Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] - Zwiększenie zasięgu dzwonka bezprzewodowego.

01 Sty 2019 11:57 1611 28
  • Poziom 12  
    Mam dzwonek bezprzewodowy z dwoma odbiornikami jeden odbiornik w domu, drugi w garażu a nadajnik przy bramie.
    Ten dzwonek w domu działa bardzo dobrze pomimo że pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem są 2 mury.
    A ten w garażu co prawda jest ok. 10 metrów dalej ale dzieli go jeden mur. Dzwonek działa dopiero jak podejdę ok 2 metry bliżej odbiornika.
    Czy da radę zwiększyć zasięg dzwonka ?
    To nie pierwszy dzwonek bezprzewodowy jaki próbowałem i żaden nie chciał działać.
    Dodam że producent napisał że zasięg w otwartym polu to 300m

- Zwiększenie zasięgu dzwonka bezprzewodowego.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 25  
    Można by poeksperymentować dodając antenę zewnętrzną.
  • Poziom 25  
    Można by do odbiornika w domu, podłączyć drugi nadajnik, który uruchamiałby odbiornik w garażu. Taka przedłużka, nadajnik przy bramie uruchamia odbiornik w domu, który dzwoni i jednocześnie uruchamia przycisk nadajnika dla drugiego odbiornika.
    Rozwiązanie może mało eleganckie, ale co tam.
  • Poziom 12  
    Też mi przeszło przez myśl połączenie odbiornika z nadajnikiem.
    Ale jak to zrobić ?
    Mam jeszcze jeden dzwonek który mogę do tego wykorzystać, odbiornik w domu jest umieszczony w nie widocznym miejscu więc wygląd nie będzie przeszkadzał.

Dodano po 2 [minuty]:

Nadajnik musiałby chyba uruchamiać jakiś przekaźnik który by działał jak styki włącznika (nadajnika).
    Czy dobrze my ślę ?

Dodano po 1 [minuty]:

Antena też może być dobrym rozwiązaniem ale jak to zrobić ?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 25  
    Są jeszcze tzw. radiolinie, np: RE1K, czy podobne
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zewnętrzna antena do nadajnika i po sprawie.
    M
  • Poziom 25  
    dawid1346 napisał:
    ...

Antena też może być dobrym rozwiązaniem ale jak to zrobić ?

sprawdzić na jakiej częstotliwości pracuje dzwonek, dobrać lub wykonać jakąś antenę na tę częstotliwość.
  • Poziom 12  
    Nie wiem czy dam sobie rady z anteną.
    A jeżeli zamiast diody w odbiorniku która jest mi zupełnie nie potrzebna podłącze przekaźnik i pod styki przekaźnika włącznik w nadajniku...
    Dodam jeszcze zdjęcia.
    - Zwiększenie zasięgu dzwonka bezprzewodowego. - Zwiększenie zasięgu dzwonka bezprzewodowego. - Zwiększenie zasięgu dzwonka bezprzewodowego.
  • Poziom 28  
    A z czego wykonane ogrodzenie bo jak nadajnik na metalowym slupku lub betonie zbrojonym to tylko przeniesc na strone domu mozliwie daleko od metalu a wyprowadzic przycisk przed furtke.
    Dzwonek pracuje na 433MHz. Jakby zamiast białego przewodu z 3 zdjęcia podłączyć antenę GP na tę częstotliwość, to zasięg z pewnością się polepszy.
    Czy t może jest wersja na 315MHz?
    M
  • Poziom 12  
    Nadajnik jest na metalowym ogrodzeniu.
    Dwa metry od ogrodzenia dzwonek już działa ale przerabianie nadajnika dopada, nie mam nawet gdzie go umieścić.

A jaki przekaźnik zastosować żeby działał podłączony zamiast diody LED ?
  • Poziom 25  
    dawid1346 napisał:
    A jaki przekaźnik zastosować żeby działał podłączony zamiast diody LED ?

Przekaźnik (albo kontrakton z cewką) na napięcie zasilające odbiornika. Pomiędzy diodą LED, a przekaźnikiem należy umieścić tranzystor sterujący, coś na ten wzór:

Ja bym jednak zastosował się najpierw do porad kolegów - taniej i szybciej.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Przekaźnik (albo kontrakton z cewką) na napięcie zasilające odbiornika. Pomiędzy diodą LED, a przekaźnikiem należy umieścić tranzystor sterujący, coś na ten wzór:

Jaj jestem amatorem i to z dolnej pułki.
    Jeżeli zasiliłbym przekaźnik zasilaniem diody (usunę diodę która świeci kiedy dzwonek dzwoni i zamiast niej zamatuję przekaźnik).
    Do tego układu podłączę nadajnik drugiego dzwonka tak aby styki przekaźnika zastąpiły przycisk w nadajniku to będzie działało?
    Tylko jaki przekaźnik mam wybrać żeby działał na zasilaniu diody ?[/quote]
  • Poziom 19  
    Na razie nie kombinuj, spróbuj najprostszej opcji - wywierć otworek w obudowie, wyprostuj ten zawinięty biały przewód (albo wymień na drut (żeby był sztywniejszy) o tej samej długości) i wystaw przez otworek. Powinno być lepiej.
  • Poziom 30  
    W nadajniku antena jest zwinięta w odcinku zaznaczonym przeze mnie na fotografii. Gdybyś zamienił - wyprowadził prostym odcinkiem przewodu około 30 cm przylutowanym w punkcie zaznaczonym na niebiesko po zeskrobaniu lakieru w tym punkcie, poprawiłoby to znacznie zasięg dzwonka.
    A przeciwwaga gdzie?
  • Poziom 30  
    SP5IT napisał:
    A przeciwwaga gdzie?

Dokładnie w tym miejscu gdzie była.
  • Poziom 30  
    Dla pasma UHF wystarczającą przeciwwagą jest konstrukcja do której przymocowany jest nadajnik. W telefonach komórkowych też kiedyś anteny zewnętrzne teleskopowe były, jednak przeciwwagi nikt nie nosił :D .
    Czyli metalowy słupek, który zasłania trasę do odbiornika?
  • Poziom 41  
    SP5IT napisał:
    Jakby zamiast białego przewodu z 3 zdjęcia podłączyć antenę GP na tę częstotliwość,
    Michał, na miejscu autora tematu nie ryzykowałbym (odbiornik zasilany bezpośrednio z sieci energetycznej :!: ).

Pozdrawiam.
    Dlatego najlepsza opcja jest antena przy furtce. Mały GP na kawałku koncentryka wystający ponad słupek. I po problemie. (Oczywiscie najpierw trzeba zweryfikować czy to chodzi na 300 czy 400MHz.
    Michał
  • Poziom 41  
    SP5IT napisał:
    Dlatego najlepsza opcja jest antena przy furtce. Mały GP na kawałku koncentryka wystający ponad słupek. I po problemie.
    I tu się z Tobą zgadzam (Twój #10 dotyczył RX_a), lecz autor tematu stwierdził:
    dawid1346 napisał:
    Dwa metry od ogrodzenia dzwonek już działa ale przerabianie nadajnika dopada,
    :cry:
    Wszytko zostało powiedziane. EOT jak dla mnie.
  • Poziom 12  
    Jednak dorobiłem anteny.
    Przy nadajniku 30cm miedzianego drutu, zwinąłem w sprężynkę, Czy to to brze że w tak zrobiłem ? Może lepiej prosty drut ?
    Przy przy odbiornikach też drut, z tym że w gospodarczym pomieszczeniu dzwonek mam zaraz przy oknie i wystawiłem 50cm drutu za okno.
    Działa :) Dzięki za pomoc !
    Chciałby żeby lepiej wyglądało to przy bramie i myślę o zamontowaniu oryginalnej anteny GP.
    Mocie coś polecić taniego bo przeglądałem neta i ceny są sporawe.
  • Poziom 25  
    Jeśli działa Ci 30cm miedzianego drutu, to każda inna antena też będzie działać na to pasmo.
  • Poziom 41  
    dawid1346 napisał:
    Mocie coś polecić taniego bo przeglądałem neta i ceny są sporawe.
    Po co kupować jak można wykonać samemu, odrobina drutu nawojowego, koszulka termokurczliwa, plastikowa rurka np. od flamastra, itd. (wszystko zależy od własnej pomysłowości). Pozostaje kwestia częstotliwości TX, tego dzwonka.
    Link

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Kupiłem anteny