Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec Defro duo uni 20 kw, sterownik tech K1PRv4, za duże spalanie... POMOCY

Marcin Mucinski 28 Dec 2018 20:47 11043 45
Bosch
    Marcin Mucinski
    Level 6  
    Witam. Posiadam piec Defro duo uni 20 kw, sterownik tech K1PRv4. Piec spala mi ok 35 kg na dobę. Ekogroszek firmy Eko Classic 20=24 mj/kg.
    Ogrzewam dom 150m2 ocieplony. Na dole sama podłogówka góra grzejniki. Temperatura w domu 23-24 stopnie. W załączniku podrzucę fotki i foto ekogroszku.
    moje parametry
    CO 55 stopni
    CWU 50 stopni
    Histereza 2sek
    podawanie 10 sek
    przerwa w podawaniu75 sek
    moc nadmuchu 37 procent
    praca podtrzymania 20 sek
    przerwa podtrzymania 20 min
    wentylator w podtrzymaniu czas pracy 20 sek czas przerwy 10 min
    PROSZĘ O PODPOWIEDŹ JAK ZMNIEJSZYĆ SPALANIE.
  • Bosch
    mistrzszymon1
    Level 24  
    35 kg na dobę to nie jest zły wynik przy ustawieniu takiej temperatury w 150m2 domu. Poza tym nikt do konca nie wie co jest w tych workach na ekogroszek :)
  • Bosch
  • Helpful post
    andrzej55
    Level 36  
    Witam.
    Napisz jak wygląda spalanie -może dawka jest zbyt duża i niedopalony groszek spycha do popielnika. Przy grzejnikach masz zawory termostatyczne? Te 23-24'C to temperatura zamierzona(lubisz ciepełko)?
    Marcin Mucinski
    Level 6  
    Przy grzejnikach nie mam termostatów. Na dole wszystkie sa zakręcone tylko na gorze otwarte. Temperatura zmierzona termometrem. Popiół nie jest do końca spalony wrzuce fotke. Pale bez pidu, i na trybie ogrzewanie dom. Na wode właczam tylko wieczorem na godz lub dwie.35 kg to bardzo dużo czytając po forach inni nawet schodzą do 10kg czy to realne/??
    Sstalone
    Level 30  
    @Marcin Mucinski , przy jakiej temperaturze na zewnątrz masz zużycie 35 kg tego opału?
    jakiej grubości masz ocieplenie ścian, stropu dachu, jakie okna, jaka jest wentylacja, czy otwierasz okna do wietrzenia, a jeżeli tak to na jaki okres.

Ze zdjęcia nie widzę, czy popiół jest niedopalony, czy są spieki i w spiekach niedopalony węgiel?

Jak wygląda wymiennik kotła, wyczyszczony czy zapylony, co ile czyścisz wymiennik?

Czy utrzymywanie temperatury 23-24 stopnie to celowy zabieg, czy wynika to tylko z ustawionej temperatury na kotle?
    Marcin Mucinski
    Level 6  
    Sstalone wrote:
    @Marcin Mucinski , przy jakiej temperaturze na zewnątrz masz zużycie 35 kg tego opału?
    jakiej grubości masz ocieplenie ścian, stropu dachu, jakie okna, jaka jest wentylacja, czy otwierasz okna do wietrzenia, a jeżeli tak to na jaki okres.

Ze zdjęcia nie widzę, czy popiół jest niedopalony, czy są spieki i w spiekach niedopalony węgiel?

Jak wygląda wymiennik kotła, wyczyszczony czy zapylony, co ile czyścisz wymiennik?

Czy utrzymywanie temperatury 23-24 stopnie to celowy zabieg, czy wynika to tylko z ustawionej temperatury na kotle?

Temperarura zewnetrzna 0-plus 5. Sciany ocieplone 15cm steropian suporex 25cm. Gora ocieplona wełna 25cm i przykręcone płyty kg. Okna 3szybowe ciepła ramka. Wentylacja jest z kominów okien zadko otwieramy tyle co wpuszcza się psa. popiół jet wydaje mi się dopalony tylko robia się nie duze spieki kawałki bryłek jak spada z podajnika ale malutkie nie takie ze az trzeba je rozwalać żeby zleciały. Kocioł czyszcze co wymiane zasobnika czyli co 4 dni. Wchodzi 125 kg 5workow. Czyszcze dokładnie cała góre z sadzy jak i scianki i ruszt awaryjny. Temperatura w budynku wynika z ustawien pieca. Podłogówke mam na 26 stopni. Płytki sa delikatnie ciepłe jeśli zejde poniżej 26 stopni to sa zimne i nie za bardzo...

Dodano po 2 [minuty]:

Sstalon jakie bys proponował ustawienia??

Dodano po 6 [minuty]:

Piec Defro duo uni 20 kw, sterownik tech K1PRv4, za duże spalanie... POMOCY Piec Defro duo uni 20 kw, sterownik tech K1PRv4, za duże spalanie... POMOCY
    andrzej55
    Level 36  
    Czy masz subiektywne wrażenie że w domu jest za ciepło i nie możesz tego grzania ograniczyć, abo jest w sam raz?
    125kg/4dni=31,25kg to trochę mniej niż pisałeś w pierwszym poście. U mnie w podobnym wielkością budynku bez ocieplenia góry przy temperaturze w pomieszczeniach 22-23'C dzień i o stopień niżej w nocy wychodzi 25kg/dzień, ostatnio wyłącznie Skarbek z Węglokoksu(bez suszenia, ciut wilgotny).
    Ustawienie sterownika (piec 15kW):
    -czas pracy 20s
    -czas przerwy 1:20min
    -praca w podtrzymaniu 25s
    -przerwa w podtrzymaniu 15min
    -siła nadmuchu 50%
    -temp. CWU 40'C na stałe
    -temp. pieca 53'C.
    Być może warto będzie zainstalować zawory termostatyczne na grzejnikach(nie wszystkich żeby instalacja się nie zagotowała), którymi ograniczysz temperatury w pomieszczeniach, co przełoży się na mniejsze spalanie.
  • Helpful post
    Sstalone
    Level 30  
    Z tego co napisałeś, to zastanawiam się gdzie leży przyczyna?

U mnie przy 0 stopni i średniej dobowej 20,5 stopnia w domu wychodzi 20 kg węgla 24 MJ/kg, co przy średniej temperaturze 23,5 stopnia dawałoby 23 kg/dobę.
    Gdyby ten węgiel miał 22 MJ, to trzeba by było zużyć 25kg, a gdyby miał 20MJ-to należałoby go zużyć 27,5kg.

Po pierwsze, sprawdziłbym spalanie na innym groszku o podobnej deklarowanej wartości opałowej, podkreślam wartości opałowej a nie kaloryczności. Czasami sprzedawcy piszą na opakowaniu tzw. maksymalną wartość opałową co oznacza że może być ona mniejsza, a ludziom się wydaje że to jest rzeczywista wartość opałowa.

Po drugie, czy nie ucieka Ci ciepło przez komin za sprawą lewego powietrza, tzn. masz nieszczelne drzwiczki, itp. lub nadmiernej pracy wentylatora tzn. gdzieś jest szczelina w retorcie lub kanale doprowadzającym powietrze...

Po trzecie, zużycie jest zmienne w zależności od tego, czy podnosimy temperaturę w pomieszczeniu czy ją obniżamy, po prostu na wygrzanie ścian potrzeba extra ciepła, więc zużycie dobowe należy mierzyć przy utrzymywaniu stałej temperatury pomieszczeń pomiędzy początkiem pomiaru i końcem pomiaru. Np. u mnie jeden stopień różnicy to około 10 kg węgla.
  • Helpful post
    andrzej55
    Level 36  
    Przeglądając w necie opinie o ekogroszkach znalazłem kwiatek -"po zważeniu worki miały ~21kg zamiast 25kg". Trzeba być czujnym :) i sprawdzić(w miarę możliwości) produkt od różnych producentów.
    andrzej55
    Level 36  
    Obserwuj palenisko czy spalanie nie zachodzi zbyt głęboko, bo co sezon będziesz wymieniał wypalonego ślimaka. Nie traktuj moich nastaw zbyt dosłownie - mamy inne piece i paliwo.
    Marcin Mucinski
    Level 6  
    temperaturę na slimaku mam 30-35 stopni wiec chyba ok. Ide zwazyc worki.

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Zwarzyłem worki i waza 25kg. Wyczyscilem piec i zasypałem zasobnik 125kg. Ustawienia jakie mam teraz to:
    czas podawania 6 sek
    przerwa podawania 96 sek
    nadmuch na 28 procent
    zobaczymy jak na tych ustawieniach będzie..
    co myślicie o tym????
    Marcin Mucinski
    Level 6  
    Witajcie po nowych ustawienia piec spala 24,5 kg na dobe
    CO 53 STOPNIE
    CWE 45
    CZAS PODAWANIA 6 SEK
    PRZERWA PODAWANIA 100 SEK
    NADMUCH NA 30 PROCENT.

MACIE MOZE POMYSŁ JAKZ TEGO JESZCZE ZEJSC???Popiól spala się w pyłek czasem trafi się grudka ale spalonego eko groszku. Po nacisnieciu zaraz się rozpada. PROSZE O PODPOWIEDZ
    Sstalone
    Level 30  
    Nowe ustawienia:

CO 53 STOPNIE
    CWE 45
    CZAS PODAWANIA 6 SEK
    PRZERWA PODAWANIA 100 SEK
    NADMUCH NA 30 PROCENT.

Stare ustawienia:

CO 55 stopni
    CWU 50 stopni
    Histereza 2sek
    podawanie 10 sek
    przerwa w podawaniu75 sek
    moc nadmuchu 37 procent

No dobrze, a jaką temperaturę masz teraz w domu? No chyba niższą niż poprzednio?
    Sstalone
    Level 30  
    Zmniejszyłeś dawkę paliwa, zmniejszyłeś przerwę pomiędzy dawkami, zmniejszyłeś siłę nadmuchu i zmniejszyłeś temperaturę CO.

Masz zawór mieszający? Jeżeli nie, to nie warto schodzić niżej z temperaturą na kotle.

Masz termostat? I kocioł wchodzi w podtrzymanie?

Musisz sam próbować zmieniać parametry, ale tylko jeden parametr i obserwować jak to wpływa na zużycie i płomień, masz palnik rynnowy? Trzeba pilnować żeby spadał popiół a nie niedopalone części.
    Marcin Mucinski
    Level 6  
    Mam zamiar załozyc czujnik temperatury pokojowy radiowy powiązany z piecem. Może tez to pomoze??Ustawie 22-23stopnie i nie będzie skoków to chyba tez pomorze..

Dodano po 2 [minuty]:

kocioł wchodzi w podtrzymanie na 12-13min.
    termostatów na grzejnikach nie mam. na dole mamz akrecone tylko z podłogówki ogrzewam. góra nie zamieszkała tylko pralnia uzywana ale grzejniki sa delikatnie odkręcone.
    z tem CO nie będę schodził bo to nie mam sensu..dla pieca i komina.
  • Helpful post
    Sstalone
    Level 30  
    Jeżeli założysz termostat, kocioł dobije do 22 stopni i będzie wchodził w podtrzymanie i temperatura na kotle i tak zejdzie poniżej 53 stopni.

Rozważ założenie zaworu mieszającego, tak aby na dom szła niższa temperatura, a na kotle wtedy można utrzymać 60-65 stopni. Wtedy regulujesz na dom temperaturę, można się obejść bez termostatu.
  • Helpful post
    saskia
    Level 39  
    Sadze ze proby z regulacja nadmuchu w szerszym zakresie, prawdopodobnie w dol, moglo by pokazac co naprawde sie dzieje podczas spalania.
    Chodzi o to ze kotly maja regulowane obroty wentylatora, ale to nie oznacza dokladnej regulacji ilosci przeplywu powietrza tak jak np. w silnikach samochodow, gdzie jest precyzyjny czujnik przeplywu.
    Po prostu przy duzym ciagu samego komina ustawienie wentylatora na 30% moze dawac faktycznie 50% gdy komin wytwarza znaczne ssane po tlocznej stronie wentylatora.
    Wtedy mimo niskich parametrow ustawienia kociol mooze byc nadmiernie wychladzany nadmuchem.
    Marcin Mucinski
    Level 6  
    Posiadam zawór zmieszajacy na grzejniki i ma ustawiona tem ok 45 stopni. Na podłogówkę mam zawór elektryczny tem ustawiona 25 stopni.

Dodano po 51 [sekundy]:

temperatura na piecu jest waszym zdanie dobra???nie trzeba jej podnieść???

Dodano po 1 [minuty]:

co mam 53 stopnie. W podtrzymaniu spada do 52 i zaczyna się praca ale i tak temp spadnie do 49 i wtedy wzrasta znowu do 53 i później to samo.
    Sstalone
    Level 30  
    Marcin Mucinski wrote:
    Posiadam zawór zmieszajacy na grzejniki i ma ustawiona tem ok 45 stopni. Na podłogówkę mam zawór elektryczny tem ustawiona 25 stopni.

Dodano po 51 [sekundy]:

temperatura na piecu jest waszym zdanie dobra???nie trzeba jej podnieść???

Dodano po 1 [minuty]:

co mam 53 stopnie. W podtrzymaniu spada do 52 i zaczyna się praca ale i tak temp spadnie do 49 i wtedy wzrasta znowu do 53 i później to samo.

Skoro masz zawory mieszające, to powinieneś podnieś temperaturę na kotle do 60-65 stopni, a na dom dawać taką temperaturę jak Ci potrzeba, nie może to jednak powodować, że do kotła będzie trafiać bardziej wyziębiona woda.
    Sstalone
    Level 30  
    Marcin Mucinski wrote:
    O co chodzi z ta woda wyziebiona???
    czyli podnieść tem co na 60 stopni???

Dodano po 1 [minuty]:

i podniesienie temp co będzie miało wpływ na spalanie ekogroszku??

Dodano po 14 [minuty]:

Czyli na powrocie jaka powinna być tem wody???Jak podniosę na 60 stopni CO?

Na powrocie kotła temperatura wody nie powinna być niższa niż 45 stopni.

Jak podniesiesz temperaturę zasilania kotła, a na dom będzie trafiać woda podmieszana o takiej samej temperaturze jak dotychczas, to nie powinno to mieć wpływu na spalanie ekogroszku.
    Sstalone
    Level 30  
    Marcin Mucinski wrote:
    Ja mam na powrocie 36 stopni na zaworze podłogowym tak pokazuje mi sterownik/.

Chodzi o temperaturę wody, która wchodzi do kotła. Czy jest to temperatura na zaworze podłogowym, tego nie wiem, bo nie znam schematu instalacji...
  • Helpful post
    saskia
    Level 39  
    Zimy powrot obniza temp. spalin, a mimo ze wiecej ciepla bedzie odbierane ze spalin to spaliny zaczynaja sie skraplac juz w kotle co powoduje jego szybsze rdzewienie i w pewnym stopniu izoluje przekazywanie ciepla.
    Jak wczesniej pisalem, zmien pare razy nadmuch na nieco mniejszy i sprawdzaj czas miedzy praca a podtrzymaniem.
    Jesli czas pracy bedzie nieco krotszy to znaczy ze spalanie daje wiecej ciepla ktore jest odbierane.
    Jesli po ktoryms zmniejszeniu nadmuchu czas zacznie sie wydluzac to bedziesz wiedzial gdzie jest ta granica maksymalnej ilosci ciepla ze spalania.
    Nie zmieniaj w tym czasie innych ustawien.
    Jesli w mrozniejsze dni zwiekszysz dawke paliwa to zrob takie same sprawdzania przy jakim nadmuchu czas pracy sie skraca.
    Zapisuj sobie wyniki to bedziesz mial cos w rodzaju wykresu do roznych ustawien na przyszlosc.