Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik bezprzewodowy do pieca Junkers ZW 24-2 DV KEP 31

20 Sty 2019 13:18 279 7
  • Poziom 2  
    Tak jak w temacie, poszukuje sterownika bezprzewodowego do pieca junkers.
    Posiadam również wymiennik ciepła z pompą który będzie odbierał ciepło z obiegu piętro niżej ( kocioł teścia ) i chciał bym aby sterownik również mógł sterować tą pompą. Pytanie czy potrzebuje kolejny sterownik do pompy wymiennika, czy jest na rynku taki sterownik który ma podejście do dwóch pomp i można ustawić kiedy ma jaką włączyć - pompe od wymiennika wtedy kiedy jest wystarczająco dużo ciepła aby mógł ogrzać mój obieg. Czy będe potrzebował wtedy dwóch sterowników, jeden do pompy, a drugi który będzie nią zarządzał?

Sterownik bezprzewodowy do pieca Junkers ZW 24-2 DV KEP 31

Powyżej A1 i B1 jest to obiek dolny A1 zasilanie, B1 powrót. Natomiast A2 i B2 jest to obiek górny z zaworem zwrtonym u góry, tak aby pompa z wymiennika nie pchała wody do pieca i kolejnym zaworem zwrotnym przy wymienniku tak, aby piec nie pchał wody do wymiennika.

Fajnie by było gdyby takim sterownikiem można było sterować przez telefon.

Jakie sterowniki będą pasować do takiego układu?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Napisz to bardziej zrozumiale co masz i co chcesz uzyskać?
    Ta Twojego opisu trudno jest zrozumieć o co Ci chodzi, a jeszcze trudniej doradzić jakąś automatykę.
    Najlepiej jakbyś rozrysował cały układ.
    Domyślam się, że teść ma kocioł Junkers?
    Ty masz dodatkowo wpięty wymiennik płytowy, który ogrzewa Twoją część budynku?
    Jak jest sterowany obecnie kocioł? Tzn. kiedy on wie, że ma się włączyć? Jest jakiś regulator pokojowy u teścia?
  • Poziom 2  
    Nienie,
    teść na dole ma zwykły kocioł na węgiel i idą rury piętro niżej i ogrzewają jego piętro. Te dwie A1 i B2 to są rury od niego potrzebne do podłączenia wymiennika ciepła.
    Jeśli chodzi o automatyke, to chce uzyskać taki efekt, że gdy teść pali w piecu i woda jest wystarczająco nagrzana, wtedy włącza się pompa w wymienniku po mojej stronie i wymusza obieg przez wymiennik ciepła.
    Jeśli nad ranem piec się wypala i temperatura spada na wymienniku - pompa się wyłącza i uruchamia piec gazowy i ogrzewa moje piętro.

Jeszcze niemam wpiętego bo musze sterowniki pokupować itp.

Co do sterowania kotłem u teścia, są jego ręce i "doświadczenie" :) - żadnej automatyki.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Wystarczy na rurze obiegu po stronie teścia zamontować termostat przylgowy lub z kapilarą:
    https://www.ceneo.pl/14712988
    https://www.elektrykasklep.pl/towar/p5682-emo...MI46agk-r_3wIVRaWaCh3YXQ16EAQYBCABEgL-DfD_BwE

W tych termostatach masz styk przełączalny. Jak zostanie osiągnięta ustawiona temperatura to styk załącza pompę CO przy wymienniku po Twojej stronie. Jeżeli temperatura jest poniżej wartości ustawionej to termostat załącza kocioł gazowy.

Jednak muszę Cię zaskoczyć. Jeżeli dom jest docieplony i okna nie mają szczelin takich w które można włożyć rękę to obecnie ogrzewanie gazowe jest tańsze od węglowego.
  • Poziom 2  
    Tak tak, ale dolna część domu jest ogrzewana i tak kotłem na węgiel, mam przyłącz do niego więc czemu by nie skorzystać :)

Co do tego sie tak zastanawiam jeszcze nad jednym, jak będę miał sterownik do pieca junkers bezprzewodowy to gdzie go wpiąć tak żeby też zarządzał pompą i w piecu i na wymienniku?
    W sensie, jak spadnie mi temperatura w pokoju to skąd sterownik będzie wiedział, co ma włączyć? Czy pompe przy wymienniku, czy pompe przy piecu? też się jakoś da spiąć termostat ze sterownikiem?

I jaki sterownik kupic?
  • Pomocny post
    bzajacc napisał:
    Tak tak, ale dolna część domu jest ogrzewana i tak kotłem na węgiel, mam przyłącz do niego więc czemu by nie skorzystać :)

Wymiennik tak samo może pracować w drugą stronę.
    No chyba, że jest to podłączenie "na krzywego ....."? :)

bzajacc napisał:

Co do tego sie tak zastanawiam jeszcze nad jednym, jak będę miał sterownik do pieca junkers bezprzewodowy to gdzie go wpiąć tak żeby też zarządzał pompą i w piecu i na wymienniku?
    W sensie, jak spadnie mi temperatura w pokoju to skąd sterownik będzie wiedział, co ma włączyć? Czy pompe przy wymienniku, czy pompe przy piecu? też się jakoś da spiąć termostat ze sterownikiem?

I jaki sterownik kupic?

Trzeba dołożyć przekaźnik/przekaźniki tak aby jedne styki sterowały pompą, a drugie kotłem.
    Jaki kupić? Na pewno typu ON/OFF, taki który Ci pasuje. Jest ich na rynku cała masa. Ja głównie bazuję na Auratonach 2025 i 2030, Salusach 091FLRF jeżeli chodzi o ON/OFF.
  • Poziom 2  
    No właśnie nie będzie, bo są zawory zwrotne które blokują obieg cieplej wody z gazowego na wymiennik :D

Czyli rozumiem że sterownik będzie połączony z pompą piecyka (wiadomo) i z pompą przy wymienniku tylko jak? Podpiąć go do termostatu, bezpośrednio do pompy? Czy może podpiąć go poprostu do termostatu i żeby termostat decydował która pompę ma włączyć??

Tu jest problem, jak to połączyć wszystko, razem do kupy..

Co do sterownika to czy znasz jakieś takie które by mogły się jeszcze z siecią łączyć? Tak abym mógł przez np. telefon zmienić temperaturę?
  • Pomocny post
    bzajacc napisał:

Tu jest problem, jak to połączyć wszystko, razem do kupy..

Lepiej poproś kogoś, kto ma o tym pojęcie, bo jeszcze co uwalisz.

bzajacc napisał:

Co do sterownika to czy znasz jakieś takie które by mogły się jeszcze z siecią łączyć? Tak abym mógł przez np. telefon zmienić temperaturę?

Np.
    Honeywell Evohome ATC928G3026 + BDR91A1000

Honeywell Pakiet Y87RFC2074 (składa się z termostatu T87RF2025 + modułu przekaźnikowego BDR91A1000 + bramki internetowej RFT100)

Plum ecoMAX 850i + ecoNET

Tech ST-408n + ST-505 lub WIFI RS

Salus iT300 lub iT500

oraz wiele innych mniej lub bardziej rozbudowanych.
    Ale aby to skonfigurować trzeba najpierw poznać instalację CO i umieć to podłączyć i skonfigurować.

Zainteresuj się jeszcze innymi produktami firm np:
    Tech, Salus, Elektrobock, Compit, Ropam
    Ponadto na Allegro masz wysyp różnych urządzeń tego typu.

Wystarczy wpisać hasła: regulator, sterownik, termostat WiFi, smart, internet