Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zwrotnica do kolumn Panasonic SB-PM15 (bi-wire)

02 Lut 2019 16:37 375 9
  • Poziom 3  
    Są takie kolumienki do kiedyś wcale nie takiej najtańszej wieży Panasonic SA PM15. Jest tam zastosowany bi-wiring w tym sensie, że są osobne wzmacniacze dla tonów wysokich, i niskich. Więc i osobne kable do głośników niskotonowych i wysokotonowych. Wieża już dawno zmarła, zostały te kolumny.
    Jest jednak pewna zagwozdka - głośnik wysokotonowy w tej kolumnie nie jest kopułkowy ani tubowy czy inny z takich, jak to zwykle w kolumnach są, tylko jest zwykły, papierowy, tyle że mniejszy (średnica ok. 80 mm, niskotonowy ma ok. 140 mm). Więc podejrzewam, że to był raczej średnio-wysokotonowy, ale pewności nie mam.
    Co ciekawe, instrukcja pisze, że ten niskotonowy to "super woofer", a wysokotonowy to "full range" - co by raczej wskazywało na niską częstotliwość rozdzielenia.
    Schemat tej wieży jest w sieci, ale rozpoznać gdzie i jaki filtr tam zastosowano, po prostu nie potrafię.
    Pytanie jest proste: Jaką przyjąć częstotliwość podziału do obliczenia prostej zwrotnicy z jedną cewką i kondensatorem?
  • Poziom 38  
    aldek_ napisał:
    Pytanie jest proste: Jaką przyjąć częstotliwość podziału do obliczenia prostej zwrotnicy z jedną cewką i kondensatorem?

Nie mając wiedzy na temat tych głośników, nie da rady przyjąć nawet teoretycznie częstotliwości podziału.
    Druga sprawa, filtry pierwszego rzędu w tym przypadku to zły pomysł.

Za 150zł widziałem na aukcji tą mini wieże, ale nie wiem czy jest sens inwestować w to pieniądze.

Jeśli jednak bardzo chcesz się pobawić, to ja bym zrobił tak.
    Wykonał bym zwrotnice z tego projektu:

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25544-...X)-T-10-200-8-PC-(lub-PCX)-projekt-by-Pawel-S

lub tego:

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25545-...CX-T-10-200-8-PCX-(lub-PC)-projekt-by-Pawel-S

Te zwrotnice tak samo będą nie odpowiednio dobrane do Twoich głośników jak te które chciałeś wykonać, ale przynajmniej będziesz miał zwrotnice na których będziesz mógł wykonać kolumny DIY. Wystarczy potem zakupić głośniki z projektu i wykonać obudowy.
  • Poziom 3  
    inwestować 150 zł w tę wieżę to nie ma sensu - tam na pewno jest padły cd, zostaje 150 zł za dziwny wzmacniacz 14W z 10% THD. Niechętnie.
    Jak tak to sobie przejrzałem na spokojnie, to może być tam wykonany taki myk, że te głośniki niskotonowe grają jako taki niby podwójny "subwoofer". Czyli mamy 8 cm głośnik szerokotonowy (w instrukcji opisany nawet jako full range), i dwa aktywne "superwoofer's". Wiem, na dzisiejszy rozum to bez sensu, ale że wieża jest z lat 90., to kto wie, co tam się wtedy we łbach inżynierom kłębiło?
    Gdyby tak było, to czy istnieje możliwość "pasywnego" subwoofera? Czy jak wstawię w szereg z tym głośnikiem cewkę 4,2 mH, to będzie straszna skucha?

Co do robienia kolumn DIY, to dzięki za radę, ale do wiosny nie mam dostępu do żadnych stolarskich narzędzi. A te panasoniki się do mnie szczerzą z półki, i wołają, zrób coś, zrób coś...
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Na schemacie tej wieży jest filtr będący jakąś wariacją filtru sallena-keya zestrojony na ok 150hz jeśli się nie pomyliłem w szacunkach. Ale coś tego rzędu tzn 100-200hz bo nie chce mi się dokładnie liczyć. To by potwierdzało to co o tych głośnikach znalazłeś - dziwna kolumna z głośnikiem szerokopasmowym plus 'subwooferem'.

Jeśli miałbyś to realizować filtrami pierwszego rzędu tzn cewka i kondensator to i tak wypadałoby to zrobić o wiele wyżej tzn 500-800Hz bo

- ten niskotonowy sobie do tych 500-800Hz raczej poradzi
    - wyjdzie z kalkulatorów cewka normalnej wielkości i ceny
    - głośnik średno-wysokotonowy nie będzie dostawał w kość, filtr pierwszego rzędu na 150hz (tzn sam kondensator) to za mało by go zabezpieczyc przed spaleniem

Dodano po 9 [minuty]:

marian133 napisał:
    Nie mając wiedzy na temat tych głośników, nie da rady przyjąć nawet teoretycznie częstotliwości podziału.

Bzdura. Schemat wieży + analiza filtru tamże użytego i wiemy co i jak producent zrobił. I staje się jasne że przykłady które podałeś:
    a) kompletnie nie pasują do tych kolumn
    b) koszt tych zalinkowanych zwrotnic vs wartość dyskutowanych tu kolumn wypada niekorzystnie...

Te kolumny są warte może 50zł. Wsadzać tam po cewce i kondensatorze... I to bez szaleństwa z ceną. Jakieś niedrogie.

A jak miałby już brać zwrotnice z linkowanych kolumn to lepiej zrobić je w całości. Ale nie o to było pytanie.
  • Poziom 3  
    cefaloid, dzięki za pomoc, te kolumienki da się więc uratować.
    Zatem, podsumowując.
    W szereg z niskotonowym wstawię cewkę 2,2 mH. Wg strony kolumny.prv.pl da to podział między 400 a 500 Hz.
    Czy koniecznie trzeba podłączać głośnik szerokopasmowy przez kondensator? Wychodzi jakieś 60 uF z okładem, jak rozumiem, bipolarny powinien być?
  • Poziom 43  
    aldek_ napisał:
    Czy koniecznie trzeba podłączać głośnik szerokopasmowy przez kondensator?
    Tak, ponieważ ma on znacznie mniejszą moc niż nisko-tonowy, a poza tym nie jest przystosowany do przenoszenia niskich częstotliwosci. Gdybyś zastosował wyższy podział byłoby łatwiej o cewkę i kondensator - cewka miałaby mniejszą indukcyjność (i cenę) a i kondensator podobnie; wtedy złożenie z kilku foliowych nie stanowiłoby takiego problemu - Bipolarny kondensator elektrolityczny jest złem koniecznym w wypadku gdy w grę wchodzi duża pojemność - taniej wychodzi, ale jakość dźwięku nie powala.
  • Poziom 3  
    Z tą mocą tego szerokopasmowego to się wyjaśni, jak zdobędę 20-cm wkrętak, bo wewnątrz tej kolumny jest jeszcze jedna skrzynka, w której on siedzi. A jeśli to jest tak, że jest to głośnik szerokopasmowy o mocy 15 albo i 20 W, to wtedy chyba kondensator niepotrzebny, bo taki głośnik przecież zwykle podłącza się bez niczego. Czy też obecność głośnika niskotonowego coś tu zakłóca, i trzeba jednak ten kondensator?
    Pytam, bo kolumny warte z 50 zł, za cewkę dam z 20 zł, a ten kondensator foliowy 67 uF to już może być koszt ponad to wszystko.
    Aha, bo zapomniałem. Kolumny i tak będą grać w warsztacie pewnie, więc haj-end to nawet byłby niewskazany, chciałbym by było przynajmniej słuchalne, jak tam będę pilnikiem wte i we wte.
    Tak na marginesie, to 398216 - czemu jesteś Usunięty? To jakaś maniera, czy silnik forum robi psikusy?
  • Poziom 38  
    aldek_ napisał:
    A jeśli to jest tak, że jest to głośnik szerokopasmowy o mocy 15 albo i 20 W, to wtedy chyba kondensator niepotrzebny, bo taki głośnik przecież zwykle podłącza się bez niczego.

Wysokotonówki też tyle mają, tzn. że ich nie trzeba podłączać pod jakikolwiek filtr?
    Trzeba, ponieważ moc która jest podana, to moc jaką głośnik wytrzyma przy danej częstotliwości, częstotliwosci na którą jest on zaprojektowany.

Może i jest to głośnik szerokopasmowy, ale przy połączeniu z głośnikiem basowym o wyższej mocy (i prawdopodobnie niższym SPL, a już na pewno po filtracji), będzie narażony na przepalenie lub uszkodzenie mechaniczne, z racji przyjmowania zbyt dużej mocy.

aldek_ napisał:
    Pytam, bo kolumny warte z 50 zł, za cewkę dam z 20 zł, a ten kondensator foliowy 67 uF to już może być koszt ponad to wszystko.

Moim zdaniem cała ta zabawa w przerobienie tech kolumn nie ma sensu... tym bardziej skoro mają grać w warsztacie.
    Za cenę elementów zwrotnic (które to i tak nie będą odpowiednio dobrane), kupisz sprawne kolumny od mini wieży.
  • Poziom 32  
    Patrząc na koszta możliwości widzę 2:

1. Zastosować kondensator bipolarny elektrolityczny. Nie przesadzałbym z tezą że to bardzo popsuje brzmienie. Do garażu wystarczy. Niejedna całkiem droga kolumna ze sklepu ma w środku elektrolity...

2. Podział zwrotnicy podnieść tak wysoko, aż cena kondensatora/cewki będzie normalna.

Tak, by się zamknąć np w 20zł. Obie opcje to jakiś kompromic ale po co iść w nikomu niepotrzebne koszta.
  • Poziom 3  
    Dziękuje wszystkim za pomoc, zainwestowałem w cewkę 2,2 mH wstawioną w szereg z głośnikiem niskotonowym i równolegle polączone kondensatory bipolarne 47uF i 10uF, bo takie akurat były. Oczywiście bateria tych kondensatorów wstawiona jest w szereg z głośnikiem szerokopasmowym, by odciąć od niego niskie częstotliwości. Dało to częstotliwość podziału ok. 450 Hz.
    Wyszło jakieś 30 zł całość. Po wygłuszeniu gra mniej więcej tak jak się spodziewano. Bez rewelacji, ciut lepiej niż takie tanie dwudrożne kolumienki do mikrowieży Phillips, tzn. dźwięk jest jaśniejszy, tamte były takie zmulone, jakby cały czas włączona była funkcja superhiperultraturbobass, w tych panasonicach tego nie ma.