Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena GP 1/4 fali do nasłuchu.

fnusb 25 Sty 2019 22:17 642 50
  • #1 25 Sty 2019 22:17
    fnusb
    Poziom 4  

Witam. Jestem laikiem w tym temacie, czytałem wiele tematów na tym forum dot. mojego tematu lecz nie mogę pojąć jakoś zbytnio tego.
    Chciałbym zbudować sobie antenę GP 1/4 2m na pasma od 149 mhz do 172 mhz (głównie służby). Wiadomo.... :D Mam obecnie dipola półfalowego na te pasma lecz po prostu chciałem spróbować nowej anteny zbudować, wiadomo, nuda, zima... :) Kupiłem do tego celu gniazdo UC1 kwadratowe, wtyk UC1, jakiś kabel RG 58 też tam mam z oplotem miedzianym... Podpowie mi ktoś, z czego ramiona można zrobić do tej anteny GP, jeden mi kiedyś polecił aby zrobić z prętów do podwieszania sufitu lecz wydaję mi się, że to może być ciężka konstrukcja... w tym celu planuję się wybrać na zakupy do Castoramy w celu zdobycia reszty przedmiotów do takiej budowy. Drugi problem to nie wiem jak mogę wyliczyć po ile CM ma mieć te 5 ramion tzw. 4 ramiona plus przeciwwaga. Ktoś pomoże? Dzięki.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.
    Temat przenoszę z działu "Radiotechnika Serwis".

0 29
  • #2 25 Sty 2019 22:59
    zworys
    Poziom 35  

http://anteny.antonpolska.pl/antena_58_140_174.htm
    Zajrzyj na tą stronę masz podane wymiary anteny 5/8 - nie jest to jakaś "kobyła" a jest bardziej efektywna niz 1/4.
    Do budowy możesz użyć drutu miedzianego z kabla energetycznego np 4x4 lub 4x6mm albo rurek miedzianych np od instalacji hamulcowych ( ze szrotu samochodowego)

0
  • #3 25 Sty 2019 23:04
    fnusb
    Poziom 4  

Dzięki za odpowiedź nie dam rady jej zbudować nie umiem zbytnio, nie mam możliwości jej na dach bloku dania, czy ta 1/4 fali GP nie będzie dobra?

0
  • #4 25 Sty 2019 23:15
    zworys
    Poziom 35  

Będzie ale będzie mniej skuteczna. Niestety dobra antena musi mieć swoje wymiary. Tą 1/4 możesz tak samo zbudowac z miedzianego drutu. Antena przy pracy musi być odsunięta od innych metalowych elementów min o ok. 1m Jesli będzie nisko posadowiona to jej mozliwości odbioru będą gorsze.

0
  • #5 25 Sty 2019 23:18
    fnusb
    Poziom 4  

Aha, czaje. No to jak mogę wykorzystać te gniazo UC1 kupione dziś? Pomożesz mi na okreslone pasmo zrobić taką antenkęprostą? :D Sorki ale aż tak to nie znam się na antenach :( Z czego te ramiona mozna zrobic? Jutro do castoramy w tym celu sie chcialem wybrac

0
  • #6 25 Sty 2019 23:36
    zworys
    Poziom 35  

Na początek kupujesz w Castoramie kabel 5x2,5mm o długości 1 m i będziesz miał elementy do budowy anteny . Przeciwwagi lutujesz do obudowy UC1 ( najlepiej gdyby było to gniazdo z otworami do przykręcania za pomocą śrubek a nie z jedną centralną nakrętką ) zaś wibrator do środkowego bolca gniazda. Końce drutów do lutowania najpierw trzeba "pobielić" cyną . Nie można zbyt mocno i długo grzać gniazda UC bo uszkodzi się izolator. Jest to szczególnie istotne przy lutowaniu do środkowego bolca. Długość elementów na początek powinna być o parę cm dłuższa niż potrzebna a na wymiar docinasz przy strojeniu anteny. W sumie tak zrobiona antena jest dość delikatna ale po wypróbowaniu jesli zda egzamin można ją wykonać troche inaczej i będzie sztywniejsza. Długość ramion przeciwwagi i wibratora dla tych pasm znajdziesz w internecie. Pamiętaj że taka antena ma zawyczaj pasmo kilku MHz więc całego Twojego pasma nie pokryje. Potrzebne jest przestrajanie anteny ( wydłużanie i skracanie wibratora ) lub wykonanie conajmniej dwu anten na na 155 i 165 MHz i ich przełączanie . Od biedy pokryją całe pasmo.

0
  • #7 26 Sty 2019 00:15
    axum
    Poziom 5  

A jak można stroić taka antenę jeżeli sie nie ma przedmiotów do strojenia? Zaciekawiła mnie, mam gniazdo uc1 z 4 końcówkami, zrobić można w sumie z kostki elektrycznej do kabla, ale na pasmo służb to 5x po 55 cm takie ramię i wtedy można skracac na określone pasma lecz jak tego dokonać jak się ma sama antenę i radio baofeng UV 5r bo sam bym taka zrobił antenę jutro sobie :)

0
  • #8 26 Sty 2019 00:30
    zworys
    Poziom 35  

Jeśli nie masz żadnych analizatorów to stroisz "na słuch" - zaznaczasz sobie teoretyczną długość na drutach żeby nie uciąć za dużo i słuchając pasma powoli po kilka mm ucinasz przede wszystkim wibrator - masz mieć jak najsilniejszy sygnał..
    Wibrator możesz przykręcić wkładem z kostki - dobry pomysł ale przeciwwagi jednak lepiej przykręcić do otworów w gnieździe na śrubki i oblutować. Kontakt musi być pewny. Lub możesz kupić odpowiednio długie śrubki przechodzące przez te otwory , zrobić oczka na koncu drutów i przykręcić je ( przeciwwagi ) śrubami do gniazda.

0
  • #9 26 Sty 2019 00:43
    axum
    Poziom 5  

Rozumiem. Za wibrator co się w antenie uznaje? Bo przeciwwaga to ten drut taki prosty? I 4 ramiona pod kątem 45 stopni? Zrobiłbym 5x po 55 cm pierw te druty z kabla jak piszesz

0
  • #10 26 Sty 2019 00:53
    zworys
    Poziom 35  

Przeciwwagi to te cztery elementy - równoległe lub skośne do ziemi, wibrator to ten pionowy element. Od ustaswienia przeciwwag względem ziemi ( jaki kąt ) zalezy impedancja anteny a ta powinna byc dopasowana do kalbla koncentrycznego.

0
  • #11 26 Sty 2019 09:46
    fnusb
    Poziom 4  

Dobrze wiedzieć ;) Dzięki za opdowiedź, też dzisiaj do Castoramy po ten kabel uderzam co piszesz, ale jak przylutuje do gniazda to już potem nie będzie się dało odzyskać tego gniazda ewentualnie do innych przeciwwag i wibratora? Trzeba będzie nowe gniazdo? :D Zobaczymy co to to mi dzisiaj wyjdzie ;P A to nie trzeba stosować tego 45 stopni? Mają iść przeciwwagi do ziemi lub prosto? Co sądzisz o tym zdjęciu z kalkulatora, wyliczyłem środkowe pasmo 161 MHZ. Robić wymiary pod to? Antena GP 1/4 fali do nasłuchu.

0
  • #12 26 Sty 2019 11:17
    zworys
    Poziom 35  

Możesz jak pisałem przykręcić śrubkami do gniazda. Położenie przeciwwag zależy od konstrukcji anteny i należy je ustawić tak jak przewidział konstruktor. Tak jak proponowałem na początek trochę dłuższe druty , zaznaczyć wyliczone odległości ( od samego gniazda a nie tylko drutów ) ipowoli przycinać kierując się głośnością odbioru ,ewentualnie ilością słyszanych stacji.

0
  • #13 26 Sty 2019 12:09
    axum
    Poziom 5  

No okey a te druty to pod 45 stopni starać się układać czy jak?

0
  • #14 26 Sty 2019 12:47
    zworys
    Poziom 35  

Tak jak masz pokazane na rysunku czyli w tym przypadku 45 stopni. Nie musi to byc "aptekarska" dokładność - parę stopni odchyłki nie będzie miało dużego znaczenia ( ale parę a nie kilkanaście )

0
  • #15 26 Sty 2019 21:25
    fnusb
    Poziom 4  

zworys nie wychodzi mi ta antena, więcej słysze na dipolu połfalowym, może dlatego, że źle jakoś skonstruowałem to? W ogóle te druty miedziane się średnio nadają do tego, wyginają się mega ehh... nie wiem co nie robię tak. Czy można na jakąś pomoc liczyć z Twej strony?

0
  • #16 26 Sty 2019 21:37
    zworys
    Poziom 35  

fnusb napisał:
    więcej słysze na dipolu połfalowym, może dlatego, że źle jakoś skonstruowałem to?

Niekoniecznie - to jest bardzo krótka antena i ma małą skuteczność stąd na dipolu może być lepsza słyszalność. Pomóc mogłoby jej wyniesienie na odpowiednią wysokość. Pytanie jaki masz koncentryk i jaką impedancję ma wejście do radia?

Druty owszem są cienkie ale to był budżetowy początek, jeśli by się sprawdziła to i tak trzeba byłoby ją wykonać inaczej jako konstrukcję stałą i sztywną.

Jeśli anteny masz w mieszkaniu to dla każdej nie będą to warunki optymalne, w tym paśmie żeby antena pracowała dobrze to musi być posadowiona wysoko i z dala od przeszkód.

0
  • #18 26 Sty 2019 21:50
    zworys
    Poziom 35  

świetna antena ale kolega autor jak widać nie ma zbyt dużych możliwości ( umiejętności ? ) wykonania takiej anteny. Ja sugerowałem raczej 5/8 ale wybór kolegi był inny. Antena proponowana przez kolegę jest ciekawa ale oryginał jest strojony na 145MHz. Musiałby kolega poprowadzić autora tematu przy budowie takiej anteny.

0
  • #19 26 Sty 2019 22:21
    Radiokiller
    Poziom 29  

Zaproponowana antena to tylko kawałek kabla, do wykonania w kilkadziesiąt minut. Co więcej dosyć szeroko stroi, odbierałem od NOAA 137 MHz do służb, które jeszcze nia poszły w cyfrę 172,XXX MHz więc wydaje mi się, że spełni oczekiwania Kolegi autora.
    Przydałaby się wiedza jakim odbiornikiem Kolega dysponuje.

0
  • #20 26 Sty 2019 23:08
    zworys
    Poziom 35  

Właśnie kolego autorze, coraz mniej służb pracuje analogowo. Część ma juz radiotelefony "cyfrowe" i wtedy usłyszysz jedynie terkot albo szum.Czasem używając radia SDR i odpowiedniego programu komputerowego można to dekodować - ale tylko wtedy gdy z jakiegoś powodu nie kodują transmisji, jesli kodują to amator jest właściwie bez szans na przysłuchiwanie się ich rozmowom.

0
  • #21 26 Sty 2019 23:36
    D_Mrozu
    Poziom 21  

Witam.
    Amator z radiotelefonem DMR również może używać kodowanej transmisji. W takim przypadku nawet amatora na licencjonowanych pasmach nie odbierzesz (odbierzesz ale nie posłuchasz).
    Generalnie - służb też już nie posłuchasz - przeszły na emisje cyfrowe.
    Polecam antenę typu
    https://vk2zoi.com/articles/half-wave-flower-pot/
    Bardzo dobrze sprawdziła się jako antena na pasmo 2m, a po niewielkiej "modyfikacji" (okręcenie rurki z PCV folią aluminiową) oprócz pasma 2m świetnie sprawdziła się w paśmie 70cm.
    Antena GP 1/4 też powinna się sprawdzć. Moja konstrukcja takiej anteny polegała na wykorzystaniu 4 anten samochodowych (wibrator i 3 przeciwwagi pod kątem 45 stopni) zamontowanych do rury stalowej 1/4 cala. Przeciwwagi przykręcone były do wywierconych i nagwintowanych otworów za pomocą kawałków gwintowanego pręta. Te same pręty wkręcone w rurę "trzymały" wibrator, umieszczony centralnie w rurze, dodatkowo "zalany" klejem na gorąco. Wymiary anteny takie jak wyliczone z kalkulatora.
    Robiłem na pasmo 2m i posiadała SWR poniżej 1,5.
    Pozdrawiam.

0
  • #22 27 Sty 2019 00:02
    fnusb
    Poziom 4  

A spróbowałem tego GP 1/4 z druta, nie dość, że mi się rozwaliła w trakcie to... coś źle podpinałem i slyszalem tylko baze ;D
    https://vk2zoi.com/articles/half-wave-flower-pot/ - ta antena jest fajna, ale czy dam se radę bez wiedzy? Czy ona się nada na te pasmo co chcę?
    No moja bolączka jest taka, że mam 3 bloki w koło i mam taki teren, że antena satelitarna nie śmiga.... na dach nei wiem czy mogę bloku w sumie.. nigdy nie interesowałem się.
    Moja wiedza do anten i w ogóle jest bardzo mała, odbiornik mam Baofeng UV 5r kiedyś kupiony za grosze z Chin. Mam też dekoder DVB-t SDR z tym czipem i się bawiłem kodowanym sygnałem i działało mi to ... u mnie działają jeszcze analogowo póki co bo słyszę normalnie.

0
  • #23 27 Sty 2019 01:52
    D_Mrozu
    Poziom 21  

Witam.
    Ja robiłem dokładnie tą:
    https://vk2zoi.com/articles/dual-band-half-wave-flower-pot/
    bo ze swojego Baofeng UV-5R pracowałem w paśmie amatorskim (2m i 70cm).
    Ale dla Twoich potrzeb wystarczy taka:
    https://vk2zoi.com/articles/half-wave-flower-pot/
    Wszystko masz opisane i nawet robione zdjęcia. Antena jest bardzo prosta w konstrukcji. Wystarczy kawałek rurki PCV i kabla antenowego.
    Radiotelefon (nie odbiornik) Baofeng UV-5R jako skaner za bardzo się nie nadaje - chyba że znasz konkretne częstotliwości, wpiszesz je do pamięci urządzenia (z klawiatury urządzenia bez nazwy kanału lub komputera przy wykorzystaniu kabla USB->RS232 TTL) i tylko te będą skanowane w trybie MEMORY, a nie VFO.
    Jeżeli jesteś "zasłonięty" innymi budynkami to prawie możesz zapomnieć o poprawnym odbiorze jeżeli anteny nie wystawisz nad budynki zasłaniające.
    Na pasmo 2m/70cm dobre wyniki daje antena Diamond X-300 - ale to są już koszty, a nawet prosty GP 1/4 (zrobiony z drutu Cu bądź anten samochodowych) lub 1/2 z kabla antenowego i rurki PCV ze strony VK2ZOI spełni Twoje oczekiwania - jeżeli tylko będzie ponad budynkami zasłaniającymi, a kabel antenowy łączący antenę z radiotelefonem nie będzie miał strat wyższych niż zysk anteny.

0
  • #24 27 Sty 2019 07:46
    Radiokiller
    Poziom 29  

fnusb napisał:

https://vk2zoi.com/articles/half-wave-flower-pot/ - ta antena jest fajna, ale czy dam se radę bez wiedzy? Czy ona się nada na te pasmo co chcę?

W poście #19 już pisałem jaki zakres częstotliwości odbierałem tą anteną, nie czytałeś, że ponownie pytasz o to samo ?
    Spokojnie wykonasz tą antenę, to nic trudnego obrać kabel z odpowiedniej ilości ekranu i nawinąć 9 zwoi w prawo na rurce.

0
  • #25 27 Sty 2019 11:12
    fnusb
    Poziom 4  

Wiem, wiem, dzięki za wszelkie odpowiedzi Wam :) Miło z waszej strony. Wydałem tyle kasy już na te gniazda, wczoraj ten kabel... a efektów brak. Niby ta antena jest prosta co Ją pokazujecie ale czy będzie ona miała lepszy efekt od Dipola Połfalowego czy GP 1/4 fali? Spróbuję od nowa jakoś stabilniejszą GP zrobić by sprawdzić ten zasięg lecz... tak jak mówicie, to mi nic nie da bo jestem osaczony budynkami i po prostu tu leży problem, baa nawet Dipol by była ok antena no ale... nie ma się gdzie rozwinąć bo tu ściana, tu ściana, tu ściana... :/ Czy macie Państwo może jakiś inny projekt jak wykorzystać te zakupione gniazdo UC1, wtyk oraz 5 drutów miedzianych 4mm grubości. Dajecie mi projekty, fajnie to z waszej strony lecz no chyba jednak dla mnie to za trudne będzie bo nie umiem pojąć rzeczy niektórych z tych zdjęć, tego patyka na 2m pasmo. Po prostu... jestem laikiem w tym temacie, uczącym się, bez sprzętu też wiele nie zdziałam, ze stroić jej nie zestroję bo nie mam sprzętu :D

0
  • #26 27 Sty 2019 14:41
    Radiokiller
    Poziom 29  

Piszesz o jakichś dodatkowych projektach, potem stwierdzasz, że nie dasz rady, w temacie jest napisane " do nasłuchu " więc strojenie sprawdzonego projektu nie jest takie krytyczne.
    Już dawno miałbyś wystruganą flower pot antenna i cieszył się nasłuchami.
    Czego nie rozumiesz z tych zdjęć ?

0
  • #28 27 Sty 2019 14:57
    Radiokiller
    Poziom 29  

Obie anteny mają charakterystykę dookólną więc są porównywalne. Proponowałem Ci tą z kabla bo sobie z nią poradzisz a 1/4 GP wymaga jednak precyzji wykonania. Poza tym jakoś u mnie flower pot lepiej się sprawdza.
    I daruj sobie ten metaliczny cylinder z folii chyba, że masz co nasłuchiwać na 70 cm.

0
  • #29 27 Sty 2019 15:36
    zworys
    Poziom 35  

GP 1/4 będzie skuteczna ale nie w pokoju, musi być nad przeszkodami, ale wtedy lepiej zrobić 5/8, jest niewiele większa ale ma większy zysk. Antena którą koledzy proponują ma tą przewagę że nawet w pokoju można nią szukać najlepszego miejsca odbioru, jest kompaktowa, sztywna.

0
  • #30 27 Sty 2019 15:43
    Radiokiller
    Poziom 29  

Jeżeli już mowa o zysku anteny to w przypadku Baofenga nie ma co przesadzać. Brak obwodów wejściowych potrafi skutecznie go zatkać.

0