Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden UBC355CLT - częstotliwości lotnicze, ustawienie skanera, dobór anteny.

24 Sty 2019 20:08 666 14
  • Poziom 6  
    Jako początkujący nasłuchowiec chciałbym dowiedzieć się kilka rzeczy od nieco bardziej zaawansowanych w tej dziedzinie kolegów lub koleżanek. Jestem z Puław, woj. lubelskie.
    1. Jak to jest z tymi sektorami kontroli obszaru lotniczego? Czy jako woj. lubelskie jestem na obszarze oznaczonym jako R?
    2. Czy wykorzystuje się krok 8,33 kHz, czy spokojnie na 12,5 kHz sobie skanować? Który jest na obecnie bardziej używany?
    3. Jak na skanerze, który jest w tytule, ustawić częstotliwość Lublin EPLB Tower 136,430 MHz? Niestety, przy kroku 12,5 kHz oraz 8,33 kHz w paśmie lotniczym nie mogę tego zrobić. Wskakuje np. 136,425 MHz dla 12,5 kHz albo 136,433 dla 8,33 kHz.
    4. Myślałem nad wykonaniem dipola dla pasma 2 m oraz lotniczego. Jakie powinny mieć wymiary? Do skanera dostałem dwie anteny: jedna teleskopowa, a druga to kawałek przewodu zakończony złączem BNC. Która będzie lepsza? A może po prostu lepiej będzie zrobić dipol i przymocować go do barierki? Mieszkam na 1. piętrze. Myślałem też o Multi Scan - antenie szerokopasmowej dł. 92 cm do skanera 25-1300 MHz. Czy jest ona coś warta?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    1. Tak: https://www.youtube.com/watch?v=n76j6rBPq4I&feature=youtu.be
    Zajrzyj jeszcze tu: https://www.pansa.pl/?cz=&kontr=
    2. 8,33 zostało narzucone przez przepisy EASA ze względu na brak kanałów łączności z wielką ilością statków powietrznych (szczególnie na Zachodzie). U nas częstotliwości pozostają niezmienione, chociaż wszystkie samoloty muszą mieć radiostacje ze skokiem 8,33 - więc spokojnie (przynajmniej na razie) możesz słuchać co 25 /12,5 kHz.
    3. 136,425 MHz ( https://www.airport.lublin.pl/media/userfiles...wizacja_przylotow/EP_AD_2_EPLB_1-1-1_en_1.pdf )
    4. Anteny poszukaj na elektrodzie (np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1092584.html ) albo, po prostu, w googlu... Są odpowiednie kalkulatory. Moim zdaniem do nasłuchu ruchu lotniczego wystarczy najprostsza antena typu GP.
  • Poziom 6  
    Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Czy te anteny o których pisałem dołączone do mojego skanera są coś warte? Bo niestety ale nie słyszę żadnej wieży jedynie kontrolę obszaru i to też nie za ciekawie z odbiorem. Jaką antenę GP polecasz głównie do odsluchu 2m służby policja straż i pasma lotniczego? Mieszkam około 40 km od lublina i 25 od dęblina.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Trudno mi powiedzieć cokolwiek na temat tych anten, ale sądzę, że żadna nie będzie odpowiednia do słuchania na takie odległości - chociaż samoloty, szczególnie Dęblin, powinieneś słyszeć.
    Spróbuj przedłużyć ten przewód albo do kawałka innego przewodu o długości 1,1 -1,5m dołącz złącze BNC (czy jakie tam masz w skanerze) - powinno być lepiej. Spróbuj podwiesić go pionowo...
    Możesz też tak prowizorycznie podłączyć przewód do BNC skanera:
    Uniden UBC355CLT - częstotliwości lotnicze, ustawienie skanera, dobór anteny.
    i zobaczyć jaki będzie efekt.
  • Poziom 6  
    Myślałem jeszcze żeby na komin z metalowym obiciem postawić coś takiego jak
    Radiora Sky Scan MK II. Myślisz że jest to coś warte? Niby antenę mam taka drugą jak pisałem i mi się wydaje że jest lepiej.

Uniden UBC355CLT - częstotliwości lotnicze, ustawienie skanera, dobór anteny. Uniden UBC355CLT - częstotliwości lotnicze, ustawienie skanera, dobór anteny.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    "na komin z metalowym obiciem postawić coś takiego" - może nie zadziałać. W ogóle, anteny szerokopasmowe są gorsze od anten an konkretny zakres częstotliwości.
    Musisz się liczyć z tym, że w tym okresie jest trochę mniej lotów, więc mało słychać...
    Do słuchania komunikacyjnych możesz się przygotować według rozkładu lotów i podpatrzeć na flightradar24.com, wszelkie inne, to przypadek (aerokluby w zimie praktycznie nie latają, tak jak i prywatne, wojsko lata mniej). Dodatkowo, warunki propagacyjne mogą znacznie ograniczyć zasięg łączności.
  • Poziom 6  
    Czyli rozumiem że najlepiej ustawić jakąś częstotliwość z kontroli obszaru dla sektora R i słuchać. Myślałem też żeby wziąć Diamond x30. Na 2m dobra ale na airband już chyba niekoniecznie.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Pawelxc91 napisał:
    Bo niestety ale nie słyszę żadnej wieży jedynie kontrolę obszaru

To kolego zależy od usytuowania Twojej anteny. To jest pasmo VHF wię tu panują zasady jak dla TV - chcesz mieć odbiór to antena wysoko. Generalnie 90% sukcesu to dobry SYSTEM antenowy - czyli antena, fider od nie,j złącza itp.
  • Poziom 40  
    Witam.

@Pawelxc91
    , to "coś" co widać na zdjęciu nr.1 (#5), to jest Twoja antena ?. :wink:
    Kurcze, tyle porad dotyczących anten na różne pasma, łącznie z lotniczym zostało umieszczone na forum elektrody a Ty zakładasz nowy temat. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Moje pytania nie były skierowane tylko o anteny. Na chwilę obecna tak, to jest jedna z dwóch anten dołączona oryginalnie do mojego unidena i jest w fazie testów czy to w ogóle ma sens. Nie jest mojej produkcji jeśli pytasz ;-) Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie dwóch dipoli na pasmo lotnicze i pasmo 2m.
  • Poziom 40  
    Pawelxc91 napisał:
    Moje pytania nie były skierowane tylko o anteny.
    Wypada przeprosić z mój #9.
    Już nie będę zadawał kretyńskich pytań.
    Przecież każdy wie, że pasmo lotnicze to rodzaj modulacji: AM.

Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Były bardzo pomocne.
  • Poziom 40  
    @Pawelxc91, gdybym to ja miał tego typu dylemat, zdecydowałbym się na antenę typu GP 5/8λ.
    Np: Link

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    gumisie napisał:
    gdybym to ja miał tego typu dylemat, zdecydowałbym się na antenę typu GP 5/8λ

Popieram , a dodatkowo w linku masz już podane wymiary dla każdego subpasma. Osobiście korzystałem z takiej anteny - jest prosta do wykonania i dobrze pracuje. Zauważ że jedna antena nie pokryje Ci całego pasma. Możesz zrobić strojoną albo dwie i przełączać.
  • Poziom 2  
    Ja osobiście od kilku lat używam tego wynalazku: https://www.youtube.com/watch?v=iqju9ZHygnA i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony z tym że użyłem rurek miedzianych o średnicy coś około 13mm.Rurki długości 58 cm.czyli gdzieś w pobliżu środka pasma lotniczego,mieszkam na 3 piętrze w Radomiu i możesz mi wierzyć lub nie ale są takie dni kiedy słychać APP z Warszawy z ziemi,samoloty gdzieś w promieniu 400-500 km wg mnie zupełnie przyzwoicie.
    Czego zabrakło na filmie nie ja jestem autorem:odległość między rurkami w puszce około 1cm i rurka z "gorącą" żyłą do góry,całość można przytwierdzić do kawałka grubszego plastiku a nawet sklejki lub deski chodzi o stabilność żeby to się nie bujało na wietrze.Jak masz nie zabudowany teren w interesującym Cie kierunku jest duża szansa że naprawdę usłyszysz to co chcesz ;)
    To jest antena tylko do skanera!