Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Huawei SUN2000-10KTL czy Fronius Symo 10.0-3-M który wybrać?

05 Sty 2019 18:47 31695 109
  • Poziom 9  
    Witajcie - mam okazję zakupić cały system PV 10 kW w niezłych pieniądzach tj ok 40 tyś zł . firma zaoferowała mi faluwnik Huawei Sun 2000 10Ktl
    Ja zawsze myślałem o Froniusie - pytanie moje jest czy Huawei jest godny rozważenia czy zostać przy Froniusie.
    Proszę o pomoc w podjęciu decyzji.
    Krzysiek
  • RenexRenex
  • Poziom 9  
    Q cells 325 Duo
  • Poziom 18  
    Ok mogą być ale 40 tys za 10K to sporo.
    licząc panele Bruk-bet przy 10k płaci się max 18000 brutto, inwerter ok 9500 zł.
    tez sporo bo Elnix 12kW to 4200 zł .
    Ale OK ,jak Fronius to jest i tak mniej jak 27500zł instalacja ok 3000 zł więc - skąd takie koszty 40 tyś zł ?

Poproś firmę o szczegółowy kosztorys poszczególnych elementów instalacji a będziesz mógł porównać ceny.
  • Poziom 9  
    witekem napisał:
    skąd takie koszty 40 tyś zł

Nie wiem - może te pozostałe rzeczy systemu montażowego + kable i montaż daje tą różnicę - ale nie wiem ile powinno być za taki system więc teraz mnie trochę to zaciekawiło dlaczego taka różnica.
  • RenexRenex
  • Poziom 33  
    4 tyś za 1 kWp to jest normalna cena na tych podzespołach z montażem. Nikt za darmo nie założy 10 kW paneli.

Dodano po 2 [minuty]:

Zostań przy Fronius.
  • Poziom 9  
    Nie są to zle falowniki. Sprawdz tylko dostepnosc aktualizacji softwera. Ja mam jeszcze na androidzie 4.4 KitKat to jest dramat, zamiast zczytywanie parametrow online mam jak na telegazecie zczytywanie co pol dnia. Jak już w miare rozsadnych pieniadzach kupiles calosc to nie ma co oszczedac na chinszyznie i chociaz falownik kupic porzadny, polecam Siemensa, Samsunga.
  • Poziom 33  
    Energeton napisał:
    Jak już w miare rozsadnych pieniadzach kupiles calosc to nie ma co oszczedac na chinszyznie
    Mam Chińczyka i chodzi 5 rok I ma większą sprawność niż fronius mam 2 stuki w instalacji ,Chińczyki nie są złe poprawili technologię.
  • Poziom 18  
    Kolego prose, nie zgodzę się z tobą. Zrób pomiary sprawności a Fronius bije na głowę chińczyki.
  • Poziom 9  
    Z moich doświadczeń to wszystko bije chniczyki. Weź sobie pierwszy lepszy pirometr i pomierz to. Żaden chińczyk nie zmontuje Ci tego tak jak na zachodzie, ich certyfikaty i gwarancję w ogóle nie pokrywają się z rzeczywistością. Poza tym dobrze przyjrzeć się sytuacji Huaweia w Polsce i ewentualnymi karami i wycofywaniem firmy z Polski po ostatniej akcji że szpiegowaniem. Żebyś nie został na lodzie bez gwarancji. Poza tym twoje dane mogą wykorzystywać i używać bez twojej zgody np do przyszłego ataku na niezależność energetyczna polski. Stąd warto wspierać nasz rodzimy biznes, kupujesz w Polsce wspierasz gospodarkę. Pozdrawiam :)
  • Poziom 24  
    Dorzucę swoje trzy grosze o inwerterach...
    Zaczynałem w 2014 od Aurory 3600 i do 2017 przerzuciłem chyba 10ki inwerterów, miałem: Power-one, Saj, Afore, Froniusa,Growatt itd itp...
    Miałem je tez do naprawy niektóre, rozbierałem prawie każdy i wiecie co, nie ma nic lepszego jak SMA, jakoś elementów i ich składania jest książkowa, najgorsze były chinczyki Afore ,Every itp, lutowane jak lutownicą do rynien...
    Dziwie się tez takiej popularności Froniusa, wnętrze d**y nie urywa a niektóre rozwiązania techniczne są wręcz durne w tych inwerterach, ale jeden lubi masło drugi margarynę...
    Ja uznaje tylko SMA i wiem ze jak mam inwertery SMA to one po 30latach będą nadal działać, tak jak jest to widoczne na aukcjach że ich te 30letnie inwertery sprzedawane są nadal sprawne...
    Co do Polskiej produkcji to już po samej cenie można się spodziewać wnętrza inwertera w najniższej, najtańszej jakości...
  • Poziom 14  
    Szkoda że od niedawna Sma przeniosło większość produkcji do Chin . Teraz mam wrażenie że kilka lat potrwa nim nabiorę zaufania do marki. Chyba że będą sprzedawać w cenach Chińczyków to nie ma sprawy.
  • Poziom 24  
    FankyKoval napisał:
    Szkoda że od niedawna Sma przeniosło większość produkcji do Chin . Teraz mam wrażenie że kilka lat potrwa nim nabiorę zaufania do marki. Chyba że będą sprzedawać w cenach Chińczyków to nie ma sprawy.

I tu się niestety z Tobą zgodzę, od niedawana SMA to już nie jest to SMA Germany co było do tej pory :(

https://www.solarquotes.com.au/blog/chinese-vs-german-sma-sunny-boy/amp/
  • Poziom 9  
    Leon444 napisał:
    tu się niestety z Tobą zgodzę, od niedawana SMA to już nie jest to SMA Germany co było do tej pory
    Więc może zamiast Froniusa i Huawey iść np w Solar Edge i inteligentny system zarządzania mocą - w sumie cena już od 7000 zł ? co myślisz warto?
  • Poziom 24  
    krissgut napisał:
    Leon444 napisał:
    tu się niestety z Tobą zgodzę, od niedawana SMA to już nie jest to SMA Germany co było do tej pory
    Więc może zamiast Froniusa i Huawey iść np w Solar Edge i inteligentny system zarządzania mocą - w sumie cena już od 7000 zł ? co myślisz warto?

Możesz spróbować z tym SolarEdge, to jest Izraelski wynalazek, sam inwerter nie ma MPPT wbudowanego i każdy panel musi mieć swój Optimizer, ważne żebyś kupił komplet z optimaizerami pod panele a nie sam inwerter...
  • Poziom 9  
    Leon444 napisał:
    krissgut napisał:
    Leon444 napisał:

Możesz spróbować z tym SolarEdge, to jest Izraelski wynalazek, sam inwerter nie ma MPPT wbudowanego i każdy panel musi mieć swój Optimizer, ważne żebyś kupił komplet z optimaizerami pod panele a nie sam inwerter...

Wiem - komplet to wydatek około 10tyś zł ale proponują mi 14 kW i panele Q cells 325 W duo. Myślisz że to dobra opcja? Nadwyżka dla cwu.
  • Poziom 24  
    Kurczę sam nie wiem, nie miałem w rękach tego inwertera, wiem ze na zachodzie zakładają je teraz masowo, a ile on wytrzyma, jak jest zbudowany i z czego to trudno mi powiedzieć...
  • Poziom 9  
    Leon444 napisał:
    a ile on wytrzyma, jak jest zbudowany i z czego to trudno mi powiedzieć...

Gwarancja normalna 12 lat można przedłużyć do 20
  • Poziom 18  
    Raczej podstawa w C.W.U i C.O bo szkoda oddawać energie za darmo operatorom zgodnie z ustawa PIS i OZE. I innego forum -
    Mamy prosty wzór X*0.8=Z+Y gdzie energia oddana do operatora wskazana przez licznik to jest X a Z to jest energia pobrana przez użytkownika wskazana przez licznik. X*0.8 -> to jest energia jaką użytkownik może odebrać od operatora i może być tak , że ta wartość jest większa od jego zapotrzebowania i wychodzi nam nadwyżka energii czyli nasze Y. Czy użytkownik OZE może tą energię sprzedać i w jakiej cenie ? Czy może ją sobie przechować u operatora jak w banku na kolejne lata. NIE Zgodnie z ustawą OZE z dnia 22. czerwca 2016r w paragrafie 4.11 jest określone, że nadwyżka jest do dyspozycji sprzedawcy i nie podlega sprzedaży. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra energetyki nie ma sprzedaży nadwyżki energii ani jej magazynowania! Z punkt widzenia instalatorów i dystrybutor OZE jest to zrozumiałe, bo im większa instalacji tym większy zysk dla nich ale za to dla użytkownika powstaje problem z nadwyżką Y, która w myśl ustawy oddaje za darmo operatorowi energetycznemu i proponowana instalacja większa jak 2 KW a to już powoduje oddawanie energii za darmo. Mieszkańcy nie będą zadowoleni , ze oddają energią za darmo, i będą mówić, ze to złodziejstwo . Wiele wyliczeń zapotrzebowania Z było wykonanych w 2010r w przypadkach, gdzie użytkownik miał wiele urządzeń klasy energetycznej C czy D. Teraz następują wymiany na urządzenia z klasy energetycznej A czy nawet A++ co powoduje , że to nasze Z (zapotrzebowanie ) maleje przez co automatycznie rośnie Y .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISu to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza .
  • Poziom 24  
    krissgut napisał:
    Leon444 napisał:

Wiesz z tymi gwarancjami, którymi wszyscy się tak podniecają że 10, 20 a nawet 30lat (Chińczycy tyle dają) to jest tak że dziś jest firma a za 2 lata śladu po niej nie ma tak jak np Suntech (gigant produkcji paneli kilka lat temu a teraz praktycznie nie istnieje) tak samo było z Sidingiem na domu w latach 90tych, 15-20lat gwarancji a kilka lat później firmy już nie istniały...
  • Poziom 9  
    witekem napisał:
    .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISu to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza .

Nie bardzo rozumiem dlaczego tylko 1,5 kW skoro moje zużycie to prawie 6 kW a wszystko mam już w ledach itp. Nadwyżkę planuję na cwu i dogrzewanie foliami i może kiedyś ładowanie samochodu elektrycznego - taki jest plan
  • Poziom 33  
    krissgut napisał:
    witekem napisał:
    .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISu to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza .

Znowu ktoś pisze brednie a nie przeczytał ustawy teraźniejszej.To były tylko plany do ustawy w 2016 roku ale nie weszły.
  • Poziom 9  
    Leon444 napisał:
    krissgut napisał:
    Leon444 napisał:

Wiesz z tymi gwarancjami, którymi wszyscy się tak podniecają że 10, 20 a nawet 30lat (Chińczycy tyle dają) to jest tak że dziś jest firma a za 2 lata śladu po niej nie ma tak jak np Suntech (gigant produkcji paneli kilka lat temu a teraz praktycznie nie istnieje) tak samo było z Sidingiem na domu w latach 90tych, 15-20lat gwarancji a kilka lat później firmy już nie istniały...

Nigdy nie wiadomo co będzie za parę lat jednak w coś trzeba wierzyć - za 10 lat to może już nie system PV tylko jakaś technologia kosmiczna będzie nam dostarczać prąd. 30 lat temu to telefon na kabel był cudem techniki dziś trzymamy dane w chmurze -co za 10 lat to się nawet nie śni nam.
  • Poziom 16  
    prose napisał:
    4 tyś za 1 kWp to jest normalna cena na tych podzespołach z montażem

To dlaczego każdy chce ode mnie od 16 do 20 tyś za 3 kWp..? ;-p
    Chyba muszę szukać dalej jakiejś firmy która mi to zamontuje za normalne pieniądze...
  • Poziom 20  
    Może masz jakiś ciężki dach albo trudny dostęp do rozdzielni? ;P
    16tys. za 3kW jestem w stanie zrozumieć, natomiast 20 już nie bardzo.
  • Poziom 16  
    Lisciasty napisał:
    Może masz jakiś ciężki dach albo trudny dostęp do rozdzielni? ;P
    16tys. za 3kW jestem w stanie zrozumieć, natomiast 20 już nie bardzo.

Nie no konstrukcja lekka, drewniana jak większość tyle, że dachówka ceramiczna i mocowania są nieco droższe do niej ale to kwestia raczej kilku stówek a nie kilku tysięcy... ;-p
    Zauważyłem, że większość firm za sam montaż tych 3 kWp sobie liczy od 2500 zł w górę a im lepsze podzespoły tym cena za montaż spada ale i tak rośnie cena końcowa... ;-p
    Transport też mnie zastanawia (min. 900zł w górę... :-/)
  • Poziom 20  
    Problem z małymi instalacjami jest taki, że nakład roboty jest niewiele mniejszy niż przy dużej. Bo sprzęt spakować trzeba,
    dojechać trzeba, ogarnąć asekurację, windę na dachówki i całą resztę badziewia. Robota przy falowniku, połączeniach AC i DC jest
    identyczna. Jedynie czym się różni mała instalacja od większej to te kilkanaście modułów wraz z konstrukcją na dachu więcej.
    Dlatego im większa moc tym kilowat tańszy.
  • Poziom 16  
    Lisciasty napisał:
    Dlatego im większa moc tym kilowat tańszy.
    No kilowat owszem tańszy ale czemu sama robocizna jest droższa przy tańszych instalacjach..? Przecież roboty jest jednak mniej skoro mniej tych paneli do zamontowania tak?
  • Poziom 20  
    A przeczytałeś ze zrozumieniem to co napisałem? Bo chyba jednak nie.
  • Poziom 16  
    Lisciasty napisał:
    nakład roboty jest niewiele mniejszy niż przy dużej
    Ale jednak mniejszy a cena za sam montaż większa... Przecież to są Twoje słowa nie moje... To chyba Ty nie rozumiesz o czym ja piszę... (ja cały czas piszę o cenie za samą robociznę a nie za całą instalację...)