Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czy dwuteowniki wymagają podparcia poprzecznego?

Michaelzzz 24 Jan 2019 22:13 1263 19
Wago
    Michaelzzz
    Level 5  
    Dzień dobry.
    Mój problem dotyczy stropu odcinkowego w kształcie łuku. Strop wygląda następująco: 14 dwuteowników o wysokości 20 cm (stopa 10 cm) ułożonych w odstępach 95 cm od siebie, długość każdego tregla wynosi 860 cm. Między dwuteownikami ułożone cegły w kształcie łuku.
    Moje pytanie dotyczy tego czy cały ten strop nie powinien być jeszcze podparty na środku np. poprzecznie ułożonym dwuteownikiem na filarach, podtrzymującym całą konstrukcję? Nad stropem jest wolna i wyłączona z użytku przestrzeń.
    Pytam, bo chciałbym wynająć to pomieszczenie pod działalność gospodarczą tylko ten strop nasuwa mi wątpliwości. Cała przestrzeń to 8,60 m x 14 m. Nie chce po prostu żeby coś spadło mi ma głowę. Właściciel zapewnia, że wszytko tak stoi latami - poniemiecki budynek z czerwonej cegły.
    Proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Wago
    wzagra
    Level 33  
    Mój post wiele nie wniesie, ale w takiej sytuacji trzeba by to obejrzeć "naocznie" i dopiero wydać opinię.
    Wydaje mi się, że jeżeli chcesz mieć pewność to należałoby zatrudnić jakiegoś fachowca z nadzoru budowlanego aby pomierzył, policzył i wydał opinię - wtedy będziesz miał pewność (a na pewno zabezpieczenie, gdyby jednak cokolwiek się stało - nawet dla ubezpieczyciela). Koszty wzrosną, ale jakby co, nikt po sądach Cię nie będzie ciągał.
    ..nie jestem fachowcem, ale sam bym tak zrobił..
  • Wago
  • Helpful post
    palmus
    Level 33  
    Skoro stoi, to raczej ok.Strop ma pęknięcia? Jest ugięty po środku? Jeżeli u góry ma stać ciężki sprzęt, który da się tam wnieść zawsze możesz zrobić podciąg z ceownika.Jest bardziej wytrzymały na zginanie i go podeprzeć.8.6m to sporo.Ale jak chcesz mieć komfort psychiczny zawołaj jakiegoś budowlańca konstruktora do oceny.
    jozgo
    Level 40  
    W przypadku zmiany sposobu użytkowania pomieszczenia, budynku, a z tym mamy do czynienia, należy wykonać projekt adaptacji budynku.
    W tym projekcie uprawniony projektant od konstrukcji budowlanych powinien okreslić m.in. dopuszczalne statyczne obciążenie stropu.
    Jakiekolwiek konsultacje, nawet na Elektrodzie, nie mają żadnej wartości ani mocy prawnej w przypadku katastrofy budowlanej czy innego wypadku.

Dodano po 4 [minuty]:

Patrz: Sprawy Pokoi Zagadek.
    Michaelzzz
    Level 5  
    palmus wrote:
    Skoro stoi, to raczej ok.Strop ma pęknięcia? Jest ugięty po środku? Jeżeli u góry ma stać ciężki sprzęt, który da się tam wnieść zawsze możesz zrobić podciąg z ceownika.Jest bardziej wytrzymały na zginanie i go podeprzeć.8.6m to sporo.Ale jak chcesz mieć komfort psychiczny zawołaj jakiegoś budowlańca konstruktora do oceny.

Strop nie ma pęknięć,z gory jest zalany jakąś wylewką. Dwuteowniki sa miedzy soba zlączone pretami grubosci ok 1,5 cm w dwóch miejscach ma odcinku 8,60m,dzielac jakby te dwuteowniki na cztery czesci.
    Rzeczywiście patrzac poprzecznie widac lekkie wygiecie srodka do dołu stąd moje wahania odnosnie wytrzymałości tych tregli.
    Dopytalem wlasciciela i oznajmił,ze kiedyś na górze bylo trzymane zboże i siano. Teraz jest wolna przestrzeń i tak pozostanie jesli wynajmę ten budynek.
    Oczywiscie zdaje sobie sprawe,że do Panstwa opinii nalezy podchodzic z pewna rezerwa,bo bez specjalnych obliczeń specjalistow niczego nie mozna stwierdzic na pewno. Aczkolwiek kazda opinia cos wnosi w sprawie mojego problemu. Dziekuje bardzo
  • Helpful post
    AT PRO
    Level 18  
    To typowy strop Kleina.
    Zapewne zbrojony dodatkowo w dolnej warstwie. Rozstaw belek stosunkowo niewielki a cegły układane łukiem dodatkowo się klinują. Jak nie będzie obciążany to jeszcze postoi sporo lat.
    Poczytaj sobie o konstrukcji tego typu.
    Michaelzzz
    Level 5  
    AT PRO wrote:
    To typowy strop Kleina.
    Zapewne zbrojony dodatkowo w dolnej warstwie. Rozstaw belek stosunkowo niewielki a cegły układane łukiem dodatkowo się klinują. Jak nie będzie obciążany to jeszcze postoi sporo lat.
    Poczytaj sobie o konstrukcji tego typu.

Zgadza sie to strop Kleina. Poczytałem trochę o nim i faktycznie,wszedzie doczytałem,ze strop w łuku jest bezpieczny i przeżyje niejedno. Ale wlasnie ta długość dwuteownikow 8.60 bez podparcia. Jak to zobaczyłem to wydalo mi sie dziwne. Dlatego Państwa dopytuje,bo moze ktos z Was ma doswiadczenie ze stropami Kleina. Może niepotrzebnie panikuje 🙂 .
    zimny8
    Level 33  
    Michaelzzz wrote:
    Między dwuteownikami ułożone cegły w kształcie łuku.

Oznacza to że strop od góry też ma luki, tylko wypukłe. Napisz czy tak jest, jeśli nie i jest tam płasko to oznacza że zostało to czymś? wypełnione i tu pytanie. Rodzaj tego materiału i wykonania ma ogromny wpływ na wagę a co za tym na obciążenie belek.
    Widywałem takie stropy które przy szerokim rozstawie belek miały 0,5m grubości, taki strop nadaje się tylko nad ostatnią kondygnację, nie użytkową.
    Masz tam powierzchnię 8,60m x 14,0m to b. dużo. Może było tak że pod stropem tzn. w Twoim mieszkaniu była kiedyś po środku ściana nośna bądź choć działowa i ktoś ją usunął?.
    Możesz sprawdzić ugięcie belek, np. wskaźnikiem laserowym bądź taką poziomicą, przyłóż przy ścianie po belce, na przeciwległej ścianie będziesz miał odpowiedź.
    Dobrze pomyślałeś, przy takiej powierzchni powinna być belka poprzeczna na końcach podparta na ścianach nośnych, i dwóch filarach po środku. Może być tu problem bo one muszą stać na ścianie bądź mocnej belce.
    Michaelzzz
    Level 5  
    Strop jest u góry wypukły, cała warstwa wylewki na górze ma może maksymalnie 3 - 4 cm grubości.
    zimny8
    Level 33  
    Jeśli się rozumiemy to oznacza że masz na górze ok. 14 wypukłości na "podłodze", piszę w nawiasie bo na takim czymś nie można prowadzić żadnej rejestrowanej działalności.
    Można by wyrównać np. płytami paździerzowymi o ile to wystarczy.
    Zanim coś zrobisz zmierz ugięcie belek, tak jak opisałem.
    Michaelzzz
    Level 5  
    Zgadza się, jest 14 łuków tak jak Pan pisał. Ja chciałbym wynająć to pomieszczenie na dole. Góra mnie nie interesuje, pozostanie pusta i nieużywana. Już nawet tak myślałem, że może zbić te cegły, zostawić gołe dwuteowniki, oczyścić je, zaimpregnować preparatem antykorozyjnym i ewentualnie całość przykryć jakimiś płytami. Nie wiem. Jak uważacie? Góra na 100% nie będzie zagospodarowana.
    beta5
    Level 14  
    Czy konstrukcja dachu nie jest podparta słupkami podporowymi, które obciążają strop? Jeżeli będą tam użytkowane maszyny lub urządzenia które wytwarzają wibracje to też się one przenoszą na konstrukcje budynku uszkadzając je.
    jozgo
    Level 40  
    Michaelzzz wrote:
    Ja chciałbym wynajac to pomieszczenie na dole. Gora mnie nie interesuje,pozostanie pusta i nieuzywana

To wszystko zmienia.
    Wziąc rzeczoznawcę budowlanego do oceny stanu stropu i koniec.
    gimak
    Level 40  
    Michaelzzz wrote:
    Mój problem dotyczy stropu odcinkowego w kształcie łuku. Strop wygląda następująco: 14 dwuteowników o wysokości 20 cm (stopa 10 cm) ułożonych w odstępach 95 cm od siebie, długość każdego tregla wynosi 860 cm. Między dwuteownikami ułożone cegły w kształcie łuku.

Takie stropy są mocne i jeżeli na tych dwuteownikach nie widać korozji, to nie ma się czego obawiać. Tym bardziej, że ich obciążenie nie ulegnie zmianie.
    Michaelzzz
    Level 5  
    beta5 wrote:
    Czy konstrukcja dachu nie jest podparta słupkami podporowymi które obciążają strop ? Jeżeli będą tam użytkowane maszyny lub urządzenia które wytwarzają wibracje to też się one przenoszą na konstrukcje budynku uszkadzając je .

Dach jest dwuspadowy, konstrukcja opiera się na ścianach szczytowych. Jeśli chodzi o drgania to największe będzie chyba z radia, ? a tak na poważnie to ma to być stolarnia i maszyny z tym związane.
    Naprawdę nie spodziewałem się, że ten post spotka się z takim odzewem i tyle będzie chętnych osób do rozwiązania problemu.
    Wiecie państwo - oferta wynajmu jest naprawdę okazyjna, porównując metraż z innymi lokalami w mojej okolicy. Dlatego postanowiłem zasięgnąć pierwszy raz opinii na elektrodzie. Ciekawe co mi powie fachowiec od takich spraw. Jestem w stanie nawet zburzyć ten strop ceglany i na samych dwuteownikach położyć jakieś płyty. Góra i tak pozostanie wolna, a chciałbym wynająć co najmniej na 10 lat ten lokal, dlatego zastanawiam się nad wytrzymałością tych tregli stalowych.
    jozgo
    Level 40  
    Szkoda takiego stropu.
    Po drugie: czy budynek nie jest pod nadzorem konserwatora?
    Jeżeli nie jest to i tak jest pytanie czy taka ingerencja w konstrukcję budynku (wyburzenie wypełnienia stropu) nie wymaga pozwolenia na przebudowę lub przynajmniej "Zgłoszenia zamiaru robót budowlanych".

Dodano po 3 [minuty]:

Chodzi mi o konserwatora zabytków.
    strucel
    Level 33  
    Sprawdzić czy dach jest szczelny i strop nie zaciekał (kiedyś murowano na zaprawę wapienną która nie lubi wody), jak tam wszystko ok to nie ma się co specjalnie zastanawiać, stropy Kleina były całkiem wytrzymałe, tyle że wymagały dużej ilości cegieł i stali no i były roboczochłonne, za to szalowało się na raty.
    palmus
    Level 33  
    Jak już ktoś napisał wyżej: złożysz wniosek o zmianę przeznaczenia pomieszczenia i samo wyjdzie. Możliwe, że lokalny wydział architektoniczno-budowlany zechce od Ciebie oceny technicznej. Jak się będą obawiać wibracji, najprawdopodobniej skończy się asekuracyjnym podparciem stropu. Wyburzanie i ponowna budowa to będzie dość kosztowna robota.
  • Helpful post
    janek1815
    Level 38  
    Mam identyczny strop u siebie. Pomieszczenie 6,5*11m i ma się dobrze. U góry nasypane trociny w ramach ocieplenia kiedyś. Dodatkowo wielkie składowisko przydasiow a to opony a to jakies przekładnie, silniki i nic się z tym nie dzieje. Wybudowane w 74r. Na dole mam garaż na trzy auta i kawałek warsztatu.
    Michaelzzz
    Level 5  
    Witam,
    Zasięgnąłem opinii znajomego inżyniera, który zajmował się takimi konstrukcjami. Wg niego w przypadku gdy góra nie będzie użytkowana to wszystko jest ok. Mówił, że w stropie Kleina w kształcie łuku cegły rozpierają się nawzajem i taki strop sam w sobie jest mocny. Natomiast trzeba pilnować stanu dwuteowników - korozja itp. oraz stanu dachu, a budynek powinien stać dłużej niż ja pożyje. :)