Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

zajaranyy 02 Sep 2005 21:55 22091 22
Termopasty
 • KOLUMNY "ŁEZKI"

  ZAŁOŻENIA, POCZĄTKI, PLANY

  Jako, że są to moje pierwsze kolumny podłogowe, postanowiłem że będzie to konstrukcja;, „że mucha nie siada”, miała cieszyć oko i ucho. Przede wszystkim chciałem, żeby nie było się do czego przyczepić (od strony technicznej, rzecz jasna wygląd to sprawa gustu więc nie należy się czepiać terminali, koloru forniru, lakieru, ew. okleiny, imbusów itp.)
  A o gustach się nie dyskutuje. Miały być to dobrze wyglądające i jak na klasę (cenę) przyzwoicie grające kolumny podłogowe 3 drożne na tonsilach. W planach było kilka różnych wariantów konstrukcji jednak ze względu na w/w założenia chciałem mieć do tego równie przyzwoitą zwrotnicę popartą pomiarami. Za moją prośbą MarekW udostępnił schemat zwrotnic z Drakul (za co mu jestem bardzo wdzięczny), dlatego pomyślałem czemu nie użyć tych samych przetworników w końcu nie jest żadnym wstydem mieć kopie czyjś kolumn (i tak bardzo udanych). Kolejnym celem było uzyskanie nietuzinkowego i niestandardowego wyglądu. Obudowa miała zwracać na siebie uwagę. Po dokładnym zastanowieniu wybrałem obudowę z zaokrąglonymi ściankami bocznymi co by nie było to obudowa w takim kształcie jest bardzo trudna bo wykonania w warunkach domowych ale czasu miałem dużo. Kilka dni potrzebowałem aby wszystko dobrze obliczyć i zaplanować. Projekt obudowy jest to mój własny patent, w którym znalazło się mnóstwo kompromisów, projekt dość prymitywny ale naprawdę efekt miał być niecodzienny :-P . Aha najważniejszą rzeczą którą chciałem osiągnąć było to, aby moje kolumny były lepsze od monotonnych już kolumn na stx’ach albo jakiś mieszankach no name (na które jest moda na elek.....).

  PRZETWORNIKI

  Jak na 3way przystało w kolumnie muszą się znajdować 3przetworniki z których każdy odtwarza swoje pasmo. Wszystkie przetworniki są ze stajni tonsila, które jak na swoją cenę spisują się naprawdę dobrze. Wszystkie informacje na temat tych głośników można znaleźć na stronie ich producenta.

  Sekcja niskotonowa GDN 20/80/2 8ohm (klasyka, legenda najlepsza 20-stka w tej klasie cenowej)

  Sekcja średniotonowa GDM 10/80/2 (poprawnie grający średniaczek, jak dla mnie naturalny)

  Sekcja wysokotonowa GDWK 10/80/7 (trochę twardy, ale mimo to czytelny, nie trzeba się przyzwyczajać szybko wpada w ucho)

  ZWROTNICA, KABLE, TERMINALE

  Zwrotka żywcem wyjęta z "Drakul" MarkaW mimo to u mnie wygląda troszkę inaczej, wszystkie cewki powietrzne (1,2mm w torze niskotonowego reszta 0.7mm, wszystkie razem ważyły ponad kilogram), kondensatory Jantzen polipropylenowe (w kolektorze impedancji dla niskotonowego składak MKSE), rezystory 5 i 10 watowe ceramiczne najtańsze, płytka zrobiona metodą trasowania. Budowa jednej zwrotki trwała około 2,5godz. Z terminala do zwrotnicy i dla niskotonowego 2,5mm2 OFC, dla średniego i wysokiego kabel Alpharda 1,5mm2 OFC. Po odsłuchach mogę stwierdzić, że MarekW naprawdę zna się na rzeczy i zwrotka dobrze spełnia swoje zadanie. Terminale wkręcane w obudowę.

  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

  OBUDOWA

  No to chyba najciekawsza część opisu. Kilka dni zajęło mi obliczenie wszystkiego tak aby kolumny po złożeniu miały ręce i nogi ß taki żarcik konstruktora J . Trzeba przyznać, ze w warunkach domowych ciężko jest cokolwiek zrobić co dopiero ten mój dziwny pomysł z zaokrąglonymi ściankami. Obudowa składa się z 2-wóch części wewnętrznej i zewnętrznej które są połączone bezpośrednio tudzież poprzez wsporniki. Wszystko wykonywałem u dziadków w domku jednorodzinnym na podwórku, w garażu i w piwnicy. Płyty ciąłem na pile tarczowej i wyrzynarką. Dużo używałem hebla i pilnika.

  Widok z góry część wewnętrzna wykonana z płyty wiórowej 18mm(boki, przód i tył) 20mm(góra i dół).

  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

  Widok z góry część wewnętrzna i zewnętrzna to płyta wiórowa 20mm(przód i tył) HDF 5mm(wygięte boki, góra i dół), wsporniki to wiór 20mm. Pustą przestrzeń między ściankami bocznymi wewnętrznymi i zewnętrznymi wypełniłem gąbką.

  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

  Wszystkie ścianki klejone wikolem(w sumie 3 puszki 0,75) i wkręcane wkrętami do regipsów (3,5mm długości), dzięki tym łączeniom jestem pewny ,że wszystko będzie się dobrze mocno trzymać.
  Obudowa część wewnętrzna ma tylko 40 litrów, gdzie po odjęciu solidnych wzmocnień i głośników wychodzi 35 litrów, strojenie oczywiście około 39Hz, jak dla GDN’a przystało. Wysoki i średni w osobnych komorach. Trudno jest mi podać wymiary kolumny: wysokość to 110cm, szerokość zmienna (front 21,5cm najszersze miejsce 27 cm tylna ścianka 14,5cm), głębokość to 34,5cm . Przyznam jednak, ze kolumny wyglądają niezwykle szczupło i smukle ale masywnie, mimo lekkiego wytłumienia ważą 35kilogramów. Co odczułem wnosząc je na 3 piętro z podwyższonym parterem.

  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

  WYKOŃCZENIE

  Jak przystało na każdą milutką konstrukcję fornir-mahoń, kładziony metodą EZO, bardzo dobra i równie dobry artykuł na ten temat, fornirowałem 2 dni i przyznam, że to była moja 1-wsza przygoda z fornirem i jestem bardzo zadowolony z rezultatów. Po oklejeniu i oszlifowaniu 4 warstwy lakieru (szlifowane) połysk nie pamiętam nazwy ale do parkietu o podwyższonej twardości. Dzięki temu wykończeniu kolumny wyglądają nieziemsko naprawdę kto raz użyje forniru ten już nigdy nie weźmie okleiny do ręki. Fornirowanie to nic trudnego wymaga jedynie cierpliwości i chęci, a efekt.... warto się przekonać samemu.

  Aha do średnich potrzebne były specjalne obręcze, w najbliższym czasie na niskie też takie trafią.

  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  Mój kuzynek pomocnik coraz bardziej zainteresowany działem diy
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

  EFEKT KOŃCOWY, ODSŁUCHY, WRAŻENIA

  Efekt końcowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, sam nie spodziewałem się, że fornir, wykończenie i sama obudowa wyjdzie tak ładnie , dla mnie jest to po prostu piękne.

  Jak gra: w 17m2 gra naprawdę czysto i przyjemnie, dźwięk jest bardzo delikatny mino to w niektórych momentach zaskakuje potęgą. Od niskich tonów nie można wymagać więcej. Średnica niezwykle czytelna wysuwa się na pierwszy plan, jest jakby bliżej (choć nie wybija się poza całość), wysokie tony hm.. tu jest trochę inaczej jakby zostawały w tyle może są trochę za mocno stłumione ale można się przyzwyczaić.

  Następnie odsłuch w 10m2 mój pokój tu jest bardzo podobnie tylko bass trochę się miesza (może wina wzmacniacza lub mp3), trochę gorzej wypada stereofonia lecz mimo to jest naprawdę pięknie , kolumny najpierw muszą trochę powędrować po pokoju aby znaleźć dla nich miejsce w którym będą grały najlepiej.

  Jestem naprawdę zadowolony ponieważ w kolumny włożyłem jakieś 3 tygodnie pracy (niemal codziennie przez 5-8 godzin) tym bardziej, że kolumny zostały zrobione za pieniądze które zarobiłem przez ponad ciężko miesiąc pracując (kopiąc doły , czy pracując przy zieleni, czy przy przeprowadzkach, wyjechałem też do Danii na 2 tygodnie do pracy). Są to niewątpliwie kolumny które będą mi służyć naprawdę długo.

  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

  KOSZTORYS

  Coś czego nikt nie lubi. Ceny wraz z przesyłkami. Ponieważ przez Internet było najtaniej.
  Głośniki 553zł
  Elementy do zwrotnic 160zł (cewki, kondensatory, rezystory , płytki, cyna)
  Fornir 55zł
  Lakier 20zł
  Kable 12zł
  Terminale 12zł
  Obręcze 68zł (tylko na średnie ta cen pokazuje jak drogo jest w szczecinie)
  BR 14zł
  Szpachla 15zł (do drewna i samochodowa)
  Kleje do forniru 35zł (2 puszki 0,75L)
  Kleje wikol 30zł (3 puszki 0,75L)
  Drewno 150zł ( do tego trochę miałem)
  Wkręty 20zł

  Razem niecałe 1,2 kilo zł

  SUBWOOFER "PŁACZEK"

  ZAŁOŻNIE, POCZĄTKI, PLANY

  Tym razem po rozmowie z jednym z użytkowników (nie zdradzę z którym ale EZO wie o kogo chodzi), doszedłem do wniosku, że basu nigdy za wiele. Postanowiłem , że zrobię sobie jakiś głośny i ładny subwoofer, oczywiście nie będzie to nic specjalnego i wyszukanego bo za cenę około 100zł nie można wymagać od subwoofera zbyt wiele. Tutaj pojawiło się w mojej głowie założenie, ze powinien to być duży subwoofer, ale ładnie wykończony. Jako, że żygam już tymi stx’ami jak kot (dużo ludzi się nimi tak niemiłosiernie wznieca a na ele....dzie stx to bóstwo) postanowiłem, że kupie sobie jakiegoś i sprawdzę co to za cudo. Tak więc nie mówiąc nikomu ukradkiem pobiegłem do sklepu i kupiłem owy głośnik.

  PRZETWORNIK

  Na pewno znany wszystkim GDN 32-150-8 nie ma co tutaj się o nim rozpisywać mało o nim znalazłem na forach, opinie były raczej pozytywne jednak trudno było je traktować poważnie bo widać, że niektóre były pisane przez przysłowiowych dresów(ale nie mnie oceniać)
  Wszelkie informacje na temat głośnika można znaleźć na stronie producenta www.stx.pl

  OBUDOWA

  Bez zbędnych kombinacji zamknięta (wysoki Qts) 65 litrów bez wzmocnień myślę, że po odjęciu objętości wzmocnień i głośnika wychodzi jakieś niecałe 60 litrów. Ścianki 1,8mm płyta wiórowa (taką miałem pod ręką za free więc nie ma co wybrzydzać) cięta oczywiście piłą tarczową prze ze mnie. Wzmocnienia to całe bogactwo listewek z wiórówki o szerokości 5 cm poprzykręcanych i poprzyklejanych wzdłuż i w poprzeg. O sztywność obudowy i o drgania ścianek naprawdę mam nadzieję nie muszę się martwić. Na razie brak wytłumienia.

  WYKOŃCZENIE

  Po prostu fornir mahoniowy lakierowany lakierem do parkietów o podwyższonej odporności na zarysowania, metoda fornirowania to metoda EZO. Jestem leń i okleiłem tylko przednią, boczne i górną ściankę,

  ZASILANIE

  Na razie jeszcze nie mam odpowiedniego wzmacniacza. Planuje mostek ale nie za szybko muszę trochę pozbierać mamonki. Obecnie jednego TDA zjada na śniadanie, ale mimo to potrafi pokazać, ze ma aspiracje to głośnego grania.

  EFEKT KOŃCOWY, ODSŁUCHY, WRAŻENIA

  Najpierw może to czego się spodziewałem: większego natężenia, mocnego i szybkiego kopa. Co dostałem: na początku grał strasznie twardo zupełnie nie pasowało to do gry „Łezek”, ale powiedziałem: masz dwa dni na to, żeby zacząć przyzwoicie grać albo lecisz z 3 piętra na chodnik. No i po tych dwóch dniach słuchania albo się jakoś przyzwyczaiłem albo to sub wziął moje słowa do siebie i zgrał się z kolumnami (no nie wiem nie wnikam). Jednak myślę, że z wytłumieniem i lepszym wzmacniaczem ma szanse zagrać trochę lepiej. Za tą kasę cudów osiągnąć się nie da, jednak kompromis między jakością a ceną jest bardzo atrakcyjny, porównując do gdn20/80/2 jakościowo: słabiej, jednak jeżeli chodzi natężenie: ..dopiszcie sami. Sub w kinie sprawuje się nadzwyczaj dobrze, a nawet w muzyce mimo zamkniętej obudowy zasypuje basem. Niestety na zestaw, który posiadam mój pokoik jest co najmniej 3razy za mały jedyne 10m2.

  Ogólnie dzięki małemu kosztowi i przyzwoitemu wykończeniu jak najbardziej mi i sąsiadom pasuje, oczywiście nie jest to sub, który zaspokaja moje muzyczne potrzeby w 100%.

  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

  KOSZTORYS

  Głośnik 80zł
  Reszta (drewno, kleje, wkręty, sylikony, szpachla, fornir, lakier, kable, wszelkie narzędzia i przybory) miałem jednak za wszystkie te cuda musiałem zapłacić kiedyś czyli jakieś 120zł można spokojnie doliczyć

  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1
  "Płaczek" i "Łezki" nietypowy zestaw 2.1

  Pozdrawiam

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  zajaranyy
  Level 12  
  Offline 
  zajaranyy wrote 69 posts with rating 1, helped 2 times. Been with us since 2004 year.
 • Termopasty
 • #2
  krzycho123
  Level 31  
  wymitają , powiedz tylko jeszcze czym je napędzasz . Na zdjeciu nie moge rozpoznać sprzętu :D Ta obręcz na GDM wygląda bardzo fajnie , szkoda że to takie drogie jest.
 • #3
  zajaranyy
  Level 12  
  napedzam to wzmaczkiem niewielkiej mocy około 30W 40W, jak dostane reszte wyplaty planuje to wymienić dla kolumny w zupełności wystarczy 80-90W w koncu efektywność około 90dB
 • #4
  wojtek999
  Level 16  
  Mógłbyś podać gdzie kupowałeś fornir, bo pisałeś że przez neta. Kolumienki super!:)
 • Termopasty
 • #5
  Gibcio
  Level 11  
  Takiego Forniru (Forneru jak kto woli (okleiny)) :) mam na pęczki bo mój ojciec jest stolarzem :P wiedz z obudową nie będę miał problemu :P tylko najwiękrzy problem w moim przypadku sa głośniki oraz wzmacniacz (chodzi oczywiście o kaske) :P:P:P
 • #7
  PASTYL
  Level 15  
  kolumienki super! ;)

  ale koszta.. 20 pln za wkręty i 30 pln za wikol to bardzo dużo... i gdzie ty wlałeś to 2.25 litra kleju? ja nawet połowy z tego nie zużyłem do 6 kolumn, w tym 80 litrowego subwoofera z 6 podwójnymi ściankami (znaczy każda ścianka sklejona z dwóch płyt)...

  nie mniej konstrukcja bardzo mi się podoba ;)
 • #8
  zajaranyy
  Level 12  
  witam dzieki za miłe opinie

  co do kleju i wkretów to jak pisałem w opiśie wszsytko było klejone i skęcane a także w obudowie łączone ścianki były zalewane kilka razy wikolem dzieki czemu nie musiałem potem uszczelniać a wkętów poszło tak dużo ponieważ część wew obudowy była skęcana bardzo gęsto co 5 cm a scianki z hdf'u byłu przykęcane co jakieś 2 cm czyli na samo przykęcenie zaokręglonuch ścianek około 200 wkrętów dla jednej obudowy (dużo ale lepiej mieć pewność )
 • #9
  PASTYL
  Level 15  
  aha, no to rozumiem, spoko ;)
  ja nie używałem wkrętów prawie wcale!
  tylko do przykręcenia głóśników, zwrotnic i terminali
  no i dociągnięcia płyt skłdowych w ściankach suba

  ale gratuluję oryginlności pomysłu :D
 • #10
  uwe300
  Level 20  
  Witaj :D
  Fajne kolumny :D widze juz 3cia taka konstrukcja na forum!! kwadraciakom mowimy nie!! w tą przestrzen dzie dales gabke lepsza mogla by byc pianka poliretanowa.
 • #11
  zajaranyy
  Level 12  
  a druga ze szczecina :)
 • #12
  uwe300
  Level 20  
  To jak skoncze moje stereo zapraszam na odsłuch :D na razie mam 1 kanał alepha3... czekam na kosci lm3875 do Gain Clona na wlasciwych elementach ( FC + elpody) oczekuję rowniez sampli opa552 do zasilania TC20.... jak to wszystko bede miał nadejdzie czas na tri amping :D

  Dodano po 1 [minuty]:

  fajna kolekcja przetwornikow na parapecie :D, z jakiej jeses dzielnicy :>? ja podjuchy
 • #13
  Marcin_126
  Level 16  
  Kolumienki naprawde super.
  Odnośnie wyglądu co to jest ta jakby srebrna obwódka na wysokotonowcu?
  Jak najbardziej popieram zastosowanie Tonsilków.
  Odnośnie brzmienia to bardziej mi się podoba granie GDM-a 12/60 niż 10/60 (12 ma według mnie bardziej agresywny dźwięk ale lepiej podkreśla barwę głosu wokalistów/ek, ze względu właśnie na brzemienie zazwyczaj trzeba na nich słuchać nieco głośniej.
  Co do kosztów to czy ja wiem czy takie duże, moje 2 * GDN16/30 + GDM12/60 + GDWK9/80 wyszło ok 450zł a było to ze 6 lat temu.
  Co do brzmienia MP3 to rzeczwiście przy tonsilkach wypadają blado w porównaniu do Audio-CD (na STX-ach nie odczułem aż takiej różnicy).
 • #14
  zajaranyy
  Level 12  
  no dzieki za pozytywne wypowiedzi, co do forniru to gość miał jakiś problem z allegro ale już jest wszystko w porządku naprawdę polecam (fornir tani i dobry) a co do głośników to średni to 10/80/2 a nie jak marcinek napisałeś 10/60, ale w każdym razie mnie bardziej leży ta 10-tka ale to gust więc nie ma co się spierać, wav da sie sluchać mp3 tylko te z dużą jakością naprawdę słychać niedoskonałości tego formatu.

  TONSILE rulez!! nie dajmy sie plastikowym stx'om
 • #15
  krzycho123
  Level 31  
  kolego zajaranyy podobają mi się bardzo twoje kolumienki :) ja zabieram się także za budowe kolumn. Odpowiedz mi prosze tylko jakiego kleju uzywałeś do fornirownia. Słyszałem że uzywacie wszyscy jakiegoś Henkela w puszkach ?? Padajcie mi prosze doładną nazwe tego kleju
 • #16
  Marcin_126
  Level 16  
  Zajarany wydaje mi się że pomiędzy 10/80 a 10/60 jest niewielka różnica (chociaż pewnie jaka jest).
  10/60 słyszałem (miałem) już w wersji z normalną membraną i z lakierowaną (lakierowaną przez tonsila, nie przeze mnie :) ) i ten lakierowany gra jeszcze gorzej.

  W sumie to ze średniaków to najbardziej podoba mi się GDM18/80.
  No jasne że "TONSILE rulez!! "

  No dobra znalazłem że jest różnica:
  http://www.tonsil.com.pl/products_frame.htm
  Hm ciekawe jak on gra.
 • #17
  zajaranyy
  Level 12  
  krzycho123 klej to 'henkel moment' w sumie w szczecinie trudno go dostać i miałem tylko jedną puszke i nie starczyło na dwie kolumny musiałem użyć innego kleju kontaktowego

  tutaj opis całej metody (jest to bardzo szybka metoda typu smarujesz fornir i kolumne czekasz 10 min przyklejasz-przykładasz, dosikasz, czekasz 5 min i już można szlifować) http://audiomania.info/articles.php?id=31

  a co do średniaków to słyszałem 12/60 w altusach i wole 10/80/2 w koncu moje mi się zawsze będa podobać najbardziej :D
 • #18
  zajaranyy
  Level 12  
  a teraz jeszcze do tego doszedł subwoofer :D
 • #19
  fraxx
  Level 15  
  Witam.
  co tu dużo pisać... jeżeli cos jest baaardzo ładne o ciekawym kształcie bardzo profesjonalnie wykonane i gra jak wygląda, można jedynie pogratulować :)

  Pozdrawiam.

  Dodano po 15 [minuty]:

  aaa i jeśli chodzi o Płaczka to chce kupić własnie taki głośniczek tylko chcę zrobić z b-r strojony na 37Hz. Mógłbyś zaryzykować i zrobić go z tyłu. Z b-r powinien grać bardzie miękko 6ms dłużej do tego przy 60hz jest podbicie o 6db do tego wytrzymałość mocowa wyższa i SPL o 4db w góre. No przynajmniej tak mi w WinISD wyszło :)

  Chętnie bym przeczytał jaka widzisz różnice. Co o tym myślisz zajaranyy ?

  Pozdrawiam.
 • #20
  zajaranyy
  Level 12  
  szczerze Ci powiem, ze jestem zwolennikiem eksperymentów ale takie coś co opisujesz w symulatorze wygląda tragicznie, moim zdaniem podbicie 6db przy 60 hz to najgorsze co mogłoby ci się przytrafić, kierując się projekrowaniem obudowy staramy się zachować jak najbardzioej liniową (prostą bez większych podbić) charakterystykę, jeżeli ufać progamowi to przy 60Hz mamy 93dB a przy f3=36Hz mamy 84dB to jest zbyt dużo,

  biorąc pod uwagę charakterystuki z symulatora mojej i twojej obudowy poza wielkim podbiciem na 60Hz zyskujesz nic, w sumie winISD nigdy man prawdy nie powie, ale możemy śmiało brać pod uwagę jego wyniki

  podsumowójać głośnika z Qts 0,55(dane producenta) nie ma sensu pchać do obudowy innej niż zamknięta, buda myślę jest optymalna: masakrycznie zwiększając obudowę można zyskać kilka Hz niżej a 65Litrów to już dużo
 • #21
  tomaszo
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W Akustyce zalozylem temacik jesli chodzi o moja opinie co do tego STXa : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic343333.html


  Wcale nie jest tak zle, to bardzo specyficzny glosnik, nadaje sie glownie do rocka. Nie ma niskiego basu praktycznie.
  Widzisz, wlasnie najlepiej dac 70 litrow i stroic pod 40Hz - wbrew temu widocznemu podbiciu na symulacji nic nie buczy ani nei huczy - to jest wlasnie praktyka wzgl. teorii, brzmi ladnie - w sam raz pod stopke perkusji.


  Aha - no konstrukcje bardzo ladnie wyszly.
  Pomysl, ze BSW154II miazdzy tego STXa calkowicie - czyli masz wyobrazenie co taki niepozorny 15to calowiec moze zrobic ;) Tutaj powinienes miec 250 - 300W znamionowo, zeby cos mowic o tym GDNie.
 • #22
  zajaranyy
  Level 12  
  uuuuu pan tomaszo chyba tylko pooglądał zdjęcia i nie doładnie zapoznał się z opisem :) głośnik w moim subie to 32-150-8-sc(wygląda na prawdę wielko) a nie 42 ale to nic, szczerze to przyznam, że myślałem nad większym bratem czyt.gdn42 ale jednak do 10m2 to by było już za za za za dużo
 • #23
  ynus
  Level 1  
  a no i jeszcze ten subwoofer no palce lizać jak to mawia moja mama, a co by było lepsze ten gdn 42 czy gdn 32 który niżej zejdzie??