logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować wzmacniacz 5.1 do komputera z regulacją głośności?

pieroman 03 Wrz 2005 09:22 1038 6
REKLAMA
  • #1 1788059
    pieroman
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 7
    juz za parę dni będe miał przy moim kompie dzwięk 5.1 i dlatego chcę zrobić sobie jakiś wzmacniacz do tego. proszę o pomoc. jeśli ktoś ma niech podeśle schamat. a jak ktos ma układy wzmacniaczy o mocy tak ok 10-15W (satelitki) to prosze tez o przesłanie. pozatym mam jeszcze jeden problem. jeśli na kazdym kanale umieszcze potencjometr to da sie gdzieś podłączyć jeszcze jeden zebym mugł nim sterowac wszystkie kanały naraz?? proszę o pomoć

    Moderowany przez tomaszo:

    Proszę o: poprawną pisownię i niestosowanie wielkich liter w temacie! Następny tego typu temat zostanie wyrzucony do kosza.

  • REKLAMA
  • #2 1788074
    ALTON
    Poziom 38  
    Posty: 4153
    Pomógł: 304
    Ocena: 145
    5xTDA2040 + TDA7294 zasil z 2 trafek jedno 120W 2x16V a 2 100W 2x26V i masz piękny zestawik.Do tego jeszcze kolumny i subwoofer
  • REKLAMA
  • #3 1788105
    zibisound
    Poziom 23  
    Posty: 618
    Pomógł: 39
    Ocena: 20
    Witam.Moim zdaniem nie opłaca się robić takiego zestawu i lepiej kupić gotowy,szczególnie,że ma to być podłączone do kompa.Taki zestaw kosztuje ok 300-400zł a za takie pieniądze nie zrobisz wzmaków i nie kupisz kolumn.Pozdrawiam-Zygmunt.
  • REKLAMA
  • #4 1788138
    xml2000
    Poziom 17  
    Posty: 298
    Pomógł: 9
    Ocena: 19
    zależy czy słoń nie stanoł ci na ucho bo te pierdziawki ceratiwa nie mają szans z głośnikami stx z których mógł byś zrobić kolumienki poprostu musisz wiedzieć do czego będziesz wykorzystywał te głośniki
  • REKLAMA
  • #5 1789815
    liseczq
    Poziom 21  
    Posty: 898
    Pomógł: 13
    Ocena: 193
    ja robię podobny zestaw, gdyż posiadałem trafo z pojedyńczym zasilaniem 24 V i dowinąłem zwojów tak, że uzyskalem około 65 V stałego, zrobilem jeden odczep, tak, ze po wyprostowaniu mam okolo 50V i zasilam nim 4 * TDA 2050 oraz lm3886 (lm zasilam 65V) i wątpie, żeby jakiś Creative grał na tyle głośno jak to..... warto zrobić coś samemu, potem masz wielką satysfakcje :D
  • #6 1790412
    pieroman
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 7
    no wiem ze satysfakcja jest gwarantowana jak zadziałą. mam jeszcze jedno pytanie jak zrobić trafo albo gdzie kupić takie??
  • #7 1790444
    ALTON
    Poziom 38  
    Posty: 4153
    Pomógł: 304
    Ocena: 145
    Osobiście radził bym rozejrzeć się za zestawem LOGITECH Z560..... tam niema kompromisów :)

    zibisound
    Masz w 100% rację.Są granice przy których szkoda czasu na robienie czegoś samemu

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy wzmacniacza 5.1 do komputera z regulacją głośności. Propozycje obejmują wykorzystanie układów TDA2040 i TDA7294 z zasilaniem z dwóch transformatorów (120W 2x16V i 100W 2x26V) do zasilenia satelitek i subwoofera. Alternatywnie sugerowano użycie wzmacniaczy TDA2050 oraz LM3886 zasilanych napięciem stałym około 50-65V, uzyskanym przez modyfikację transformatora. Poruszono kwestię regulacji głośności na poszczególnych kanałach za pomocą potencjometrów oraz pytanie o możliwość zastosowania jednego potencjometru do sterowania wszystkimi kanałami jednocześnie. Wskazano, że samodzielna budowa może przynieść satysfakcję, ale nie zawsze jest opłacalna w porównaniu do gotowych zestawów. Jako gotowe rozwiązanie polecono zestaw LOGITECH Z560, który oferuje wysoką jakość dźwięku bez kompromisów. Pojawiło się również pytanie o dostępność i wykonanie odpowiedniego transformatora do zasilania wzmacniaczy.
REKLAMA