0